کشف ۱۰۰ کبوتر مورد استفاده برای جابه‌جایی موادمخدر در کرمانشاه | ایران اینترنشنال

کشف ۱۰۰ کبوتر مورد استفاده برای جابه‌جایی موادمخدر در کرمانشاه

 

پلیس ایران در یک عملیات پاکسازی در کرمانشاه، در ناحیه‌ی مجاور بلوار طاق‌بستان، موفق‌به کشف حدود ۱۰۰ کبوتر شد که برای حمل موادمخدر مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به‌نظر می‌رسد این پرندگان که بسته‌های پلاستیکی آبی‌رنگی به پاهایشان وصل شده بود، برای حمل مواد مخدر در سطح کرمانشاه آموزش دیده بودند.   

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در این عملیات، نیروهای کلانتری طاق‌بستان و رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه نیز حضور داشته‌اند. این عملیات درراستای اجرای ماده‌ی ۱۳ مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان شکل گرفته است؛ قانونی که تأکید می‌کند اگر شخصی مکانی را به مخفی‌گاه یا محل تولید و توزیع موادمخدر تبدیل کند، مکان مذکور به نفع دولت ضبط خواهد شد.

در این عملیات، چهار متهم دستگیر و چندین خانه به‌نفع دولت ایران، ضبط شدند. متهمان علاوه‌بر توزیع مواد مخدر، سابقه‌ی جعل سند و پول هم داشته‌اند.

متهم اصلی این پرونده، شخصی است به نام «کامران سیسرگ» (سوسک) که سابقه‌ی تجاوز به عنف را هم در پرونده‌ی خود دارد.

سرهنگ حسین براری، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه، در نشستی با خبرنگاران اظهار داشت که نیروی انتظامی پس از این، برخوردی قاطع با توزیع‌کنندگان موادمخدر خواهد داشت. او همچنین خواستار حمایت و همکاری مردم در مبارزه با موادمخدر در کرمانشاه شد. رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه افزود که مرحله‌ی بعدی مأموریت، ناامن‌سازی محلات مختلف شهر برای توزیع‌کنندگان موادمخدر خواهد بود.

این نخسین‌باری است که در استان کرمانشاه از کبوتر برای توزیع مواد مخدر استفاده می‌شود.‌ با این همه، دست‌کم ۲۳۰۰ نفر طی چهارماه گذشته در کرمانشاه، به جرم توزیع موادمخدر دستگیر شده‌اند.

به گزارش روزنامه‌ی بریتانیایی گاردین، ازمیان ۸۰میلیون جمعیت ایرانی، به‌طور تخمینی، سه‌میلیون‌نفر در خطر ابتلا به اعتیاد قرار دارند.

نگهداری از کبوترهای خانگی، در ایران بسیار متداول است؛ کبوتر خانگی حتی اگر از بام بپرد، بار دیگر به خانه‌اش بازخواهد گشت. همین امر، این پرندگان را به ابزاری ساده و مطمئن برای جابه‌جایی مواد مخدر در سطح شهر تبدیل می‌کند.

استفاده از کبوتر برای جابه‌جایی موادمخدر، در کشورهای دیگر نیز سابقه داشته است.    

پیش از این در اردیبهشت ماه سال جاری، کبوتری را که کوله‌پشتی کوچکی، حاوی قرص‌های کتامین را بر پشت حمل می‌کرد در کویت، پیدا کرده بودند. کتامین یک نوع داروی بیهوشی است که از آن به‌طور عمده در دامپزشکی استفاده می‌شود.  

 

 

در رویداد مشابهی در سال ۲۰۱۱ نیز، پلیس کلمبیا کبوتری را با بار۴۰ گرم ماریجوانا و ۵ گرم کوکائین پیدا کرد که از آن برای حمل مواد مخدر به زندانی در شهر شمالی بوکارامانگا استفاده می‌شد.  

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More