سرخط خبرها

  • چین: ایران برجام را به همین سادگی رها نکند
  • ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور اعزام ۱۰۰۰ سرباز به خاورمیانه را صادر کرد
  • سازمان ملل متحد حمله شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی را محکوم کرد
  • دبیر کل اتحادیه عرب: بدون دولت فلسطین معامله صلحی در کار نخواهد بود
  • سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری: ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند
  • امانوئل مکرون خواستار خویشتن‌داری و مسئولیت پذیری ایران شد
  • فدریکا موگرینی: ارزیابی‌های ما بر اساس گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود
  • اسراییل: جامعه بین‌الملل باید تحریم‌های لغو شده ایران را دوباره وضع کند
  • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
  • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

داستان جام جهانی فوتبال زنان (بخش دوم)

 

فوتبال زنان پس از برگزاری سه دوره موفقیت آمیز جام جهانی در دهه ۹۰، در وضعیتی مناسب وارد قرن بیست و یکم شد. هرچند شرایطی که خارج از کنترل برگزارکننده های این تورنمنت بود، موجب اختلال در روند برگزاری چهارمین جام جهانی فوتبال زنان شد.

۲۰۰۳: ورود ایالات متحده آمریکا، پس از نگرانیها در مورد وضعیت سلامت در چین

سال ۲۰۰۳، سال شیوع گسترده بیماری «سارس» در چین بود. فیفا تنها ۴ ماه پیش از شروع جام جهانی زنان، به دلایل مربوط به سلامت، محل برگزاری این تورنمنت را به ایالات متحده آمریکا منتقل و حق میزبانی این رقابتها را در سال ۲۰۰۷ به چین واگذار کرد.

ایالات متحده در مدت کوتاهی به عنوان میزبان انتخاب شد. چرا که ۴ سال پیش، میزبانی دوره قبل را برعهده داشت و نشان داده بود که قابلیت میزبانی این رقابتها را دارد. این بازه زمانی کوتاه برای سازماندهی مرحلهی نهایی،به این معنی بود که تنها ۶ استادیوم برای برگزاری بازیها انتخاب شد و تقریباً هر ورزشگاه میزبانی ۲ بازی در هر روز را برعهده داشت.

وقتی سرانجام مسابقات آغاز شد، میزبان و مدافع عنوان قهرمانی، به راحتی با ۳ پیروزی در مرحله گروهی، به همراه سوئد به عنوان تیم دوم گروه A به مرحلهی یک چهارم نهایی صعود کردند. از گروه B، تیمهای برزیل و نروژ صعود کردند. این در حالی بود که برزیل در مقابل تیم تازه وارد این رقابتها یعنی فرانسه با تساوی متوقف شد و نروژ با کسب یک پیروزی قاطعانه ۷-۱ در مقابل دیگر تیمی که برای اولین بار در مرحلهی نهایی این رقابت شرکت می کرد، یعنی کره جنوبی، به مرحلهی بعد راه پیدا کردند.

تیم خوب آلمان، با پیروزی قاطع ۶-۱ مقابل آرژانتین که در مقابل ژاپن هم بازی را با نتیجهی ۶-۰ واگذار کرده بود، در گروه C این رقابتها قدرت نمایی کرد. چین با غلبه بر ناامیدی ناشی از از دست دادن میزبانی، در صدر گروه D قرار گرفت و همراه با روسیه به مرحله حذفی رقابتها راه پیدا کرد.

برخی از ستاره های فوتبال زنان، در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها، نمایش قابل توجهی از خود نشان دادند. «ابی و میچ»، بازیکن جوان و بااستعداد تیم میزبان، با زدن تک گل تیم خود مقابل نروژ، پیروزی را برای این تیم به ارمغان آورد؛ در حالی که «مارتا» ستاره مطرح برزیلی علیرغم گلزنی برابر سوئد، در سمت بازنده  این رقابت قرار داشت. کانادا هم بهتر از چین بود [و توانست به مرحلهی بعدی صعود کند]، اما عملکرد برجسته این مرحله از رقابت‌ها، متعلق به آلمان‌ها بود که با درهم کوبیدن روسیه و پیروزی ۷-۱ مقابل آنها، با قدرت به مرحلهی نهایی قدم گذاشتند.

در مرحله نیمه نهایی، سوئد با نتیجه  ۲-۱ کانادا را پشت سرگذاشت، اما همه نگاه‌ها بر روی ۲ تیم محبوب این رقابتها، ایالات متحده آمریکا و آلمان متمرکز بود. آمریکایی ها که مدافع عنوان قهرمانی بودند، با دریافت ۲ گل دیرهنگام و شکست ۳-۰ مقابل آلمان، با رویای قهرمانی دوباره وداع کردند. نبرد ۲ غول آمریکای شمالی برای کسب مقام سوم، به سود ایالت متحده تمام شد و آنها توانستند کانادا را با نتیجهی ۳-۱ شکست دهند.

در فینالی تمام اروپایی، سوئد با گل دیرهنگام «هانا لیونبرگ»در اواخر نیمه اول به شکل غافلگیرکننده ای از حرف خود پیشی گرفت، اما «مارن ماینرت» تنها یک دقیقه پس از شروع نیمه دوم بازی را به تساوی کشاند. برای مشخص شدن پیروز رقابت، کار به وقت‌های اضافه کشیده شد و «نیا کانزر»، یکی از آخرین گل های طلایی (این قانون در آستانه لغو شدن قرار داشت) را به ثمر رساند تا آلمانها برای اولین بار قهرمان جهان شوند. «بریجیت پرینز»، هم تیمی او با زدن ۷ گل در این رقابتها عنوان بهترین گلزن و بهترین بازیکن این تورنمنت را کسب کرد.

۲۰۰۷: آلمان، دابل می‌کند

هرچند از جام جهانی ۱۹۹۹ به عنوان بهترین جام جهانی تاریخ فوتبال زنان یاد می شود، اما در سال ۲۰۰۷، فوتبال زنان شاهد نمایش تیمی بود که خیلی ها آن را بهترین تیمی می داند که تا کنون در تاریخ این رقابتها حضور پیدا کرده است. در کشور میزبان، چین، آلمان توانست به اولین تیمی تبدیل شود که از مقام قهرمانی خود دفاع میکند. مدافع عنوان قهرمانی، در بازی افتتاحیه این رقابتها ۱۱-۰ مقابل آرژانتین پیروز شد، -نتیجهای که تا امروز عنوان یکطرفه ترین نتیجه در تاریخ جام جهانی زنان را یدک میکشد- تا قدرت خود را به رخ دیگر تیمهای حاضر در این رقابتها بکشد. «ساندرا سمیسک» به همراه «پرینز» توانستند در مقابل آرژانتینی که در پایین ترین سطح خود به سر می‌برد، هت تریک کنند. انگلیس هم با برد ۶-۱ مقابل آرژانتین، بعد از آلمان توانست از گروه A به مرحلهی بعدی رقابتها صعود کند. همچنین، برزیل با ۳ پیروزی، ۱۰ گل زده و بدون حتی یک گل خورده در مرحلهی گروهی، که شامل پیروزی ۴-۰ در مقابل چین، دیگر تیم صعود کننده از این گروه بود، قدرت خود را به نمایش گذاشت.

این رقابت‌ها در دو گروه دیگر نیز شاهد چندین سورپرایز بود. کره شمالی با ایستادگی در مقابل آمریکایی ها و کسب تساوی ۲-۲، آنها را شوکه کرد و علیرغم شکست از سوئد در آخرین بازی مرحله گروهی، به دلیل تفاضل گل بهتر توانست، بالاتر از اسکاندیناویایی ها در رتبه دوم قرار بگیرد و به مرحلهی بعد صعود کند. در گروه C استرالیایی که به سرعت در حال پیشرفت بود، با تساوی در مقابل نروژ و کانادا، توانست با پشت سر گذاشتن کانادا به مرحلهی یک چهارم نهایی صعود کند.

ماتیلداها (لقب رسمی تیم ملی زنان استرالیا) پیش از آنکه در مقابل برزیل در مرحله یک چهارم نهایی، تسلیم شوند، تا جایی که توانستند آنها را تحت فشار گذاشتند. استرالیا پیش از آنکه بازی را با گل «کریستین» به آمریکای جنوبیها واگذار کند، توانست، شکست ۲-۰ را به تساوی بکشاند. در همین حال، امیدهای چین برای موفقیت در خانه، با شکست ۱-۰ در مقابل نروژ به پایان رسید و ایالات متحده آمریکا و آلمان، به راحتی رقبای خود یعنی انگلستان و کره شمالی را پشت سرگذاشتند. مانند استرالیایی ها، کره ای ها نیز با خوردن تنها یک گل در اواسط نیمه دوم از آلمان، با سربلندی از این رقابتها خداحافظی کردند.

دیدار نیمهنهاییِ تمام اروپایی، یک بازی کاملا یکطرفه بود. در این بازی آلمان با زدن ۳ گل به نروژ، بار دیگر قدرتمند ظاهر شد. دیگر بازی این مرحله نیز یک بازی پرگل بود. برزیل، ایالات متحده را که ۲ مرتبه قهرمان این رقابتها شده بود، با درخشش و ۲ گل از «مارتا»، با نتیجهی ۴-۰ در هم کوبید. حالا برزیلیها، همچون فوتبال مردان، در فوتبال زنان هم به یک تیم قدرتمند تبدیل شده بودند.

بازی فینال، بیشک بین بهترین تیمهای این رقابت برگزار شد. پس از یک نیمهی بدون گل، «پرینز» در دقیقه ۵۲ قفل دروازه ها را باز کرد و «سیمونه لاودر»، چهار دقیقه پیش از پایان بازی، پیروزی آلمان ها را تثبیت کرد. آلمان در ۶ بازی، ۲۱ گل به ثمر رساند و به لطف مدافعین قدرتمند و به رهبری «نادین انگرر»، دروازه بان فوق العاده اش در تمام طول این رقابتها دروازهی خود را بسته نگه داشت. «مارتا» به عنوان بهترین بازیکن این تورنمنت انتخاب شد، اما مطمئناً بهترین تیم این رقابتها، آلمان بود.

 

خبرنگار
تازه چه خبر؟
۱ دقیقه ۳۲ ثانیه پیش
کری لم، رییس اجرایی هنگ‌کنگ، بار دیگر برای بحران به وجود آمده از طرح قانون استرداد مجرمان به چین عذرخواهی کرد. او روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد در یک کنفرانس...بیشتر بخوانید
۱۴ دقیقه ۵ ثانیه پیش
میشل پلاتینی، رئیس پیشین اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) و کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال فرانسه، در ارتباط با پرونده فساد در مورد اعطای میزبانی جام جهانی...بیشتر بخوانید
۲۶ دقیقه ۶ ثانیه پیش
خبرگزاری میزان از شکایت برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران از این باشگاه به فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، خبر داد. به نوشته...بیشتر بخوانید
۵۱ دقیقه ۶ ثانیه پیش
نانسی پلوسی،‌ رییس مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به صدور دستور اعزام هزار سرباز بیشتر به خاورمیانه از سوی رییس‌جمهوری آمریکا، این تصمیم را نگران‌...بیشتر بخوانید
۵۴ دقیقه ۵۲ ثانیه پیش
علی مطهری و الیاس حضرتی، دو تن از نمایندگان تهران در مجلس دهم، با «طرح سئوالی از وزیر دادگستری» به عنوان رابط دولت و قوه قضائیه خواهان پاسخگویی...بیشتر بخوانید