سرابی به نام گفت‌و‌گوی ملی | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۱۴ مهر‌ماه

سرابی به نام گفت‌و‌گوی ملی

وقتی خبر مهمی نباشد روزنامه‌ها به همان اتفاق‌های روزمره می‌پردازند و آنچه در ایران به خبر هر روزه تبدیل شده فساد اقتصادی است. جلسه دوم دادگاه عباس ایروانی، مدیر شرکت قطعه‌سازی عظام، برگزار شد و آنچه میان متهم و قاضی گذشت را می‌توان در گزارش و خبر روزنامه‌ها خواند.

عباس ایروانی متهم است که قطعات خودرو را قاچاق می‌کرده و به قیمت بالاتر به ایران خودرو می‌فروخته است. خراسان با تیتر «آچمز متهم ردیف اول با اسناد دادستان»، از همین حالا متهم را محکوم کرده است. روزنامه آفتاب هم به بهانه دفاعیه ایروانی که گفته بود کسی به اندازه او در سی سال گذشته به کشور خدمت نکرده، گزارشی داده است از متهمان اقتصادی که همه مدعی شده‌اند کارشان خدمت‌رسانی بوده است.

از روزنامه آرمان هم برایتان بگوییم که مصاحبه‌ای کرده با سهیلا جلودار‌زاده، نماینده مجلس، و از او شنیده است که دولت خط فقر را اعلام نمی‌کند چون بر اساس هر میزانی که رسما منتشر شود، تعهداتی بر دوش دولت می‌افتد. جلودار‌زاده این را هم گفته که مشکل اجرای عدالت در کشور این است که مجریان عدالت خودشان از بی‌عدالتی منفعت می‌برند.

اخبار اعتراض‌‌های عراق و کشته و زخمی شدن شماری از معترضان همچنان مورد توجه روزنامه‌هاست. روزنامه‌های اصول‌گرا از پایان اعتراض‌ها خبر داده‌اند و روزنامه جوان با تیتر «وضعیت سفید در عراق»، بحران را تمام‌شده اعلام کرده است.

علی بیگدلی، تحلیلگر سیاسی، هم در روزنامه آفتاب نوشته است اعتراض‌های عراق بی‌سابقه بوده و دلیلش بیکاری و فقر مردم این کشور است، هر‌چند برخی کشورهای منطقه نیز در عراق دخالت می‌کنند. بیگدلی پیش‌بینی کرده است از آن‌جا که این اعتراض‌ها رهبر مشخصی ندارد، به‌زودی فروکش خواهد کرد.

استیضاح احتمالی ترامپ هم برای یادداشت‌نویس‌های مطبوعات سوژه مهمی بوده، هر‌چند کسی نسبت به سقوط رییس‌جمهوری آمریکا ابراز امیدواری نکرده است. از حیدر‌علی مسعودی در روزنامه اعتماد بخوانیم که این استیضاح را شمشیر دو‌لبه‌ای برای دموکرات‌ها توصیف کرده است. به گفته این تحلیلگر سیاسی، استیضاح ترامپ با توجه به این‌که جمهوری‌خواهان در مجلس سنا اکثریت دارند، به جایی نخواهد رسید و نهایتِ موفقیت دموکرات‌ها این است که موجب ریزش بخشی از آرای ترامپ شوند. مسعودی البته معتقد است ترامپ هم بیکار ننشسته است و می‌خواهد وانمود کند در حال مبارزه با نخبگان فاسد است و معلوم نیست اثر تبلیغات ترامپ بر افکار عمومی چه خواهد بود.

در آستانه اربعین و راهپیمایی شیعیان تا کربلا، روزنامه‌های اصول‌گرا روزانه گزارش‌هایی از تدارکات حکومتی برای زوار کربلا منتشر می‌کنند و حالا، روزنامه خراسان معترضِ مسئولان شده که تور ترکیه از سفر زیارتی عراق ارزان‌تر است.

سرابی به نام گفت‌وگوی ملی

 

صادق زیباکلام در یادداشتی نوشته در موسم انتخابات رسم است جناح معتدل به میدان بیاید و مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کند و حالا هم بعضی از فعالان سیاسی از مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آتی مجلس می‌گویند.

این فعال اصلاح‌طلب به طرح محمد‌رضا عارف، رییس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس، با عنوان گفت‌و‌گوی ملی و دیدار برخی از اصلاح‌طلبان با وزیر کشور و ابراز تمایل آن‌ها برای مذاکره با شورای نگهبان اشاره کرده و تصریح کرده است که این کارها نمی‌تواند بدنه اجتماعی را به رای دادن ترغیب کند.

زیبا‌کلام طرح گفت‌و‌گوی ملی را کلی و بی‌معنا دانسته و معتقد است آنچه برای رای‌دهندگان اهمیت دارد عملکرد فراکسیون امید در مجلس است و باید توجه کرد که بسیاری از رای‌دهندگان به روحانی هم از انتخابشان راضی نیستند و همه این‌ها باعث می‌شود پای صندوق رای نیایند.

فضای سیاسی کشور بیمار است

 

چند ماهی بیشتر تا انتخابات مجلس نمانده است، اما شور و نشاطی در فضای سیاسی کشور دیده نمی‌شود و این‌طور که روزنامه ابتکار گزارش داده است، خود فعالان سیاسی هم می‌دانند که نمی‌توانند مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کنند.

ابتکار در بررسی علل خمودگی فضای سیاسی کشور نوشته است احزاب و گروه‌های سیاسی دیگر نمی‌توانند مطالبات مردم را نمایندگی کنند و با گفتمان سنتی که تا به حال داشته‌اند قادر نیستند تحرکی ایجاد کنند، اما باز هم بر همان روش‌های قدیمی پافشاری می‌کنند.

به نوشته ابتکار، راه برون‌رفت از این وضعیت میدان دادن به نخبگان جوان در عرصه سیاست و تعیین شرط سنی برای فعالیت سیاسی است، بلکه چرخه مدیریت دچار تحول شود و چهره‌های تازه‌ای به گردونه مدیران وارد شوند.

جهش تورمی با گرانی بنزین

 

دولت قصد دارد قیمت بنزین را افزایش دهد و موافقان این افزایش قیمت استدلال می‌کنند یارانه هنگفت سوخت، که گفته می شود بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان است، باعث قاچاق بنزین به کشورهای همجوار می‌شود و این یارانه‌ به جیب اقشاری می‌رود که مصرف بیشتری دارند و کسانی که خودرو ندارند عملا از این یارانه بهره‌ای نمی‌برند. روزنامه اسکناس افزایش قیمت بنزین و نظر مخالفان و موافقان را بررسی کرده است و در این‌باره با فرشاد مومنی، اقتصاد‌دان، گفت‌و‌گو کرده و از او شنیده است که احتمال دارد افزایش قیمت بنزین به جهش ۳۰ درصدی تورم منجر شود. این اقتصاد‌دان گفته است از دلایلی که موافقان افزایش قیمت می‌آورند شرمسار است و حقیقت ماجرا این است که دولت بی‌انظباطی مالی دارد و می‌خواهد کسری بودجه را با افزایش قیمت سوخت جبران کند.

این‌طور که مومنی گفته است افزایش قیمت بنزین بر همه کالاها تاثیر خواهد گذاشت و دودش به چشم دهک‌های پایین جامعه خواهد رفت.

تور ترکیه ارزان‌تر از سفر اربعین

 

روزنامه خراسان گزارشی داده از قیمت پروازهای اربعین به مقصد نجف و نوشته است قیمت پروازهای اربعین به‌طور متوسط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و از تور ترکیه گران‌تر است.

به گزارش خراسان، تور ۴ روزه آنکارا ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان است و تور گرجستان و تفلیس ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، که از سفر اربعین به‌مراتب ارزان‌تر در‌می‌آید.

خراسان شرکت‌های هواپیمایی را متهم کرده است که از فرصت سفرهای زیارتی اربعین سو‌ءاستفاده می‌کنند و این در حالی است که در جاهای دیگر دنیا، زمانی که مسافرت‌ها به مقصدی زیاد می‌شود، قیمت‌ها ارزان‌تر می‌شود.

سایه سیاه ازدواج سفید

 

ازدواج سفید یعنی با‌هم‌باشی زن و مرد خارج از چارچوب شرع و قانون و بدون این‌که آثار اجتماعی داشته باشد. این تعریف روزنامه رسالت از ازدواج سفید است.

در گزارش رسالت آمده است از آمار ازدواج سفید، که بیشتر در شهرهای بزرگ و بین کسانی است که تقید مذهبی ندارند، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم که ازدواج سفید گاهی به‌دلیل مخالفت والدین است که دختر و پسر را به عصیان می‌کشاند و به سمت ازدواج سفید می‌برد و گاهی به‌دلیل این‌که جوان‌ها نمی‌خواهند مسئولیت خانوادگی را بپذیرند.

به نوشته رسالت، در ازدواج سفید روابط جنسی وجود دارد، بدون این‌که قوانین و شرع بر آن حاکم باشد و مثلا از نفقه و مهریه خبری نیست و بچه‌های حاصل از ازدواج سفید سرنوشت نا‌مشخصی دارند.

تازه چه خبر؟
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More