۱۵ میلیارد تومان هزینه شهرداری تهران در مراسم اربعین | ایران اینترنشنال

۱۵ میلیارد تومان هزینه شهرداری تهران در مراسم اربعین

 

مجتبی عبداللهی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران از هزینه ۱۵میلیارد تومانی برای مراسم اربعین در کربلا خبر داد.

به گزارش مهر، عبداللهی روز یکشنبه ۱۹ شهریور با اعلام این خبر در جلسه شواری شهر تهران درباره هزینه‌های برگزاری مراسم اربعین در عراق که مورد اختلاف شواری شهر و شهرداری است توضیحاتی داد.
همزمان با برگزای مراسم اربعین در کربلا، عده‌ای از ایرانیان برای شرکت در این مراسم، با پای پیاده راهی کربلا می‌شوند و شهرداری تهران با ایجاد ستادی برای برگزاری این مراسم مسئولیت تدارکات آن را به عهده دارد.
بنابر آمار ارائه شده هزینه درنظر گرفته شده در سال گذشته ۵ میلیارد تومان بود اما ۱۵ میلیارد و ۴۰۰ تومان هزینه شده است.

ناهید خداکرمی یکی ازاعضای شورای شهر تهران با انتقاد از این مخارج گفت: « قبل از انقلاب مراسم اربعین به عهده مردم بود اما با ورود شهرداری، موازنه اقدامات مردمی به هم خورده است.»

عبداللهی در پاسخ به انتقادات وارده خاطر نشان کرد: «وزارت کشور وظایف ده گانه‌ای برای برگزاری مراسم اربعین تعیین کرده است که این وظایف ازجمله نظارت بر شهرهای مرزی ایران و عراق و جاده ۸۰ کیلومتری نجف، دفع زباله‌های شهری، بیمارستانی و جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی، تامین فضای سبز، تامین آب و تهیه سرویس‌های بهداشتی و آتش‌‎نشانی بر عهده شهرداری است.»

به گفته‌ی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مابه‌التفاوت به وجود آمده میان مصوبه شورا و هزینه‌های شهرداری است و این هزینه‌ای است که هرساله شهرداری متقبل می‌شود.

به گفته‌ی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، ساخت سرویس بهداشتی و حمام از جمله اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری بوده است.

زهرا نژاد بهرام عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران نیز پس از ارائه گزارش مجتبی عبداللهی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران  گفت: «در این گزارش اشاره‌ای به میزان اعتبارات نشده و باید مشخص شود که در سه سال گذشته چه میزان هزینه‌ای برای مراسم اربعین در کربلا صورت گرفته است.»

او همچنین از شهرداری تهران خواست که گزارشی شفاف و روشن در خصوص اعتبارات برای مراسم اربعین ارائه دهد.

بهاره آروین  نیز با انتقاد از میزان مازاد هزینه خرج شده در این مراسم گفت: « سال گذشته ۵ میلیارد تومان برای برگزاری مراسم اربعین اعتبار مصوب شده بود که امسال این رقم به ۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته و به همین جهت باید مشخص شود که اضافه این رقم در چه بخشی مدنظر قرار دارد.»

حسن رسولی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز درخصوص هزینه درنظرگرفته شده برای مراسم اربعین توضیحاتی را ارائه داد.

به گفته‌ی رسولی، در آخرین روزهای شورای چهارم اعضای سابق رقم ۱۰ میلیارد تومانی را برای برگزاری مراسم اربعین در کربلا مصوب کردند که این رقم نسبت به سال ۹۵ با صددرصد افزایش روبرو بوده است.

رسولی در ادامه خاطر نشان کرد: «اطلاعاتی به ما رسیده که هزینه واقعی برگزاری مراسم اربعین در سال گذشته حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده است که البته مشخص نیست چه مقدار آن تملک دارایی و چه مقدار آن هزینه‌های جاری بوده است.»

گفتنی است سالانه نزدیک به دو و نیم میلیون نفر از ایران در مراسم اربعین شرکت می‌کنند.

 

 

تازه چه خبر؟
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More