مقام پیشین فیفا: خواست حضور در استادیوم‌ها، بخشی از حق زنان برای حضور در جامعه است | ایران اینترنشنال

مقام پیشین فیفا: خواست حضور در استادیوم‌ها، بخشی از حق زنان برای حضور در جامعه است

 

یک مقام پیشین فیفا در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز می‌گوید که خواست حضور در ورزشگاه‌ها بخشی از حق زنان برای حضور کامل در جامعه است.

هم‌زمان فیفا اعلام کرد بَنِری که روی آن درخواست آزادی ورود زنان ایران به ورزشگاه‌ها در روز مسابقه ایران و مراکش در میان جمعیت دیده می‌شده است، با اجازه آن نهاد به داخل استادیوم برده شده بود.

 

 

مویا داد، عضو پیشین کمیته اجرایی فیفا از کشور استرالیا، به نیویورک‌تایمز گفته است: «وظیفه شغلی من این بود که نمایندگی کسانی را بکنم که صدای آنها شنیده نمی‌شود. من باید برای موضوع ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها کاری انجام می‌دادم».

به گفته خانم داد، او این موضوع را با ریاست پیشین فیفا، سِپ بلاتر، در میان گذاشته بوده است و او هم به‌نوبه خود در یک دیدار خصوصی در سال ۲۰۱۵، موضوع محرومیت زنان در ورزشگاه‌ها را با حسن روحانی مطرح کرده بود.

نیویورک تایمز می‌افزاید: «با قطعی‌شدن حضور ایران در جام جهانی، بار دیگر موضوع زنان و ورزش در ایران به یک بحث عمومی تبدیل شد؛ به‌طوری که در دیدار تیم‌ملی فوتبال با روحانی پیش از رفتن به روسیه، مسعود شجاعی، کاپیتان آن تیم، از فرصت استفاده کرد و مشکل ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به رییس جمهوری کشور یادآوری کرد».

یکی‌از زنان فعال در زمینه حق زنان ایرانی برای حضور در ورزشگاه‌ها که از ایران برای تماشای مسابقات ایران به روسیه آمده است، می‌گوید، مسعود واقعاً شجاعت به‌خرج داده است. ما به داشتن یک کاپیتان مانند او افتخار می‌کنیم. چون زنان ایران یادشان رفته است چگونه در ملاءعام ابراز شادمانی بکنند.