سقوط بارسلونا و پیروزی رئال مادرید | ایران اینترنشنال
هفته پنجم لالیگا

سقوط بارسلونا و پیروزی رئال مادرید

چند روز پس از برگزاری هفته اول دور گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، هفته پنجم لیگ فوتبال اسپانیا، لالیگا، هم برگزار شد.

شکست رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا، فرم نامناسب بارسلونا در بازی‌های خارج خانه و بازی‌های نه چندان درخشان آتلتیکو مادرید، توجه به این تیم‌ها را در رقابت‌های این هفته افزایش داده بود.

گرچه پس از گذشت تنها پنج هفته، بسیار زود است که درباره جدول صحبت شود، اما به نظر می‌رسد کم‌کم وضعیت تیم‌‌ها در بالا و پایین جدول روشن‌تر می‌شود.

اوساسونا ۰ - رئال بتیس ۰

اوساسونا، تیمی که پس از چند سال غیبت، بار دیگر حضور در سطح اول لالیگا را تجربه می‌کند، در ورزشگاه خانگی خود مقابل رئال بتیس با تساوی بدون گل متوقف شد.

با توجه به وضعیت جدول و نزدیکی رقابت در هفته‌های نخست، شاید این نتیجه کمک آن‌چنانی به دو تیم در جدول نکرده باشد، اما اوساسونا موفق شد رکورد شکست‌ناپذیری را در ورزشگاه خانگی خود حفظ کند.

استادیوم ال‌سادار در فصل جاری شاهد حضور تیم‌هایی چون بارسلونا هم بوده، اما هیچ‌کدام از میهمانان منطقه پامپلونا تاکنون موفق نشده‌اند با دست پر این استادیوم را ترک کنند.

اوساسونا - که زمانی مسعود شجاعی و جواد نکونام را هم در ترکیب خود داشت - در حال حاضر با هفت امتیاز در رتبه دهم لالیگا قرار دارد و رئال بتیس با پنج امتیاز، چهاردهم است.

ویارئال ۲ - رئال وایادولید ۰

ویارئال از جمله تیم‌های میانه جدولی در اسپانیا است که عموما نیم‌نگاهی هم به بالای جدول برای رسیدن به رقابت‌های اروپایی دارد. این تیم در حال حاضر به همراه بارسلونا با ۱۲ گل - در ۵ بازی - بهترین خط حمله اسپانیا را هم در اختیار خود دارد.

ویارئال اما در دیدار مقابل وایادولید هر چه زد به در بسته خورد تا در نهایت در اواخر بازی سانتی کازولا، بازیکن کهنه‌کار این تیم، با به ثمر رساندن گل از روی نقطه پنالتی این تیم را پیش انداخت. یک گل دیگر از ویارئال باعث شد تا این تیم سه امتیاز بازی را به اندوخته‌‌های خود اضافه کند.

ویارئال با این پیروزی و با کسب ۸ امتیاز در رتبه هفتم لالیگا قرار دارد. رئال وایادولید هم موفق به کسب ۵ امتیاز شه و در رتبه پانزدهم نشسته است.

آتلتیکو مادرید ۰ - سلتاویگو ۰

تیم دیه‌گو سیمئونه پس از یک بازگشت مقابل یوونتوس، آن‌هم بعد از آن‌که ۲-۰ در این دیدار عقب افتاد، به دیدار سلتاویگو می‌رفت تا خود را در جمع تیم‌های بالانشین جدول حفظ کند.

آتلتیکو مادرید در ورزشگاه واندا متروپولیتانو اما مقابل سلتاویگو متوقف شد تا پس از پنج هفته با سه پیروزی، یک شکست و یک مساوی در رده ششم جدول قرار گیرد.

مشکل بزرگ روخی بلانکوس در این فصل، عدم موفقیت مهاجمان این تیم در گل‌زنی است: دیه‌گو کوستا هنوز موفق به گلزنی در رقابت‌های این فصل نشده و ژائو فلیکس، ستاره پرتغالی این تیم، تنها یک گل به ثمر رسانده است.

آتلتیکومادرید در رقابت‌های پیش‌فصل، نمایش‌های خیره‌کننده‌ای داشت (از جمله پیروزی ۳-۷ مقابل رئال مادرید در یک بازی دوستانه) و انتظارها از این تیم بالا رفت.

با این حال به نظر می‌رسد این تیم هنوز نتوانسته به سطح مورد نظر سیمئونه برسد. غیبت بازیکنانی چون آنتونی گریزمان و دیه‌گه گودین در آتلتیکو مادرید به چشم می‌آید و تیم مادریدی گرچه هم‌چنان در دفاع تیمی قدرتمند است، از کمبود گل‌زنی، به خصوص از سوی مهاجمان، رنج می‌برد.

در سوی مقابل سلتاویگو که در نهایت رافینیا را هم از بارسلونا به صورت قرضی به خدمت گرفت، با تساوی در این دیدار در جایگاه شانزدهم جدول قرار گرفت. سلتا در فصل جاری وضعیت چندان خوبی ندارد و با وجود چند خرید، هنوز در منطقه سقوط دست و پا می‌زند.

گرانادا ۲ - بارسلونا ۰

بارسلونا پس از یک تساوی بدون گل مقابل دورتموند - که تنها به لطف درخشش مارک آندره ترشتگن به دست آمد - به دیدار گرنادا رفت تا شاید رکورد بد خود را در بازی‌های خارج از خانه این فصل (شکست مقابل آتلتیک و مساوی با اوساسونا) بهبود بخشد.

گرانادا اما در همان دقیقه دوم بازی به گل رسید و سپس در نیمه دوم موفق شد از روی نقطه پنالتی گل دوم خود را هم به ثمر برساند تا مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهد.

در این بازی لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا، هم یک نیمه برای تیمش بازی کرد، اما موفق به تغییر نتیجه بازی نشد.

بارسلونا با این شکست در رتبه هشتم لالیگا قرار گرفت. نتایج این تیم در دیدارهای خارج از خانه این فصل، بدترین شروع بارسلونا در ۲۵ سال گذشته است.

در فصل ۹۵-۱۹۹۴ بارسلونا از سه بازی نخست خارج از خانه خود متحمل دو شکست (اسپورتینگ گیخون و زاراگوزا) شده و یک تساوی (مقابل اسپانیول) کسب کرده بود.

این شکست باعث بالا گرفتن مجدد بحران در بارسا شده و برخی رسانه‌ها خبر از آن می‌دهند که اعتماد بازیکنان بزرگ تیم نسبت به ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، از میان رفته است.

با این حال همین گزارش‌ها تاکید دارند که جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس بارسلونا، هنوز به مربی خود اطمینان دارد. بارتومئو فصل گذشته و پس از شکست مقابل لیورپول در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا هم از سرمربی تیم خود حمایت کرده بود.

با این همه و با توجه به نارضایتی هوادارن بارسلونا از والورده، نتایج ضعیف این فصل و سبک بازی بارسا که کمتر باعث برانگیخته شدن هیجان می‌شود، بعید نیست والورده از جمله مربیانی باشد که قادر به حفظ صندلی خود تا پایان فصل نباشد.

گرانادا که در فصل جاری بار دیگر موفق به حضور در سطح اول رقابت‌های فوتبال اسپانیا شد، با پیروزی مقابل بارسلونا با کسب ده امتیاز،‌ در حال حاضر در رده سوم جدول قرار دارد.

والنسیا ۱ - لگانس ۱

والنسیای سلادس در سومین دیدار خود با حضور مربی جدید روی نیمکت، مقابل لگانس با حساب ۱-۱ متوقف شد. والنسیایی‌ها در وسط هفته و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، موفق شدند با یک گل چلسی را در ورزشگاه استمفورد بریج شکست دهند.

پس از پیروزی مقابل چلسی، خفاش‌ها به دیدار لگانس ته جدولی رفته بودند تا شاید با پیروزی در این بازی، وضعیت خود را در جدول بهبود بخشند. با این حال فرم خوب شاگردان سلادس در لالیگا ادامه پیدا نکرد و این تیم مقابل لگانس متوقف شد. والنسیا هفته گذشته - و در نخستین دیداری که سلادس به عنوان مربی روی نیمکت این تیم حاضر بود - پنج گل از بارسلونا دریافت کرده بود.

والنسیا که فصل گذشته در رتبه چهارم جدول قرار گرفته بود، در حال حاضر با پنج امتیاز در جایگاه دهم جدول لالیگا قرار دارد. لگانس هم با تساوی مقابل والنسیا موفق به کسب اولین امتیاز خود در فصل جاری شد و با این یک امتیاز، در قعر جدول این رقابت‌ها قرار گرفته است.

آتلتیک ۲ - آلاوز ۰

تیم آتلتیک که در دیدار افتتاحیه فصل جاری با گل دقایق پایانی آدوریز، مهاجم کهنه‌کار خود، موفق به شکست دادن بارسلونا شده بود، میزبان آلاوز بود.

باسکی‌ها در دیداری به نسبت آسان موفق شدند با دو گل حریف خود را شکست دهند تا به صدر جدول رقابت‌های لالیگا برسند. این برای نخستین بار از هفته نخست فصل ۰۵-۲۰۰۴ است که آتلتیک موفق شده در رتبه نخست جدول قرار گیرد.

با این حال شروع خوب آتلتیک در فصل جاری، رکوردهای دیگری را هم در این باشگاه شکسته است. نتایج این تیم در پنج بازی نخست فصل جاری، بهترین شروع آتلتیک در لیگ از سال ۱۹۹۳ بدین سو است. آتلتیک همچنین بهترین رکورد دفاعی خود را (یک گل خورده در پنج بازی) از سال ۱۹۸۸ ثبت کرده است.

علاوه بر همه این‌ها، باید به استادیوم سن‌مامس هم اشاره کرد. دیدار مقابل آلاوز، رکورد شکست‌ناپذیری آتلتیک را در این ورزشگاه به ۱۷ بازی رسانده است.

آتلتیک در پایان هفته پنجم لالیگا با کسب ۱۱ امتیاز و تفاضل بهتر نسبت به رئال مادرید، بالانشین لیگ اسپانیا است.

سویا ۰ - رئال مادرید ۱

رئال مادرید پس از یک شکست سنگین مقابل پاریس سن‌ژرمن در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، میهمان سویا در ورزشگاه سانچز پیسخوان بود.

شکست مقابل پاریس سن ژرمن تیم مادریدی را وارد بحران کرده بود، به شکلی که حتی روزنامه مارکا، چاپ اسپانیا، اقدام به انتشار جایگزین‌های احتمالی زیدان روی نیمکت رئال مادرید کرده بود.

علاوه بر آن تیبو کورتوآ، دروازه‌بان رئال مارید، که جای کیلور ناواس را در این تیم گرفته، در فصل جاری حتی در یک دیدار هم موفق به بسته نگه داشتن دروازه خود نشده بود.

رئال مادرید در چهار فصل اخیر، تمام بازی‌های خود را در  ورزشگاه سانچز پیسخوان به سویا واگذار کرده بود. با این حال این دیدار با تک گل کریم بنزما به سود رئال مادرید تمام شد تا لوس بلانکوس به جایگاه دوم جدول - بابت تفاضل گل - صعود کند.

در دیگر دیدارهای این هفته هم دیدار لوانته و ایبار بدون رد و بدل شدن گلی به اتمام رسید، ختافه با ۴ گل موفق به شکست مایورکا شد و اسپانیول در زمین خانگی خود با سه گل از رئال سوسیه‌داد شکست خورد.

 

روزنامه نگار
تازه چه خبر؟
منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب «تفکیک سنجش از پذیرش» خبر داد و گفت: سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و کنکور ۴۰...More
حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های...More
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More