نمایندگان راهی کربلا بودند، وزرا رای آوردند | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۶ آبان‌ماه

نمایندگان راهی کربلا بودند، وزرا رای آوردند

 

روحانی خندان و نمایندگان شادان مجلس را امروز روی دکه می‌بینیم و ماجرای حوصله‌سربر رای اعتماد مجلس به چهار وزیر پیشنهادی رییس جمهوری. انتظار می‌رفت که مجلس از رای‌دادن به دست‌کم دو وزیر پیشنهادی طفره برود و روز سختی را برای روحانی رقم زند اما به‌رغم پیش‌بینی روزنامه‌ها، همه‌چیز به‌خیر و خوشی گذشت.

جلسه رای اعتماد،حرف و مطلب تیترآوری نداشت و نظر روزنامهها را جلب نکرد، با اینکه هر چهار وزیر پیشنهادی در حوزه اقتصاد بودند، اما انگار برنامه‌ها و راهکارها آن‌قدر تکراری و شاید هم بی‌ثمر به‌حساب آمد که توجهی نگرفت و در عوض، طعنه روحانی به وزیر مستعفی مسکن، بازتابی یافت و کیهان از قول روحانی تیتر زده که اگر مشکل مسکن نداشتیم، ارزان‌ترین کشور بودیم.

در این بازار کساد خبری دولت و مجلس، روزنامه‌ها باید از محمد یزدی تشکر کنند که با یک نامه به موسی شبیری زنجانی و توبیخ یک مرجع تقلید برای دیدار با محمد خاتمی و اصلاح‌طلبان، طوفانی به‌پا کرد و روز خیلی از روزنامه‌ها را ساخت. اعتماد با عنوان شأن مرجعیت، جلدش را به شبیری زنجانی اختصاص داد و جالب اینکه نامه محمد یزدی، چندان بازتابی در روزنامه‌های اصول‌گرا نداشت.

روزنامه آفتاب یزد، گزارشی داده است از هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز که با شعر و شعار، از حضور زنان در ورزشگاه حمایت کرده‌اند. البته این تنها خبر ورزشی نبود که به صفحه یک روزنامه‌های سیاسی راه یافت؛ درگیری در بازی سایپا و پرسپولیس هم آن‌قدر پرسروصدا بود که روزنامه‌ها نتوانند نادیده‌اش بگیرند.

 

از مرجع معذرت‌خواهی کنید

 

حسین موسوی تبریزی در یادداشتی با عنوان «فاین تذهبون» نامه محمد یزدی به شبیری زنجانی را مصداق توهین به مراجع دانسته و خواسته تا یزدی که هشت‌سال رییس قوه‌قضاییه هم بوده است، از شبیری زنجانی عذرخواهی کند. البته نویسنده مقاله به‌خوبی می‌داند که محمد یزدی تابه‌حال از کسی معذرت‌خواهی نکرده است. این‌طور که موسوی تبریزی نوشته، این نامه می‌تواند بدعتی شود و با تعیین تکلیف برای مراجع، آزادی رفتار آن‌ها را محدود سازد.

محمد یزدی در نامه‌ای از شبیری زنجانی، از مراجع تقلید، خواسته بود که با اصلاح‌طلب‌ها و محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق، ملاقات نکند و گرم نگیرد.

 

نمایندگان راهی کربلا بودند، وزرا رای آوردند

 

روزنامه ابتکار گزارشی داده است از وضع و حال مجلس در روز معرفی وزرا. مجلس راحت و سریع در یک روز تا شب، به چهار وزیر روحانی رای اعتماد داد. اما این رایِ راحت، حواشی هم داشت. آن‌طور که ابتکار نوشته است، دلیل اینکه مجلس در شیفت شب، جلسه رای اعتماد را ادامه داد، این بود که پنجاه‌نفر از نمایندگان مجلس، قصد رفتن به کربلا و راه‌پیمایی اربعین را داشتند. جالب اینجاست که در جلسه روز گذشته مجلس، عده‌ای از نمایندگان، از آخوندی، وزیر مستعفی مسکن هم تشکر کردند و این درحالی است که آخوندی تا همین هفته گذشته، مورد انتقاد نمایندگان و در معرض استیضاح بود.

 

تماشاگران مرد حامی حضور زنان در استادیوم

 

حامیان تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز از حضور زنان در استادیوم حمایت کردند و این اولین‌باری است که مردها در استادیوم با شعار دادن و پلاکارد دست گرفتن، از حضور بانوان و حق زنان در تماشای فوتبال دفاع می کنند. آفتاب به‌ همین مناسبت، به مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها پرداخته و نوشته که مردان آذری هرچند به غیرتی بودن معروف‌اند، اما می‌دانند که غیرت ورزیدن به‌معنای نادیده گرفتن حق زنان نیست. آفتاب در همین گزارش، روایت زهرا خوش‌نواز را نیز از حضورش در استادیوم آزادی و در بازی السد و پرسپولیس، آورده است. این دختر علاقه‌مند فوتبال بارها توانسته با گریم و ظاهر مردانه به استادیوم برود و فوتبال ببیند. در بازی پرسپولیس و السد هم او از معدود دخترانی بود که توانست از سد ماموران بگذرد، اما دست‌آخر مامورها فهمیدند و اینجا بود که تماشاچیان مرد با دادن کاپشن و پرچمی که چهره‌اش را بپوشاند، فراری‌اش دادند.

 

گیشه‌های خلوت و شنبه و سه‌شنبه نیم‌بها

 

با وضع بد اقتصادی که مردم دارند و اینکه بیشتر فیلم‌های ایرانی چنگی به دل نمی‌زنند و مخاطبی به سینما نمی‌آورند، اخیرا طرحی به تصویب شورای‌عالی سینما رسیده که بهای بلیط روزهای شنبه، نیم‌بها شود. پیش‌تر سه‌شنبه‌ها هم این طرح برقرار بود که در پردیس‌های سینمایی نتیجه خوبی داشت و به افزایش سینماروها کمک کرد. اما گویا اضافه شدن شنبه‌ها چندان تاثیری نداشته و به گفته برخی سینماداران، همان سه‌شنبه‌ها را هم از رونق انداخته است. آن‌طور که روزنامه قانون گزارش داده، طرح شنبه‌های نیم‌بها بیشتر به نفع پردیس‌های سینمایی است تا سینماهای محلی. پردیس‌ها قیمت بلیطشان در حالت عادی گران است و نیم‌بها شدن، برای این مجتمع‌های سینمایی صرفه دارد، درحالی‌که سینماهای محلی که قیمت بلیطشان ارزان‌تر است، با این شکستن قیمت، بازراشان هم کساد می‌شود.

 

هیرکانی در زوال

 

رضا نحوی، رییس انجمن جنگلبانی ایران، به روزنامه همدلی گفته است که برای حفظ جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور، تنها سی‌سال زمان داریم، وگرنه این جنگل‌ها در بی‌توجهی محیط‌زیستی و گسترش ویلاسازی و شهرسازی در مازنداران و گیلان و درپی تغییرات اقلیمی، ازبین خواهد رفت. در گزارش همدلی آمده که وضعیت جنگل‌های شمال بحرانی است و تنها در جریان ساخت آزادراه تهران به شمال، میلیون‌ها مترمربع از اراضی کنار جاده، به ساخت‌وساز اختصاص یافته و جنگل‌زدایی شده است. رضا نحوی گفته است که سی‌سال پیش، نشانه‌های فرسایش جنگل در زاگرس دیده شد و امروز چیز چندانی از جنگل‌های زاگرس نمانده است و حالا می‌توان همان نشانه‌های زوال را در جنگل‌های هیرکانی البرز دید.

 

تازه چه خبر؟
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More
یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است. وزارت دفاع آذربایجان روز...More
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، صبح شنبه به وقت محلی با حضور در یک کتابخانه در شهر وست پام بیچ در ایالت فلوریدا رای خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری...More