تفاوت جام حذفی و جام اتحادیه در انگلستان | ایران اینترنشنال
جام اتحادیه قدیمی‌ترین تورنمنت جهان

تفاوت جام حذفی و جام اتحادیه در انگلستان

 

جام اتحادیه فوتبال انگلستان که قدیمی‌ترین تورنمنت حذفی دنیا است یکی از مهیج‌ترین و دیدنی‌ترین مسابقات در تاریخ فوتبال دنیا محسوب می‌شود.

جام اتحادیه با مسابقات جام حذفی لیگ انگلستان تفاوت آشکاری دارد که متاسفانه در فوتبال ایران همواره این دو را اشتباه اعلام می‌کنند .

قهرمان هر دو جام، به لیگ اروپا که پس از لیگ قهرمانان اروپا معتبر ترین مسابقات دنیا محسوب می شود صعود می‌کنند. اما تفاوت عمده این دو‌ تورنمنت حضور تیمهای شرکت کننده در آن است.

جام اتحادیه:(FA CUP)

ابتدا باید عنوان کنم که کلمه جام که در انگلیسی به آن (CUP)گفته می‌شود  در مسابقاتی بکار گرفته می‌شود که بازیها به صورت حذفی برگزار می‌شود.

جام اتحادیه از سال ۱۸۷۱ شروع شد و اولین وقدیمی‌ترین تورنمنت دنیای فوتبال محسوب می‌شود. تفاوت عمده جام اتحادیه با دیگر مسابقات حذفی در دنیای فوتبال به تعداد و جایگاه تیمها در کشور انگلستان برمی‌گردد. در این مسابقات صرف نظر از تیمهایی که حرفه‌ایی هستند و‌در لیگ بازی می‌کنند تیمهای آماتور و حتی محلات نیز اجازه بازی دارند.

به غیر از تیمهای لیگ برتر ،چمپیونشیپ، لیگ یک و لیگ دوم که همه این تیمها با بازیکنانشان قرارداد حرفه ایی دارند، تیمهایی که در رده پایین تر حضور دارند  هم اجازه حضور در این مسابقات را دارند. تیمهایی که طبق طبقه بندی فوتبال می‌توانند تا رده دهم فوتبال نیز بازی کنند.

اما قرارداد بازیکنان حرفه‌ایی نیست و بازیکنان حاضر در این رده از فوتبال دارای شغلهای دیگری هم هستند  و در اصطلاح به آنان آماتور گفته می‌شود. فینال این مسابقات در ماه می و پس از پایان لیگ برتر برگزار می‌شود.قهرمان این دوره از مسابقات در ابتدای شروع فصل آینده با قهرمان لیگ دیدار

سوپرجام انگلیس یا کامیونیتی شیلد را برگزار می کنند.

در تاریخچه این مسابقات  آرسنال با سیزده عنوان قهرمانی و آرسن ونگر با هفت مقام قهرمانی پرافتخارترین  باشگاه و مربی تاریخ این مسابقات محسوب می‌شوند.

 جام حذفی لیگ

جام حذفی لیگ تفاوت عمده‌ای با جام اتحادیه دارد. در این دوره از مسابقات که به مانند جام اتحادیه به صورت حذفی برگزار می‌شود دو‌تفاوت عمده وجود دارد. در ای مسابقات تنها تیم هایی که در لیگ حرفه‌ای بازی می کنند  اجازه حضور در این مسابقات را دارند.

بدین معنی که تنها تیمهای حاضر در لیگ برتر، چمپیونشیپ، لیگ یک و لیگ دو  اجازه حضور در مسابقات را دارند که در مجموع ۹۲تیم برای قهرمانی جام حذفی لیگ به رقابت می‌پردازند و بازیکنان حاضر در این مسابقات همگی قرارداد حرفه‌ایی دارند.

این مسابقات از سال ۱۹۶۰ شروع شده است و قهرمان این مسابقات هم به دیدارهای لیگ اروپایی که یک رده پایین تر از لیگ قهرمانان اروپا است صعود می‌کند.

فینال این مسابقات  همیشه در آخرین یکشنبه ماه فوریه برگزار می‌شود که در حال حاضر لیورپول با هشت مقام قهرمانی پرافتخارترین تیم این دوره از مسابقات محسوب می‌شود.

این مقاله نشان دهنده تفاوت عمده جام حذفی لیگ انگلستان و جام اتحادیه فوتبال است که در ایران همواره این مسابقات را با یکدیگر اشتباه گرفته  و به جام اتحادیه، جام حذفی می‌گویند.

بازیکن سابق تیم ملی ایران
تازه چه خبر؟
روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر...More
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More
دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند. راجنات سینگ، وزیر دفاع...More