سرخط خبرها

 • آتش سوزی در معدن سوادکوه استان مازندران ۱۱ کارگر را روانه بیمارستان کرد
 • استاندار خوزستان: تلفات انسانی و خسارات سیلاب در خوزستان به حداقل رسید
 • جمعی از دانشگاهیان خوزستان در نامه به حسن روحانی، به ترکیب "هیات بررسی سیل" اعتراض کردند
 • سیلاب مسیر هیرمند- ادیمی در شمال استان سیستان و بلوچستان را بست
 • فتح‌الله جمیری فرمانده حفاظت سپاه پاسداران شد
 • فرمانده انتظامی خوزستان از استقرار گشت‌های ثابت و سیار پلیس در مناطق سیل‌زده خوزستان خبر داد
 • رییس کمیسیون امنیت ‌ملی مجلس: وزیر امور خارجه راهبرد تنش زدایی جهانی و منطقه‌ای را به مجلس ارائه دهد
 • چهار دختر نوجوان در رودخانه کهیر کنارک در استان سیستان و بلوچستان غرق شدند
 • حسن روحانی: القاء وجود پدیده خشکسالی در ایران از نقشه دشمنان است
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس [email protected] یک ایمیل خالی بفرستید
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۲۷ اسفند‌ماه

سال سرنوشت

 

 

افتتاح فازهای جدید پالایشگاه پارس جنوبی و خبر خودکفایی ایران در تولید بنزین، آن‌قدر اهمیت داشت که همه روزنامه‌ها عکس‌هایی از عظیم‌ترین مجتمع پتروشیمی کشور را در صفحه اول کار کنند و گفته‌های رییس‌جمهور در مراسم بازگشایی را بازتاب دهند.

آرمان خبر داده که عاقبت پس از دو دهه، ایران در برداشتِ گاز از این مخزن مشترک گازی از همسایه جنوبی‌اش قطر پیشی گرفت.

روزنامه دولتی ایران از خبر خوش نفتی گفته و جهان صنعت از قول روحانی تیتر زده است توطئه آمریکا شکست خورد.

رضا زندی، خبرنگار حوزه انرژی روزنامه اعتماد، هم در سر‌مقاله‌ای با عنوان «ما ایران را آباد می‌خواهیم» نوشته افتتاح این پروژه بزرگ، که ۱۱ میلیارد دلار هزینه داشته است، امید‌آفرین است و این را هم بدانیم ایران در دو دهه گذشته، ۷۷ میلیارد دلار در مجتمع گازی پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده اما نکته مهم‌تر این‌جاست که در منطقه، هیچ کشوری این توان‌مندی ایران را ندارد که با استفاده از توان‌مندی‌های داخلی، چنین پروژه‌ای را به اتمام برساند.

روزنامه جوان هم فرصت را غنیمت دانسته و در همان صفحه اول، نقش سپاه پاسداران در ساخت پارس جنوبی را گوشزد کرده و از قول وزیر نفت تیتر زده است «از سپاه راضی هستم و برخی می‌خواهند بین ما را به هم بزنند».

در آستانه سال نو، چشم‌ها به آینده و بهار است، اما این امید به آینده چیزی از نگرانی‌ها نکاسته است و همه می‌دانند بهار هم که بیاید، بحران‌های سیاسی و اقتصادی کشور پا‌برجاست. ژوبین صفاری در روزنامه ابتکار نوشته است می‌توان از سال سخت ۹۷ عبور کرد، به این شرط که آرامش روانی به جامعه بخشیده و حاکمیت یگانه و متحد شود. نویسنده ابتکار هشدار داده است اگر در بر همین پاشنه بچرخد و اوضاع آشفته اقتصادی همین‌طور ادامه پیدا کند، باید منتظر عواقب اجتماعی سهمگینش بود. سال جدید می‌تواند به‌مراتب سخت‌تر از آنچه باشد که پیش‌بینی می‌کنیم، اگر نتوانیم وضعیت جامعه را بفهمیم و بسنجیم.

مهدی مالمیر در روزنامه آفتاب هم رییس‌جمهوری را در این ساعت‌های پایانی سال خطاب قرار داده و از او خواسته است تا در سخنرانی نوروزی، که روز اول سال نو پخش خواهد شد، از تعارف‌های عیدانه دست بردارد و با مردم به‌طور صریح از مشکلات صحبت کند، چرا که احتمالا این آخرین فرصتی است که روحانی می‌تواند امید را در دل هوادارانش زنده کند.

در آستانه بهار و نوروز، برای شما خواننده عزیز که این چند ماهه همراه ما بودید و با هم روزنامه‌ها را ورق زدیم و خواندیم و لابد حق صحبتی پیدا کردیم، سالی خجسته و فرخنده آرزو می‌کنیم. سال سخت ۹۷ گذشت و امید با بهار جان می‌گیرد و مهربانی از دست شما می‌آید. از حافظ بشنویم:

چو غنچه گرچه فروبستگی‌ست کار جهان

تو همچو باد بهاری گره‌گشا می‌باش.

برای شکستن حصر از هر دری وارد شدیم

 

 

قرار بود نوروز سال گذشته، حصر موسوی و رهنورد و کروبی، رهبران جنبش سبز، برداشته شود. علی مطهری وعده می‌داد که با مذاکراتی که انجام شد، گشایشی می‌شود و حصر به پایان می‌رسد، اما این امید نقش‌بر‌آب شد و حالا در آستانه نوروز سال ۹۸، کمتر کسی است که حرفی از رفع حصر بزند. اعتماد با این مقدمه، سراغ علی مطهری، نایب‌رییس مجلس، و محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب، رفته و از حال‌و‌روز حصر پرسیده است.

مطهری گفته است همه در زمینه رفع حصر کوتاهی کردند و ادامه زندان خانگی موسوی و کروبی و رهنورد غیر‌قانونی است و رییس‌جمهوری مکلف است مصوبه رفع حصر را از شورای امنیت ملی بگیرد. مطهری مجلس خبرگان را هم مسئول دانسته و تصریح کرده است خبرگان باید با مقام رهبری درباره حصر صحبت می‌کرد، اما گویا این مجلس در همه چیز دخالت می‌کند به‌جز مسائلی که در حوزه تکالیفش به شمار می‌رود.

محمود صادقی هم به اعتماد گفته است فراکسیون امید در سالی که گذشت، تلاش‌های بسیاری برای رفع حصر کرد و از هر دری وارد شد، اما به جایی نرسید. این نماینده اصلاح‌‌طلب در ادامه گفته رفع حصر هنوز یکی از مطالبات جامعه است و او هر وقت در جمع دانشجوها حاضر می‌شود، در شعارها و بر پلاکاردها درخواست شکسته شدن حصر را می‌شنود و می‌بیند. صادقی در پاسخ به خبرنگار اعتماد که پرسید امیدی به رفع حصر هست یا نه، گفته است انسان هیچ‌وقت نباید نا‌امید باشد.

سال سرنوشت

 

 

خرین شماره امسال روزنامه سازندگی ویژه‌نامه‌ای است که سال آتی را پیش‌بینی کرده و از آنچه گذشت نوشته است. این شماره سازندگی سرجمع تلخ است و به آینده چشم‌انداز امید‌بخشی ندارد.

در بخش اقتصادی پیش‌بینی شده با گسترش تحریم‌های آمریکا، در‌آمدهای نفتی ایران در سال آینده به‌شدت متزلزل است. از طرفی، در درون حاکمیت، با آمدن ابراهیم رئیسی، که عملا رقیب تمام‌قد روحانی است، کشاکش بین قوه قضاییه و مجریه فزونی خواهد گرفت. در بخش بین‌الملل، پیش‌بینی شده است احتمالا ترامپ برای بار دوم رییس‌جمهوری آمریکا خواهد شد و این مساله وضعیت ایران را سخت‌تر خواهد کرد.

گفت‌و‌گوی اصلی این ویژه‌نامه با علی ربیعی است که در دولت روحانی وزیر کار بود و با استیضاح برکنار شد.

علی ربیعی مدرس علوم اجتماعی است و مطالعات آینده‌پژوهانه‌ای هم دارد که با سابقه اطلاعاتی‌اش، مستند به داده‌هایی است که خیلی‌ها از آن بی‌بهره‌اند.

علی ربیعی به سازندگی گفته است در ایران شکاف نسلی گسترده‌ای رخ داده و حاکمیت نتوانسته است با نسل جدید و دهه هفتاد و هشتادی‌ها ارتباط بگیرد و از طرفی، حاکمیت دو‌گانه است و بخش عمده‌ای از نیروها و بودجه در تقابل میان افکار متعارض درون‌حاکمیتی هدر می‌رود. از دیدگاه او، وضعیت نا‌مشخص سیاست خارجی و امنیت کشور ناشی از همین دو‌گانگی است.

ربیعی تصریح کرده است در حوزه فرهنگ، اصلا معلوم نیست چه کسی تصمیم می‌گیرد و نهادهای حاکمیتی، مثل شورای انقلاب فرهنگی و حوزه‌ها و سازمان تبلیغات اسلامی، عملا رو‌در‌روی وزارت ارشاد و خانه سینما و انجمن‌های فرهنگی‌اند.

ربیعی از مصائب وزیر بودن در نظام جمهوری اسلامی گفته است و این‌که ۷۰ درصد توان وزیر به خنثی کردن توطئه‌ها می‌گذرد و ۲۰ درصد به توطئه کردن و ۱۰ درصد باقی‌مانده به کارهای وزارتخانه می‌رسد.

نوروز بدون شادی

 

حسین کریمی با‌حسرت از روزگاری یاد کرده است که نوروز پیام‌آور شادی بود و مردم با شور و شعف به پیشوازش می‌رفتند و نوشته است این روزها، وضعیت اقتصادی به‌قدری خراب است که خیلی‌ها شادی را از یاد برده‌اند. این‌طور که سردبیر آفتاب اقتصادی نوشته است، قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال قبل همین موقع، ۶۴ درصد افزایش یافته و همین باعث شده است کمپین‌های «نخریدن» شکل بگیرد. در ادامه این یادداشت آمده است در شش ماهی که از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد، مردم با گرانی‌های گسترده‌ای مواجه شده‌اند و دولتی‌ها هم نتوانستند برای طبقه ضعیف جامعه کاری بکنند.

نباید گذاشت عربستان جدید شکل بگیرد

 

 

در دولت عوامل غرب‌گرا نفوذ کرده‌اند و رابطه با غرب را بر ارتباط با شرق و کشورهای دوست ترجیح می‌دهند و شناخت این نفوذی‌ها هم کار سختی نیست. جعفر بلوری در یادداشتش این خبر را داده و نوشته است در فریبکاری غربی‌ها همین بس که ظریف در سفرش به آلمان تحقیر شد و هواپیمای وزیر خارجه اجازه سوخت‌گیری هم نداشت و در مقابل، سفر روحانی به عراق را در نظر بگیرید که همه مقامات عراقی برای استقبال از رییس‌جمهوری آمده بودند. در بخش دیگری از این یادداشت آمده است همه چیز را نباید با مقیاس منافع ملی و سود و زیان سنجید و باید دورتر را نگاه کرد.

نویسنده کیهان نوشته است در حال حاضر، دفاع از مادورو، رییس‌جمهوری قانونی ونزوئلا، فقط به‌خاطر این نیست که باید از دولت دوست در مقابل دشمن مشترک دفاع کرد، بلکه باید در نظر گرفت که ونزوئلا از اعضای اوپک است و نباید گذاشت عربستان جدیدی شکل بگیرد و یک دولت دست‌نشانده آمریکایی در این کشور برپا شود و بازار نفت تحت سلطه آمریکایی‌ها قرار بگیرد.

پیشنهاد استعفا به روحانی

 

 

شنیده شده سید‌محمد خاتمی به روحانی پیشنهاد داده است اگر نمی‌تواند مشکلات را حل کند، صریحا با مردم گفت‌و‌گو کند، از موانع کاری بگوید و استعفا دهد.

علی صوفی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلب‌ها، گفته‌های خاتمی را نقل کرده و هنوز از سوی رییس‌جمهوری سابق تایید یا تکذیبی نرسیده است. همدلی در گزارشی تحلیلی نوشته است اگر خاتمی هم به این نتیجه رسیده باشد که استعفا چاره کار است، نشان می‌دهد عاقبت اصلاح‌طلب‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که حضور حداقلی در حکومت هیچ فایده‌ای ندارد. از طرفی، باید در نظر بگیریم که در صورت تحریم انتخابات مجلس و استعفای روحانی، جمهوری اسلامی دچار بحران مشروعیت می‌شود و می‌توان پیش‌بینی کرد مردم به اصول‌گراها هم رای نخواهند داد.

تغییر رنگ حاجی فیروز

 

در این آخر سالی، برخی فقرا وقت را غنیمت دانسته‌اند و با پوشیدن لباس حاجی فیروز و سیاه کردن چهره، دایره زنگی به دست می‌گیرند و به تکدی‌گری می‌پردازند. آفتاب نوشته است در فرهنگ ایرانی، حاجی فیروز نماد شادمانی بود، اما حالا نشانه‌ای است از فقر و تباهی. حمید‌رضا تقوا هم در سرمقاله این روزنامه نوشته است چرا در ایران عدالت اجتماعی باید این‌طور دستخوش بازی‌های جناحی و اختلاس شود که مردم به روزی بیفتند که از نمادهای باستانی و سنتی خودشان برای گدایی استفاده کنند.

تازه چه خبر؟
۸ ساعت ۳۰ دقیقه پیش
محسن رضایی،‌ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی از اعضای این نهاد خواسته تا یک «تغییر ساختاری و محتوایی» در آن ایجاد کنند...بیشتر بخوانید
۱۰ ساعت ۲۱ دقیقه پیش
بنا بر اعلام انجمن خودروسازان ایران، تولید خودروهای مینی‌بوس و میدل باس نسبت به سال ۱۳۹۶، کاهش ۷۶ درصدی داشته است. همچنین بر اساس همین آمار، تولید...بیشتر بخوانید
۱۰ ساعت ۲۸ دقیقه پیش
خسرو اکمل مدیر تشریفات دربار محمدرضاشاه پهلوی درگذشت. خسرو اکمل علاوه بر مدیریت تشریفات دربار محمدرضا شاه، عنوان سفیری نظام شاهنشاهی ایران در...بیشتر بخوانید
۱۶ ساعت ۴۳ دقیقه پیش
دولت سوریه می‌گوید روسیه، ایران و چین، اصلی‌ترین کشورهای حاضر در بازسازی سوریه خواهند بود. ریاض حداد، سفیر سوریه در مسکو، به نقل از بشار اسد، رییس...بیشتر بخوانید
۲۱ ساعت ۴۸ دقیقه پیش
چهار حزب و سازمان جمهوری‌خواه خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواهان خروج فوری نیروهای حشد الشعبی، حزب‌الله لبنان، جنبش النجبا و گردان فاطمیون...بیشتر بخوانید