خبر فوری

 • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد
 • نماینده مجلس: یارانه ۲۲میلیون ایرانی قطع می‌شود
 • اردوغان: ظرف روزهای آینده مرکز عفرین را محاصره خواهیم کرد
 • تعداد اجساد کشف‌شده‌ سرنشینان هواپیمای تهران - یاسوج به ۴۵ رسید
 • پرسپولیس تهران با نتیجه سه بر یک از السد قطر شکست خورد
 • استقلال تهران یک بر صفر الهلال سعودی را شکست داد
 • وزیر راه ایران در گردنه استیضاح
 • اختلال در استفاده از پیام‌رسان تلگرام در ایران
 • علی‌جنتی: باید به‌سوی گفت‌وگو و آشتی ملی برویم
 • اجساد بیش از ۳۰ قربانی هواپیمای تهران-یاسوج قابل رویت است
 • رئیس قوه قضائیه: جاسوسی در ایران رایج شده است
 • ۹۴ کشته در بمباران غوطه‌شرقی
 • شکایت وکلای سیدامامی از صداوسیما و سند جاسوسی او در برنامه ۲۰:۳۰

گفتگو با جاستین رینولدز، سخنگوی دفتر ایران در وزارت خارجه آمریکا

 

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا  تا روز جمعه ۲۲ دی‌ماه، تصمیمش را درباره‌ی برجام نهایی خواهد کرد. بعد از تصویب برجام، طبق قانون آمریکا، رئیس‌جمهور آمریکا باید هر سه‌ماه یک‌بار، پای‌بندی ایران را به برجام بررسی و گزارش آن را به کنگره‌ی آمریکا ارائه کند. همچنین باید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را نیز تمدید کند. دونالد ترامپ در یک سال گذشته، تعلیق تحریم‌ها را ادامه داده و آن را تمدید کرده است؛ اما در موعد قبلی تأیید پای‌بندی ایران به برجام، این کار را انجام نداد؛ حالا این ماه، برای نخستین‌بار، این دو موعد، هم‌زمان سر رسیده است: هم مهلت تمدید تعلیق‌ها و هم مهلت ارائه‌ی گزارش به کنگره، درمورد پای‌بندی یا عدم پای‌بندی ایران به برجام.

گفته می‌شود که احتمالاً ترامپ، بار دیگر، گزارش پای‌بندی ایران به برجام را به نگره ارائه نخواهد داد؛ اما مسأله‌ی تحریم‌هاست که خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام را به‌صورت رسمی رقم می‌زند. اگر او تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید نکند، خروج آمریکا از برجام، رسماً رقم می‌خورد. رئیس‌جمهور آمریکا قرار است پیش از تصمیم نهایی، با وزرای خارجه و دفاع خود دیدار و مشورت کند.

این تصمیمی است که ترامپ باید تا جمعه بگیرد: آیا تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید خواهد کرد، یا نه؟   

نگار مرتضوی، خبرن‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍گار ایران‌اینترنشنال در واشنگتن، با جاستین رینولدز، سخنگوی دفتر امور ایران در وزارت امور خارجه‌ی آمریکا در این زمینه گفت‌وگویی انجام داده و از او درمورد تصمیم ترامپ و احتمال خروج آمریکا از برجام پرسیده است:

رینولدز: من اطلاعاتی ندارم. مسلماً نمی‌خواهم قبل از تصمیم رئیس‌جمهور یا وزیر امور خارجه، حرفی بزنم؛ اما می‌توانم بگویم که ما به تعهداتمان در برجام پای‌بندیم و از ایران خواهیم خواست که به تعهداتش پای‌بند بماند. رئیس‌جمهور کاملا روشن کرده که استراتژی آمریکا در قبال ایران، به کلیت عملکرد ایران بستگی دارد؛ از جمله در مواردی چون ایجاد بی‌ثباتی در منطقه و آزمایش موشک‌های بالستیک و البته پرونده‌ی حقوق بشر.

سؤال: اخیراً اعتراضاتی که در ایران صورت گرفته و همچنین، سرکوب‌هایی که علیه معترضان انجام شده، با واکنش‌های زیادی ازسوی ایالات متحده‌ی آمریکا (وزارت خارجه، کاخ سفید و همچنین کنگره‌ی آمریکا) روبرو شده است. آیا این اعتراضات در تصمیم نهایی درمورد خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام، تأثیر خواهد داشت؟  

رینولدز: همان‌طور که گفتید، رئیس‌جمهور به‌صراحت از حمایت آمریکا از حق مردم ایران برای ابراز حقوق اولیه‌شان گفته: حق آزادی بیان و حق تجمع مسالمت‌آمیز. ما از حق مردم ایران برای ابراز نظراتشان دفاع می‌کنیم. رئیس‌جمهور هم کلیت عملکرد ایران را بررسی خواهد کرد و ما همچنان از حکومت ایران می‌خواهیم که علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز، دست به خشونت نزند. ما از نزدیک با متحدانمان در سراسر دنیا در ارتباطیم، تا همه متوجه شوند که فقط آمریکا نیست؛ بلکه همه‌ی دنیا، این اعتراضات را زیر نظر دارند. مثلاً از ایتالیا و کانادا بیانیه داده‌اند و بسیاری از کشورها از مردم ایران و حق اعتراض صلح‌آمیز آنها حمایت کرده‌اند. ما همچنین با شرکت‌های تکنولوژی در ارتباطیم که قوانین آمریکا را متوجه شوند و اجازه دهند جریان آزاد اطلاعات به داخل و خارج ایران، ادامه پیدا کند.

سؤال: بعضی از ایرانی‌ها، یا حتی ایرانی-آمریکایی‌ها، به این نکته اشاره می‌کنند که این دولت و این رئیس‌جمهور، فرمان منع سفر به آمریکا را علیه شهروندان ایرانی صادر کرده که در اثر آن، افرادی که خانواده‌هایشان در آمریکا هستند، پدر و مادرهایی که فرزندان دانشجو در این کشور دارند، نمی‌توانند بیایند و با آنها دیدار کنند و این، به شهروندان عادی ایرانی صدمه می‌زند. درعین‌حال، صحبت از حمایت از معترضان و حقوق مردم ایران می‌کنند. بعضی‌ها معتقدند که این، نوعی تناقض است. به نظر شما، این، نوعی تناقض نیست؟

رینولدز: ما می‌خواهیم روشن کنیم که نگرانی ما از رژیم ایران است؛ نه مردم ایران. فرمان مسافرتی به این ترتیب است که در آمریکا، برای بررسی ویزا، باید به اطلاعاتی که دولت‌های دیگر در اختیار ما قرار می‌دهند، اتکا کنیم. به عبارت دیگر، تا زمانی که دولت ایران اطلاعات درخواستی را به ما ندهد، برای ما مشکل است که بررسی‌های امنیتی لازم را انجام دهیم.

سؤال: اگر بخواهیم به آینده نگاه کنیم، بعد از این مهلت لغو تحریم‌ها و فراتر از برجام، استراتژی ایالات متحده در قبال ایران، در آینده چه خواهد بود؟

رینولدز: ما احترام بسیاری برای فرهنگ و تاریخ غنی مردم ایران قائلیم. در تدوین استراتژی‌مان هم به کلیت رفتار رژیم ایران توجه می‌کنیم و هدفمان این است که در رفتار رژیم، تغییر ایجاد کنیم و به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه و حمایت از تروریسم پایان دهیم.

 

۲۲ دی ۱۳۹۶