مرگ مشکوک در میانکاله، دولت چرا پنهان‌کاری می‌کند؟ | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۷ بهمن

مرگ مشکوک در میانکاله، دولت چرا پنهان‌کاری می‌کند؟

انتقادها به سخنان ظریف در مصاحبه با هفته‌نامه اشپیگل همچنان تیتر اصلی روزنامه‌های مخالف دولت است.

وطن امروز درشت نوشته است «شرم!»، این روزنامه طرح مجدد مذاکره با آمریکا را به‌معنای ارسال پیام عقب‌نشینی و پذیرش نسبی شکست در مقابل آمریکا در وضعیت قرمز جنگی توصیف می‌کند. وطن امروز موضع‌گیری ظریف را فراتر از گاف سیاسی و به‌منزله به رسمیت نشناختن توانایی‌های داخلی در مواجهه با فشارهای خارجی ارزیابی می‌کند.

وطن امروز همچنین در یاددشتی، سخنان ظریف را شبیه گلایه‌های کودکانه هنگام قهر و آشتی دانسته و این حد ملایمت با قاتلان سلیمانی را توجیه‌پذیر ندانسته است. وطن امروز ارجاع ظریف به متن اصلی مصاحبه با اشپیگل را هم بی‌معنا خوانده، چرا که در متن اصلی هم ظریف به‌صراحت بر امکان مذاکره با آمریکا، حتی پس از کشتن سلیمانی، تاکید کرده است.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، هم دم زدن از مذاکره بعد از کشته شدن سلیمانی را پاس گل به ترامپ و تعارف به تحریم و تهدید بیشتر دانسته است.

روزنامه رسالت با تیتر «ترامپ آدم‌کُش، ظریف منت‌کِش»، به وزیر امور خارجه تاخته است. کیهان هم یادداشت دیروز شریعتمداری را در قالب گزارش تکرار کرده و تیتر زده «مطالبه ملت انتقام است، نه مذاکره با قاتل سلیمانی».

وطن امروز در پاسخ به این سوال که منافع دولت از ارسال مجدد پالس مذاکره به آمریکا چیست؟ به دو دلیل اشاره می‌کند. اول، جلوگیری از نهایی شدن مکانیسم ماشه و رفتن پرونده ایران به شورای امنیت و دوم، خریدن زمان برای حامیان سیاسی برجام در انتخابات مجلس. از نگاه وطن امروز، مخاطب ظریف نه شخص ترامپ، بلکه دولت‌های اروپایی است.

اما حمید مولایی، حقوقدان، ماجرا را از زاویه حقوق بین‌الملل بررسی کرده است. او در یادداشتی در جهان صنعت، به این موضوع اشاره کرده است که طبق فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، اگر کشوری مذاکره و حل‌و‌فصل اختلاف‌ها را رد کند و اختلاف در سطحی بماند که تنش‌ها افزایش پیدا کند، شورای امنیت می‌تواند آن را تهدید صلح و امنیت بین‌الملل تلقی کند.

به نوشته مولایی، این وضعیت در مورد ایران محتمل است و اگر شورای امنیت وارد عمل شود، به‌ضرر ایران تمام می‌شود. مولایی موضع ظریف را در چا‌رچوب منشور ملل متحد دانسته است که بنا بر آن، هرگز نباید مذاکره را رد کرد، فقط می‌توان برای مذاکره شرط گذاشت.

امیرعلی ابوالفتح، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، هم در گفت‌و‌گو با جهان صنعت، توییت ترامپ را به بنزین روی آتش تندروها تعبیر کرده است.

از اخبار ورزشی پرسروصدا، جنگ تماشاچیان دو تیم فوتبال پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز بود که زیر سنگ‌پرانی هواداران به زمین برگزار شد. پرسپولیس با اختلاف دو گل برنده بازی شد و روزنامه‌های ورزشی یکسره قرمز‌پوش شدند. فرهیختگان ورزشی تیتر زد «فحش مفت، سنگ مفت، سر مفت» و نوشت درگیری هواداران پرسپولیس و تراکتورسازی روز سیاه دیگری را برای فوتبال رقم زد.

قوه قضاییه بخشنامه انحصار صدا‌و‌سیما در ارائه مجوز به هرگونه صوت و تصویر فراگیر را صادر کرد که با واکنش حسن روحانی مواجه شد و گفت متولی این امر شورای عالی فضای مجازی است، نه صدا‌وسیما. با این حال، واژه «فراگیر» منشا اختلاف است.

حمید ضیایی‌پرور، از کارشناسان حوزه فضای مجازی، به روزنامه ایران گفته صدا‌و‌سیما کار خود را آغاز کرده و در حال ارائه مجوز به ۷۰ وی.او.دی است. اگر کار به همین روال پیش برود، احتمالا به من و شما هم گیر خواهند داد که با موبایلت حق نداری فیلم بگیری، چون ممکن است این فیلم در فضای مجازی پنج هزار لایک بخورد و این محتوا مشمول قانون تولید تصویر «فراگیر» می‌شود!

ابهام‌های بخشنامه‌ای که عملی نیست

قوه قضاییه بخشنامه‌ای صادر کرده است که بر اساس آن، مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن‌ها در انحصار سازمان صدا‌و‌سیماست.

روزنامه دولتی ایران در انتقاد از این بخشنامه، نوشته است که این «صوت و تصویر فراگیر» یعنی چه؟ یک فیلم ضبط‌شده با موبایل از یک حادثه می‌تواند در رسانه‌های مجازی میلیون‌ها بازدیدکننده داشته باشد، مثل فیلمی که از اصابت موشک به هواپیما گرفته شد و هزاران برابر اخبار صداو‌سیما بیننده داشت. روزنامه ایران پرسیده آیا این مصداق تولید تصویر فراگیر است؟

مهم‌ترین اشکالی که ایران به بخشنامه وارد دانسته منطق وجودی آن است و پرسیده است به فرض این‌که هر ضبط صوت و تصویری باید با مجوز صدا‌و‌سیما انجام شود، آیا این کار عملی است؟

در دنیای کنونی، میلیون‌ها نفر امکان ضبط و انتشار دارند، اگر قانون ماهواره برای اجرا نیازمند صدها هزار مامور و قاضی و درگیری روزانه با مردم بود، اجرای بخشنامه اخیر قوه قضاییه مستلزم ۱۰ برابر امکانات بیشتر است.

هراس از اپیدمی ویروس آنفلوانزای مرغی

مرگ مشکوک پنج هزار پرنده در تالاب میانکاله موضوع گفت‌وگوی جهان صنعت با آرش حبیبی آزاد، کارشناس محیط زیست و پرنده‌شناس، است. هر سال تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در این تالاب جان خود را از دست می‌دهند، اما مسئولان همچنان درباره چرایی آن سکوت و پنهان‌کاری می‌کنند.

این کارشناس معتقد است در گام اول، باید بپذیریم ویروسی که باعث مرگ دسته‌جمعی این پرندگان شده ویروس آنفلوانزای پرندگان است و در گام دوم، پروانه شکار همگان را معلق کنند، زیرا با سلامت مردم سرو‌کار دارد و شوخی‌بردار نیست.

حبیبی آزاد ادامه داده است که سازمان محیط زیست می‌داند در تالاب چه خبر است، اما آن را پنهان می‌کند، به این بهانه که موجب تشویش اذهان عمومی نشود. اما به باور این کارشناس، علت پنهان‌کاری مسئولان فقط ثابت نگه داشتن قیمت مرغ در بازار است.

به گفته حبیبی‌ آزاد، خرید‌و‌فروش پرندگان، علی‌رغم ممنوعیت، در بازارهای روز و هفتگی مازندران همچنان ادامه دارد، در حالی‌که نگرانی درباره انتقال این ویروس جدید از پرندگان به انسان جدی است. این کارشناس محیط زیست هشدار می‌دهد که اگر در ممنوعیت و تعلیق شکار کوتاهی کنند، این ویروس به‌سرعت به مرغداری‌های اطراف منتقل می‌شود و پیامدهای آن جبران‌ناپذیر است.

سفر کمانداران به آمریکا لغو شد

به گزارش کیهان، شورای برون‌مرزی وزارت ورزش با ارسال نامه‌ای به فدراسیون تیر‌و‌کمان، مخالفت خود را با سفر ورزشکاران به آمریکا اعلام کرد.

این‌طور که کیهان نوشته است نه تنها با برگزاری اردوی مشترک با تیم ملی تیرو‌کمان آمریکا مخالفت شده، بلکه در نامه‌ای دیگر با سفر کمانداران به ارمنستان برای اخذ ویزای آمریکا هم مخالفت شده است.

روزنامه کیهان دخالت وزارت ورزش و لغو سفر کمانداران به آمریکا را از اقدام‌های درست این وزارتخانه خوانده و نوشته است اصلا چه معنی دارد که در این شرایط، فدراسیون تیر‌و‌کمان به فکر اردوی مشترک با آمریکا باشد؟

به نظر می‌رسد مهاجرت‌های اخیر قهرمانان ورزشی و ترس از پناهنده شدن آن‌ها در این تصمیم موثر بوده است. 

ولیعهد بریتانیا با چه کسی دیدار می‌کند؟

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، گفته امیدوار است سفری رسمی به ایران داشته باشد. روزنامه مستقل در گزارشی، با اشاره به بحران روابط ایران و بریتانیا از زمان بازداشت نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی‌ـ‌بریتانیایی، قصد اصلی سفر احتمالی چارلز به ایران را ریش‌سفیدی ولیعهد بریتانیا برای آزادی زندانیان دوتابعیتی ارزیابی می‌کند.

از نگاه هرمز شریفیان، روزنامه‌نگار، اگر این پادرمیانی به آزادی زندانیان دوتابعیتی منجر شود، دیپلماسی کشور تا حد زیادی از زیر فشارهای بین‌المللی بیرون خواهد آمد.

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه، هم به مستقل گفته است خاندان سلطنتی بریتانیا اگرچه نقش اجرایی ندارند، معمولا در ماموریت‌های انسان‌دوستانه و غیررسمی به جوامع بسته و اقتدارگرایی مثل کره شمالی و چین عصر مائو سفر کرده‌اند و ماموریت‌های به‌ظاهر بی‌ارتباط ولی هماهنگ با دولت بریتانیا را بر عهده گرفته‌اند.

محبعلی نیز معتقد است احتمالا هدف اصلی آزادی نازنین زاغری و کاهش تنش بین ایران و بریتانیاست.

معاوضه ژئوپارک جهانی قشم با میگو

واگذاری غیرقانونی ۱۲۰۰ هکتار اراضی ژئوپارک قشم برای پرورش میگو مصداق زمین‌‌خواری و غارت بین‌المللی است.

روزنامه جوان در گزارشی، واگذاری این مساحت عظیم از اراضی برای پرورش میگو و سایر آبزیان را بی‌سابقه توصیف کرده و آن را مصداق روشنی از زمین‌خواری دانسته است.

به نوشته این روزنامه، این پروژه نه ارزیابی محیط زیستی دارد و نه مشخصات فنی دقیق آن منتشر شده و تصرف اراضی به بهانه ایجاد اشتغال بوده است، ولی در عمل به تخریب اراضی ملی منجر می‌شود.

جوان سه نقد را به این پروژه وارد دانسته است. اول این‌که اساسا تولید میگوی پرورشی در اولویت نیست، چون به شهرت پروژه صیادی میگو در هرمزگان لطمه می‌زند. دوم این‌که تصرف و تغییر کاربری اراضی بدترین نوع لطمه به محیط زیست است و سوم این‌که چرا ۱۲۰۰ هکتار؟! از نگاه جوان، دست آخر یک حوضچه پرورش میگو می‌سازند و باقی خرج ویلاسازی می‌شود.

اقتصاد زیر تیغ کرونا

به‌دنبال شیوع ویروس کرونا، قیمت انرژی، به‌خصوص قیمت نفت، در بازارهای جهانی افت داشته است.

رییس اتاق بازرگانی پیش‌تر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری‌ها ادعا کرده بود که به‌دلیل تحریم‌ها و روابط محدود ایران با کشورها، از جمله چین، ایران از ویروس کرونا مصون است. به گفته او، حتی افت قیمت انرژی هم روی ایران تاثیر نمی‌‌گذارد  چون هم‌اکنون فروش نفت ایران در مجموع کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه است.

اما مرتضی عزتی، کارشناس مسائل اقتصادی، معتقد است ویروس کرونا ممکن است با هر نقل و انتقالی وارد کشور شود و این‌طور نیست که از این ماجرا کاملا مصون باشیم. البته عزتی در گفت‌وگو با ابتکار تایید کرده است که وقتی کشوری کاملا قرنطینه و در انزوا باشد، ممکن است هیچ ویروسی وارد مرزهایش نشود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه افزوده است هرچه این ویروس در ایران شایع‌تر شود، به همان میزان می‌تواند بر اقتصاد ما تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین، مسئولان بهداشت باید تلاش کنند مانع انتقال این ویروس به داخل کشور شوند. 

تازه چه خبر؟
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More
پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «...More
جلسه دوم محاکمه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برگزار شد. در میان این افراد، سعودی القطانی،...More
مقام‌های محلی افغانستان اعلام کردند که دو انفجار همزمان در ولایت بامیان در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. زبردست صفایی، رییس...More
حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران،‌ در واکنش به اعلام خبر شکایت حسن روحانی از یک عضو هیات رییسه مجلس گفت رویکرد دولت شکایت از نمایندگان...More