سرخط خبرها

 • رحمانی فضلی، وزیر کشور: برای مقابله با تحریم‌های نفتی باید از ظرفیت‌کشورهای همسایه استفاده شود
 • نتایج مقدماتی انتخابات پارلمان اروپا حاکی از افزایش آراء احزاب راست‌گرا و سبزها است
 • پناهجوی ۲۷ ساله افغان در استراسبورگ فرانسه خودکشی کرد و جان سپرد
 • عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم
 • جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل: اگر جنگی رخ دهد شبکه‌های اجتماعی بسته خواهند شد
 • رئیس پلیس آگاهی اسلام‌آباد غرب در درگیری با افراد مسلح ناشناس کشته شد
 • نماینده فومن در مجلس: پسماندهای پتروشیمی های جنوب کشور در استان گیلان دفع می شود
 • پادشاه عربستان سعودی از امیر قطر برای شرکت در دو نشست بین‌المللی در شهر مکه دعوت کرد
 • سازمان ملل نسبت به بدرفتاری طالبان افغانستان با زندانیان ابراز نگرانی کرد
 • عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه عمان در مسقط دیدار کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۲۳ آبان‌ماه

زنان ایران از آنگلا مرکل کمتر نیستند

 

«پیروز حناچی» با یک رای بیشتر از«عباس آخوندی»، شهردار تهران شد و همین است که امروز روزنامه‌ها از یک چهره جدید مدیریتی پرده‌برداری کردند. شهرداری که شباهتی به شمایل تیپیکال مدیران جمهوری اسلامی ندارد، سه‌تیغه و دست و رو شسته است و با چهره‌ای که بازرس ناوارو (سریال پلیسی که روژه انن بازیگرش بود) را تداعی می‌کند. از ریخت و قیافه که بگذریم، برخی از روزنامه‌ها با نام و فامیل شهردار، جمله‌سازی هم کرده‌اند، مثل این تیتر بی‌معنای روزنامه همدلی که: «حنای شهرداری پررنگ شد» و یا این تیتر سردستی روزنامه قانون که: «شهردار پیروز».

اما شاید جالب‌تر از همه، تیتر روزنامه همشهری باشد. اگر بدانیم که با هر تغییر شهردار، مدیریت این روزنامه دچار سرگشتگی و دگرگونی می‌شود، آن‌وقت عکس صفحه اول روزنامه که حناچی را در آستانه ورود از در نشان داده، با تیتر خشک و خالی«شهردار»، نشانی از بلاتکلیفی مدیران همشهری هم دارد که منصوب شهردار قبلی‌اند.

اما یادی هم از محمدجواد ظریف کنیم که پس از سقوط برجام و افول دیپلماسی گفت‌وگو با غرب، کمتر سر و کله‌اش در صفحات اول روزنامه‌ها پیدا می‌شد، اما با اظهار نظری که درباره پولشویی کرد و با آن حمله همه‌جانبه‌ای که اصول‌گرایان به او کردند، به چهره خبری امروز تبدیل شده و مثلا روزنامه اعتماد در صفحه اولش از حمایت فعالان سیاسی از وزیر امور خارجه درمقابل گروه‌های فشار خبر داده است.

امروز تیتر موشکی هم در مطبوعات کم نداریم و خبر درگیری میان معترضان فلسطینی و اسرائیل و شلیک موشک به شهرک‌های اسرائیلی در برخی روزنامه مورد توجه قرار گرفته است؛ چه اینکه شنیده شده، چند موشک از دیوار دفاعی اسرائیل گذشته است. کیهان که پای ثابت اخبار موشکی و جنگ و خونریزی است، در همان صفحه اول از قول مقاومت فلسطین خبر داده که چهارصد و هفتاد موشک شلیک شده و هدف بعدی هم «تل آویو» است.

 

گزارشی درباره انتخاب شهردار

 

«محسن هاشمی»، رییس شورای شهر تهران، در یادداشتی باعنوان «انتخاب شهردار سوم»، از حال و هوای دیروز شورای شهر گفته است. هاشمی که اتفاقا خودش به پیروز حناچی رای داده، نوشته است که انتخاب شهردار سوم با قبلی‌ها متفاوت بوده و دفعات پیش، گزینه نهایی قبلا انتخاب می‌شد و در صحن رای اعتماد می‌گرفت، اما این‌بار به‌دلیل اینکه آرای اعضای شورا به هم نزدیک بود، جلسه رای‌گیری در صحن انجام شد. هاشمی به موج حمله و افترا به نامزدهای شهرداری در روزنامه‌های اصول‌گرا اشاره کرده و گفته است که آن‌قدر این فشارها زیاد بوده که برخی از اعضای شورا می‌خواستند که جلسه انتخاب شهردار به تعویق بیفتد. رییس شورای شهر تهران به تهرانی‌ها وعده داده است که دربرابر فشارها و حملات مقاومت خواهد کرد.

 

jomhouri
حضور زنان در ورزشگاه به چه قیمتی

 

اگر خبرها را خوانده باشید، حسن روحانی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌های گفته که چه اشکالی دارد که برای خشنودی مردم، بخشی از ورزشگاه آزادی را به زنان اختصاص دهیم. حالا روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی باعنوان خشنودی مردم به چه قیمتی، متعرض نظر رییس جمهوری شده و گفته اگر عکس و فیلم‌های همین حضور محدود زنان در آزادی را ببینیم، متوجه می‌شویم که خشنودی اجتماعی را با هر قیمتی نباید به‌دست آورد و آن‌گاه از دولتمردانی که از حضور زنان در استادیوم دفاع می‌کنند، پرسیده است که آیا حاضرند زنان و دختران خودشان را این‌طور و در این صحنه‌ها ببینند؟ البته روزنامه جمهوری اسلامی اشاره‌ای نکرده که چه چیز صحنه‌داری در ورزشگاه دیده است. در آخر مطلب هم نویسنده دست پیش گرفته و نوشته است که هرچند متهم به تحجر می‌شویم، اما این اتهام را برای پاسداشت مقام زن، می‌پذیریم.

 

زنان ایران از آنگلا مرکل کمتر نیستند

 

روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «زنان کجای مدیریت کشور ایستاده‌اند»، از بی‌اعتنایی مدیریت مردانه کشور به زنان گلایه کرده و نوشته است که چطور زن‌ها در عرصه هنر و سینما و ادبیات نام‌های بزرگی دارند، اما در مدیریت و سیاست، هیچ مقام مهمی ندارند. این روزنامه ادامه داده است که زنان ایران کمتر از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، توانایی ندارند و اگر به آن‌ها فرصت و موقعیت داده می‌شد، امروز مدیران زن شناخته‌شده‌ای داشتیم. این درحالی است که زنان حتی از حضور در فضای اجتماعی هم منع می‌شوند و مثلا به‌صورت گزینشی و بعد از کلی دعوا و مرافعه به استادیوم راه پیدا می‌کنند که همین هم نوعی توهین به شخصیت زن است.

 

چه ایرادی داشت حجتی پیشانی پیرمرد را می‌بوسید

 

احتمالا فیلم برخورد «محمود حجتی»، وزیر کشاورزی، با پیرمرد طبسی را دیده‌اید. پیرمرد دست بر شانه وزیر زد و شعری خواند و به گرانی اعتراض کرد و آخرش هم گفت که حالا خود می‌دانید و مملکتتان و راهش را کشید و رفت. روزنامه سازندگی، بر صفحه اول، طرحی از رویارویی وزیر و پیرمرد را کشیده و«اکبر منتجبی» در یادداشتی با عنوان «حاشیه علیه متن»، نوشته است که چه ایرادی داشت، آقای وزیر به‌جای خب خب کردن، پیشانی پیرمرد را می‌بوسید. نویسنده سازندگی ادامه داده است که مسئولان ما راه برخورد با مردم را بلد نیستند و هنوز فکر می‌کنند که بر رسانه‌ها تسلط دارند و نمی‌دانند که شبکه‌های اجتماعی همه‌جا را گرفته و هر رفتار و حرکت آن‌ها رصد می‌شود.

 

مگر قرار بود بینوایان به‌صورت روحوضی اجرا شود

 

تئاتر بینوایان این روزها با نقش‌آفرینی «پارسا پیروز فر» در نقش «ژان والژان» در تهران درحال اجراست؛ اما به‌سبب قیمت بالای بلیط و تضادش با نام تئاتر که بینوایان است، نقدها و اعتراض‌های بسیار داشته و برخی گفته‌اند که بلیط صدهزار تومانی این تئاتر که بیشتر درخور توانگران است، روح ویکتور هوگو، نویسنده رمان بینوایان را در قبر می‌لرزاند. دیروز روزنامه سازندگی، عکسی از پارسا پیروزفر را در هیبت «شهردار مادلن» در صفحه اول به چاپ رسانده بود، با این عنوان: «بینوایان به‌روایت توانگران». حالا «مسعود رضوی» در یادداشتی در روزنامه اطلاعات، این تضادسازی میان فقیر و غنی را نقد کرده و گفته که مگر قرار بوده است که تئاتر باشکوه بینوایان که در همه‌جای دنیا هرساله اجرا می‌شود، به‌صورت روحوضی اجرا شود. نویسنده روزنامه اطلاعات، معتقد است که تئاتر و سینما یک صنعت است و وقتی کاری با ۱۴۰ نفر و چهره‌های شاخص بازیگری روی صحنه می‌رود، لابد قیمت و بهای خودش را دارد. از سینمای هند هم مثال آورده است که با اینکه مردم هند فقیرند، اما «بالیوود»، زرق‌و‌برق خودش را دارد و مردم هم می‌بینند و می‌پسندند.

 

تازه چه خبر؟
۲ ساعت ۵۴ دقیقه پیش
معاون شرکت نمایشگاه‌های بین المللی ایران با بیان اینکه «علی رغم تحریم‌ها هیچیک از نمایشگاه‌های بین المللی لغو نشد»، از حذف «درج مُهر ورود به ایران در...بیشتر بخوانید
۳ ساعت ۲۸ دقیقه پیش
محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد که شهریه‌های این دانشگاه ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد. به گزارش فارس ، طهرانچی درباره...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۵۲ دقیقه پیش
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب خبر داد که «کورش حاجی مرادی، رئیس پلیس آگاهی» این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس کشته شده است. به گزارش...بیشتر بخوانید
۷ ساعت ۷ دقیقه پیش
افزایش ناگهانی اجاره بهای واحدهای مسکونی در پلدختر پس از سیل فروردین ۱۳۹۸ سبب ورود دستگاه‌های قضائیی و دولتی به بازار مسکن این شهر سیل زده استان...بیشتر بخوانید
۷ ساعت ۴۰ دقیقه پیش
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه «سگ گردانی سوغات تفکر غربی است»، گفت : این عمل بنا بر نص صریح قانون در مواد ۴۴ و ۴۵ قانون...بیشتر بخوانید