شباهت خودسوزی نیوشا و سحر | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۱ شهریور ماه

شباهت خودسوزی نیوشا و سحر

سخنرانی دیروز روحانی در جلسه هیات دولت به غیر از روزنامه «ایران» ارگان رسمی دولت، در یکی دو روزنامه دیگر به تیتر نخست رسیده است؛ روحانی با کنایه به قوه قضاییه گفته بود که نباید با تندروی و بی‌دقتی، غصه جدیدی برای مردم بسازیم. روزنامه اعتماد همه حرف‌های روحانی را در یک تیتر خلاصه کرده است: «غصه مردم را زیاد نکنید». 

اما آن سوی میدان، برای روزنامه‌های اصول‌گرا حضور مقتدی صدر و سردار سلیمانی در مراسم شام غریبان آیت‌الله خامنه‌ای خبر اصلی بود و اینکه مقاومت اسلامی حول محور رهبری شکل گرفته است.

روزنامه خراسان هم در عکسی تامل‌برانگیز از سفر سرلشگر باقری، رییس ستاد نیروهای مسلح به پکن، این سفر را هفتمین مقصد دیپلماسی دفاعی ایران خواند و با تیتر «سلام نظامی شریک شرقی به ایران» به استقبال همکاری نظامی-دفاعی ایران و چین رفته است. خراسان از قول ایرنا همچنین خبر داده که قرار است به‌زودی رزمایش مشترکی میان ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند برگزار شود. روزنامه آرمان ملی این پیوند استراتژیک تازه ایران را در گفت‌وگو با احمد نقیب‌زاده بررسی کرده است.

از روزنامه شرق هم برایتان بگوییم که به مناسبت سالگرد درگذشت آیت‌الله طالقانی، در گزارشی روایت‌های مختلف و اغلب متناقض پیرامون ماجرای ربوده شدن فرزند ایشان، یعنی مجتبی طالقانی را بررسی کرده است. در همین روزنامه، امروز سرمقاله‌ای از کامبیز نوروزی، حقوقدان منتشر شده که دستور رییسی، رییس قوه قضاییه را درباره مصادیق تجدیدنظر در پرونده‌های اخیر، مبهم و در عین حال برای قاضی غیرالزام‌آوار دانسته است.

روزنامه کیهان امروز به درگذشت دختر آبی واکنش نشان داده و در یک قیاسی عجیب، خودسوزی سحر خدایاری را با خودسوزی نیوشا فرهی یکی از اعضای مجاهدین در سال ۱۳۶۰ بود، مقایسه کرده و نوشته که هر دو نفر مشکل روحی داشتند و دشمنان از آن استفاده کردند تا حربه‌ای تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی بسازنند.  

تا یادمان نرفته این خبر را هم از روزنامه آرمان ملی برایتان بگوییم: در حالی که انتقادات از اظهارات و مواضع علیرضا پناهیان روحانی تندروی نزدیک به رهبری ادامه دارد، روزنامه آرمان ملی خبر داده که پناهیان به عنوان سخنران پیش از نماز جمعه تهران به پشت تریبون خواهد رفت. در روزهای گذشته برخی نمایندگان خواهان محاکمه پناهیان به دلیل توهین به مجلس شده بودند.

برای دومین روز پیاپی هشت روزنامه مهم سراسری منتشر نشدند. روزنامه‌های «سازندگی»، «همدلی»، «مستقل»،«ابتکار»، «رسالت»، «جوان» و روزنامه اقتصادی «اسکناس» بی‌هیچ دلیلی از دکه مطبوعات غایب بودند. البته غیبت این روزنامه‌ها برای همکاران و رقبایشان در سایر روزنامه‌ها سوال‌برانگیز هم نشده است.

محور مقاومت روی قوس صعود

کیهان در تحلیل شرایط منطقه، طرح آمریکا با عنوان «خاورمیانه جدید» را شکست خورده و در سراشیبی سقوط دانسته در حالی که قدرت «محور مقاومت» رو به افزایش است.

کیهان ادامه داده که محور مقاومت به ائتلاف سوریه، حزب‌الله لبنان، ایران و شیعیان عراق مخالف سیاست‌های آمریکا و اسراییل در منطقه هستند.

این روزنامه با انتشار تصاویر دیدارهای صمیمانه آیت‌الله خامنه‌ای با رهبران این جریان در سال‌های اخیر بر پیوند استراتژیک این ائتلاف تاکید دارد. به دنبال لبیک عاشورایی حسن نصرالله که آیت‌الله خامنه‌ای را «حسین زمان» خوانده بود، اکنون حضور مقتدی صدر در کنار سردار سلیمانی و آیت‌الله خامنه‌ای به باور کیهان نشانه وحدت نیروهای مقاومت و جمهوری اسلامی است.

پیمان شانگهای با ناتو فرقی ندارد

احمد نقیب زاده، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در گفت‌وگو با روزنامه آرمان ملی در مورد نقش روسیه و چین در شکسته شدن فضای تحریم و انزوا علیه ایران گفته که رقابت اقتصادی آمریکا با چین و اختلافات سیاسی این کشور با روسیه باعث پیوند و نزدیکی هرچه بیشتر چین و روسیه به یکدیگر شده و پیمان شانگهای به‌عنوان بدیل پیمان ناتو منعقد شد.

به باور نقیب‌زاده روس‌ها و چینی‌ها اگر بخواهند می‌توانند به ایران در شرایط کنونی خیلی کمک کنند اما مسکو و پکن نشان دادند که ایران برای آن‌ها مهره خیلی مهمی محسوب نمی شود.

این‌طور که نقیب‌زاده گفته روسیه می‌توانست از حق وتو در شورای امنیت به نفع ایران استفاده کند و جلوی تصویب قطعنامه‌های ضد ایرانی بگیرند اما آن‌ها چنین نکردند.

نقیب‌زاده هشدار داده که ایران باید مراقب باشد از فرط ناچاری در چاه روسیه و چین نیفتد که چاه روسیه و چین هولناک‌تر از چاه غرب است.

محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه

کامبیز نوروزی در سرمقاله شرق، دستور رییس قوه قضاییه برای «تجدیدنظر» و «رسیدگی منصفانه» به پرونده‌های اخیر در یکی از شعب دادگاه انقلاب را مبهم، غیرشفاف و حتی غیرالزام‌آور می‌داند.

این حقوقدان نوشته که معلوم نیست مقصود رییسی کدام پرونده و کدام حکم از کدام شعبه دادگاه انقلاب است و ادامه داده که «در هفته‌های اخیر، مردان و زنانی؛ برخی روزنامه‌نگار، برخی کارگر و برخی فعال مدنی و دانشجو با احکام سنگین مواجه شدند، سوال این است که دستور رییس قوه قضاییه شامل چند متهم و چند پرونده است؟ ملاک و معیار تشخیص پرونده‌های که مشمول دستور آقای رییسی می‌شوند، چیست و اساسا کدام مرجع تعیین می‌کند که کدام پرونده مشمول این دستور است؟ این حقوقدان و وکیل دادگستری تاکید رییسی بر «رسیدگی منصفانه» را به شرطی محقق می‌داند که موازین مهم دادرسی منصفانه رعایت شود.

سه سکانس از جدایی بولتون

به‌دنبال اخراج بولتون از کاخ سفید؛ روزنامه دنیای اقتصاد در سه گزارش مستقل به پشت پرده حذف بولتون، تاثیر آن بر بازار و آینده تنش ایران و آمریکا پرداخته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، بیشترین اثرپذیری از برکناری جان بولتون بر بازار جهانی نفت بوده و با حذف بولتون، قیمت نفت به سرعت با کاهش مواجه شد چرا که معامله‌گران بازار نفت تصور می‌کردند، برکناری او به معنای کاهش تنش‌های ژئوپلتیک خاورمیانه خواهد بود. در عین حال تغییر ناگهانی کابینه، سیگنالی از افزایش نااطمینانی‌های سیاسی و اقتصادی را به بازار تحمیل کرد که بر افزایش قیمت هر اونس طلا تاثیر گذاشت.

پوریا فیروزنژاد در رصد رسانه‌های آمریکایی این خط خبری را پررنگ دیده که به‌باور برخی اخراج بولتون پیش‌زمینه برای از سرگیری دیپلماسی میان ایران و آمریکا است اما شرط ایران یعنی لغو تحریم‌ها مقابل ترامپ است. دنیای اقتصاد همچنین یکی از پیامدهای خروج بولتون را تنهایی مجاهدین خلق در کاخ سفید ارزیابی می‌کند و اینکه دیگر این گروه، متحد قدرتمندی در کابینه ترامپ ندارد.

مداحی خوانندگان پاپ

 

نه تنها برخی مداحان از موسیقی پاپ کپی می‌کنند بلکه برخی خوانندگان مشهور پاپ ایران نیز در گذشته مداح بوده‌اند یا اکنون گهگاه نوحه‌خوانی هم می‌کنند. شاید به همین دلیل است که ترانه‌های پاپ در ایران اغلب ریتم مداحی دارد.

روزنامه شهروند از خوانندگان پاپ و سنتی نام برده که امسال هم در مراسم عزاداری‌های دهه محرم با مداحی خودی نشان دادند و البته مخاطبان دریافته‌اند که کدامشان حرفه‌ای هستند و چه کسانی برای دست‌گرمی به این حوزه آمده‌اند؟

بنیامین بهادری شاید معروفترین خواننده پاپی باشد که فیلم نوحه‌خوانی‌اش او را سلبریتی کرد. به‌تازگی ویدیوی مداحی از محمد اصفهانی با عنوان «ماه می‌گوید حسین» در یکی از هیات‌های عزاداری داغ شده اما اصفهانی بارها مداحی کرده و حرفه‌ای‌ست.

رضا صادقی، خواننده مشهور پاپ هم در مصاحبه‌هایش گفته که از بچگی مرثیه‌خوانی می‌کرده  و هنوز هم هر سال محرم به زادگاهش بندرعباس می‌رود و نوحه‌خوانی می‌کند.

سبک و سیاق بهنام بانی هم نشان می‌دهد نوحه‌خوان قهاری‌ست. سالار عقیلی خواننده سنتی نیز از آن خوانندگانی‌ست که فقط یک‌بار نوحه‌ای از او منتشر شده که به باور گزارش‌گر شهروند از زیباترین اجراهای مذهبی سال‌های اخیر است.

تازه چه خبر؟
قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب...More
از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است. آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و...More
ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای...More
رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور،...More
شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در...More