سرخط خبرها

 • وزیر امور خارجه ایران یک‌شنبه شب، در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی-اقتصادی، برای سفری یک‌روزه به هند، وارد دهلی نو شد
 • وزیر انرژی روسیه: تحریم‌های آمریکا تاثیر چندانی بر تولید نفت ایران ندارد
 • هیأتی آمریکایی برای بررسی شرایط دیدار رهبران آمریکا و کره‌شمالی به پیونگ‌یانگ رفته است
 • نزار ذکا، شهروند لبنانی-آمریکایی زندانی در ایران، در اعتراض به وضعیتش در زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده است
 • سخنگوی قوه‌قضاییه: دارندگان گرین‌کارت، دوتابعیتی نیستند
 • رییس اتحادیه واردکنندگان دارو در ایران می‌گوید یارانه واردات دارو متوقف شده است
 • جمعی از موافقان طرح تقسیم کازرون، دیروز در خیابان های این شهر تجمع کردند
 • ۱۰ میلیون کارگر مشاغل کاذب، بیمه و بازنشستگی ندارند
 • یکی از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی می‌گوید ۲۴هزار زن بیوه زیر ۱۸ سال در ایران زندگی می‌کنند
 • نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی : چهار استان سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان‌جنوبی در آستانه بحران غذایی قرار گرفته‌اند
 • سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود
 • ۲۹ میلیون ایرانی اضافه‌وزن دارند
 • تشییع‌کنندگان پیکر ناصر ملک‌مطیعی، علیه صداوسیما شعار دادند
 • حمید صفت، خواننده معروف رَپ که به اتهام قتل عمد ناپدری خود زندانی شده بود، با قید وثیقه آزاد شد
 • تلویزیون ایران اینترنشنال، در بریتانیا و اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ قابل دسترسی است
 • شما می‌توانید برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وب‌سایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com

هشدار وزیر نیرو درباره بحران بی‌آبی

 

در پی انتشار گزارش شرایط وضعیت آب در ایران، رضا اردکانیان، وزیر نیرو،  بار دیگر نسبت  به بحران بی آبی  هشدار داد.

در تیرماه  ۱۳۹۳ خورشیدی، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی ایران را در فهرست  ۲۴ کشوری که وضعیت آب در آن‌ها خطرناک است، قرار داد.  این روزنامه بحران آب در ایران را ناشی‌ از برنامه‌ریزی نادرست در دوران جمهوری اسلامی اعلام کرد.

حال بار دیگر کارشناسان با انتشار گزارشی به شرایط بحرانی آب ایران اشاره کردند. براساس گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری ایسنا، به‌ گفته‌ی کارشناسان مصرف آب کشور باید از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب به ۷۰ میلیارد مترمکعب کاهش یابد. در حال حاضر ۲۵ درصد منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و این در حالی است که باید این عدد زیر ۱۵ درصد باشد در نتیجه این مساله یک خطر جدی برای بی آبی ایران محسوب می‌شود.
براساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت نیرو، میزان هدررفت ضایعات آب در سطح کشور بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و این نشانگر این است که  بالغ بر ۲۴ میلیارد مترمکعب آب آن هم در شرایطی که با بحران و تنش آبی روبرو هستیم دور  هدر می رود.
این گزارش همچنین به میزان بارش در طول سال پرداخته و گفته است: «۱۰ درصد بارش مستمر در طول سال منجر به تامین ۲۰ تا ۲۵ درصد آب و منابع آبی مورد نیاز کشور می‌شود و میزان آب تجدیدپذیر در سطح کشور ۱۱۴ میلیارد مترمکعب بوده و از مجموع آب مصرفی در کشور ۹۰درصد آن در روستاها مصرف می‌شود و ۹۴درصد از اشتغال‌های مستقیم و غیرمستقیم کشور هم مرتبط با بخش کشاورزی بوده است.»
در پی انتشار گزارش شرایط وضعیت آب در ایران،  رضا اردکانیان بار دیگر نسبت  به بحران بی آبی  هشداد داد و اعلام کرد: «در بخش های نظیر کشاورزی، صنعت و محیط‌زیست در سال جاری آبی یعنی تا پایان شهریور۱۳۹۷، با مضایقی مواجه خواهند شد اما سعی خواهیم کرد که پس از تسهیم عادلانه کم‌آبی چنانچه بخشی با کاهش بیشتری مواجه بود براساس ضوابط و مقررات بتوانیم منابع مالی مورد نیاز و خسارات مربوطه را جبران کنیم.»
به گفته‌ی اردکانیان،  برای حل مشکل بی آبی در این زمان تدبیر دولت آن است که با تامین آب شرب از مردم بخواهند که درچنین شرایطی که شرایط طبیعی از نظر میزان بارشها نیست، از اسراف آب بپرهیزند چراکه کشاورزان در حاشیه شهرها با مشکلات جدی از نظر تامین آب و کشت و استمرار معیشتشان مواجه اند، اما در همان شهرها تا چند برابر الگوی متعارف مصرف شاهد مصرف آب شرب و بهداشت هستیم.
در آخرین جلسه شورای عالی آب، به موضوع باروری ابرها و نیز استفاده از منابع آب ژرف توجه و قرار شد که این دو موضوع در دستور کار جلسات کمیته تخصصی شوراها قرار گرفته شود تا امکان تأمین آب از اینگونه روش‌ها نیز مورد بررسی قرار‌گیرد.
براساس شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد و برای حفظ وضع موجود خود تا سال ۲۰۲۵، باید بتواند ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار، با توجه به امکانات و منابع آب موجود، غیرممکن به نظر می‌رسد.
شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، چندی پیش، آخرین وضعیت بارش کل کشور را از اول مهر۹۶ تا پایان این ماه، ۷/۵ میلی‌متر بارش اعلام کرد و گفت: «با توجه به این‌که میانگین بارش بلندمدت کشور در مهرماه، ۷/۲ میلی‌متربود، بارش مهر امسال نسبت به بلندمدت، ۴/۴ درصد افزایش یافت.»