فعال ‌شدن کانون‌های داخلی و وقوع گرد و غبار در خوزستان | ایران اینترنشنال

فعال ‌شدن کانون‌های داخلی و وقوع گرد و غبار در خوزستان

 

مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی استان خوزستان با انتشار اطلاعیه‌ای از فعال ‌شدن کانون‌های داخلی و وقوع گرد و غبار در مناطقی از استان در روز سه‌شنبه سوم  بهمن خبر داد.
از روز جمعه ۲۹ دی‌ماه گرد و غبار نقاط مختلف استان خوزستان را در برگرفته و کم‌کم به همه شهرستان‌های استان سرایت کرده است؛ این گردوغبار که موجب تعطیلی ادارات و مدارس در برخی شهرها شده  برخی از شهروندان این استان را به دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستان کرده است.
بر اساس اطلاعیه صادر شده، "با توجه به وجود گرادیان فشار، وزش بادهای قابل ملاحظه و امکان فعال شدن کانون‌های داخلی  برای ساعاتی از اواسط روز سه‌شنبه در مناطقی از جنوب، مرکز و غرب استان  انتظار کاهش دید افقی وجود دارد که با کاهش سرعت باد، انتظار بهبود کیفیت هوا خواهد رفت."
احمد لاهیجان زاده، مدیرکل محیط زیست خوزستان نیز عدد غلظت غبار در اهواز را در صبح امروز هزار میکروگرم بر متر مکعب عنوان کرد . به گفته او  این عدد در حال حاضر به ۶۳۰ رسیده است.
براساس اطلاعات مرکز کنترل و پایش آلودگی هوا بر اساس سنجش غلظت گردوغبار امروز بهبهان با  ۱۲۲۶ میکروگرم بر متر مکعب آلوده ترین شهر این استان بوده است .

 

  • دستور حسن روحانی به سازمان حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی برای مقابله با ریزگردها

 

 

در همین حال حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران، دستور داد تا  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی جهت پیگیری برنامه‌های دولت در خصوص مبارزه با ریزگردها به استان خوزستان سفر کنند.

به گزارش مهر، روز دوشنبه دوم بهمن، روحانی،رئیس‌جمهور، دستور داد تا عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان بروند تا طرحهای فوری دولت برای مبارزه با ریزگردها را پیگیری کنند.
اخیرا وخیم‌تر شدن وضعیت آلودگی هوا و بخصوص مشکل ریزگردها در مناطق جنوب غربی ایران، دولت را واداشت تا علاوه بر برنامه های دراز مدت، دست به برنامه‌ریزی و تصویب یک سری از اقدامات فوری و کوتاه مدت به منظور کاهش آلودگی محیط زیست در این مناطق بزند.
بر اساس این گزارش، فرستادگان رئیس‌جمهور همچنین موظفند تا گزارش کامل اقدامات انجام‌شده و نیز موانع احتمالی بر سر راه اجرای تمهیدات دولت در این خصوص را به  رئیس‌جمهور ارائه دهند.

این در حالی است که دو روز پس از آنکه آلودگی هوا در شهر اهواز مرکز استان خوزستان از  مرز ۱۰هزار میکروگرم بر مترمکعب عبور کرد و به ۶۶ برابر حد مجاز رسید و کاهش کیفیت هوا در این شهرها مدارس را به تعطیلی کشاند،  روز یکشنبه اول بهمن ، کریم شافعی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از حذف بودجه در نظر گرفته شده برای مقابله با گرد و غباراز سوی کمیسیون تلفیق مجلس بودجه خبرداد.

همزمان با انتشار خبر حذف بودجه در نظرگرفته شده برای مبارزه با گرد و غبار در خوزستان،

محیط زیست خوزستان در روز اول بهمن اعلام کرد که  میزان غلظت گرد و غبار هزار و ۳۶۵ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۹ برابر حد استاندارد وضعیت هوا است.  
هجوم ریزگردها به استان‌های جنوبی ایران، چندین سال است که به بزرگ‌ترین مشکل زیست‌محیطی این منطقه تبدیل شده است. بهمن‌ماه سال گذشته، طوفان ریزگردها موجب قطع آب و برق و مشکلات فراوان در بسیاری از شهرهای خوزستان شد. در پی تجمعات اعتراضی مردم این استان با خواست رسیدگی به این مسأله، بسیاری از مسؤولان دولتی به این استان سفر کردند و قول بهبود وضعیت را دادند. افزایش ریزگردها همچنین چندین بار مدارس این استان را به تعطیلی کشانده‌است.

 

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More