سرخط خبرها

 • نخست وزیر پاکستان: طالبان باید در انتخابات آینده افغانستان شرکت کند
 • بنیامین نتانیاهو: فشارها بر ایران باید ادامه دار و بیشتر شود
 • وزیر نفت عراق: ایران آزادی تردد در تنگه هرمز را تضمین کرده است
 • سخنگوی قوه قضاییه: حکم قصاص قاتل شیرمحمدعلی صادر شد
 • بنیامین نتانیاهو: نباید به ایران اجازه اختلال در تردد نفتکش‌ها را داد
 • مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه مواد غذایی را بیش از ۵۹ درصد اعلام کرد
 • بیش از ۲۰۰ هکتار از مزارع و مراتع ایلام سوخت
 • تجارت ایران و چین در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۶ درصد افت کرده است
 • معاون شهرداری تهران از گسترش «پدیده ماشین‌خوابی» در پایتخت خبر داد
 • معصومه ابتکار: دختران می توانند بدون حجاب در کلاس درس شرکت کنند
 • علی مظفری، فعال دانشجویی دانشگاه تهران به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد
 • مرکز آمار ایران: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه به ۴۰.۴ درصد رسید
 • عضو کمیسیون آموزش مجلس: اسناد جدیدی از تخلفات تحصیلی حسین فریدون بدست آورده‌ایم
 • عربستان سعودی: توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران نقض قوانین بین‌المللی است
 • ظریف: ایران به دنبال رویارویی با بریتانیا نیست
 • محسن افشانی به یک سال حبس محکوم شد
 • YouTube: https://www.youtube.com/iranintl آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

روزنامه‌خوانی ۶ تیر

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع هوادارانش ظاهر شد و بار دیگر مذاکره با آمریکا را رد کرد و پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ را فریبی دانست که به خلع سلاح ایران ختم می‌شود.

در این روز آخر هفته، روزنامه‌ها سعی کرده‌اند همان حرف‌های رهبری را تکرار کنند و جمله‌ای از خامنه‌ای را برجسته و تیتر کنند. مثل همیشه در استفاده از خطبه رهبری روزنامه‌های اصول‌گرا تخصص دارند. جام‌جم از قول خامنه‌ای تیتر زده است که «آمریکایی‌ها جرات نمی‌کنند جلو بیایند». روزنامه جوان هم سعی کرده تا گفته‌های رهبری را با حرف‌های رییس کل بانک مرکزی، مستند کند و از قول این مسئول دولتی تیتر زده است که «ایران از قله تحریم‌ها عبور کرده است».

جالب اینکه یادداشت‌نویسان مطبوعاتی هم به همین سمت و سو رفته‌اند و به خوانندگان اطمینان می‌دهند که ترامپ هر کاری که از دستش برمی‌آمده، کرده است و دیگر تحریم‌ها اثرگذار نیست. مثلا یحیی آل‌اسحاق در روزنامه آرمان، یادداشتی نوشته با عنوان «فرزند زمان خود باش» و با بیان اینکه رفتارهای ترامپ ناموزون است، نتیجه گرفته که یا ترامپ می‌خواهد دستش رو نشود، یا قاطی کرده است. آل اسحاق که سال‌ها رییس اتاق بازرگانی تهران بوده، تحریم‌ها را اثرگذار ندانسته و دلیلش هم اینکه گرچه آمریکا، رهبر، وزیر امور خارجه و شماری از فرماندهان سپاه را تحریم کرده، اما قیمت دلار بالا نرفته و ثابت مانده است و این یعنی تحریم اثرگذار نیست. 

محمدرضا ستاری نیز در روزنامه ابتکار از هدف ترامپ گفته و تحریم‌های جدیدی که رهبری را هم شامل شده است. نویسنده ابتکار معتقد است که ترامپ همه کارت‌های تحریمش را استفاده کرده و در این زمینه کار جدیدی از آمریکا ساخته نیست، اما باید توجه داشت که ترامپ می‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند و از طرفی طرح معامله قرن را رونمایی کرده و نظم تازه‌ای در خاورمیانه برقرار کند و همزمان اجماع جهانی علیه ایران شکل بدهد.

این روزها بیژن زنگنه، وزیر نفت گرفتار منتقدان و مخالفانی است که سعی می‌کنند مدیریت نفتی زنگنه را فاسد نشان دهند و حتی گفته‌اند که جاسوس‌ها و نفوذی‌های دشمن تا عمق وزارتخانه نفوذ کرده‌اند و عامل نفوذ هم یک خانم است که مدیران نفتی را خام می‌کرده است. 

روزنامه آرمان گزارشی داده از مقاومت زنگنه در برابر تندروهای اصولگرا و روزنامه همدلی از نقش پرستوها، یعنی همان زنانی که با نهادهای اطلاعاتی ارتباط دارند و مدیران مرد را اغفال می‌کنند، نوشته و با عنوان «پرواز پرستوها بر آسمان سیاست». آخر هفته است و شنبه هم به مناسبتی مذهبی تعطیل است، حرف راست اینکه روزنامه‌های امروز بی‌رمق هستند، شاید از گرمای تابستان است و شاید هم خسته از بحران‌های هر روزه.

تاثیر تحریم‌ها با بی‌تدبیری بیشتر می‌شود

«ترامپ سیاست متغیری ندارد بلکه سیاست متمرکزی برای فشار بر ایران اتخاذ کرده است.» 

مهدی ذاکریان کارشناس امور بین‌الملل با بیان آنچه آمد، تصریح کرده که ترامپ قبل از اینکه رییس‌جمهوری شود گفته بود که برجام را قبول ندارد و می‌خواهد ایران را مهار کند.

این استاد دانشگاه درباره تحریم‌های آمریکا هم گفته که برخلاف آنچه ترامپ و تیمش پیش‌بینی می‌کرده‌اند، تحریم‌ها به سقوط جمهوری اسلامی ختم نشد و مردم هر چند سخت اما به زندگی ادامه داده‌اند و در نظر بگیرید که اگر این تحریم‌های سنگین مثلا در قبال روسیه و فرانسه اعمال می‌شد، مردم همدیگر را می‌خوردند.

به گفته ذاکریان تحریم رهبری و وزیر خارجه از سوی آمریکا جنبه نمادین دارد و عملی نیست اما این مسخره است که ترامپ دم از مذاکره می‌زند اما وزیر خارجه ایران را تحریم می‌کند.

رهبر انقلابی و برخی مدیران غیر انقلابی

محمد اردکانی در سرمقاله روزنامه اصولگرای رسالت نوشته که سقوط پهپاد آمریکایی، شکست بزرگی برای ترامپ بود اما درست در همان روزی که پهپاد سرنگون شد، عده‌ای از اصلاح‌طلبان نامه ملتمسانه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نوشتند و از او خواستند تا ترامپ را بر سر عقل آورد.

نویسنده رسالت معتقد است که رهبر جمهوری اسلامی، انقلابی و شجاعانه عمل می‌کند اما مدیران غیر انقلابی و لیبرالی در بخش‌های اجرایی هستند که عملکردشان با خامنه‌ای منافات دارد.

این طور که اردکانی نوشته مدیریت غیر انقلابی هزینه‌بر و بی‌نتیجه است و این در حالی است که زیر مجموعه‌های رهبری بوروکراسی کم و بازده خوبی دارند. نویسنده رسالت این را هم گفته که بخش‌هایی از جامعه ایران بی‌بند و بار و رفاه‌زده است و این مساله باعث ذلت‌پذیری در مقابل آمریکا می‌شود.

آمریکا می‌خواهد تصمیم‌گیری ایران را مختل کند

ترامپ زمانی که در بخش خصوصی هم فعالیت داشت سعی می‌کرد کارشناسانی با نظرات مختلف و بلکه متضاد را در کنارش داشته باشد و آن‌ها را به جان هم می‌انداخت تا خودش در نهایت بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

امیرعلی ابوالفتح در یادداشتی با عنوان «تدبیر در برابر پریشانی» توضیح داده که از واشنگتن پیام‌های متناقضی می‌رسد که فضا را غبارآلود می‌کند اما به نظر می‌رسد که دولت آمریکا سعی می‌کند به عمد طوری رفتار کند که تصمیم‌گیری طرف ایرانی را مختل کند.

نویسنده اعتماد ادامه داده که آمریکایی‌ها یک راهبرد مشخصی را در این فضای غبارآلود پیش می‌برند و گرچه مواضع مختلفی می گیرند و حتی خود ترامپ در آن واحد از جنگ و صلح حرف می زند، اما آمریکا سعی دارد تا ایران را وادار به مذاکره کند.

این کارشناس امور بین الملل هدف آمریکا را کاملا مشخص دانسته و اینکه ایران تسلیم شود و تصریح کرده که راهبرد آمریکا برای رسیدن به این هدف متنوع است، از پیشنهاد مذاکره تا جنگ سایبری و تحریم گسترده اقتصادی.

ضرب و شتم شهروندان، مردم را به پلیس بی‌اعتماد می‌کند

ویدیو کلیپ مامور پلیسی که یک دختر نوجوان را به جرم بدحجابی کتک زد و کشان کشان به ماشین پلیس برد، همچنان مورد توجه روزنامه‌هاست. واکنش نیروی انتظامی هم به عملکرد مامورش کاملا متناقض بود، ابتدا همه چیز تکذیب شد، بعد خبر آمد که مامور خاطی بازداشت شده و بعدش خبر بازداشت هم تکذیب شد.

ولی‌الله شجاع‌پوریان صاحب امتیاز روزنامه همدلی در سرمقاله این روزنامه نوشته که نیروی انتظامی در مورد آنچه رخ داد نتوانست افکار عمومی را توجیه و قانع کند.

شجاع پوریان هشدار داده که اگر قرار باشد پلیس در مقابل هر شهروند متخلفی که مقاومت یا توهینی کرده، اقدام به ضرب و شتم در انظار عمومی کند، اعتماد مردم به نیروی انتظامی سلب می‌شود.

نویسنده همدلی از نیروی انتظامی خواسته تا آموزش‌های لازم را به مامورانش بدهد تا در برخورد با مردم سعه صدر و بردباری داشته باشند و این را هم بدانند در زمانه‌ای که رسانه های اجتماعی همه جا حضور دارند، نباید بی‌پروا قانون‌شکنی کنند.

انگلی که موجب تصادف رانندگی می‌شود

روزنامه آفتاب گزارشی داده از تازه‌ترین آمار تلفات جاده‌ای در ایران که به نوشته این روزنامه تکان‌دهنده است.

از قرار معلوم از ابتدای سال تا پایان فصل بهار، روزانه ۴۱ نفر در جاده‌های ایران جان باخته‌اند. با آغاز فصل تابستان و شروع سفرهای تابستانی به نظر می‌رسد که کشتار جاده‌ای بیشتر خواهد شد چه اینکه در سه روز ابتدایی تابستان، ۶۳ نفر در حوادث جاده‌ای کشته شده‌اند.

در این گزارش آمده که گرفتن گواهینامه رانندگی در ایران کار ساده‌ای است و در سه ماه گذشته ۴۰۰ هزار گواهینامه صادر شده است و در حال حاضر نزدیک چهل میلیون نفر انواع و اقسام گواهینامه را دارند.

به گزارش آفتاب، بیشتر تصادفات در مسیرهای اصلی است و در شهرستان‌ها و روستاها هم کشته‌ها زیاد است و سوانح رانندگی زیادی رخ می‌دهد.

حوادث منجر به مرگ به اعتقاد کارشناسان علت‌های متنوعی دارد، از بی‌تجربه بودن راننده تا اینکه حواس رانندگان پرت موبایل است و یا سبقت غیر مجاز می‌گیرند.

اما یک علت عجیب هم از سوی کارشناسان مطرح شده و آن هم انگل توکسوپلاسما که گویا در ایران شایع است و نزدیک چهل درصد ایرانی‌ها به آن مبتلا هستند.

بنابر گفته کارشناسان کیست هایی که این انگل در مغز ایجاد می‌کند باعث اختلال در واکنش‌های طبیعی و کند شدن رفتارهای واکنشی می‌شود و در نهایت اینکه رانندگان در لحظه خطر واکنش متناسب و سریعی انجام نمی‌دهند.

تازه چه خبر؟
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، از صدور احکام قصاص و زندان برای دو متهم قتل علیرضا شیرمحمدعلی خبر داد. اسماعیلی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۹ دقیقه پیش
دولت عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای در واکنش به توقیف کشتی بریتانیا در تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران، آن را نقض حقوق بین‌المللی دانست و خواستار «...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۱۵ دقیقه پیش
سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد که هیچ تغییری در موضع این کشور مبنی بر «عدم اعزام نیروهای دفاعی برای ائتلاف دریایی آمریکا در خاورمیانه» روی نداده است. به...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۴۹ دقیقه پیش
علی مظفری، فعال دانشجویی دانشگاه تهران، در دادگاه تجدیدنظر پرونده مربوط به اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶، به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پایگاه خبری هرانا...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۴۴ دقیقه پیش
حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، با اشاره به قابلیت پهپادهای ایران در رصد منطقه اعلام کرد که ارتش «آرشیو کاملی از تردد روزانه...بیشتر بخوانید
۷ ساعت ۱۹ دقیقه پیش