شش ماه تعطیلی در انتظار معدن زغال سنگ یورت | ایران اینترنشنال

شش ماه تعطیلی در انتظار معدن زغال سنگ یورت

 

ظهر روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت انفجاری در معدن زغال سنگ یورت واقع در آزاد شهر رخ داد که منجر به کشته‌شدن جمع زیادی از کارگران معدن‌ شد. بر اساس گزارش‌های اولیه در این حادثه تعدادی از کارگران مصدوم و حدود ۵۰ نفر در معدن محبوس شدند. در همان ساعات ابتدایی برخی از معدن‌کاران توانستند جان خود و همکارانشان را نجات دهند اما ۳۵ نفر در اعماق زمین محبوس شدند که به گفته مقامات امیدی به زنده ماندن آنها نیست. تا کنون جسد ۲۲ معدن چی به پزشکی قانونی تحویل داده شده است. با وقوع این حادثه ۳ روز عزای عمومی در استان گلستان اعلام شد.

 

با گذشت چند روز از این حادثه ، عملیات امداد رسانی و آواربرداری همچنان ادامه دارد. سرگرد قاسمی فرمانده یگان ویژه استان گلستان در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با آخرین وضعیت امدادرسانی به محبوس شدگان معدن زمستان یورت آزادشهر اظهارکرد: «به دلیل حساس بودن وضعیت معدن و ریزش‌هایی که صورت گرفته است عملیات به سختی به جلو می‌رود چراکه امکان ریزش مجدد وجود دارد.»

قاسمی خاطرنشان کرد: «اگر لوله‌های اصلی اکسیژن آسیب ندیده باشد امکان زنده ماندن کارگران محبوس شده بالا است و به همین خاطر عملیات امدادرسانی با وسواس و حساسیت بالایی انجام می‌شود که همین امر امکان دارد نتیجه نهایی را زمانبر کند و شاید این عملیات تا چهار روز دیگر به طول انجامد.»

 

  • دلیل انفجار معدن از زبان کارفرما

 

فیض الـله کاکوئی مسئول معدن زمستان یورت شمال غربی درباره علت وقوع این حادثه به خبرنگاران گفت: «زمانی که موتور دیزل از کار می‌افتد کارگران توسط یک دستگاه باطری که خارج از تونل تهیه کرده بودند قصد روشن کردن موتور دیزل کشنده لوکوموتیو را داشتند که به محض برقراری اتصال با جرقه ایجاد شده تونل منفجر شده وتعداد زیادی از کارگران دچار حادثه         می‌شوند.»

 

 

  • تشکیل جلسه بررسی حادثه معدن آزادشهر به ریاست معاون اول رییس جمهور

با وقوع این حادثه جلسه‌ای در هیئت دولت به منظور بررسی عامل انفجار و کمک‌رسانی به بازماندگان و خانواده‌های آنان تشکیل شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه بر لزوم بررسی فنی و کشف دقیق علل وقوع این سانحه  تاکید کرد.
معاون اول رییس جمهوردر این جلسه گفت: «لازم است به فوریت کمیته‌ای متشکل از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور ابعاد و زوایای مختلف این حادثه را به دقت مورد بررسی قرار دهند و حتماً در این بررسی از تعدادی از متخصصین فنی و دانشگاهی نیز استفاده شود.»
جهانگیری با تاکید بر اهمیت رسیدگی به مسائل انسانی کارگران و مداوای مصدومان این حادثه، از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست مداوا، درمان، پرداخت حقوق و دستمزد و رسیدگی به وضعیت معیشتی خانواده‌های جانباختگان و مصدومین این حادثه را به طور ویژه در دستور کار خود قرار دهد.
در این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گزارشی از آخرین یافته‌ها در خصوص علل وقوع این حادثه ارائه کرد و به تشریح آخرین اطلاعات به دست آمده درباره حادثه معدن آزادشهر پرداخت.
در این نشست مقرر شد گروهی متشکل از وزارتخانه‌های کشور، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از متخصصین فنی، ابعاد و زوایای مختلف این حادثه را بررسی و ضمن برنامه‌ریزی سریع و فوری برای ساماندهی این حادثه، درمان و رسیدگی به وضعیت مصدومان و خانواده‌های جانباختگان را با جدیت دنبال کنند.

 

  • راه اندازی واحد ویژه برای ارائه خدمات به کارگران معدن یورت

مدیرکل تأمین اجتماعی استان گلستان نیز از خدمت رسانی به کارگران معدن یورت از راه‌اندازی واحد ویژه در شعبه تأمین اجتماعی آزادشهر خبر داد.

علی اصغر نیک نیا با بیان این خبر گفت: «برای ارائه خدمات بیمه ای از قبیل برقراری مستمری بازماندگان کارگران فوت شده، برقراری مقرری بیمه بیکاری، غرامت دستمزد ایام بیماری برای مصدومین حادثه و سایر خدمات مورد نیاز کارگران، در شعبه تأمین اجتماعی آزادشهر واحد ویژه ای از روز شنبه شروع به کار می کند.»

 

با وقوع انفجار در معدن زغال سنگ یورت به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  فعالیت‌های معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر به مدت ۶ ماه به منظور بررسی کارشناسانه علت حادثه انفجار و تجهیز و ایمن سازی آن تعطیل خواهد شد.
علی ربیعی در حاشیه جلسه شورای تامین استان که باحضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار گلستان در شهرستان آزادشهر برگزار شد، اظهار کرد: «علاوه بر این سه کمیته صبح شنبه آینده جهت بررسی دلایل این حادثه در دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل و مسائل مربوط به حقوق و مزایای معوقه و بیمه کارگران را پیگیری و در این زمینه تصمیم‌گیری می‌شود.
 

معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر یکی از معادن زغال سنگ ایران در شهرستان آزادشهر واقع در ۱۴ کیلومتری شهر آزادشهر در استان گلستان قرار دارد.این سنگ معدن در ۹۰ کیلومتری شرق گرگان (مرکز استان گلستان) قرار دارد. گفته می‌شود تا اردیبهشت سال ۱۳۹۶ مجموعاً بیش از ۵۰۰ کارگر در آن کار می‌کرده‌اند. طول تونل این معدن حدود دو کیلومتر است.
 

 

تازه چه خبر؟
رییس دفتر رییس‌جمهور ایران در تماس تلفنی با معاون نخست وزیر آذربایجان گزارش‌ها درباره کمک جمهوری اسلامی به ارمنستان را تکذیب کرد. محمود واعظی در تماس...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن تکرار اظهاراتش درباره لزوم دادن «آدرس صحیح» به مردم در زمینه مشکلات کشور گفت این که همه اشتباه‌ها بر دوش مدیریت...More
مهدی محمدی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد که طی شبانه روز گذشته هر دو ساعت و نیم یک کرمانشاهی به علت ابتلا به کرونا جان خود...More
محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران با اشاره به آتش‌سوزی‌ها و سوانح مشابه در پایتخت، گفت که «تهرانی‌ها احساس ناامنی می‌کنند». رییس شورای شهر تهران با...More
درحالی که مقام‌های بهداشت و درمان آذربایجان شرقی وضعیت کرونا در این استان را بحرانی خواندند، فرخ جلالی، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز از...More