صدرنشینی سویا، نخستین حضور هازارد و جادوی بازیکن ۱۶ ساله بارسلونا | ایران اینترنشنال
هفته چهارم لالیگا

صدرنشینی سویا، نخستین حضور هازارد و جادوی بازیکن ۱۶ ساله بارسلونا

پس از دو هفته وقفه به دلیل برگزاری بازی‌های ملی، هفته چهارم رقابت‌های لیگ فوتبال اسپانیا، لالیگا، در پایان هفته گذشته برگزار شد.

در فاصله این تعطیلی دو هفته‌ای، مارسلینیو از سرمربی‌گری والنسیا اخراج شد و همه در انتظار رونمایی از والنسیایی سلادس بودند. احتمال انجام نخستین بازی رسمی ادن هازارد با پیراهن رئال مادرید هواداران این تیم را هیجان‌زده کرده بود.  تلاش آتلتیکو برای حفظ صدرنشینی و البته ادامه غیبت لیونل مسی در ترکیب بارسلونا و اتکای این تیم به آنسو فاتی ۱۶ ساله، از دیگر موارد مهم هفته جاری رقابت‌های لالیگا بود. 

 

رئال مادرید ۳ - لوانته ۲

رئال مادرید در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو موفق شد لوانته را شکست دهد. این بازی دو نیمه متفاوت داشت: در نیمه اول تیم مادریدی توپ و میدان را در اختیار داشت و موفق شد سه گل هم به ثمر برساند.

با این حال در نیمه دوم این بازی، ورق برگشت: لوانته دو گل به ثمر رساند و اگر واکنش تیبو کورتوآ، دروازه‌بان رئال مادرید نبود، لوانته اکنون با یک امتیاز به خانه باز می‌گشت.

به غیر از پیروزی در این بازی، یک خبر خوب برای رئال مادرید نخستین حضور ادن هازارد در لالیگا با پیراهن این تیم بود. هازارد که به دلیل مصدومیت بازی‌های سه هفته نخست را از دست داده بود، برای نخستین بار با پیراهن رئال مادرید در یک بازی رسمی حاضر شد، گرچه توفیق چندانی نداشت.

با این پیروزی، رئال مادرید با کسب ۸ امتیاز از ۴ بازی، در رتبه سوم لالیگا قرار گرفته است، اما فرم نه چندان خوب این تیم، باعث نگرانی هواداران‌شان از احتمال تکرار اتفاق‌های فصل گذشته شده است.

با این حال نباید فراموش کرد که لوانته در دو فصل اخیر، مادریدی‌ها را آزار داده و حتی فصل گذشته مقابل این تیم در سانتیاگو برنابئو پیروز شده بود.

ر

ئال سوسیه‌داد ۲ - آتلتیکو مادرید ۰

آتلتیکو مادرید که در سه هفته نخست این رقابت‌ها با سه پیروزی در صدر جدول قرار داشت، در دیدار مقابل رئال سوسیه‌داد با دو گل مغلوب شد. «روخی‌ بلانکوس» در استادیوم آنوئتا به امید کسب چهارمین پیروزی پیاپی و ادامه صدرنشینی وارد زمین شد، اما دو گل از مارتین اودگار و ناچو مونرآل، باعث شد تا شاگردان دیه‌گو سیمئونه نخستین شکست فصل خود را متحمل شوند.

سرمربی آتلتیکو مادرید پس از بازی از وضعیت دفاعی و هجومی تیم خود ابراز نارضایتی و اعتراف کرد که «همه چیز» درباره این تیم، او را نگران می‌کند. اما احتمالا نگرانی بزرگ‌تر سیمئونه به مصدومیت یان اوبلاک، دروازه‌بان آتلتیکو مادرید باز می‌گردد که پس از گل دوم سوسیه‌داد و به دلیل برخورد توپ با سر و صورت، مجبور به ترک زمین شد.

آتلتیکو با این شکست صدر جدول را از دست داد و با یک امتیاز کمتر نسبت به صدرنشین، در رتبه دوم قرار گرفت. این تیم هفته آینده میزبان سلتاویگو خواهد بود.

 

بارسلونا ۵ - والنسیا ۲

بارسلونا، مدافع عنوان قهرمانی، در ورزشگاه کمپ‌نو میزبان والنسیا بود. والنسیا تنها چند روز پیش از بازی با بارسلونا، اقدام به اخراج مارسلینیو کرده بود که با پیتر لیم، صاحب این باشگاه دچار اختلاف شده بود.

آلبرت سلادس، جانشین مارسلینیو، اما در نخستین بازی خود در مقام سرمربی والنسیا، موفق نبود و شاهد شکست تیمش با پنج گل بود.

یک گل و یک پاس گل از آنسو فاتی بازیکن ۱۶ ساله بارسلونا که در فصل اخیر نگاه‌ها را به خود خیره کرده، باعث شد بارسلونا در همان ده دقیقه نخست با دو گل از حریف پیش بیفتد. در نیمه دوم هم یک گل از جرارد پیکه و دو گل از لوئیس سوارز - پس از بازگشت از مصدومیت - باعث پیروزی بارسلونا شد.

بارسلونا همچنین در این فصل دو چهره از خود نشان داده: مقتدر در کمپ‌نو (دو پیروزی مشابه ۲-۵ مقابل بتیس و والنسیا) و متزلزل در خانه حریفان (شکست ۱-۰ مقابل بیلبائو و توقف با حساب ۲-۲ در زمین اوساسونا). باید دید آیا والورده قادر خواهد بود فکری به حال وضعیت خط دفاعی بارسلونا و نمایش این تیم در بازی‌های خارج از خانه کند یا خیر.

مهم‌ترین خبر برای بارسلونا اما ادامه غیبت لیونل مسی است. ستاره آرژانتینی بارسلونا به دلیل مصدومیت همچنان در بازی‌های این تیم غایب است و خبر قطعی درباره زمان بازگشت او وجود ندارد.

 

آلاوز ۰ - سویا ۱

سویا فصل جاری را آهسته و پیوسته آغاز کرده است: این تیم بی سر و صدا از ۴ بازی خود موفق به کسب ده امتیاز شده و در حال حاضر در صدر رقابت‌های لالیگا قرار دارد.

لوپتگی پس از دو اخراج متوالی - از تیم ملی اسپانیا و رئال مادرید - در سویا به دنبال اثبال خود است. آندولسی‌ها در این فصل با خریدهای جدید خود، به دنبال آن هستند که سهمیه رقابت‌های لیگ قهرمان باشگاه‌های اروپا را به دست آورند.

سویا در این هفته در خانه آلاوز، با یک گل به پیروزی رسید تا جای آتلتیکو مادرید را در صدر جدول در اختیار بگیرد.

سویا هفته آینده در ورزشگاه سانچز پیزخوان میزبان رئال مادرید خواهد بود. این  بازی نه تنها برای ادامه صدرنشینی اهمیت دارد، بلکه فرصتی برای لوپتگی است تا با تیم قبلی خود روبه‌رو شود.

 

سلتاویگو ۰ - ختافه ۲

سلتاویگو در این هفته در ورزشگاه بالایدوس میزبان گرانادا بود. سلتا که فصل جاری را آن‌چنان خوب آغاز نکرده و تنها ۴ امتیاز از ۳ بازی کسب کرده بود، به امید پیروزی وارد این رقابت شد. اما اخراج دو بازیکن در نیمه ساعت نخست بازی (سائنز در دقیقه ۱۱ و بلتران در دقیقه ۲۹) باعث شد تا در نهایت سلتا با دو گل بازی را به رقیب خود واگذار کند.

رئال بتیس هم در دیگر دیدار این هفته و در ورزشگاه بنیتو ویامارین میزبان ختافه بود. ختافه فصل گذشته و تا هفته‌های آخر یکی از شانس‌های کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا بود، گرچه در نهایت در رسیدن به این مهم ناکام ماند.

ختافه در این بازی و در دقیقه ۱۵ از روی نقطه پنالتی صاحب گل شد و تنها ده دقیقه بعد بتیس با اخراج یک بازیکن خود، ده نفره شد. با این همه بازیکنان بتیس در دقیقه ۷۵ موفق شدند گل مساوی را از روی نقطه پنالتی به ثمر برسانند. در انتهای بازی هم یک بازیکن دیگر بتیس از زمین بازی اخراج شد تا این تیم بازی را ۹ نفره به پایان برساند.

 

ایبار ۱ - اسپانیول ۲

اسپانیول، یکی از سهمیه‌های اسپانیا در لیگ اروپا، این هفته برای نخستین بار در فصل جاری موفق به کسب پیروری شد تا کمی از منطقه سقوط فاصله بگیرد.

اسپانیول که از سه بازی قبلی خود تنها یک امتیاز کسب کرده بود، در زمین ایبار و با حساب ۲-۱ این تیم را شکست داد تا با ۴ امتیاز در رتبه هفدهم - یک پله بالاتر از منطقه سقوط - قرار گیرد.

در دیگر دیدارهای این هفته، بازی مایورکا و آتلتیک بدون گل مساوی به پایان رسید، لگانس با سه گل بازی را به میهمان خود ویا رئال واگذار کرد و رئال وایادولید مقابل اوساسونا با حساب ۱-۱ متوقف شد.

روزنامه نگار
تازه چه خبر؟
حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های...More
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More