مصرف قلیان در قم ممنوع شد | ایران اینترنشنال

مصرف قلیان در قم ممنوع شد


مهدی کاهه، دادستان عمومی و انقلاب قم از ممنوعیت استفاده از قلیان در این استان خبر داد.
به گزارش ایلنا، مهدی کاهه با اعلام ممنوعیت استفاده از قلیان در این استان گفت: « استعمال دخانیات و قلیان در قهوه‌خانه، سفره‌خانه‌، رستوران، کافی شاپ‌، هتل و مسافرخانه، بوستان و پارک‌ها و همه اماکن عمومی دیگر در قم ممنوع شد.»
دادستان قم با اشاره به قانون ممنوعیت مصرف دخانیات گفت: به استناد ماده ۷ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب ۱۳۸۵ و بند ۸ ماده ۱ آیین نامه اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، مصوب ۱۳۸۶ که اماکن عمومی را تعریف کرده، هر نوع تبلیغ و تشویق مستقیم و یا غیر مستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است.
به گفته کاهه، در چند روز آینده به منظور هشدار و اطلاع شهروندان این استان، در تمامی پارک‌ها،  بوستان‌ها و فضاهای عمومی مختلف در سطح شهر، تابلوهای هشداردهنده‌ای مبنی بر ممنوعیت استعمال قلیان در اماکن عمومی نصب خواهد شد.
در صورت مشاهده عرضه و استعمال قلیان در اماکن صنفی، ضمن جمع‌آوری آنها، با واحد و اشخاص متخلف برخورد قانونی و آن محل پلمب خواهد شد.

مسأله ممنوعیت مصرف قلیان در ایران،  سال‌های سال است که در کش وقوس‌های فراوان قرار دارد.

در سال ۷۱، جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، طرح ممنوعیت استعمال قلیان را به هیات وزیران، ریاست‌جمهوری و مجلس ارائه داد، اما این طرح  تا سال  ۷۶ در مجلس مسکوت ماند. پس از آن بود که   هیات دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم گرفتنند، استعمال سیگار و مواد دخانی در اماکن‌عمومی را ممنوع اعلام کنند، ممنوعیتی که شامل حال قلیان نشد.

در سال ۱۳۸۳، با مطرح شدن مجدد بحث مصرف قلیان در اماکن عمومی کشور، مجلس تصمیم گرفت که آن را ممنوع اعلام کند. ممنوعیتی که تنها یکسال دوام داشت.

بار دیگردر سال ۱۳۸۴، با اصلاح تبصره ماده۱ آیین نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی؛ قهوه خانه‎ها و رستوران‏های سنتی مجاز به عرضه سیگار و مواد دخانی شدند.

سال۱۳۸۶، وزارت بهداشت توانست علیرغم مخالفت سازمان‎های گوناگون، ممنوعیت استعمال قلیان در اماکن عمومی را اجرا کند. اما این ممنوعیت نتوانست مردم علاقه‌مند به مصرف قلیان را به اجرای این قانون وادار کند.

محمدعلی نجفی، شهردار جدید تهران نیز، پیش از آن که به صورت رسمی در سمت خود مشغول به کار شود، در یک برنامه زنده تلویزیونی از کشیدن قلیان استقبال کرد و گفت: با کشیدن قلیان تهرانی‌ها مشکلی ندارم و اتفاقا خانم ها هم می توانند قلیان بکشند.

اما محمد جواد حشمتی، معاون دادستان کل کشور، نظرش برخلاف شهردار تهران است. او سه‌شنبه،  چهارم مهرماه خواستار توجه جدی همه نهادهای متولی به قانون مبارزه ملی با دخانیات شد و گفت:

«پراکندگی نظرات و دیدگاه‌ها، با وجود قوانین لازم الاجرا در زمینه مقابله با عرضه دخانیات از جمله قلیان در اماکن عمومی، موجب شده که اکنون، عرضه قلیان در برخی استان‌ها ممنوع و در برخی استان ها بلامانع باشد و چنین تعارضی قطعا زیبنده نیست.»
 

آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی در سال ۱۳۹۵، نشان دهنده وجود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۱۰میلیون نفر مصرف کننده مواد دخانی در کشور است.

۷ میلیون نفری که به تعبیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سلامت ۷۰ میلیون ایرانی را به خطر می اندازند. حال با ممنوعیت دوباره مصرف قلیان در مکان‌های عمومی از سوی دادستان قم،  باید دید که اجرای این قانون به دیگر استان‌های کشور نیز راه پیدا خواهد کرد یا خیر؟

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More