سرخط خبرها

 • فرمانده نیروی انتظامی استان کردستان، دوشنبه از بازداشت ۸ نفر از شرکت‌کنندگان در اعتراض های مریوان خبر داد
 • گزارش کمیسیون اصل ۹۰: سایپا و ایران‌خودرو 2 میلیون بیش از سقف مجاز، خودرو پیش‌فروش کرده‌اند
 • خانواده محسن مقدسی از دراویش گنابادی زندانی می گویند او در اثر اعتصاب غذا دچار خونریزی معده شده است
 • کارگران پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود تجمع کردند
 • جمعی از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای با محکوم کردن خشونت و سرکوب معترضان حوادث آبان ماه ،آمادگی خود برای دفاع از بازداشت شدگان اعلام کردند
 • تعدادی از خانواده‌های خدمه نفتکش سانچی با ثبت شکایتی در دادگاه فدرال آمریکا علیه سه فرد حقیقی و حقوقی ایرانی مسئول در این پرونده، اعلام جرم کردند
 • مقامات زندان در مقابل انتقال سام رجبی،‌ فعال محیط زیست بازداشتی به بیمارستان مانع تراشی می‌کنند
 • تورج شعبانخانی آهنگ ساز در ۶۸ سالگی در تهران درگذشت
 • محمد جواد ظریف: برای تبادل فراگیر زندانیان ایران و آمریکا آمادگی داریم
 • بهای دلار در بازار آزاد تهران به ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید
 • پروین محمدی، نایب‌رییس اتحادیه آزاد کارگران ایران ۱۶ آذر بازداشت و برای تحمل یک سال حبس به زندان منتقل شد
 • پروانه سلحشوری: اقلیتی در ایران از امتیازات ویژه برخوردارند و نهاد های موازی به استبدادی سرکش منجر شده است
 • سروش فرهادیان، روزنامه‌نگار در دادگاه انقلاب استان تهران به یک سال زندان و‌ دوسال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شد
 • شاهزاده رضا پهلوی: سرکوب اعتراض‌های اخیر که در ایران رخ داده مصداق نسل‌کشی است
 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج‌های کوتاه و متوسط
 • ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰ عصر روی موج کوتاه ۱۱۵۹۰ کیلوهرتز، کانال ۲۵ متر
 • ۱۵:۳۰ عصر تا ۷:۳۰ صبح روی موج ۶۲۱۰ کیلوهرتز در کانال ۴۹ متر
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

روزهای دشوار سینماگران ایرانی در «خانه پدری»

همزمان با اعتراض بیش از ۲۰۰ سینماگر ایرانی به سانسور و نبود امنیت شغلی در سینمای ایران، اعضای «خانه سینما» با انتشار نامه‌ای سرگشاده، خواستار دیدار با ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، شدند.

در نامه اعضای خانه سینما که روز شنبه ۱۱ آبان در رسانه‌های ایران منتشر شد، خطاب به رییسی، با تاکید بر «دشواری‌های سینمای ایران در مقام بازتاب‌دهنده صدا و تصویر مردم ایران»، آمده است: «اقدامات اخیر همکاران محترم شما امنیت و از آن مهم‌تر احساس امنیت شغلی اهالی سینما را دچار خدشه کرده است.»

در این نامه به اقدام خاصی اشاره نشده، اما روز دوشنبه ششم آبان، پس از توقیف دوباره فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری، دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که سازندگان این فیلم، تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند. 

دستگاه قضایی ایران این فیلم را به «توهین به اعتقادات مذهبی جامعه ایران»، «ترویج خشونت علیه زنان»، «زیر سوال بردن سنن، رسوم و فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی» و «ارائه تصویر وارونه و کذب از خانواده ایرانی» متهم کرده است.

سینماگران ایرانی با اشاره به «دست‌هایی» که «مانع آرامش جامعه فرهنگی – هنری و خصوصا فیلمسازان» و همچنین موجب «گسترش و تشدید دوگانگی در حاکمیت فرهنگی کشور» شده‌اند، اعلام کردند: «ما خواهان حاکمیت قانون بدون تفسیرهای یک‌سویه هستیم.» 

در حالی که حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی از نمایش فیلم «خانه پدری» دفاع کرده، اعضای خانه سینما ادامه دادند: «مرجع قانونی تاکنون قوانین حاکم بر تاسیس و اداره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و ما بر اساس آن عمل کرده‌ایم. آیا این مرجعیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس «گزارش ناظران» به قوه قضاییه منتقل شده است؟»

در پایان این نامه از ابراهیم رییسی خواسته شده تا برگزاری «دیداری فوری» را «در یک محیط متکی بر صدق بر حیثیت سینمای ایران» فراهم کند.

فیلم خانه پدری، سرگذشت یک خانواده ایرانی از اواخر دوره قاجار تا اواخر دهه ۷۰ را روایت می‌کند و موضوع اصلی آن قتل ناموسی و مسائل و مشکلات زنان است. انتقادها از این فیلم، متوجه یک صحنه در ابتدای فیلم است که «خشونت‌آمیز» توصیف شده و معترضان خواستار حذف کلی این بخش هستند.

علاوه بر سازمان سینمایی، احمد مازنی، نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز «بر ضرورت پرهیز از رفتار سیاسی در مواجهه با آثار فرهنگی» تاکید کرده است. با این حال، هنوز اعضای شورای پروانه نمایش درباره توقیف این فیلم واکنشی نشان ندادند.

 

نامه ۲۰۰ سینماگر علیه سانسور و نبود امنیت شغلی

همزمان با انتشار نامه خانه سینما، نامه دیگری با ده ماده و امضای بیش از ۲۰۰ سینماگر منتشر شده که در آن به «نبود امنیت شغلی، ممیزی مضاعف، روند طولانی صدور مجوز، قاچاق فیلم‌ها، سرمایه‌های مشکوک و سوءاستفاده از ارزش‌ها به بهانه‌ فیلم ارزشی» در سینمای ایران اعتراض شده است.

این نامه را سینماگرانی همچون بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، اصغر فرهادی، پرویز کیمیاوی، جعفر پناهی، رخشان بنی‌اعتماد، مسعود جعفری جوزانی، ابوالحسن داوودی، خسرو معصومی، محمد رسول‌اف، حسن برزیده، عزیز‌الله حمیدنژاد، علی مصفا، سعید روستایی، رویا تیموریان، مسعود رایگان، فردین خلعتبری، جمال ساداتیان، نیکی کریمی، حمید فرخ‌نژاد، نوید محمدزاده و مهتاب نصیرپور امضا کرده‌اند.

در میان این امضاکنندگان کسانی مثل بیضایی از ایران مهاجرت کرده‌اند و کسانی نیز مثل پناهی با محکومیت قضایی روبه‌رو شده و ممنوع از فعالیت هستند.

این سینماگران  با تاکید بر این که سال‌هاست موقعیت حرفه‌ایشان «مورد هجوم و آسیب قرار گرفته»، ضمن اشاره به «زندان، ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت‌ کار»، نسبت به «تبعیض‌های آشکار در توزیع فرصت‌ها و امکانات‌، اختناق و سانسور، و مهاجرت ناخواسته‌ شماری از سینماگران» اعتراض کرده‌اند.

آن‌ها نوشته‌اند: «فیلم‌های ما نه تنها از دست دزدان در امان نیستند، بلکه طی سالیان متمادی با تعدد مراکز تصمیم‌گیری برای سینما روبرو بوده‌ایم و همواره از طرف قوای مجریه، مقننه و قضائیه و نیز نهادهای صاحب نفوذ و جریان‌ها و افراد به ‌اصطلاح خودسر، فیلم‌های بسیاری توقیف و سانسور شده‌اند.»

سینماگران ایرانی با انتقاد از «نگاه سلیقه‌ای و ایدئولوژیک» سانسورچیان وزارت ارشاد ادامه دادند: «مقررات، مصوبات و آیین‌نامه‌های دولتی طوری تنظیم شده‌اند که اشتغال به کسب و کار سینمایی را نه یک حق انسانی که یک امتیاز به شمار آورده است. بهره‌برداری از این‌ شیوه، سلب حقوق انسانی فیلم‌سازان است.»

در بند دیگری از این نامه نیز آمده که «فیلم‌هایی با محتوای نازل یا پروپاگاندای خاص سهم بیشتری در اشغال پرده‌های سینما داشته»‌ و «سرمایه‌های مشکوک از طریق اشخاص و گاه با حمایت برخی نهادها وارد سینما شده و موازنه‌ اقتصاد طبیعی میان دو سوی تولید و عرضه را برهم زده» است.

محدودیت‌های اخیر علیه سینمای ایران فقط به جنجال‌ها علیه فیلم «خانه پدری» ختم نمی‌شود. در هفته‌های اخیر، ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری همدانی، دو مرجع تقلید قم، فتوای حرمت ساخت فیلم «مست عشق» درباره زندگی مولانا و شمس تبریزی را صادر کردند.

در واکنش به این فتوا، عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «این نظرات قابل احترام است، اما قوانین کشور مسیر خود را طی می‌کند.»

مخالفت‌ها با ساخت فیلم «مست عشق» و نمایش فیلم «خانه پدری» نشان می‌دهد که در دوران چهل ساله جمهوری اسلامی، سینماگران ایرانی از مراحل ابتدایی ساخت فیلم تا آخرین مرحله، دچار محدودیت‌ها و سانسورهای بیشمار بوده و هستند.

تازه چه خبر؟
خانواده محسن مقدسی از دراویش گنابادی زندانی با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت این زندانی می‌گویند «او در اعتصاب غذا دچار خونریزی معده شده و حال جسمانی او...بیشتر بخوانید
۱۶۰ وکیل دادگستری در بیانیه‌ای که کانون وکلا آن را منتشر کرده به عملکرد حکومت ایران در جریان اعتراض‌های اخیر اعتراض کردند و ضمن انتقاد از نادیده...بیشتر بخوانید
کارگران پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوق خود در ۱۸ تا ۲۰ ماه گذشته اقدام به تجمع در مقابل «سازمان قطار شهری» کردند...بیشتر بخوانید
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از آمادگی این کشور برای تبادل کامل زندانیان با آمریکا خبر داد. ظریف، روز دوشنبه ۱۸ آذر، در توییتر...بیشتر بخوانید
آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان،‌ اخبار منتشرشده درباره گشت‌زنی مشترک مرزی با مرزبانان ایران را رد کرد. غفور روز دوشنبه ۱۸ آذرماه در صفحه توییتر خود با...بیشتر بخوانید