قصه غمبار دهانه ذوالفقار | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۵ اردیبهشت

قصه غمبار دهانه ذوالفقار

 

بر‌اساس آمار وزارت بهداشت، استان‌های خوزستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و تهران همچنان در وضعیت قرمز شیوع کرونا به سر می‌برند و تعداد مبتلایان روزانه در مرز ۲۰۰۰ نفر است. با این حال، مساجد و حسینیه‌ها برای برگزاری مراسم شب‌های قدر باز شدند و قرار است نماز عید فطر و روز قدس در ۴۰۰ شهر سفید برگزار شود. روزنامه قدس، وابسته به آستان قدس رضوی، بی‌مقدمه خبر داده است که «مشهد در آستانه وضعیت سفید» قرار گرفت.

صفحات اول روزنامه‌های نزدیک به حکومت، از جمله جوان و رسالت، با عکس‌هایی از اجتماع مردم در حرم حضرت معصومه در قم از شب‌های احیا در روزگار کرونا نوشته‌اند و این‌که مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حفظ فاصله‌گذاری، بهانه را از مخالفان بازگشایی اماکن مذهبی گرفتند.

با این حال، روزنامه ستاره صبح اوج‌گیری دوباره ابتلا به کرونا در کشور را نتیجه برداشتن محدودیت‌ها و رعایت نکردن فاصله‌گذاری فیزیکی اعلام کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی هم با اشاره به وضعیت هشدار در چند استان کشور، به‌صراحت نوشته است قطعا این خطای استراتژیک خواهد بود که فکر کنیم بساط کرونا جمع شده و اوضاع به وضعیت عادی بازگشته است.

بیشتر از خبرهای کرونایی، عزل وزیر صمت توجه رسانه‌ها را جلب کرده است.

پس از برکناری یکباره رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت)، تحلیل و تفسیرها درباره چرایی آن در رسانه‌ها داغ شد. روزنامه‌های حامی دولت بنا بر این‌که به کدام طیف در کابینه نزدیک‌اند، ارزیابی متفاوتی دارند. اما روزنامه‌های مخالف دولت هم ساکت ننشستند و پیکان حمله را سمت خط‌ مشی دولت و شخص حسن روحانی نشانه رفتند.

روزنامه سازندگی، ارگان حزب کارگزاران، رضا رحمانی، وزیر معزول صمت، را مقصر اصلی می‌داند و مدعی است وزیر سابق بیش از آن‌که در کنار دولت باشد، مقابل دولت و تصمیم‌های رییس‌جمهوری ایستاده بود و تلاش می‌کرد برخی مصوبات دولت را نادیده بگیرد و اجرا نکند.

اکبر ترکان در گفت‌و‌گو با روزنامه آرمان ملی اما مشکل را نه در عملکرد وزرا بلکه ناشی از سیاست خارجی و شرایط تحریم می‌داند و معتقد است آب از جای دیگری گِل شد.

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با جهان صنعت درباره گزینه‌های موجود برای وزارت صمت معتقد است که شعاع عملکرد وزیران در جمهوری اسلامی محدود است و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، نباید از فردی که در آینده بر مسند این وزارتخانه قرار می‌گیرد انتظار زیادی داشت.

از نگاه پیمان مولوی، کارشناس اقتصادی، منشا مشکلات اقتصادی کشور و نابسامانی‌ها بیش از آن‌که وابسته به عملکرد افراد باشد، ناشی از مشخص نبود چشم‌انداز صنعت، معدن و تجارت در کشور است. به گفته مولوی، دولت به‌طور مداوم در اقتصاد دخالت می‌کند و سیاست‌های اقتصادی کشور در سردرگمی میان اقتصاد آزاد و اقتصاد کاملا دولتی معلق است.

برویم سراغ روزنامه‌خوانی آخرین پنجشنبه اردیبهشت‌ماه.

 

فساد و لابی فشار نمایندگان مجلس دهم در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بود

 

اکبر ترکان، مشاور دولت روحانی، گمانه‌زنی‌ها درباره پشت‌پرده عزل وزیر صمت مبنی بر وجود دولت پنهان در کابینه روحانی را رد کرده و گفته است دولت پنهانی وجود ندارد و عامل مشکل اصلی کشور تحریم است.

ترکان درباره فساد گسترده نمایندگان مجلس دهم گفته است یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف مجلس دهم دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران اجرایی بوده و در چهل سال عمر نظام جمهوری اسلامی، این اندازه مداخله در کار قوه مجریه سابقه نداشته است.

ترکان، که خود از چهره‌های اصلاح‌طلب است، اعلام شورای نگهبان مبنی بر فساد نمایندگان ردصلاحیت‌شده مجلس دهم را تایید کرده و گفته است ۹۰ نفر از نمایندگان بنا بر اعلام شورای نگهبان، به فعالیت در لابی‌های اقتصادی متهم و با دلایل کتبی رد شدند و اگر در مجلس حضور دارند، مجلس جدید باید اعتبارنامه‌شان را رد کند، چرا که این دلایل هنوز به قوت خود باقی‌اند.

 

مشکل از بازیکنان است یا مربی؟

 

روزنامه کیهان مشکل تغییر مکرر وزرای صمت در ۷ سال گذشته را نه صرفا به‌دلیل ناکارآمدی وزرا، بلکه ناشی از بی‌برنامگی حسن روحانی در مقام رییس دولت می‌داند. کیهان ضمن برشمردن فسادها و نقاط ضعف محمدرضا نعمت‌زاده، محمد شریعتمداری و رضا رحمانی، وزرای پیشین صمت، نوشته است نباید تمام اشکال‌های وزارت صمت را متوجه این افراد دانست، چرا که آن‌ها مجری سیاست‌های رییس دولت بوده‌اند.

از نگاه کیهان، مشکلی اصلی دولت این بود که به‌جای اعتماد به توان داخلی به خارج تکیه کرد و تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام و اینستکس گذاشت.

 

مشهد در آستانه وضعیت سفید، اعلامی یا واقعی؟

 

 روزنامه قدس، در آستانه برگزاری راهپیمایی روز قدس، در گفت‌و‌گو با مسئول کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خبر داد که مشهد در آستانه وضعیت سفید است.

به گزارش این روزنامه، آمار ابتلا به کرونا در خراسان رضوی و به‌ویژه مشهد، روند کاهشی داشته و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در ایام پیش رو، وضعیت شیوع کرونا در مشهد سفید اعلام خواهد شد.

حمیدرضا رحیمی در گفت‌و‌گو با قدس، افزود آمار افزایشی ابتلا به کرونا که وزارت بهداشت اعلام می‌کند مربوط به دیگر استان‌هاست، نه خراسان.

 

قصه غمبار دهانه ذوالفقار

 

روزنامه اعتماد پیرامون ماجرای هریرود و خبرهایی که در روزهای گذشته درباره چگونگی مرگ افغان‌ها در مرز ایران منتشر شده، بر این باور است که روایت‌کنندگان نه محل حادثه، یعنی دهانه ذوالفقار، را از نزدیک دیده‌اند و نه مسیر مهاجرت را می‌شناسند اما راوی مرگ ۱۰ افغان در مرز مشترک ایران‌ـ‌افغانستان و ترکمنستان شده‌اند. گزارش اعتماد بیشتر معطوف به سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه است.

اعتماد تاکید می‌کند که قطعا غم از دست دادن همزبان‌های افغان بزرگ و دلگیر است اما پیش از هر قضاوتی، باید صبور بود تا زوایای پنهان آن شب مشخص شود.

با این حال، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در سرمقاله اعتماد، از ضرورت حسن همجواری نوشته است و این‌که اختلاف‌های بین دو کشور را باید در چارچوبی مسالمت‌آمیز حل کرد. در یادداشت فلاحت‌پیشه آمده است که در مورد موضوع مرگ مهاجران افغان در مرز ایران باید کمیسیون حل اختلاف تشکیل شود و پس از مشخص شدن نتایج بررسی‌های این گروه، اگر حقی تضییع شده است، باید احیا شود و از رخ دادن احتمالی چنین حوادثی در آینده جلوگیری کرد.

 

استقبال از سیاست صلح کلی در عراق

 

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی، به استقبال اقدام‌های مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر جدید عراق، رفته و آن را نشانه سیاست «صلح کلی» حکومت جدید عراق دانسته است.

از نگاه مدیر‌مسئول جمهوری اسلامی، برنامه دیدار با سفرای ایران و آمریکا و تماس تلفنی با روسای جمهور دو کشور، هم‌زمان با اعلام خبر سفر قریب‌الوقوع کاظمی به عربستان سعودی و آزادی تمام زندانیان شورش‌های اخیر در عراق، نشان‌دهنده جرات و جسارت نخست‌وزیر جدید عراق است و این‌که او از جنس سیاستمداران معمولی عراق نیست.

مهاجری این سیاست صلح کلی را قابل تامل دانسته است، هرچند به نوشته او معلوم نیست این خط مشی با توجه به وجود احزاب و سلایق گوناگون در عراق، چقدر جواب دهد.

 

نگاه قرون وسطایی به زن باید اصلاح شود

 

اخیرا ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که حاکی از صیغه دختر ۹ ساله‌ای با اجازه پدرش در عوض اجاره‌خانه بود. معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور مساله را به‌سرعت پیگیری کرد و گفت حکم بازداشت فرد خاطی صادر شده چون مصداق بارز کودک‌آزاری است.

سال‌هاست طرح اصلاح سن ازدواج دختران در مجلس خاک می‌خورد. پروانه سیاوشی مشکل مجلس را مخالفت برخی نمایندگان مرد مجلس می‌داند که به‌طور قومی و عشیره‌ای، ازدواج کودکان را جزو خرده فرهنگ‌های قومی می‌دانند.

محمد‌تقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین حوزه علمیه قم، درباره کودک‌همسری به جهان صنعت گفته است عرف باید تغییر کند.

میبدی نگاه فقهی ۱۴۰۰ سال پیش را بر قوانین کشور مستولی می‌بیند و معتقد است قانون در جمهوری اسلامی، به‌ویژه در مورد حقوق زنان، به هیچ عنوان به‌روز نیست و باید بازنگری شود. به گفته میبدی، نیمی از قوانین جاری باید منسوخ شوند. 

 

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More