آمریکا، کانادا و بریتانیا چند مقام بلاروس را تحریم می‌کنند | ایران اینترنشنال

آمریکا، کانادا و بریتانیا چند مقام بلاروس را تحریم می‌کنند

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد درپی سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات به نتایج انتخابات در بلاروس، دولت‌های آمریکا، کانادا و بریتانیا قصد دارند تحریم‌هایی را علیه چند شخص بلاروسی اعمال کنند.

بنابر این گزارش، این سه کشور تحریم های خود علیه بلاروس را روز جمعه اعلام خواهند کرد.

این منابع که خواسته‌اند نامشان فاش نشود گفته‌اند این تحریم‌ها هشت بلاروسی را هدف قرار داده‌اند و هدف از آنها دادن این پیام به مقامات بلاروس است که برای برگزاری انتخابات شبهه‌برانگیز و برخورد خشونت‌بار با معترضین باید پیامدهایی را متحمل شوند.

وزارت خارجه آمریکا و کانادا به سوالاتی که در مورد این تحریم‌ها پرسیده شده پاسخ نداده‌اند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، به پارلمان این کشور گفته است دولت این کشور علیه افرادی که در نقض حقوق بشر در بلاروس دخیل بوده‌اند تحریم‌هایی را آماده کرده است و در این زمینه «به صورت اضطراری» در حال هماهنگی با کانادا و آمریکا است.

به گزارش رویترز، آمریکا قصد داشت با هماهنگی اتحادیه اروپا این تحریم‌ها را علیه بلاروس اعمال کند، اما کشورهای این اتحادیه به دلیل تمرکز بر مناقشات اخیر در شرق دریای مدیترانه موفق نشدند با آمریکا به توافق برسند.  

پس از آنکه الکساندر لوکاشنکو، که ۲۶ سال است ریاست‌جمهوری بلاروس را در اختیار دارد، در ۱۹ مرداد خود را برنده انتخابات این کشور اعلام کرد، این کشور صحنه تظاهرات گسترده در اعتراض به این نتیجه بوده است.

با ادامه این اعتراضات، تاکنون هزاران معترض در بلاروس بازداشت شده و رسانه‌های این کشور در کار خبررسانی با سرکوب شدید دولت مواجه شده‌اند.

با این حال، لوکاشنکو روز چهارشنبه در مراسمی که از پیش اعلام نشده بود به عنوان رییس‌جمهور سوگند یاد کرد. اتحادیه اروپا با آن مخالفت کرده و تاکید کرده‌ که ریاست‌جمهوری لوکاشنکو را به رسمیت نخواهند شناخت.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد واشینگتن نمی‌تواند لوکاشنکو را به عنوان رهبری که به صورت «مشروع» انتخاب شده به رسمیت بشناسد. اتحادیه اروپا سوگند یاد کردن لوکاشنکو را «مخالفت مستقیم با خواست مردم» توصیف کرد.

آمریکا همچنین خواستار مذاکره ملی برای بهره‌مندی شهروندان این کشور از حق انتخاب رهبر و انتخابات منصفانه شد.

فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، نیز اعلام کرد که لوکاشنکو رهبر قانونی بلاروس نیست و تاکید کرد سوگند ریاست‌جمهوری او پشت درهای بسته پس از یک انتخابات «جعلی» صورت گرفته است.

 

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش دادند نازنین برای محاکمه تحت اتهام جدید تبلیغ علیه نظام، دوشنبه آینده به...More
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More