سرخط خبرها

 • یونیسف: سوءتغذیه شدید ۶۰۰ هزار کودک افغان را در خطر مرگ قرار داده است
 • شرکت ملی حفاری نفتی ایران صدها تن از کارگرانش را اخراج کرد
 • رئیس پارلمان عراق از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری میان آمریکا و ایران خبر داد
 • تا اطلاع ثانوی خروج گندم از کرمان ممنوع شد
 • ترامپ از رای دادگاه فدرال آمریکا در مسدود سازی موقت بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک انتقاد کرد
 • مرکز آمار ایران: جمعیت ایران در ۶۰ سال، سالی یک میلیون نفر افزایش یافته است
 • جایزه بزرگ جشنواره کن به فیلم «آتلانتیک» ساخته ماتی دیوپ اعطا شد
 • نخل طلای کن ۲۰۱۹ به فیلم «پارازیت» ساخته فیلمساز کره‌جنوبی رسید
 • محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بغداد با رئیس جمهور و نخست وزیر عراق دیدار کرد
 • روحانی: برخی با هدف پیروزی در انتخابات آتی در پی کاهش اعتماد مردم به دولت هستند
 • روحانی: به دلیل فشارهای آمریکا، کشتی باری ایرانی ۱۰ روز نتوانسته در یکی از بنادر کشورها پهلو بگیرد و بار خود را خالی کند
 • روحانی: رسانه‌ها جرأت کنند و علاوه بر انتقاد از دولت، نواقص سایر دستگاه‌ها را نیز بیان کنند
 • مدیریت بحران استانداری تهران: پایتخت یکشنبه طوفان شدیدتری را تجربه می کند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
وزنامه‌خوانی ۲۴ اردیبهشت‌ماه

فُجیره دامی برای ایران

 

 

سی سال پیش و در اواخر جنگ ایران و عراق و در پی حمله عراق به نفتکش‌های ایرانی و از آن‌جا که صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس صورت نمی‌گرفت، جمهوری اسلامی ایران به‌تلافی نفتکش‌های کشورهای متحد عراق را هدف قرار داد. پس از آن بود که نیروی دریایی آمریکا وارد عمل شد و به اسکورت نفتکش‌ها پرداخت و بعد هم جنگ محدودی میان ایران و آمریکا درگرفت، که دو ناوشکن ایرانی غرق و یک هلیکوپتر آمریکایی سقوط کرد. انفجار نفتکش‌های امارات در بندر فجیره و خرابکاری در نفتکش‌های سعودی یادآور سه دهه پیش است، آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟  

حمله به ترمینال نفتی فجیره می‌تواند جرقه جنگی غیر‌مترقبه را بزند، البته اگر ایران به دست داشتن در این حملات متهم شود. از همین روست که روزنامه‌ها سعی کرده‌اند تقصیرها را به گردن آمریکا و اسرائیل و کشورهای عربی بیندازند.  

هرچند معلوم نیست کیهان با این تیتر که «انفجارهای فجیره خواب از سر شیوخ مرتجع پراند» خواسته است ایران را مسئول معرفی کند یا نفرتش از عربستان سعودی و امارات را نشان دهد.  

روزنامه اصول‌گرای جوان ماجرای فجیره را به گردن اسرائیل انداخته و تیتر زده است «اسرائیلیات خرابکاری در فجیره».

این تحلیل روزنامه خراسان را هم بخوانید که چند سناریو برای حمله به نفتکش‌ها مطرح کرده و حتی پای دزدان دریایی سومالی را هم به بحران باز کرده است. حامد رحیم‌پور در یادداشتی با عنوان «ماشه نفتی» نوشته است که احتمال دارد حملات فجیره کار آمریکایی‌ها باشد تا عربستان سعودی و امارات را بیشتر علیه ایران تهییج کنند و این هم ممکن است که اتحاد عبری و عربی خواسته باشد این تحرکات را گردن ایران بیندازد و دست آخر، این احتمال را هم بعید ندانسته است که حمله به نفتکش‌ها کار نیروهای متحد ایران باشد که می‌خواسته‌اند پیام روشنی به دشمنان جمهوری اسلامی بفرستند.  

از خلیج فارس به تهران برویم. دانشگاه تهران دیروز شاهد تجمع گروهی از دانشجویان علیه حجاب اجباری و سخت‌گیری‌های انتظامات دانشگاه بود، که می‌توان گفت چنین اعتراضی در تاریخ اعتراضات دانشجویی بی‌سابقه بوده است. از آن‌جا که موضوع حجاب اجباری از خط قرمزها به شمار می‌رود، جراید این خبر را در صفحه اول تیتر نکرده‌اند و فقط روزنامه مردم‌سالاری با نقل گفت‌و‌گویی از معاون فرهنگی دانشگاه، خبر اعتراض را بازتاب داده است.  

این را هم بگوییم که مطبوعات با دستور جهانگیری برای تخصیص دلار دولتی به واردات کاغذ، نفس راحتی کشیدند و جهان صنعت این حرف معاون ريیس‌جمهوری درباره واردات کاغذ را فصل‌الخطاب دانسته و گویا فعلا خطر تعطیلی روزنامه‌ها به دلیل بی‌کاغذی، ختم به خیر شده است.

میانجی‌گریگره تحریم را می‌گشاید

 

 

محمود جامساز به آرمان گفته که ممکن است میانجی‌گری کشور معتبری مثل ژاپن گره تحریم‌ها را باز کند و به هر حال، برای حل بحران ایران و آمریکا راهی جز مذاکره وجود ندارد.  

این اقتصاد‌دان با بیان این‌که شرایط تحریم سال‌هاست با اقتصاد ایران گره خورده، تصریح کرده که تحریم‌ها به اقتصاد دولتی و نفتی ایران ضربه اساسی وارد کرده است و رشد اقتصادی هر سال کمتر می‌شود.

به گفته این استاد دانشگاه، در حال حاضر ۵۰ درصد مردم زیر خط فقرند و اقلیتی ۵ درصدی از رانت‌های تحریمی برخوردار می‌شود و از قضا تحریم نفت ایران هم بر‌خلاف پیش‌بینی مسئولان تاثیر چندانی بر بازار جهانی نداشت.   

جامساز در آخر مصاحبه گفته است نمی‌توان این شرایط جنگ اقتصادی را ادامه داد و مردم توان تحمل فشار اقتصادی روز‌افزون را ندارند.

بازنگری موذیانه قانون اساسی

 

 

به نظر می‌رسد که حزب اعتماد ملی حرف بازنگری قانون اساسی را پیش کشیده است و برخی از نمایندگان مجلس هم قصد دارند در این‌باره به رهبر نامه بنویسند، اما این قضیه اصلا به مذاق اصول‌گراها خوش نیامده است.

ابراهیم ريیسی، رییس قوه قضاییه، در اظهار‌نظری، میزان اختیارات همه قوا را مناسب ارزیابی کرده و روزنامه جوان هم بازنگری قانون اساسی را طرحی موذیانه دانسته است.

محمد صادق فقفوری در یادداشتی با عنوان «بازی بازنگری» نوشته است که عده‌ای می‌خواهند بگویند نظام بعد از چهل سال، در محدود‌سازی قدرت موفق نبوده است و قوای حکومتی نا‌کارآمد‌ند و الصاق اسلامیت به جمهوریت هم به جایی نرسیده است.  

نویسنده روزنامه جوان ادامه داده است که حرف از تغییر قانون اساسی را حسن روحانی باب کرد و حالا، رییس‌جمهوری می‌گوید دولت اختیاری ندارد و این در حالی است که دولت روحانی به قدر کافی اختیارات داشته است.  

فقفوری تاکید کرده اصلاح قانون اساسی پاک کردنِ صورت مساله است و مشکل در هیاهو‌سالاری است و این‌که عده‌ای می‌خواهند ارزش‌های انقلاب اسلامی را حذف کنند.

فُجیره دامی برای ایران

 

 

انفجار در بندر فجیره می‌تواند نقطه عطفی در تحولات سیاسی، امنیتی و اقتصادی منطقه خلیج فارس باشد و ایران را به درگیری احتمالی و محدود با آمریکا بکشاند.  

افشار سلیمانی از مسئولان ایرانی خواسته است تا در دام دشمن نیفتند و منادی صلح در منطقه باشند و بدانند اگر خلیج فارس نا‌امن شود و صادرات نفت به خطر بیفتد، فقط روسیه و آمریکا، که هر دو افزایش تولید نفت داشته‌اند، سود خواهند برد.  

نویسنده جهان صنعت ادامه داده است که امارات و عربستان سعودی و اسرائیل علاقمند‌ند مسئولیت انفجار نفتکش‌ها را به گردن ایران بیندازند و در این انتساب حرف‌های مسئولان ایرانی درباره بستن تنگه هرمز را شاهد می‌گیرند و این‌که هدف احتمالی انفجارهای فجیره قطع نفت امارات است.  

سلیمانی نوشته است هر‌گونه جنگ بین ایران و آمریکا می‌تواند موجی از مهاجرت و بحران انسانی در پی داشته باشد، بازارهای بورس عربستان سعودی و امارات را مختل کند و خطری برای صلح جهانی باشد.

یک توصیه به روحانی

 

 

صادق زیبا‌کلام با اشاره به حرف‌های روحانی در مراسم افطار که گفته بود اختیارات ريیس‌جمهوری کم است و کار چندانی از دستش بر‌نمی‌آید، نوشته است جای این گلایه‌گذاری‌ها در سال ششم ریاست جمهوری نیست.  

این تحلیلگر سیاسی ادامه داده است اگر روحانی می‌دانست با این اختیارات کم نمی‌تواند کاری بکند، باید در دوران رقابت‌های انتخاباتی از محدودیت‌های ريیس‌جمهوری می‌گفت و به مردم قول می‌داد با پشتوانه رای بالا، قصد دارد اختیاراتش را بیشتر کند.  

زیبا‌کلام به روحانی توصیه کرده است افزایش اختیارات ريیس‌جمهوری را در چارچوب قانون اساسی پیگیری کند، البته این استاد دانشگاه توضیح نداده که منظورش تلاش برای تغییر قانون اساسی است یا راهی دیگر.  

باید کشت خشخاش را مثل زمان شاه از سر بگیریم

 

 

چندی قبل، برخی از مسئولان ایرانی در واکنش به کم‌کاری اروپا در برجام و تحریم‌های آمریکا، گفته بودند ایران می‌تواند از این پس با ترانزیت مواد مخدر به اروپا، مقابله نکند و کشورهای اروپایی را در مخمصه قاچاق گسترده مواد مخدر گرفتار کند. حالا، روزنامه اعتماد ویژه‌نامه‌ای با عنوان «جنگ تریاک» منتشر کرده و به این تهدید افیونی هم نظری داشته است.  

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، به اعتماد گفته ایران قربانی مواد مخدر سیاسی است، به این معنی که در خط مقدم ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا قرار دارد و سالانه هزینه سنگینی در این رویارویی پرداخت می‌کند و تاکنون در مبارزه با قاچاقچی‌ها سه هزار نفر کشته داده است.  

این نماینده مجلس در ادامه افزوده گردش مالی قاچاق مواد مخدر در ایران ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، که چهار برابر بودجه عمرانی سالانه است.  

به گفته فلاحت‌پیشه، اروپایی‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر هیچ‌گونه کمکی به ایران نمی‌کنند و به‌نوعی مفت‌سواری می‌کنند و از مواهب این مبارزه بهره‌مند می‌شوند.  

در بخش دیگری از این مصاحبه، فلاحت‌پیشه پیشنهاد داده است کشت محدود و کنترل‌شده خشخاش، مثل زمان شاه، از سر گرفته شود و از معتادان به‌عنوان بیمار حمایت شود. گفتنی است که پیش از انقلاب، معتادان کارت اعتیاد داشتند و می‌تواستند مقدار محدودی تریاک دولتی از داروخانه دریافت کنند.  

تازه چه خبر؟
۵ دقیقه ۳ ثانیه پیش
پس از بررسی باستان شناسی در شهرستان بوئین زهرا، «آثار و محوطه‌های مختلفی از دوران پیش از تاریخی و اسلامی شامل تپه، محوطه و صخره نگاره» به دست آمد...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۲۵ دقیقه پیش
ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید نزدیک به حکومت طی سخنانی در قم گفت: «بدحجابی در قم یک مساله سیاسی ضد نظام است که دشمنان با رواج آن قصد متزلزل کردن...بیشتر بخوانید
۱۰ ساعت ۲۷ دقیقه پیش
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: در جریان وزش تندباد در تهران ۵۵ مورد حادثه از جمله «شکستن درختان» و «پارگی کابل برق» به آتش‎نشانی اعلام شد اما کسی...بیشتر بخوانید
۱۲ ساعت ۹ دقیقه پیش
در ادامه سفرهای منطقه‌ای برای مذاکره با رهبران سیاسی کشورهای همسایه،‌ محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران، عصر شنبه چهارم خرداد، وارد بغداد شد. بنا بر...بیشتر بخوانید
۱۳ ساعت ۴۲ دقیقه پیش
ثامر الغضبان وزیر نفت عراق، نسبت به احتمال بسته شدن تنگه هرمز در نتیجه بحران میان واشینگتن و تهران هشدار داد . غضبان روز شنبه چهارم خرداد در مصاحبه...بیشتر بخوانید