کارلوس کی روش؛ تراژدی بدون مرحمت خدا | ایران اینترنشنال

کارلوس کی روش؛ تراژدی بدون مرحمت خدا

دو ماه از رفتن کارلوس کی روش از فوتبال ایران   گذشته و او برای دریافت حقوق عقب افتاده اش که حدود یک میلیون دلار است  به فیفا شکایت کرده است. دست سرنوشت وداع کی روش از ایران را با شکست مقابل تیم ملی ژاپن رقم زد و دو ماه بعد مجددا او را مقابل چشم بادامی ها قرار داد تا این بار با تیم ملی  کلمبیا ژاپن را شکست دهد. یک هفته پیش از بازی کلمبیا و ژاپن ، خبری غیرقابل پیش بینی روی خروجی خبرگزاری های ایران قرار گرفت؛ «کی روش برای دریافت حقوق عقب افتاده اش از فدراسیون فوتبال ایران به فیفا شکایت کرد». غیرقابل پیش بینی بودن خبر شاید به دلیل خداحافظی احساسی کی روش از ایران بود. مازیار ناظمی سخنگوی وزارت ورزش ایران که البته عادت به توییت های جنجالی دارد، در توییتی نوشته : «کی روش اشک و قلبش را برای ایران گذاشته است.»

یکی تکذیب کرد، یکی تایید

کی روش که حالا بعد از ۸ سال از آسیا به آمریکای جنوبی کوچ کرده به شدت از فدراسیون فوتبال ایران  دلخور است. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران که همیشه از روابط خوبش با مرد پرتغالی می گفت حالا با بحران بزرگی مواجه شده است. شکایت کی روش دقایقی بعد از انتشار، توسط مازیار ناظمی که ظاهرا بیشتر از کارش به مدیریت فوتبال علاقه دارد، با یک توییت کوتاه و طعنه آمیز تایید شد اما در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت توسط دپارتمان بین الملل فدراسیون تکذیب شد.

اخبار سرگیجه آور در مورد شکایت یا عدم شکایت کی روش ادامه داشت تا اینکه  ابراهیم شکوری سرپرست جوان دبیرکلی فدراسیون فوتبال قائله را ختم و شکایت مرد پرتغالی را تایید کرد.

تحریم ها و تاثیرش روی فوتبال

بعد از تحریم های بانکی که ایالات متحده آمریکا برای جمهوری اسلامی در نظر گرفته ، ورزش ایران نیز از این تحریم بی نصیب نمانده است. فدراسیون های مختلف ورزشی و همینطور فدراسیون فوتبال ایران برای پرداخت دستمزد مربیان خارجی خود و برگزاری اردوهای آماده سازی در خارج از کشور مشکلات زیادی دارند. مشکلاتی که کارلوس کی روش در طی مدت حضورش در ایران بارها به آن اشاره کرده بود  و آنها را سنگین و ناعادلانه می نامید.

فدراسیون فوتبال ایران  دلیل بدقولی به کی روش را نتیجه همین تحریم می داند. مشکلات اقتصادی  باعث شده تا فدراسیون در پرداخت هزینه های ریالی با مشکل روبرو شود و از سوی دیگر تحریم‌ها هم موجب شده تا فدراسیون نتواند درآمدهای دلاری اش  را از فیفا و ای اف سی دریافت کند.. به دلیل همین تحریمها تیم ملی هنوز نتوانسته مربی مورد نظر خود را انتخاب کند. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران  گفته که با مربی مورد نظر فدراسیون فوتبال به تفاهم رسیده است اما بنظر می‌ رسد این اظهارات تنها به منظور کم کردن فشار افکار عمومی است .

قول و قرارهای پوچ

کی روش که عادت دارد حرف هایش را نه در رسانه ها بلکه در حساب رسمی اش در فیس بوک با مردم در میان بگذارد، اینبار درباره  شکایتش نوشت: "تقریبا دو ماه بعد از خروجم از ایران آقای تاج و دوستانش من را مجبور کردند تا دریافت مطالباتم را از فیفا و ای اف سی پیگیری کنم چرا که گزینه دیگری وجود نداشت.در ۸ ماه گذشته به دفعات و از راههای مختلف تلاش کردم تا یک راه حل مناسب  از فدراسیون فوتبال دریافت کنم اما پاسخی به من ارائه نشد." کی روش با حمله شدید به تاج و اسلامیان تاکید کرد که قصد شکایت نداشته است اما از بی پاسخ ماندن تماس هایش توسط دو مقام بلند پایه فدراسیون به شدت ناراحت است و چاره ای جز شکایت برایش باقی نمانده است.

کی روش در  بیانیه اش نوشت  «اکنون نیز من تنها با سکوت و بی‌تفاوتی آقای تاج و فدراسیون فوتبال ایران مواجه شده‌ام. این مزدی بود که آقای رئیس در قبال وفاداری، دوستی، تعهد و تمام اقدامات و خدمات در تیم ملی به من پرداخت کرد. بسیار متاسف هستم و از موقعیت شرمسار کننده و بسیار خجالت‌آوری که آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران مسبب اصلی آن است، ناراحت و غمگینم.»

شاید آغاز یک تراژدی

این اولین باری نیست که کی روش به رئیس فدراسیون فوتبال ایران از زمان ریاست کفاشیان یا تاج حمله می کند و ظاهرا هربار تنها دلیل عصبانیت او، بی تفاوتی و بی اعتنایی مسئولان فوتبال ایران است.  ظاهرا این بار این مشکل کاملا جدی است و تنها چاره کار پرداخت رقمی نزدیک به یک میلیون دلار است.

فدراسیون فوتبال ایران حتی در صورت فراهم کردن این مبلغ برای پرداخت آن  به کی روش با مشکل بزرگی به نام تحریم های بانکی روبرو است. کی روش در انتهای پیامش برای فوتبال دوستان ایرانی  گفت: نظر فروتنانه من در این باره، ضرب المثلی موزامبیکی است که می گوید «تراژدی بدون مرحمت خدا» ضرب المثلی که شاید حکایت از آغاز مشکلات و تراژدی بزرگی برای فوتبال ایران دارد و تعبیر آن را تنها کارلوس کی روش و رییس فدراسیون فوتبال ایران می دانند.

 

خبرنگار ورزشی
تازه چه خبر؟
فاطمه تاجیک، مدیر شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر، از جان‌باختن ۶۰ نفر بر اثر کرونا در این شهر طی شهریور ماه خبر داد و گفت که براساس آمارهای رسمی متوسط...More
نوری المالکی، نخست وزیر اسبق و دبیرکل حزب الدعوه عراق، یادداشت نماینده علی خامنه‌ای در کیهان علیه علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه، را توهین به مرجعیت...More
وزارت بهداشت هند اعلام کرد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور از مرز شش میلیون نفر گذشته است. پس از آنکه وزارت بهداشت هند روز دوشنبه موارد...More
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعتراض به عدم همکاری حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان گفت که «حزب‌‌الله لبنان باید در چند هفته آینده مشخص کند که...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More