لیگ ملت‌های اروپا: هلند، برنده بازی اشتباهات | ایران اینترنشنال

لیگ ملت‌های اروپا: هلند، برنده بازی اشتباهات

هلند با برتری ۳-۱ مقابل انگلیس در وقت اضافه، حریف پرتغال در فینال اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا شد. اگر در اولین نیمه‌نهایی درخشش ستاره‌ای مثل رونالدو تکلیف فینالیست را مشخص کرد، در این بازی سرنوشت بازی با اشتباهات مرگبار مدافعان تعیین شد.

ماتیاس دلیخت، مدافع جوان آژاکس که این روزها باشگاه‌های بزرگ زیادی خواهانش هستند، در دقیقه ۳۰ اولین اشتباه کلیدی بازی را مرتکب شد. غفلت او در کنترل یک توپ ساده به رشفورد فرصت داد به سمت دروازه فرار کند و مدافع هلند چاره‌ای جز خطا نداشت. رشفورد این پنالتی را خلاف جهت حرکت سیلیسن وارد دروازه کرد و انگلیس را پیش انداخت.

در دقیقه دهم بازی همین سناریو می‌توانست به نفع هلند اتفاق بیفتد، ولی پس از برخورد مگوایر و رایس برای دفع یک توپ ساده، دپای نتوانست از این فرصت بادآورده استفاده کند. در نهایت نیمه اول که کیفیت بالایی نداشت، با برتری یک بر صفر انگلیس به پایان رسید.

تیم ساوت‌گیت در در دقیقه ۵۴ می‌توانست به گل دوم برسد و کار را تمام کند، ولی ضربه سر سانچو از روی خط شش قدم را سیلیسن ماهرانه مهار کرد. در ادامه این نیمه حملات هلند بیشتر شد و کومن برای رسیدن به گل تساوی پرومس و فان‌دبیک را در دقیقه ۶۸ به زمین فرستاد. هلند ۵ دقیقه بعد روی یک ضربه کرنر به گل تساوی رسید و دلیخت اشتباه نیمه اولش را با یک ضربه سر مهارنشدنی جبران کرد.

بازی بعد از این گل با سرعت بالایی دنبال شد و هر دو تیم فرصت‌هایی برای زدن گل برتری داشتند. لینگارد که به جای سانچو به زمین رفت، می‌توانست تعویض طلایی ساوت‌گیت باشد. او در دقیقه ۸۳ روی یک فرار دیدنی دروازه هلند را باز کرد، ولی بازبینی صحنه نشان داد که او با فاصله خیلی کمی در آفساید بوده و گل مردود شد.

با شروع وقت اضافه، اشتباهات بازیکنان که پس از فصلی فرسایشی به این تورنمنت آمده‌اند بیشتر شد و این بار نوبت مدافعان انگلیس بود. تعلل جان استونز در دقیقه ۹۷ دپای را تک به تک کرد و حتی مهار دیدنی رشفورد هم برای نجات انگلیس کافی نبود، چرا که توپ برگشتی با شوت پرومس و برخورد به پای واکر به درون دروازه چرخید.

این آخرین اشتباه مرگبار بازیکنان انگلیس نبود. در دقیقه ۱۱۴ بارکلی توپ را در محوطه جریمه خودی به اشتباه به دپای پاس داد و او با بغل پا توپ را به پرومس سپرد تا دروازه خالی را باز کند. بازیکنان انگلیس که اصرار به بازیسازی از عقب زمین داشتند، در این لحظات اشتباهات ناشیانه‌ای مرتکب شدند، هرچند نباید از تاثیر پرس شدید بازیکنان هلند روی این دو گل گذشت.

رونالد کومن معتقد است که هلند شایسته این پیروزی بود و گفت: «هرچند آنها پیش افتادند، ولی ما آرامش‌مان را حفظ کردیم. به جز ضربه سر سانچو که نزدیک بود گل شود، ما به دردسر نیفتادیم و شایسته این پیروزی بودیم.»

ساوت‌گیت اشتباهات بازیکنانش را نتیجه خستگی دانست و گفت: «بازی فراز و نشیب زیادی داشت. برای حریف تهدیدی جدی بودیم، ولی گل‌های بدی خوردیم. ما می‌توانستیم کار را زودتر تمام کنیم. اشتباهات ما نتیجه خستگی بود و بازیکنان در حالت عادی این پاس‌ها را از دست نمی‌دهند.»

فینال اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا یکشنبه بین پرتغال میزبان و هلند خواهد بود و انگلیس و سوئیس بازی رده‌بندی را برگزار می‌کنند.

  

روزنامه نگار
تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More