قرص ویتامین ب می‌تواند به سرطان ریه در مردان منجر شود | ایران اینترنشنال

قرص ویتامین ب می‌تواند به سرطان ریه در مردان منجر شود

 

یک تحقیق جدید پزشکی می‌گوید خوردن قرص 'ویتامین ب' (Vitamin B) توسط مردان می‌تواند به ابتلاء به سرطان در آن‌ها منتهی شود.

به گزارش بخش علمی روزنامه ایندی‌پندنت (The Independent) امروز پنجشنبه دوم شهریور، مردانی که برای سال‌های متمادی قرص ویتامین ب مصرف می‌کرده‌اند بیشتر از بقیه در معرض ابتلاء به سرطان ریه هستند.

در این گزارش آمده است: «ویتامین‌های ب6 (B6) و ب12 (B12) پیش از این به عنوان ویتامین‌هایی ضروری برای بدن در مقابل بیماری‌ها شناخته می‌شده‌اند، اما اکنون پژوهشگران پزشکی که مصرف این ویتامین را در بیش از 77 هزار نفر در آمریکا دنبال کرده‌اند، می‌گویند آنها دارای جنبه منفی نیز هستند.

مصرف روزانه بیش از 10 سال پی در پی این ویتامین‌ها در مردان 30 تا 40 درصد ریسک ابتلای آنها به سرطان ریه را افزایش داده است. مصرف این ویتامین‌ها در زنان هیچ تأثیر منفی نداشته است.

تحقیقات این دانشمندان پزشکی می‌گوید افراد سیگاری که این ویتامین‌ها را مصرف می‌کنند حتی خطر ابتلای آنها به سرطان ریه افزایش هم پیدا می‌کند.»

در عین حال برخی از متخصصین ریه در مردان می‌گویند نتیجه این تحقیقات که از سوی دانشگاه ایالتی اوهایو (Ohio State University) منتشر شده است ' اندکی اغراق‌آمیز می‌باشد'.

آنها می‌گویند میلیون‌ها آمریکایی در حال حاضر به اندازه کافی ویتامین ب در غذای خود جذب می‌کنند و نیازی به خوردن قرص آن ندارند.

دکتر تیودور براسکی (Theodore Brasky) از گروه محققین می‌گوید: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که خوردن ویتامین ب6 و ب12 به مدت بیش از ده سال مداوم به ابتلاء به سرطان ریه کمک می‌رساند و این خطر در مردان سیگاری حتی بیشتر هم وجود دارد.»

 

تازه چه خبر؟
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More
در حالی که دولت ایران تصمیم دارد به زودی مدارس را در این کشور بازگشایی کند، محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان سینا،‌ می‌گوید بازگشایی مدارس در ابتدای سال...More
در پی رد درخواست یک گردشگر اویغور برای خرید یک بسته تفریحی هتلی در نزدیکی مرکز دیزنی لند شانگهای از سوی یک آژانس مسافرتی چین، دیزنی لند شانگهای اعلام...More
فاطمه رضوان‌مدنی، معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد اطلس خودکشی شامل آمار، علل، نرخ، سن، جنسیت و سایر اطلاعات در کشور...More