ظریف، منفعل یا رادیکال؟ | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۶ بهمن

ظریف، منفعل یا رادیکال؟

محمد‌جواد ظریف این روزها تمام دستاوردهایش را نقش بر آب می‌بیند، هم عصبانی است و هم ناامید. اما مصاحبه اخیر با هفته‌نامه اشپیگل بهانه تازه‌ای به روزنامه‌های تندرو داده که او را آماج حمله قرار دهند. روزنامه‌های اصلاح‌طلب هم لحن تند و تهدیدآمیز ظریف را دور از عرف دیپلماتیک ارزیابی می‌کنند.

ظریف در مصاحبه با اشپیگل گفته بود: «امکان مذاکره با آمریکا پس از ترور سلیمانی غیرمحتمل نیست و من هرگز چنین امکانی را رد نمی‌کنم.» روزنامه وطن امروز این اظهارنظر را نابجا دانسته و متعجب تیتر زده است «مذاکره با قاتل حاج قاسم؟!». این روزنامه با این فرض که از دیدگاه حقوقی و قانون کیفری آمریکا، ترامپ و دولتش به‌دلیل کشتن سلیمانی جنایتکار محسوب می‌شوند، مدعی شده قبل از هرگونه ارتباط رسمی با دولتی که مرتکب این جنایت شده است، ابتدا باید مجازات و عقوبت آن بر اساس موازین حقوق بین‌المللی در نظر گرفته شود.

همین موضع در یادداشت حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، تکرار شده است. کیهان پرسیده است ظریف از مذاکره با قاتل سلیمانی چه هدفی را دنبال می‌کند؟

شریعتمداری با این ادعا که تشییع‌کنندگان میلیونی قاسم سلیمانی خواهان انتقام‌اند، نظر ظریف را مغایر و متضاد با خواسته و نظر تمامی مردم ایران دانسته و پرسیده است شما وزیر خارجه کدام ایران هستید؟!

نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان از ظریف پرسیده است به فرض محال که ترامپ تحریم‌ها را بردارد و پای میز مذاکره برگردد، در آن صورت، قرار است با آمریکا درباره چه موضوع و مساله‌ای مذاکره کنید؟ آیا موضوعی غیر از توقف صنایع موشکی و قطع حمایت از جبهه مقاومت است؟!

درحالی‌که کیهان و وطن امروز ظریف را برای وادادگی در مصاحبه با اشپیگل سرزنش می‌کنند، روزنامه‌های اصلاح‌طلب خشم ظریف در مقابل اروپا را موضوع گزارش و گفت‌وگو قرار دادند. آنچه اصلاح‌طلبان را نگران کرده آن‌ بخشی است که ظریف تهدیدآمیز هشدار می‌دهد «اروپا خود را برای یک نبرد سخت آماده کند» و «آن‌ها به‌دلیل آن‌که اروپایی و چشم‌آبی هستند، نمی‌توانند چیزی را به شورای امنیت ارجاع کنند».

آفتاب یزد حرف‌های ظریف را تحقیر اروپاییان و دور از عرف دیپلماتیک توصیف کرده است. به نظر می‌رسد حرف‌های وزیر امور خارجه هیچ‌کدام از جناح‌های سیاسی را راضی نکرده است.

آفتاب یزد از کارشناسان روابط بین‌الملل پرسیده است این لحن تند بناست تا کجا تداوم یابد؟ و آیا زبان تهدید کمکی به ایران خواهد کرد؟

مهم‌ترین گزارش اجتماعی روزنامه‌ها پیرامون این خبر بود که «ثبت طلاق سهمیه‌بندی شد»، خبری که دیروز در رسانه‌های اجتماعی داغ شد و تحلیل‌های جدی و شوخی بسیاری راه انداخت. دیروز شاید کسی برداشتی دقیقی از خبر نداشت اما امروز، روزنامه‌ها شرح دادند که قانون جدید عملا سقف تعداد طلاق در هر استان را مشخص می‌کند، مثلا سقف هر دفترخانه در تهران ۱۸۲ طلاق در سال است.

روزنامه آفتاب یزد این قانون را «طلاق کوپنی» نامیده است و ابتکار «طلاق سهمیه‌ای»، روزنامه شهروند هم در گفت‌و‌گو با کارشناسان، جزییات این قانون را شرح داده است.  

لحن ظریف تند و غیردیپلماتیک بود

آفتاب یزد از کارشناسان روابط بین‌الملل پرسیده چرا لحن ظریف تند شده است و آیا زبان تهدید کمکی به ایران خواهد کرد؟

فریدون مجلسی، تحلیلگر روابط بین‌الملل، سخنان تند وزیر خارجه در قبال اروپا را در چارچوب دیپلماسی نمی‌داند. او به آفتاب یزد گفته است ظریف اکنون سخنگوی گروهی شده که اهدافی جدا از مذاکره دارند و تلاش می‌کنند اروپا را بترسانند. مجلسی توصیه کرده بهتر است به این سمت پیش نرویم و در چارچوب دیپلماسی صحبت کنیم.

محسن جلیلوند، استاد حقوق بین‌الملل، هم به آفتاب یزد گفته است ظریف تصمیم‌گیرنده نیست و اگر می‌بینیم لحنش تندتر شده، به این دلیل است که قرار است تصمیم‌های نظام تندتر و تهاجمی‌تر باشد.

جلیلوند اما لحن تند مصاحبه ظریف را بر رفتار اروپا چندان موثر نمی‌داند و معتقد است راهبرد اروپا در چارچوب سیاست‌های آمریکا تعریف می‌شود و تهدید ظریف راهبرد اروپا را تغییر نمی‌دهد. فریدون مجلسی هم بر همین نظر است و می‌گوید تهدید کردن اروپا بی‌اثر است، همان‌طور که پنج گام کاهش تعهدات هسته‌ای بی‌اثر بود، اما ممکن است این لحن و تهدیدها آثار منفی‌تری بر پرونده ایران بگذارد.

مواضع ظریف منفعلانه و ضعیف است

ظریف متهم است؛ اصلاح‌طلبان می‌گویند چرا با اروپایی‌ها تند رفتی و راه صلح را بستی، اصول‌گرایان معترض‌اند چرا منفعلانه و نابجا حرف از مذاکره با آمریکا زدی!

روزنامه فرهیختگان سخنان ظریف درباره نامحتمل نبودن مذاکره با آمریکا را عجیب، اشتباه و دارای تبعات دانسته است. این روزنامه ظریف را شماتت کرده است که چطور می‌خواهد با قاتل سلیمانی سر میز مذاکره بنشیند.

از نگاه این روزنامه، اصرار بر وجود امکان مذاکره جز ارسال پیام ضعف به طرف مقابل معنای دیگری ندارد، ضمن این‌که پافشاری بر موضع مذاکره توقف در کوچه بن‌بست است. 

به عقیده مجتبی عبدخدایی، کارشناس روابط بین‌الملل، مواضع منفعلانه ظریف ایران را در حالی‌که در اوج قدرت است، در موضع ضعف قرار می‌دهد. 

اصلاحات ناممکن و اصلاح‌طلبان در بن‌بست

علیرضا رجایی، تحلیلگر سیاسی و از فعالان ملی‌ـ‌مذهبی، در مصاحبه با روزنامه مستقل گفته است ساختار نظام سیاسی ایران اصولا در تقابل با جنبش اصلاحات است و اصلاح‌طلبان در بن‌بست‌اند.

از نگاه رجایی، مجلس (پارلمان) در ایران اساسا در راس امور نیست و با ساختارهای موجود، نمی‌تواند هم باشد. او در ادامه افزوده است تصور مجلسی که نقشی فراتر از چارچوب‌های محدود پارلمان در ایران را ایفا کند یا اصلاحات ساختاری را نمایندگی کند خیال‌پردازی است.

این فعال سیاسی معتقد است از آن‌جا که اپوزیسیون‌های جمهوری اسلامی گروهی وسیع، متشتت و پراکنده‌اند، هیچ‌یک از اپوزیسیون‌ها هژمونی ندارند و همین امر فعلا غلبه نظام سیاسی را ممکن کرده است. 

رجایی به این سوال که کدام حزب سیاسی خواسته‌های معترضان را نمایندگی‌ می‌کند، پاسخ داده است که هیچ‌یک از احزاب و جریان‌های سیاسی، اعتراض‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ را نمایندگی نمی‌کردند. رجایی این اعتراض‌ها را حرکت‌ها و خیزش‌های خودجوشی می‌داند که احزاب اصلاح‌طلب توان نزدیکی به رادیکالیسم آن را ندارند و اپوزیسیون‌های خارجی هم فاقد سازماندهی و حضور فیزیکی محسوس در داخل‌اند.

اف.ای.تی.اف یک استاندارد جهانی است

روزنامه دولتی ایران با وزیر اقتصاد، فرهاد دژپسند، گفت‌و‌گویی طولانی داشته که از بودجه تا اف.ای.تی.اف را پوشش داده است.

دژپسند درباره تبعات عدم تصویب لوایح مرتبط با اف.ای.تی.اف بر اقتصاد کشور گفته است اف.ای.تی.اف نهادی بین دولت‌هاست که برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، مقررات تعیین می‌کند و این برای همه کشورهای دنیاست. تصویب اف.ای.تی.اف نشان می‌‌دهد که ما هم با پولشویی و تروریسم مقابله می‌کنیم.

وزیر اقتصاد در ادامه گفته است که باید استانداردهای جهانی را قبول کنیم و پذیرش این لوایح یکی از آن‌هاست. 

فشار حداکثری تا کجا؟

روزنامه جوان در یادداشتی به این سوال پرداخته است که فشار حداکثری غرب تا کجا ادامه خواهد یافت؟

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران بر این باور است که آمریکا و اروپا دیگر مورد دندان‌گیری برای تحریم بیشتر در چنته ندارند. صادر نکردن ویزا برای تاجران ایرانی و محدودیت‌های ویزا برای وزارت خارجه به این معنا نیست که آمریکا فعلا فتیله را پایین کشیده، بلکه به این دلیل است که گزینه‌های بعدی تحریم محدود و بی‌تاثیر خواهد بود.

از نگاه جوان، اقدام‌های بعدی در مقایسه با تحریم‌های نفتی و بانکی کوچک خواهد بود وگرنه آمریکایی‌ها دلیلی ندارند فتیله را پایین بکشند و به امور دست‌ چندم روی بیاورند.

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران این‌طور تحلیل می‌کند که اگر گزینه‌های آن‌ها برای اعمال فشار در همین حد و حدود است، این یعنی دستشان برای تحریم بیشتر خالی است.

به نظر می‌رسد این دست تحلیل‌ها سیاست تهاجمی و مقاومت را توجیه می‌کند تا مبادا دولت از ترس فشار حداکثری، به مذاکره تن دهد.

طلاق سهمیه‌ای خشونت خانگی را افزایش می‌دهد

به گزارش شهروند، در جدولی که ثبت طلاق را به تفکیک استان‌های کشور سهمیه‌بندی کرده است، بیشترین سهمیه سالانه مجاز را استان هرمزگان دارد با ۳۲۹ مورد و کمترین سهمیه را استان‌های چهارمحال‌ و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد که به‌ترتیب ۹۸ و ۹۵ مورد حق ثبت دارد.

اما کارشناسان بهزیستی معتقدند که قانون جدید اگرچه طلاق را دشوار می‌کند اما محدودیت طلاق عملا اجبار به زندگی در شرایط نامناسب، احتمال خودکشی، خشونت و فرزندآزاری را افزایش می‌دهد.

مینا جعفری، حقوقدان، هم در تایید این نکته، به روزنامه شهروند گفته است سخت‌تر شدن طلاق میزان خشونت‌های جسمی و جنسی و حتی همسرکشی را افزایش خواهد داد.

به گفته این حقوقدان، اگر هدف از اعمال محدودیت در ثبت طلاق این باشد که میزان طلاق توافقی کاهش یابد، به‌هرحال وکلایی هستند که با دور زدن پروسه‌های اداری و دریافت مبالغی، کار را در یک هفته تمام می‌کنند و این قوانین در عمل به چنین فسادی دامن می‌زنند. 

تازه چه خبر؟
امانوئل مکرون ، رییس‌جمهوری فرانسه، در کنفرانس خبری خود ضمن اعتراض به کارشکنی حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان تاکید کرد که «حزبالله لبنان باید در چند...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More