عالیجنابان چندشغله و اشکنه‌خورانِ لُنگ‌پوش | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۹ مهرماه

عالیجنابان چندشغله و اشکنه‌خورانِ لُنگ‌پوش

 

اتفاق بد تازه‌ای نیفتاده و از همین است که روزنامه‌های نهم مهرماه، همگی برسر یک خبر، مشترک نیستند و جایی برای خبرسازی و خبریابی باز است.

در چنین روزهایی که فرصتی برای خبرسازی ازسوی روزنامه‌هاست، سردبیران گاهی مصاحبه‌ای را تیتر یک می‌کنند، مثل اعتماد که گفت‌وگو با علی‌اکبر صالحی درباره آژانس اتمی و مخالفان برجام را تیتر یک کرده است و یا محسن صفایی فراهانی که مصاحبه‌اش بر صفحه اول روزنامه آفتاب رفته که راه‌حل همه مشکلات کشور را حاکمیت قانون دانسته و حرف‌هایش یادآور نسخه‌ای است که میرزا ملکم‌خان، حدود صد و پنجاه سال پیش می‌پیچید و راه‌حل مشکلات ایران را قانون می‌دانست. راه دیگر خبرسازی از نوع ابتکاراتِ کیهان است که با خوشحالی از حمله انصارالله یمنی به فرودگاه دوبی خبر داده و از قول آن‌ها نوشته است که «موشک‌های بعدی هم در راه است».

 

عالیجنابان چندشغله و اشکنه‌خوران لنگ‌پوش

 

اظهار نظر جنجالی علی‌اکبر ولایتی که گفته بود مردم ایران از یمنی‌ها یاد بگیرند که به نانی و لُنگی می‌سازند و مبارزه می‌کنند، واکنش منفی بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی را برانگیخت و البته این پایان ماجر نبود. روزنامه ابتکار در گزارشی به این مساله پرداخته است که چرا توصیه‌های مسئولان و چهره‌های حکومتی درباره امساک و ریاضت، نه مخاطبی پیدا می‌کند و نه بین مردم نفوذی دارد. دو مورد علی‌اکبر ولایتی و احمد علم‌الهدی که اتفاقا هر دو منصوب رهبر جمهوری اسلامی ایران‌اند و نزدیک به علی خامنه‌ای، به‌عنوان دو گزینه مورد بررسی قرار گرفته و گزارشگر اعتماد به این نتیجه رسیده است که اولا رطب‌خورده منع رطب کی کند و ازقضا کسانی که امر به ریاضت می‌کنند، از همه مواهب زندگی برخوردارند و گاهی مثل ولایتی بیش‌از ده‌ها شغل دارند و از طرفی، این حرف‌ها نشان می‌دهد که چه شکاف بزرگی بین مردم و مسئولان وجود دارد و اصلا توصیه‌کننده به ریاضت، از وضع و حال مردم خبر ندارد و نمی‌داند که شرایط اقتصادی برای بسیاری از مردم چنان سخت شده که جایی برای امساک و مبارزه نمانده است.

 

هنوز نفهمیده‌ایم که موضوع آب، ملی است

 

اگر غم سوریه و لبنان بگذارد، موضوع خشکسالی و آب، به مساله اول کشور تبدیل می‌شود. روزنامه اطلاعات گفت‌وگویی کرده است با رضا اردکانیان، وزیر نیرو. در این گفت‌وگو، اوضاع اسف‌بار خشکسالی تشریح شده و اردکانیان اذعان کرده است که هنوز موضوع آب در مجموعه حکومت، به‌عنوان یک مساله ملی دیده نمی‌شود و از آنجا که مجلس و شوراهای شهر پر شده‌اند از نمایندگان سیاسی که چندان تخصصی در حوزه‌های آب و محیط‌زیست ندارند، همچنان نمایندگان به‌دنبال تاسیس صنایع آب‌بر و استفاده از باقی‌مانده ذخایر آب زیرزمینی‌اند، بی‌اینکه فکر کنند، اگر کشور بی‌آب و خشک باشد، اصلا توسعه ممکن نیست.

 

khorasan
زندانیان مهریه در سه‌سال، دوبرابر شده‌اند

 

در این یک‌ساله که قیمت سکه بالا رفته است و فقط در چهارماهه اخیر، دعاوی خانواده رشد ۲۶۰درصدی داشته است. این خبر را رییس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده است. اسدالله جولایی به روزنامه خراسان گفته که بیش‌از چهارهزار نفر، به‌دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه، در زندان به‌سر می‌برند که این یعنی در سه‌سال گذشته، تعداد زندانیان مهریه دوبرابر شده است.

 

روزنامه جهان صنعت
اتاق جنگ اقتصادی تشکیل دهید

 

افزایش و بی‌ثباتی قیمت دلار، کاری کرده است که حتی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور هم از آینده هراسان‌اند و عملا توان تحرک و پیش‌بینی را از دست داده‌اند. روزنامه جهان صنعت از قول فعالان بخش خصوصی نوشته که بهتر است اتاق جنگ اقتصادی تشکیل شود و اعضای این اتاق هم منتخبان واقعی اقتصاد باشند، بلکه بتوانند تدبیری به‌خرج دهند و بازار را قدری آرام کنند. فرهاد احتشام‌زاده، رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی، در این‌باره گفته است که جنگ اقتصادی بدون اینکه منتظر آژیر خطرش باشیم، شروع شده و باید اتاق جنگی از خبرگان اقتصادی تشکیل داد، تا شاید بتوانیم زرهی به‌تن کنیم.

 

سلامت نوزاد فدای تاریخ رُند شناسنامه  

 

این روزها عمل سزارین در ایران رشد عجیب و غریبی داشته است و برخی از والدین، به‌خاطر اینکه فرزندشان در روزی خاص به‌دنیا بیاید و تاریخ شناسنامه‌اش مثلا هفتمین روز از هفتمین ماه سال باشد، حاضرند تا نوزاد زودتر و با عمل سزارین به‌دنیا بیاید.

در این وانفسا البته پزشکان به این خواسته نامعقول پدر و مادرها، نه نمی‌گویند و با دریافت مبالغ هنگفت، عمل سزارین انجام می‌دهند. روزنامه قانون گزارشی داده است از این پدیده نوظهور در جامعه و نوشته: «آن‌گونه كه در روزهای اخیر در فضای مجازی و برخی سایت‌ها منتشر شد، برخی بیمارستان‌های تهران كه عمدتا خصوصی بودند، با سیل متقاضیان تولد فرزند در روز ۹۷/۷/۷ مواجه شدند. در این میان، برخی پزشكان، با توجه به محدودیت فضای زایمان بیمارستان‌ها در این روز، هزینه‌های گزاف برای تولد زودتر از موعد نوزادان طلب كردند و بیمارستان‌ها نیز با بهانه‌های مختلف سعی كردند در این روز، هزینه بیشتری برای عمل‌های جراحی سزارین از خانواده‌ها بگیرند. گزارش‌ها حاكی است در یكی از بیمارستان‌های تهران در روز هفتم مهرماه، بیش‌از صد مورد عمل سزارین اتفاق افتاده و این درحالی است كه یكی دو روز قبل از این تاریخ، كمتر از پنج عمل سزارین انجام شده است.»

 

سونامی سالمندان در پیش است

 

به‌مناسبت نهم مهرماه و روز سالمند، روزنامه ایران ویژه‌نامه‌ای منتشر کرده که مجموعه‌ای است از اطلاعات تکان‌دهنده در باره وضعیت سالمندان ایرانی. در بخشی از این گزارش‌ها آمده است که تا بیست‌سال دیگر، یک‌چهارم جمعیت ایران سالمند خواهند بود و این سالمندانِ آتی درواقع همان دهه‌شصتی‌های رسیده به پیری‌اند که سونامی سالمندان را می‌سازند. این درحالی است که همین حالا، وضع سالمندان ایرانی روبه‌راه نیست و نزدیک بیست‌درصد از سالمندان گرفتار فقرند و تحت پوشش سازمان‌های خیریه و امدادی.

از سوی دیگر، با رویه زندگی نامناسب نسل فعلی هم گمان می‌رود که سالمندان آتی سالم نباشند و از بیماری‌های متنوع رنج ببرند که همین موضوع، هزینه‌های درمان و نگهداری ایشان را افزایش می‌دهد. گذشته از اینها، گویا تعداد سالمندان زن، هرساله بر مردان پیشی می‌گیرد و همین زنانه‌شدن سالمندی، افسردگی زنان سالخورده را در‌پی دارد. ایران نوشته است: «حدود بیست‌درصد از سالمندان زن کشور درحال حاضر، تنها زندگی می‌کنند. زنانی که هیچ حمایتی نمی‌شوند و دچار مشکلات متعددی هستند. برخی از آنها حتی از افسردگی و بیماری‌های پوکی استخوان رنج می‌برند. این درحالی است که تنها پنج‌درصد از مردان سالمند کشور ما تنها زندگی می‌کنند.»

 

تازه چه خبر؟
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More
یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است. وزارت دفاع آذربایجان روز...More
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، صبح شنبه به وقت محلی با حضور در یک کتابخانه در شهر وست پام بیچ در ایالت فلوریدا رای خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری...More