میزان گازهای گلخانه‌‌ای رکورد دیگری ثبت کرد | ایران اینترنشنال

میزان گازهای گلخانه‌‌ای رکورد دیگری ثبت کرد

کارشناسان هشدار می‌دهند که فرصت مقابله با تغییر اقلیم رو به پایان است و میزان گاز‌های گلخانه‌ای موجود در جو زمین رکورد دیگری را ثبت کرده است.

به گزارش سازمان هواشناسی جهانی سازمان ملل، سال گذشته، تراکم دی‌اکسید کربن به ۴۰۷/۸ قسمت در میلیون رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۷، ۲/۳ قسمت افزایش داشت.

این رقم بسیار بیشتر از میزان ۲۸۰ قسمت در میلیون است که پیش‌تر در عصر انقلاب صنعتی دیده شده بود، زمانی که حجم بالایی از سوخت‌های فسیلی برای تامین انرژی و حمل‌و‌نقل سوزانده می‌شد.

میزان آخرین افزایش نزدیک به رقمی است که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ مشاهده شد و بالاتر از میانگین سالانه در دهه اخیر بوده است.

تراکم سایر گازهای گلخانه‌ای دخیل در گرمایش زمین، متان و مونوکسید نیتروژن، نیز در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با دهه گذشته افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

پِتِری تالاس، دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی، می‌گوید: «هیچ نشانه‌ای از کاهش روند تراکم گازهای گلخانه‌ای در جو مشاهده نمی‌شود، چه رسد به کاهش میزان آن، به‌رغم تمام تعهدهای پیمان پاریس در مورد تغییر اقلیم.»

«به‌خاطر آینده بشر هم که شده باید این تعهد‌ها را تبدیل کنیم به اقدام و تلاش‌ها را بیشتر کنیم.»

به گفته تالاس، آخرین باری که در جو زمین این میزان تراکم دی‌اکسید کربن وجود داشت بین سه تا پنج میلیون سال پیش بود. 

در آن زمان، دما بین ۲ تا ۳ درجه گرم‌تر و سطح دریاها بین ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از امروز بود.

فعالیت‌های بشر به فرایند تغییر اقلیم سرعت بخشیده و به ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و خشکسالی‌ها و موج‌های گرمایی شدیدتر منجر شده است.

سازمان هواشناسی جهانی هشدار می‌دهد با وجود قول‌هایی که کشورهای متعهد به پیمان بین‌المللی پاریس داده‌اند، انتظار نمی‌رود میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ کاهش پیدا کند.

به این ترتیب، نقطه بازگشت ۲۰۲۰، که دانشمندان می‌گویند برای مهار تغییر اقلیم ضروری است، محقق نمی‌شود.

یافته‌های اولیه در سال ۲۰۱۸ حاکی از آن است که انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال گذشته همچنان روند افزایشی داشته است.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه...More
ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌...More
نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند. عبدالوهاب حسنوند،‌...More