سرخط خبرها

 • نیکی هیلی: ایران یکی از موضوعات بحث در دیدارهای دونالد ترامپ در سازمان ملل خواهد بود
 • آمریکا تحریم‌هایی را علیه ارتش چین به خاطر خرید هواپیماهای جنگده و تجهیزات موشکی از روسیه اعمال کرد
 • ترامپ: اوپک انحصارگر همین الان باید قیمت نفت را کاهش دهد
 • سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده: ما حکومت ایران را مسئول حمله به مراکزمان در عراق می دانیم
 • سید حسن نصرالله: با وجود حملات اسرائیل، حزب‌الله به موشک‌های دقیق و هدایت‌شونده دست یافته است
 • محمدجواد ظریف پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران درباره عقد پیمان هسته‌ای و موشکی را رد کرد
 • محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: روی دیوار چین یادگاری ننویسیم، به اروپا دل نبندیم، و به پیشواز تحریم‌ها نرویم
 • محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس: یکی از عوامل مهم خالی شدن سفره مردم، انزوای بین‌المللی است
 • بر اثر تیراندازی در هارفورد در ایالت مریلند آمریکا، دست کم ۳ نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند
 • سهیلا جلودارزاده، نماینده مجلس درباره برخورد اتوبوس با تانکر سوخت: اگر به اندازه حجاب به تلفات جاده‌ای توجه می‌شد، الان دیگر سانحه رانندگی نداشتیم
 • تلویزیون ایران اینترنشنال در اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ در دسترس است
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
بی سوادان کشور اهل افغانستان

نهضت سواد آموزی: یک سوم بی سوادان کشور، اهل افغانستان هستند

 

بر اساس گفته‌های علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، یک سوم افراد بی سواد در ایرن افغانستانی و اتباع بیگانه هستند.
به گزارش ایسنا، علی باقرزاده امروز  (۲۰ مهر) در جلسه پشتیبانی سوادآموزی در اردبیل، جمعیت افراد بی سواد کشور را ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر دانست که یک سوم این آمار متعلق به اتباع افغانستان، یک سوم آموزش‌ناپذیر و یک سوم دیگر افراد واجد شرایط برای سوادآموزی هستند .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی معتقد است که طی چند سال گذشته ایران با رشد یک و نیم میلیون نفر افراد بی سواد در کشور روبرو بوده که از نگاه او این یک رشد قابل قبول است.

 

باقرزاده گفت که هم اکنون تعداد افراد  بی‌سواد در دنیا۸۰۰ میلیون نفر برآورد شده است که ۲۵۰ میلیون نفر این افراد زیر ۱۷ سال هستند.

جنگ در افغانستان سرآغازی شد برای مهاجرت اتبع این کشور. هم مرز بودن ایران با افغانستان، فارسی زبان بودن و برخی وجوه مشترک میان این دوکشور انگیزه ورود اتباع افغانستان به ایران را بیشتر کرد.

طی این روند مهاجرتی، ازدواج های بسیاری میان اتباع اففانی و ایرانی صورت گرفته است. اما طبق قانون مدنی ایران، ازدواج زنان ایرانی با تبعه خارجی بدون رعایت ماده ١٠٦٠ قانون‌ مدنی و گرفتن پروانه‌ زناشویی رسمیت ندارد.

 

آمار دقیقی از تعداد زنان ایرانی که در این سال‌ها با مردان افغان ازدواج کرده‌اند وجود ندارد. برخی منابع رسمی این آمار را ۳۰ هزار ازدواج  اعلام کرده‌اند، اما بدون شک این آمار دقیق نیست. بسیاری از ازدواج‌ها به صورت عرفی صورت گرفته و در هیچ محضری ثبت نشده است، در نتیجه کودکان حاصل از این ازدواج ها نیز بدون شناسنامه و تابعیت ایرانی هستند.

۲۹ اردییهشت امسال، علی حسینی، معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، اعلام کرد که مشکل ثبت نام  دانش‌آموزان اتباع افغانستانی برطرف شده و آن ها می توانند به صورت رایگان در ایران تحصیل کنند.

به گفته وی آن دسته از دانش آموزان فاقد مدارک هویتی باید مشکلشان را از طریق وزارت کشور برطرف کنند.

یازدهم شهریورماه، احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تصویب قانون صدور کارت هویت، شناسنامه و همچنین کارت سلامت برای کودکانی که دارای مادر ایرانی و پدر افغان هستند، در کمیسیون لوایح دولت خبر داد.

با انتشار این خبر ازسوی معاون وزیر تعاون، سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال، نسبت‌ به آن واکنش نشان داد و گفت: «وزارت رفاه به‌ لحاظ  قانونی نمی‌تواند به این موضوع ورود کند و وزارت کشور در این زمینه مسؤل است و صدور شناسنامه برای افراد بی‌هویت، باید از مسیر قانونی و ازطریق وزارت کشور طی شود».

در حال حاضر کودکانی که هویت آنها ثبت نشده حق تحصیل در مدارس ایران را ندارند. براساس آخرین آمار اعلام‌ شده در سال ۱۳۹۴ از سوی معاون مرکز بین‌اللل و مدارس خارج از کشور، ۳۸۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در ایران تحصیل می‌کنند و مابقی کودکان دور مانده از تحصیل نیز باید در انتظار قانون جدید باشند.