دومین جام در ویترین افتخارات پرتغال | ایران اینترنشنال

دومین جام در ویترین افتخارات پرتغال

 

اولین فینال لیگ ملت‌های اروپا با برتری یک بر صفر پرتغال مقابل هلند به پایان رسید. پرتغال که در یورو ۲۰۱۶ اولین تورنمنت مهم تاریخ فوتبالش را فتح کرده بود، این بار در خانه موفق شد تیم جوان هلند را شکست دهد.

رونالدو که در فینال پاریس خیلی زود مصدوم و تعویض شده بود این بار ۹۰ دقیقه در زمین ماند، ولی بر خلاف بازی نیمه‌نهایی که سه بار دروازه سوئیس را باز کرده بود، نتوانست گلی بزند. افتخار زدن گل قهرمانی به نام گونسالو گدش جوان ثبت شد که در دقیقه ۶۰ با شوتی محکم و دقیق دروازه سیلسن را باز کرد. با این حال عنوان بهترین بازیکن زمین را می‌توان به برناردو سیلوا داد که با پاس‌ها و حمل توپ فوق‌العاده‌اش آزاری دائمی برای مدافعان هلند بود. او به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت هم انتخاب شد.

انتظار می‌رفت هلند و پرتغال فینال جذابی بسازند، ولی نیمه اول بازی انتظارات را برآورده نکرد. پرتغال با وجود میزبانی محتاطانه بازی می‌کرد و هلند با وجود پرس حریف و میل به هجوم، توان به دردسر انداختن میزبان را نداشت. ضربات کرنر دو تیم و شوت‌های برونو فرناندز حساس‌ترین اتفاقات این نیمه بودند.

نیمه دوم را پرتغال بهتر شروع کرد که مثل نیمه اول با وجود مالکیت کمتر زهردار تر به نظر می‌رسید. سرانجام همکاری برناردو سیلوا و گدش دفاع هلند را شکافت و مهاجم جوان والنسیا گل قهرمانی را وارد دروازه هلند کرد. در این صحنه دلیخت، مدافع آژاکس که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده واکنش ناشیانه‌ای داشت و به راحتی از جریان بازی خارج شد. او در بازی نیمه‌نهایی هم با اشتباهش به انگلیس کمک کرده بود به گل برسد.

هلند بعد از این گل امیدوار بود با تعویض‌های کومن به بازی برگردد، ولی تنها فرصت این تیم ضربه سر ممفیس دپای بود که پاتریسیو توانست توپ را مهار کند.  

فرناندو سانتوز که هر دو قهرمانی مهم پرتغال با هدایت او به دست آمده، فروتنانه به نقش بازیکنانش در این موفقیت اشاره کرد و گفت: «این بازیکنان بودند که تفاوت را رقم زدند. آنها در اجرای استراتژی تیم خیلی خوب بودند، با اعتماد، شور و اراده بالایی بازی کردند.»

در بازی رده‌بندی هم انگلیس موفق شد سوئیس را در ضربات پنالتی شکست دهد و به مقام سوم برسد. ستاره این بازی جردن پیکفورد، دروازه‌بان انگلیس بود که توانست ضربه یوسیپ درمیچ (پنالتی ششم سوئیس) را مهار و کار را تمام کند. او لحظاتی قبل موفق شده بود پنالتی پنجم تیمش را با ضربه‌ای محکم و دقیق وارد دروازه سوئیس کند.

برای تیم ساوت‌گیت که بازی نیمه‌نهایی را با اشتباهات عجیب مدافعانش به هلند باخت، این پیروزی می‌تواند تا حدودی تسکین‌بخش باشد. البته انگلیس در جریان۱۲۰ دقیقه بازی تیم برتر بود و با شایستگی به پیروزی رسید. در جریان بازی ضربات کین و استرلینگ به تیر دروازه خورد، ضربه دله الی را دروازه‌بان سوئیس به زیبایی مهار کرد و گل کالوم ویلسون پس از بازبینی ویدیویی مردود اعلام شد.

روزنامه نگار
تازه چه خبر؟
روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر...More
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More
دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند. راجنات سینگ، وزیر دفاع...More