مرد اول پرسپولیس میان ماندن و رفتن | ایران اینترنشنال

مرد اول پرسپولیس میان ماندن و رفتن

برای هواداران پرسپولیس، رفتن برانکو آخرین خبری است که دوست دارند بشنوند. مربی کروات تیمی آشفته را تحویل گرفت و توانست به سه قهرمانی متوالی در لیگ برتر و فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد. با این حال به نظر می‌رسد که لحظه هولناک جدایی فرا رسیده یا اگر بخواهیم خوش‌بین‌تر باشیم، او میان رفتن و ماندن مردد است.

در هفته‌های پایانی لیگ هجدهم، یکی از فشرده‌ترین ادوار لیگ که پرسپولیس برای سومین قهرمانی متوالی همزمان با چند رقیب در کورس بود، خبر اعتراض برانکو به عقب افتادن دستمزدش معمولا در لابه‌لای اخبار بازی‌ها گم می‌شد. تنها یک بار باشگاه توانست بخشی از بدهی او را پرداخت کند که با اعتراض عجیب تعدادی از بازیکنان پرسپولیس همراه شد. باشگاه در آن شرایط حساس ترجیح داد بحران بی‌پولی و کشمکش‌های ناشی از آن را پنهان کند، ولی با اتمام فصل فوتبال ایران و فرو نشستن هیجانات، پرسپولیس مانده و یک بدهی خیلی بزرگ.

وقتی باشگاه قرارداد برانکو را تمدید می‌کرد، انتظار نداشت با چنین مشکلی روبرو شود. رقم قرارداد برای این مربی موفق کاملا معقول بود و از هر مدیر عاقلی چیزی جز این انتظار نمی‌رفت، ولی دو اتفاق یکی داخل زمین چمن فوتبال و دیگری خارج از آن کاری کرد که پرسپولیس مقابل یک بدهی حدود 18 میلیارد تومنی قرار بگیرد: اولی بالا رفتن نرخ ارزهای خارجی که زلزله‌ای در اقتصاد ایران بوجود آورده و پس‌لرزه‌های آن به ورزش و فوتبال هم رسیده و دومی فعال شدن بند‌های قرارداد.

در قرارداد مشوق‌هایی در نظر گرفته شده بود که برانکو در صورت قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی پاداش‌هایی دریافت کند و با قهرمانی دوگانه این بندها فعال شد. با اضافه شدن پاداش‌های این دو قهرمانی در کنار پاداش‌های جزئی‌تر دیگر به مبلغ اصلی قرارداد، حالا پرسپولیس برای تسویه حساب با سرمربی کروات و دستیارانش باید حدود ۱.۲ میلیون یورو بپردازد. معادل ریالی این قرارداد با بالا رفتن قیمت ارز حدود  ۱۸ میلیارد تومان می‌شود که خیلی بالاتر از تصور اولیه باشگاه است. البته فراهم کردن این رقم پایان ماجرا نیست و تازه پرسپولیس و برانکو بی‌حساب می‌شوند. بعد از آن همه چیز در اختیار مربی کروات است که بخواهد با این تیم ادامه بدهد یا سراغ پیشنهادهای بهتر حاشیه خلیج فارس برود.

این ماجرا پیچیدگی‌های دیگری هم دارد. رقمی که پرسپولیس فعلا توانسته فراهم کند، نیمی از طلب این مربی است و تاکید کرده که آن را در ایران تحویل این مربی می‌دهد، یعنی برانکو باید این پول را چمدانی یا با واسطه‌ به کشورش منتقل کند. ظاهرا هنوز نیمی از بدهی باقی مانده و تنها بعد از آن است که دو طرف می‌توانند برای فصل آینده چانه‌زنی کنند.

پالس‌هایی هم که از طرف باشگاه و برانکو شنیده می‌شود، ابهام داستان را برای هواداران بیشتر کرده است. خبر مذاکره پنهانی باشگاه با افشین قطبی که هواداران را خشمگین کرد، نشان می‌دهد که ایرج عرب نگران جدایی برانکو است و بر اساس منطق مدیریتی می‌خواهد گزینه دیگری هم داشته باشد.

با رسانه‌ای شدن ماجرا، مدیرعامل پرسپولیس مجبور شد به هواداران تضمین بدهد که اولویتش برانکو است و بعد از آن بود که توانست بخشی از بدهی این مربی را فراهم کند. اما سوال بعدی اینجاست که خود برانکو تمایلی به ادامه این همکاری دارد؟

انتشار ترجمه مصاحبه این مربی با یک رسانه کروات که مدعی شده بود پس از دریافت بدهی‌اش ایران را ترک می‌کند، هواداران را به سمت این فرضیه هل داده که برانکو با الاهلی عربستان به توافق رسیده و برای جدایی منتظر دریافت بدهی‌اش است. ساعتی بعد اما عرب از قول برانکو گفت که حرف‌هایش اشتباه برداشت شده. مدیرعامل پرسپولیس همچنین وعده داد که با تسویه حساب کامل و پرداخت پیش‌پرداخت به زودی با برانکو قرارداد جدیدی امضا می‌کند. با این حال هواداران حق دارند که بعد از فراز و فرودهای عجیب این ماجرا نسبت به ماندن این مربی تردید داشته باشند. آنها دوباره برانکو را با شال قرمز روی نیمکت پرسپولیس می‌بینند؟

 

 

 

 

 

روزنامه نگار
تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More