پایان سحر، یعنی ناامیدی | ایران اینترنشنال

سرخط خبرها

 • بیست فعال و سازمان حقوق بشری در آمریکا درباره وضعیت زندانیان اقلیت‌های مذهبی در ایران هشدار دادند
 • رییس آتش‌نشانی اهواز خبر داد که نیروگاه زرگان (مدحج) اهواز روز شنبه «به دلیل انفجار ترانس» دچار آتش‌سوزی شد
 • سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران از اجباری شدن استفاده از ماسک در فرودگاه‌ها و داخل هواپیماها خبر داد
 • سخنگوی وزارت بهداشت ایران: ۱۸ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند
 • حسن روحانی: ادارات به افراد بدون ماسک خدمات ارائه ندهند
 • مدیرکل امور عشایری استان اردبیل: ۱۲۴ روستای عشایری در مناطق مختلف این استان فاقد آب آشامیدنی مناسب و بهداشتی هستند
 • قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران از مرز ۲۱ هزار تومان گذشت و قیمت سکه امامی از ۱۰ میلیون تومان فراتر رفت
 • سازمان حقوق بشری هه‌نگاو: سهیلا حجاب، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین، به کرونا مبتلا شده است
 • روزنامه ایران از بازداشت ۹ نفر در ارتباط با انفجار و آتش‌سوزی در «کلینیک سینا اطهر» تهران خبر داد
 • رییس سازمان بازرسی کل کشور: هر نوع رسانه تلویزیونی باید تحت پوشش صداوسیما باشد
 • دانشگاه علوم پزشکی اهواز:۱۲ شهر استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند
 • جمعی از روزنامه‌نگاران در ایران از اخراج‌های گسترده در رسانه‌های کشور انتقاد کردند
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : IranIntl@ * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: bama@iranintl.com
 • «رادیو ایران اینترنشنال را بر روی امواج کوتاه در سراسر ایران بشنوید، موج کوتاه ۱۱۵۵۰ در طول روز و موج کوتاه ۶۲۷۰ در طول شب»
روزنامه‌خوانی ۲۰ شهریور 

پایان سحر، یعنی ناامیدی

بعد از دو روز تعطیلی، روزنامه‌های کشور صفحه نخستشان را با تصاویری از عزاداری‌های عاشورا و تاسوعا در ایران و برخی شهرهای خارجی تزیین کرده‌ و سردبیران روزنامه‌ها تیترهای اصلی‌شان را از بین دو خبر اخراج جان بولتون از کاخ سفید و پیام حسن نصرالله که آیت‌الله خامنه‌ای را «حسین زمان» خوانده است، انتخاب کرده‌اند. هیچ روزنامه‌ای مرگ سحر خدایاری، «دختر آبی» را تیتر یک نکرده است. همچنان که خبرخوردگی روزنامه‌های اصلاح‌طلب در آخرین روز قبل از تعطیلات، آن‌ها را به بازتاب جدی‌تر خبر ۱۱۰ سال محکومیت فعالان کارگری ترغیب نکرده است. محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی دو روز پیش در واکنش به انتقادها درباره بازتاب ندادن خبر احکام فعالان کارگری علت را در مشکلات چاپ ساعت هفت شب دانست که به چنین خبرخوردگی‌ای منجر شده بود. عجیب اینکه تا زمان تنظیم این روزنامه‌خوانی یعنی ساعت ده صبح به وقت تهران، روزنامه سازندگی نه روی وب‌سایت و نه پیشخوان مطبوعات به‌روزرسانی نشده است و نمی‌دانیم امروز سازندگی به چاپخانه رسیده است، یا نه.  

از آن‌سو، گمانه‌زنی‌ها درباره دلیل اختلاف ترامپ با بولتون به سرخط خبرها آمده است و روزنامه‌های اصلاح‌طلب این اخراج را به فال نیک گرفته‌اند که شاید چرخش سیاست ترامپ به نفع ایران باشد. روزنامه شرق با علامت سوال پرسیده: «بولتون قربانی ایران؟» و آرمان ملی این اخراج ناگهانی را «سردرگمی کاخ سفید» و پیامش را پایان تدریجی «گروه ب» دانسته است. «تیم ب» عنوانی‌ است که پیش‌تر ظریف به بولتون، بن سلمان، بن زائد و نتانیاهو به‌عنوان مخالفان جدی برجام داده بود. 

با این حال، روزنامه «ستاره صبح» در سرمقاله‌ای به قلم قاسم محبعلی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر مسائل بین‌المللی نوشته است: «معاهده برجام پیچیده شده و فرصت حفظ آن رو به کاهش است.»

اما بشنوید از روزنامه‌های جریان راست که سرخوشانه به استقبال سخنرانی سید حسن نصرالله در ظهر عاشورا رفتند که گفته است: «هر جنگی علیه ایران به معنای پایان اسرائیل است.» روزنامه‌های کیهان و اطلاعات به نقل از نصرالله تیتر زدند که «امام خامنه‌ای؛ حسین زمان است، لحظه‌ای تنهایش نمی‌گذاریم». روزنامه خراسان هم نطق نصرالله در حمایت از ایران را طوفانی خوانده و مدعی شده که هشتگ «ماترکناک یابن الحسین» در توییتر داغ شده است.

محکومیت ۱۱۰ سال زندان فعالان کارگری حتی برای برخی روزنامه‌های جناح راست هم سنگین آمده و دستور مبهم رئیسی، رییس قوه قضاییه را برای تجدیدنظر در احکام صادره، ورود به موقع دستگاه قضایی برای خنثی کردن پروژه ضد انقلاب تعبیر کرده‌اند. روزنامه «حمایت» در گزارشی به این موضوع پرداخته و روزنامه «کار و کارگر» به نقل از بیانیه حزب اسلامی کار، خواهان تبرئه کارگران هفت تپه شده است.

برخی از مطالب روزنامه‌های امروز را با هم مرور می‌کنیم.

پایان سحر یعنی ناامیدی و افسردگی جوانان از مطالبه حقی طبیعی و قانونی

روزنامه همشهری در گفت‌وگو با عبدالصمد خرمشاهی، الهه کولایی و ظریفیان از منظر قانونی، حقوق زنان و جامعه‌شناسی مرگ سحر خدایاری (معروف به دختر آبی ) را بررسی کرده است. خرمشاهی تاکید کرده که از منظر قانونی نه‌تنها حضور زنان در ورزشگاه‌ها هیچ ممنوعیتی ندارد بلکه در قانون هیچ مجازاتی هم برای آن تعیین نشده است. الهه کولایی هم مرگ سحر را هشداری به مسئولان خوانده است که بیش از این حقوق زنان را نادیده نگیرند. ولی ظریفیان، جامعه‌شناس، بر این باور است که مهم‌ترین پیامد مرگ دختر آبی، افسردگی و ناامیدی جامعه است و اینکه جوان ایرانی احساس کند حتی طبیعی‌ترین خواسته‌اش در مقابل حکومت به جایی نمی‌رسد.

فهم یک اتفاق؛ مساله سحر، اعتراض به تبعیض بود

اعتماد سرمقاله‌ای از عباس عبدی دارد که در آن پیشنهاد کرده خبر خودسوزی دختر آبی به‌طور دقیق بررسی شود تا بفهمیم واقعا چه اتفاقی افتاده است. یادداشت عبدی با عنوان «فهم یک اتفاق»، چرایی این خودسوزی را ریشه در مسائل عمیق‌تری از حق حضور زنان در ورزشگاه ارزیابی می‌کند. عبدی در نگاهی به شرایط خانوادگی و اجتماعی سحر می‌نویسد: «دختری ۲۹ ساله که مجرد است، دو مدرک کارشناسی در زبان و کامپیوتر دارد که هر دو خوب و کاربردی‌اند اما بیکار بوده است، ساکن شهر قم و از خانواده پرجمعیت، متدین و جانباز است.» به‌نظر عبدی برای اعضای چنین خانواده‌ای حتی فکر کردن به خودکشی نیز غیرقابل تصور است چه رسد به اینکه درباره مساله‌ای به‌ظاهر نه چندان مهم مانند دیدن یک مسابقه فوتبال، جلوی دادگستری خودسوزی کند. عبدی در این یادداشت می‌خواهد مسائل را از زاویه دید سحر ارزیابی کند. او می‌نویسد: «مساله اصلی این نیست که یک مسابقه فوتبال را از نزدیک بتوان دید یا نه، مساله اصلی تبعیضی‌ست که سحر و امثال سحر احساس می‌کنند. اینکه براساس کدام قانون چنین محدودیتی علیه شان اعمال می‌شود؟ سحر و جوانانی مثل او می‌بینند که باوجود انواع فساد و اختلاس و ناکارآمدی، برخورد حکومت تنها با ایشان چنین تند و شدید است. اینکه حکومت به آن‌ها اعتماد و آن‌ها هم به حکومت اعتمادی ندارند. اینکه مسئولان در برابر فیفا پاسخ‌گو هستند اما در قبال مردم خود نه!» عبدی می‌گوید پیام خودسوزی سحر را باید شنید و به بهانه سواستفاده آن طرف آبی‌ها، از آبی‌های این طرف غفلت نکرد.

کارگران هفت تپه تبرئه شوند

با ورود ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه، به موضوع صدور احکام سنگین برای فعالان کارگری و مدنی و قوت گرفتن احتمال تجدیدنظر در احکام صادر شده، خانه کارگر بعد از چندین روز سکوت بالاخره به صدور احکام سنگین علیه فعالان صنفی اعتراض کرد و نوشت نباید این احکام احساست عمومی را جریحه‌دار کند و باید روند تعقیب اعتراض‌های کارگری اصلاح شود. روزنامه «کارو کارگر» در گزارشی از نامه اعتراضی شورای مرکزی خانه کارگر به قوه قضاییه خبر داده که نوشته‌اند: «حق اعتراض و طرح مطالبات صنفی از حقوق بنیادین و مسلم حقوق کار است که باید به رسمیت شناخته شود.» در این نامه آمده که خصوصی‌سازی‌های اشتباه و فاسد، منشا بسیاری از بحران‌های کار و کارگری و بیکاری‌های گسترده است. در گزارش روزنامه «کارو کارگر» همچنین به نامه وزیر کار به قوه قضاییه و بیانیه حزب اسلامی کار اشاره شده که از مداخله رییس قوه قضاییه به پرونده کارگران هفت تپه تشکر کردند و خواهان تبرئه قضایی کارگران و ارجاع پرونده‌شان به وزارت کار شدند.

دو سویه یک ماجرا؛ ستاره صبح از واکنش نمایندگان اصلاح‌طلب به حمله پناهیان می‌نویسد و کیهان آن‌ها را وقیح می‌خواند

روزنامه «ستاره صبح» در گزارشی به حمله علیرضا پناهیان به مجلس و واکنش نمایندگان پرداخته است. پناهیان که به‌تازگی در یکی از سخنرانی‌های خود خطاب به نمایندگان مجلس گفته «آی مجلس بگو چه غلطی دارید می‌کنید؟ و چه چیز را از ملت پنهان می‌کنید؟» با واکنش‌های گسترده و عصبانیت شدید نمایندگان مواجه شده است تا جایی که یکی از نمایندگان او را «لیاخوف زمانه» در لباس روحانیت خوانده است. ماجرا مربوط به طرح شفافیت آرای نمایندگان است که بنا بر این طرح، می‌بایست شفاف شود که نمایندگان در زمان رای به طرح‌ها و لوایحی که در مجلس مطرح می‌شوند، چه رایی داده‌اند. طرح اما از سوی برخی، مخالف آیین‌نامه داخلی مجلس دانسته شد و عده‌ای هم گفتند اقدامی پوپولیستی‌ست و کنار گذاشته شد.

ستاره صبح در رصد واکنش‌های نمایندگان به توهین پناهیان از محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید نقل کرده که توهین به مجلس سوءاستفاده از یک مراسم معنوی برای مقاصد سیاسی‌ست. کمالی‌پور، نایب رییس کمیسیون قضایی هم گفته باید با سخنران هتاک برخورد شود و مراجع قضایی رسیدگی کنند. فلاحت‌پیشه نیز پناهیان را «منبر نشین پاکتی» لقب داده و گفته کاش او جهت روشن‌گری ملت بگوید برای پراکندن این عربده‌های غیراخلاقی، پاکت چند میلیونی گرفته است؟

روزنامه کیهان اما خطابه تند پناهیان را این‌طور تفسیر کرد که او از جوانان خواسته تا شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان را به صورت یک مطالبه عمومی پیگیری کنند. کیهان امروز اعتراض نمایندگان را «جیغ بنفش مخالفان شفافیت» تعبیر کرد و نمایندگان را وقیح خواند. کیهان همچنین نظر موافقان شفافیت را بازتاب داده و از قول احد آزادی‌خواه، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی نوشته «از اینکه تذکر یک منبری باعث برآشفتن برخی همکارانم شده تعجب می‌کنم، آن روزی که با شفافیت آرای نمایندگان مخالفت می‌کردید، باید به فکر جایگاه مجلس می‌بودید».

انتقال آب به شرط حفظ جنگل و دریا و فقط برای مصرف شرب

روزنامه شهروند که معمولا موضوعات محیط زیستی را به‌طور جدی پوشش می‌دهد، در بررسی پیامدهای محیط زیستی طرح انتقال آب خزر به سمنان، با معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت‌وگو کرده است تا ارزیابی‌های تازه این سازمان و  جزئیات طرح را شرح دهد. یکی از دغدغه‌های فعالان محیط زیست نگرانی از جنگل‌تراشی و تهدید زیست‌بوم خزر در صورت اجرای این طرح بود، ولی اکنون معاون سازمان محیط زیست اطمینان می‌دهد که طرح به شرط تخریب نکردن جنگل و تنها با هدف انتقال آب‌شیرین‌کن‌ها برای مصرف شرب مجوز گرفته است. تجریشی خبر داده که «به وزارت نیرو گوشزد کردیم که برای انتقال آب خزر به سمنان، به هیچ مسیر جدید مجوز نمی‌دهیم و مجریان تنها در همان کریدورهای قدیمی اجازه کار خواهند داشت». تجریشی درباره توجیه اقتصادی طرح انتقال آب خزر به سمنان هم گفته است که قیمت تمام‌شده آب کمتر از ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان در هر متر مکعب نیست و این آب خیلی گران است و نمی‌شود با آن کشاورزی کرد و به وزارت نیرو گفته‌اند فقط به شرط انتقال آب‌شیرین‌کن‌ها مجوز اجرا خواهند داشت.

تازه چه خبر؟
محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد، از افزایش لحظه ‌به لحظه آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در مشهد خبر داد. محمدرضا حیدری با انتشار یادداشتی در...More
بیست فعال و سازمان حقوق بشری در آمریکا، در نامه‌ای به مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به شیوع کرونا، درباره وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی، از...More
علیرضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت، از مذاکره با مقام‌های سوریه برای اعزام زائر به این کشور خبر داد و گفت شرط اعزام، امضای تفاهم‌نامه میان وزارت...More
پایگاه خبری نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، ضمن متهم کردن اسرائیل به نقش داشتن در آتش‌سوزی نطنز تلویحا تهدید به اقدام متقابل در مراکز اتمی...More
بر اساس گزارش رسانه‌های ایران پنج نماینده مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شده‌اند. حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا،...More