رمزگذاری شفافیت | ایران اینترنشنال

سرخط خبرها

 • فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) اعلام کرد نیروهای نظامی ایران یک کشتی را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کردند
 • کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل: کشورهای خاورمیانه به‌خاطر حمایت رژیم ایران از تروریسم و هرج‌و‌مرج، بیشترین رنج را برده‌اند
 • شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد نیروهای مرزبانی در نوسود یک کولبر را از ناحیه سر به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند
 • شورای عالی نظام پزشکی ایران: اگر من مسئولیت داشتم اجازه نمی‌دادم نه کنکور و نه هیچ جشن و عزایی برگزار شود
 • دانشگاه علوم پزشکی یزد از وضعیت قرمز کرونا در هشت شهرستان این استان خبر داد
 • رضا مهرگان، زندانی سیاسی محبوس در اوین و امضا کننده بیانیه استعفای علی خامنه ای، اعتصاب غذا کرد
 • رییس‌جمهوری فرانسه از ترکیه خواست عملیات اکتشاف نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه را متوقف کند
 • کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، برخورد خشن دولت بلاروس با تظاهرات صلح‌آمیز در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را محکوم کرد
 • رییس‌جمهوری فرانسه از تقویت حضور نظامی کشورش در شرق دریای مدیترانه خبر داد
 • دولت آمریکا اعلام کرد تعرفه ۱۵ درصدی واردات هواپیماهای ایرباس و تعرفه ۲۵ درصدی واردات سایر محصولات اروپایی را تغییر نخواهد داد
 • بر اساس گزارش دانشگاه جانزهاپکینز تاکنون بیش از ۷۴۸ هزار بیمار کرونا در سرتاسر جهان جان خود را از دست داده‌اند
 • دانشگاه جانزهاپکینز از ثبت ۲۰ میلیون و ۵۵۰ هزار مورد کرونا در جهان خبر داد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : IranIntl@ * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: bama@iranintl.com
 • رادیو ایران اینترنشنال را بر روی امواج کوتاه در سراسر ایران بشنوید، موج کوتاه ۱۱۵۵۰ در طول روز و موج کوتاه ۶۲۷۰ در طول شب
 • شما می‌توانید صدای رادیو ایران اینترنشنال را از طریق این اپلیکشن‌ها بشنوید: تیون‌این: iranintl.radio/tunein * رادیو بکس: iranintl.radio/radiobox * رادیو اف‌ام: iranintl.radio/radiofm * رادیو نت: iranintl.radio/radionet
روزنامه‌خوانی ۲۱ مهر ۹۸

رمزگذاری شفافیت

«ایران نگران کردها»، این تیتر روزنامه همدلی در چهارمین روز از حمله ترکیه به شمال سوریه است. برخی روزنامه‌های کشور تصاویری از آوارگان و زنان کرد را در صفحه اول پوشش دادند. روزنامه جوان نگرانی از «حیات دوباره داعش» را به‌عنوان پیامد حمله اردوغان تیتر کرد و از پیشنهاد میانجی‌گری ایران بین ترکیه، سوریه و کردها خبر داد.

امروز، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، به تهران می‌آید و روزنامه‌ها از نقش عمران خان در تنش‌زدایی میان تهران و ریاض نوشتند. روزنامه‌های جمهوری اسلامی و سازندگی «میانجی‌گری میان ایران و عربستان» را تیتر کردند و روزنامه ابتکار «تلاش برای آب کردن یخ روابط تهران و ریاض» را. روزنامه اعتماد نامطمئن اما امیدوار در صفحه اول پرسیده است «پاکستان از عهده میانجی‌گری بر‌خواهد آمد؟».

روزنامه دولتی ایران امروز پرو‌پیمان است. چند مصاحبه و گزارش اختصاصی به‌علاوه نخستین شماره از ضمیمه «ایران ماه» را منتشر کرده است. در میزگرد بین علی ربیعی، سخنگوی دولت، و محمد فاضلی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، موضوع «دولت‌داری ایرانی» را به بحث گذاشته است. در نگاهی به انتخابات پیش رو، روزنامه ایران گزارشی داده از نسبت احزاب سیاسی با تغییرات اجتماعی و از حمیدرضا جلایی‌پور پرسیده است «مطالبه تغییر را چه کنیم». پرونده ماه روزنامه با عنوان «پوپولیسم در کمین ایران»، نگران از برخاستن دوباره پوپولیست‌ها، با یک اقتصاددان گفت‌و‌گو کرده است تا پوپولیست ایرانی را بشناسد.

شفافیت در اموال و دارایی‌های مسئولان و اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟» قرار است مجلس را شفاف کند. روزنامه شرق ذیل تیتر «کد محرمانه» نوشته است با درخواست علی لاریجانی، رییس مجلس، ثبت اطلاعات مالی نمایندگان کدگذاری می‌شود. قانون می‌گوید اطلاعات مالی مسئولان محرمانه و در اختیار شخصِ رییس قوه قضاییه خواهد بود. اعتماد اسمش را گذاشته است «رمزی شدن شفافیت». روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با عنوان «شفافیت مالی نمایندگان؛ از حرف تا عمل»، از نقاط ضعف و قوت سامانه شفافیت نوشته است.   

بانک مرکزی متعهد شده است اطلاعات حساب‌هایی با گردش مالی بالای ۵ میلیارد تومان در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد، روزنامه خراسان این خبر را با تیتر «ذره‌بین مالیات روی حساب‌های ۵ میلیاردی» در صفحه نخست منتشر کرده است. بیش از ۵۰۰ میلیون حساب بانکی در ایران وجود دارد که به گفته مدیرکل مبارزه با پولشویی، صاحبان اصلی بسیاری از این حساب‌ها فعال اقتصادی نیستند و حساب خود را به‌‌صورت «اجاره‌ای» در اختیار دیگران قرار داده‌اند.

برویم سراغ روزنامه‌خوانی امروز.

فرمان مجمع برای انتخابات

 

روزنامه سازندگی با تیتر درشت «فرمان مجمع برای انتخابات»، کنجکاوی خواننده را برمی‌انگیزد که شاید در گیرودار نقدها به شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت دستور تازه‌ای صادر کرده است. روزنامه را که باز می‌کنید، شیطنت سردبیر را درمی‌یابید که منظور از «مجمع» نه تشخیص مصلحت، بلکه روحانیون مبارز است. و خبر این است که مجمع روحانیون مبارز در دیدار با شورای عالی اصلاح‌طلبان، فرمان شرکت در انتخابات با گزینه‌های اصلاح‌طلبان را صادر کرده است.

روزنامه سازندگی به نقل از ابطحی، گزارش داده است که هیچ‌یک از اعضای شورای عالی اصلاح‌طلبان و مجمع روحانیون مبارز از عدم مشارکت یا تحریم انتخابات حرفی نزده است. با این حال، در میان اصلاح‌طلبان چهار دیدگاه وجود دارد: مشارکت بدون شرط در انتخابات اما با تغییر سازوکارهای انتخاباتی موجود، ائتلاف با میانه‌روها، مشارکت مشروط در انتخابات و تحریم انتخابات.

به گزارش سازندگی، طرفداران تحریم بیشتر بدنه جوان‌تر اصلاح‌طلبان‌اند و همه چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب از تصمیم این گروه که در واقع، بدنه رای اصلاح‌طلبی را تشکیل می‌دهند، واهمه دارند.

حزب کارگزاران، ارگان روزنامه سازندگی، به مشارکت بدون شرط در انتخابات معتقد است، هر‌چند هنوز ساز‌و‌کاری برای تعیین کیفیت حضور حزب در انتخابات تعیین نشده است.

مجلس اول اثرگذار و پاکدست بود

 

روزنامه همدلی در شماره امروز، غیر از بررسی حملات ترکیه به کردها و بازتاب واکنش‌های منفی جهانی به آن، درباره مجلس اول شورای اسلامی هم نوشته و از زبان نمایندگان ادوار مختلف به این سوال پاسخ داده است که چرا از اولین مجلس به نیکی یاد می‌شود؟

به گزارش همدلی، «دموکراسی، کارشناسی و پاکدستی» ویژگی‌های مجلس اول از نگاه سیاستمداران است. انتخابات اولین دوره مجلس آزادترین انتخابات پس از پیروزی انقلاب ۵۷ بود. تضارب آرا به دلیل حضور گروه‌های سیاسی مختلف بالا بود و احزابی چون نهضت آزادی و مجاهدین خلق، گرچه در اقلیت بودند، حضور داشتند.

حسین کمالی، دبیرکل حزب کار و از نمایندگان اولین دوره مجلس، در گفت‌و‌گو با همدلی، مهم‌ترین ویژگی مجلس اول را اثرگذاری و اعتماد‌به‌نفس نمایندگان می‌داند. اولین و آخرین باری که نمایندگان مجلس ایران رای به عدم کفایت یک رییس‌جمهوری دادند در مجلس اول بود که ابوالحسن بنی‌صدر را عزل کردند.

کمالی معتقد است اکنون جایگاه مجلس افول کرده است و در عمل، بسیاری از مراجع و نهادهای دیگر جایگاه حقوقی نمایندگان را جدی نمی‌گیرند. نهاد نظارتی شورای نگهبان ممیزی می‌کند و دیگر رقابت‌های انتخاباتی شور و نشاط و رغبت ایجاد نمی‌کند.   

علی تاجرنیا هم در سرمقاله همدلی نوشته است برخلاف مجلس اول که تنوع دیدگاه‌ها و نظرها را به رسمیت می‌شناخت، امروز به‌دلیل رد‌صلاحیت‌های گسترده، شاهد مجلسی جناحی و بی‌تاثیریم که دیگر حتی بسیاری از کسانی که درون ساختار نظام بوده‌اند و برای این نظام خدمت و ایثارگری کرده‌اند تحمل نمی‌شوند و حذف شده‌اند.

رمزگذاری شفافیت یعنی شفافیت حداقلی

 

ترس از افشای فهرست اموال، نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا بر تامین امنیت سامانه شفافیت اصرار کنند، مبادا اطلاعاتشان هک شود یا دست کسی غیر از رییس قوه قضاییه بیفتد. اکنون، علی لاریجانی خبر از کدگذاری اطلاعات مالی نمایندگان داده است تا خیالشان از محرمانه ماندن فهرست اموال راحت شود.

روزنامه اعتماد با مقایسه شفافیت مالی در ایران و کشورهای توسعه‌یافته و در‌حال‌توسعه، شفافیت مالی مسئولان ایران را «شفافیت حداقلی» خوانده است. به گزارش اعتماد، در روسیه، آمریکا، هلند، سوئد، انگلستان و حتی کشورهایی نظیر قزاقستان، قرقیزستان و مغولستان، اموال و دارایی‌های فرد، فرزندان و همسرش علنی می‌شود و به اطلاع اقشار مختلف جامعه می‌رسد. اما در ایران، با وجود تصویب قانون «از کجا آوردی؟»، حتی اگر تمام مسئولان جمهوری اسلامی ایران، از صدر تا ذیل اموالشان را در سامانه شفافیت اعلام و ثبت کنند، باز هم مردم از اموال مسئولان باخبر نخواهند شد.

به نوشته اعتماد، شفافیت حداکثری مطالبه عموم جامعه است چون وقتی شفافیت حداکثری فراهم شود و اطلاعات در دسترس عموم باشد، یعنی مساله‌ای برای پنهان کردن نیست و امکان سوء‌استفاده جناحی را نیز منتفی می‌کند.

نفوذ فساد به بخش‌های نظارتی

 

نعمت احمدی در گفت‌و‌گو با آرمان ملی گفته است قوه قضاییه باید پوست‌اندازی کند، چون مردم به دلیل نفوذ فساد در قوه قضاییه، اعتمادشان به دادگستری‌ها را از دست داده‌اند. با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را پاک کرد. به گفته این حقوقدان، اگر به همین منوال پیش برود، به اصلاح جامعه و ایجاد اعتماد و اطمینان امیدی نیست.

نعمت احمدی مبارزه با فساد را مبارزه با منافذ و بسترهای فساد می‌داند که در ایران هنوز شکل نگرفته و مبارزه با مفسدان بیشتر برای تسویه‌ حساب‌های جناحی است.

به عقیده احمدی، در انتصاب قضات آن دقتی که لازمه عدالت است لحاظ نشده و تعداد قضاتی که رشوه گرفته‌اند اعلام نشده است و در تغییرهای دستگاه قضایی، نمی‌بینیم قضات متخلف برکنار یا حداقل جابه‌جا شوند. نعمت احمدی به حکمی که برای کارگران هفت‌تپه صادر شد اشاره کرده است که حتی داد رییس قوه قضاییه را هم درآورد، اما در نهایت، دوباره همین قضات به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند.

این حقوقدان درباره وجود پول‌های کثیف در انتخابات گفته هدف برخی افراد کسب منفعت از نمایندگی است و برای نماینده شدن پول‌های کلان خرج می‌کنند.

مشاغل عجیب‌و‌غریب در ایران

 

این مطلب کاملا جدی است، لطفا هنگام خواندن نخندید. این جمله آغازین گزارش روزنامه خراسان است از شغل‌های عجیب‌و‌غریبی که این روزها در ایران رواج پیدا کرده است، مشاغلی که قانونی یا غیرقانونی‌اند.

 از آن‌هایی گفته است که نانشان در دعواست و برای کتک‌کاری و «همکاری در دعوا» تعرفه خاص خودشان را دارند و از شغل‌هایی ظاهرا قانونی مثل «آدم‌جمع‌کن» و «نوبت‌گیر».

گزارشگر خراسان مخاطب را به آگهی‌های کوچه و خیابان ارجاع می‌دهد که نوشته‌اند «به یک دادزن نیازمندیم». دادزن‌ها معمولا جلوی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها می‌ایستند و برای جذب مشتری داد می‌زنند «بشتابید، بشتابید».

«عروسک‌پوش»، «آدم‌جمع‌کن»، «قلیان موتوری»، «گریه‌کن»، «فالتون»، «نوبت‌گیر»، «مغزخالی‌کن»، «میوه‌رنگ‌کن»، «پلاک ماشین محو‌کن» و «زهرمار‌گیر» از جمله مشاغلی‌اند که در گزارش روزنامه خراسان معرفی شده‌اند.  

مثلا فالتون فالگیر تلفنی است و در ازای گرفتن فال، مبلغی را به‌صورت اینترنتی دریافت می‌کند. نوبت‌گیرها به‌جای شما ساعت‌ها توی صف می‌ایستند تا شما بیشتر استراحت کنید. اما از همه جالب‌تر مغزخالی‌کن است که برخلاف عنوان خشن و گانگستری که دارد، شغلی رسمی و محترمانه است و مغزخالی‌کن‌ها در مغازه‌های کله‌پاچه‌فروشی کار خالی کردن مغز گاو و گوسفند را انجام می‌دهند.

در زمان انتخابات، کار‌و‌بار آدم‌جمع‌کن‌ها سکه است چون به درخواست کارفرما، سالن همایش با ظرفیتی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را پر می‌کنند. به گزارش خراسان، آن‌ها مهم‌ترین افراد برای گرم کردن جلسه‌های سیاسی‌اند.

تازه چه خبر؟
استاندار تهران از تمدید محدودیت‌ها و دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی و همچنین لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد خبر داد. انوشیروان محسنی‌بندپی گفت که...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ هشدار داد در صورت وتوی پیش‌نویس قطعنامه این کشور درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی چین و روسیه در شورای امنیت...More
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به نقل از اسماعیل عبدی،‌ امیرسالار داوودی و جعفر عظیم‌زاده،‌ سه زندانی سیاسی مبتلا به کرونا در اوین،‌...More
محسن حاجی‌میرزایی،‌ وزیر آموزش و پرورش ایران، اعلام کرد بازگشایی مدارس در این کشور از ۱۵ شهریورماه «قطعی» است. حاجی‌میرزایی روز پنجشنبه ۲۳ مردادماه...More
رسانه‌های ایران خبر دادند که زمان اجازه دو ساله رهبر جمهوری اسلامی برای برگزاری دادگاه‌های فساد اقتصادی خارج از نوبت و بدون حق تجدید نظر پایان یافته...More