سرخط خبرها

 • در انفجاری در شهر لیون فرانسه دست کم ۱۳ نفر مجروح شدند
 • دادستان فرانسه تحقیقات در مورد احتمال «تروریستی» بودن انفجار را شروع کرد
 • علی ربیعی به سمت سخنگوی دولت حسن روحانی منصوب شد
 • وزیر خارجه ایران در اسلام آباد با عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار و گفت وگو کرد
 • وزارت دفاع آمریکا آمریکا ۱۵۰۰ نیروی نظامی شامل پرسنل پشتیبانی و مهندسی به خاورمیانه می فرستند
 • وزارت دفاع آمریکا: ۹۰۰ نفر به منطقه اعزام می شوند و ماموریت ۶۰۰ نفر تمدید می شود
 • ماکرون: فرانسه آماده همکاری با نخست‌وزیر بعدی بریتانیاست
 • انتخابات هیئت رئیسه مجلس ایران یکشنبه برگزار می‌شود
 • نمابنده مجلس روسیه گفته کشورش می تواند موضوع اعزام نیروی آمریکایی به شورای امنیت ارجاع دهد
 • با وجود مخالفت نمایندگان کنگره، ترامپ با استناد به تنش در خلیج فارس به عربستان سعودی و امارات متحده عربی ۸ میلیارد دلار تسلیحات می فروشد
 • بهای هر قطعه سكه طلای بهار آزادی به چهار میلیون و ۸۲۵ هزار تومان رسید
 • رییس کل بانک مرکزی ایران خبر حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی را تکذیب کرد
 • همزمان با افزایش درگیری‌ها در شهر ادلب سوریه، نیروهای دولتی سوریه مناطقی از ادلب و حومه را بمباران کردند
 • به گفته یک سازمان حقوق بشری ونزوئلا در شورش در زندانی در شهر والنسیا،‌ ۲۳ زندانی کشته شدند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
 • ارتش آمریکا سپاه پاسداران را مسئول خرابکاری در نفتکشهای اماراتی دانست
 • شرکت توانیر برای جبران کمبود انرژی،‌ برق تولیدی سازمان ها را می خرد
 • آمریکا سپاه پاسداران را مسئول خرابکاری در نفتکش های اماراتی دانست
روزنامه‌خوانی ۱۸ اسفندماه

در آستانه سال سخت

دو سال پیش و در انتخابات ریاست جمهوری، ابراهیم رئیسی رقیب اصلی حسن روحانی بود و اصلاح‌طلبان رئیسی را کسی معرفی می‌کردند که اگر بیاید، تندروها بازمی‌گردند و ایران به‌سمت جنگ خواهد رفت. از طرفی، ابراهیم رئیسی به‌عنوان یکی از مجریان فرمان آیت‌الله خمینی در قتل زندانیان سیاسی هم معرفی می‌شد.

دو سال گذشت و آن رقیب رییس جمهوری، دو روز پیش، ازسوی رهبر جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان ریاست قوه‌قضاییه منصوب شد. حالا در بیشتر روزنامه‌ها از اصلاح‌طلب تا اصول‌گرا، مدح و ثنای قاضی‌القضات را می‌توان دید.

آرمان گزارشی داده است از حمایت اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان از رویکرد تحول‌خواه رییس جدید قوه‌قضاییه و از قول محمدعلی ابطحی، رییس دفتر خاتمی در دوران ریاست جمهوری، نوشته که «با هر نگاهی، انتخاب آقای ابراهیم رئیسی برای ریاست قوه‌قضاییه خبر خوبی است».

هرچند قوه‌قضاییه باید غیرسیاسی و بی‌طرف باشد، اما روزنامه اصول‌گرای جوان، کاری به این حرف‌ها ندارد و در گزارشی با عنوان ابراهیم در آتشِ تهیه انگلیس و فرانسه، روحانی را یک فرد غربگرا نشان داده است که با آفرین و احسنت غربی‌ها خشنود می‌شود و از آن‌سو، رئیسی را فردی انقلابی نشان داده که آمریکایی‌ها از انتخابش ناراحت‌اند و شبکه بی‌بی‌سی او را یک قاتل و جنایتکار توصیف می‌کند.

اما تضاد کلی بین رییس جمهوری و رقیبش که حالا به ریاست دستگاه قضا رسیده، از چشم برخی روزنامه‌ها دور نمانده است. جهان صنعت در گزارشی به تضاد سیاسی دو قوه پرداخته و گریزی زده است به مناظره‌های انتخابی و این حرف روحانی که مردم کسانی که در ۳۸ سال گذشته فقط اعدام و زندان بلد بودند را قبول ندارند. جهان صنعت در همین گزارش از تحول در دستگاه قضا هم ابراز ناامیدی کرده و نوشته است که رئیسی قبلا معاون دو رییس قوه بوده و چیز خاصی از او دیده نشده است.

از رئیسی و ریاستش بگذریم، هنوز بحث اف‌.ای.تی.اف و رد و قبول لایحه‌های مرتبط با آن در مجمع تشخیص مصلحت داغ است. این‌طور که مخالفان تصویب که ازقضا عضو مجمع هم هستند در رسانه‌ها ظاهر می‌شوند و در مخالفت با لوایح چهارگانه نطق می‌کنند، به نظر می‌رسد که لایحه‌های مربوط به اف.ای.تی.اف تصویب نخواهد شد. از همین است که صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد نوشته است که فرصتی هم به موافقان اف.ای.تی.اف بدهید.

تا یادمان نرفته بگوییم که روزنامه شرق، چراغ اول انتشار سالنامه را روشن کرد. سالنامه شرق این‌طور که از جلد روزنامه پیداست، کاملا سیاسی است و بیشتر هم یادداشت و گفت‌وگو، قیمتش هم بیست‌هزار تومان که با این احوالات اقتصادی، معلوم نیست خوانندگان بضاعتش را داشته باشند یا نه.

دستگاه قضا سیاسی شده است

محمدعلی وکیلی‌راد در یادداشتی، سربسته و آهسته به گماردن ابراهیم رئیسی بر ریاست قوه‌قضاییه اعتراض کرده است. نویسنده ابتکار نوشته که سایه سیاست در سال‌های گذشته برسر قوه‌قضاییه سنگینی می‌کرده است و همین باعث شده که این قوه در مسائل اختلافی بین جناح‌های مختلف، بی‌طرف نباشد.

وکیلی‌راد بی‌طرفی قوه‌قضاییه را ناشی از این دانسته است که دستگاه قضایی، آزادی و استقلال داشته باشد. این روزنامه‌نگار بی‌اینکه اظهار امیدواری نسبت‌به انتصاب جدید رهبری کند، به داستانی اشاره کرده است از دوران امام اول شیعیان و اینکه علی در زمان خلافتش و در جریان قضاوتی میان او و یک فرد عادی، چون شاهد و ادله‌ای نداشته است، محکوم می‌شود و این یعنی استقلال دستگاه قضا از قدرت.

تکرار نمی‌کنم

هفته گذشته سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین، با جمعی از نمایندگان اصلاح‌طلب دیدار کرد و درباره حضور مردم در انتخابات آینده، حرف‌های نا‌امیدانه‌ای زد. انتشار اظهارات خاتمی از آنجا که بنابر تصمیم قوه‌قضاییه جرم محسوب می‌شود، در روزنامه‌های اصلاح‌طلب بازتابی نداشت و تنها روزنامه اصول‌گرای کیهان بود که به خاتمی تاخت و به استهزای حرف‌های رییس جمهوری پیشین پرداخت. اما امروز روزنامه همدلی جسارتی نشان داده و با ذکر خبر و حرف‌های نا امیدانه خاتمی نوشته است که رییس جمهوری سابق هم اذعان دارد که رای دادن مردم در سال‌های گذشته به اصلاحات واقعی ختم نشده است. همدلی در تیتر خبر هم آورده که رییس دولت اصلاحات از رویگردانی مردم از اصلاح‌طلبان گفته است.

با انتشارِ خبر خاتمی بی‌اینکه توهینی به رییس جمهوری دولت اصلاحات در آن درج شده باشد، به نظر می‌رسد که همدلی در معرض توقیف قرار گرفته است.

jomhouri
اگر نمی‌توانید بگویید

به تازگی پدیده خطرناکی را می‌توان مشاهده کرد که در صورت ادامه، تبعات بدی برای جامعه دارد. آن هم اینکه مثلا وزیری می‌گوید که قیمت مرغ، نباید بیشتر از فلان قدر باشد و چند ساعت بعد، قیمت مرغ گران‌تر می‌شود.

در سرمقاله جمهوری اسلامی با عنوان بهترین کارگزار باشید، آمده است که مردم فکر می‌کنند یا مسئولان هیچ شناختی نسبت‌به جامعه ندارند و یا اینکه توانایی برخورد با موانع و مشکلات در آن‌ها نیست.

جمهوری اسلامی به دولت پیشنهاد داده که صریحا موانع و مشکلات را با مردم درمیان بگذارد و یا اینکه بگوید از حل مشکلات عاجز است و کنار برود.

سونامی قیمت‌ها

در روزهای پایانی سال، روزنامه خراسان حساب و کتابی کرده و از رشد روزافزون گرانی نوشته است. این‌طور که خراسان نوشته، بزرگ‌ترین دغدغه مردم این است که چه‌طور می‌شود چرخ یک زندگی ساده و آبرومند را چرخاند و حالا پاسخ به این سوال معمایی شده است .

خراسان نوشته که قیمت اقلام خوراکی را نمی‌توان با سال پیش مقایسه کرد، چراکه مثلا گوجه‌فرنگی و خیار و پیاز و گوشت و مرغ در ماه بهمن، نسبت‌به دی‌ماه، بیست درصد گران‌تر شده است. وضعیت کالاهای سرمایه‌ای هم به همین منوال است و هر سکه طلا نسبت‌به سال گذشته، دو برابر و نیم و هر متر خانه در تهران، یک‌و‌نیم برابر گران‌تر شده است.

در آستانه سال سخت

امروز سالنامه شرق منتشر شد و احمد غلامی، سردبیر این روزنامه هم در یادداشتی، انتشار سالنامه را در این شرایط سخت اقتصادی، مثل این دانسته است که پدری صورتش را با سیلی سرخ کند و با آجیل و شیرینی به خانه بیاید. غلامی در یادداشت غم‌انگیزش شرح داده است که در سالی که گذشت، هیچ راهی گشوده نشد و بن‌بست‌ها بیشتر شد. جناح‌های سیاسی دانستند که اگر اعتبارشان را از دست نداده‌اند، حداقل رو به افول‌اند و کار به جایی رسیده که رییس دولت اصلاحات هم نسبت‌به انتخابات آتی و موقعیت دشوار آن هشدار داده و معتقد است که مردم نخواهند آمد.

غلامی ادامه داده که ممکن است با فشارهای اقتصادی، توده‌ها به خیابان بیایند، بی‌اینکه هیچ حزب و گروهی بر آن‌ها نفوذی داشته باشد. سردبیر شرق پیش‌بینی کرده است که سال سختی در پیش باشد، هرچند مردم ایران در آستانه نوروز، امید معجزه دارند.

تازه چه خبر؟
۳ ساعت ۴۹ دقیقه پیش
پنتاگون روز جمعه سپاه پاسداران را به «دخالت مستقیم» در حملات چند هفته پیش نفتکش‎های در بندر فجیره متهم و اعلام کرد که این اقدام بخشی از کارزار تهران...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۲۷ دقیقه پیش
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خبر اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی تازه به خاورمیانه را تائید کرد. رئیس جمهور آمریکا روز جمعه گفت اعزام این نیروها دفاعی و به...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۳۲ دقیقه پیش
محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان طی حکمی، شهزادگل آریوبی را برکنار و محمدفهیم هاشمی را به عنوان نامزد وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی تعیین کرده...بیشتر بخوانید
۷ ساعت ۲۵ دقیقه پیش
صبح پنجشنبه ۲ خرداد، پلیس کوهستان تهران دو جمجمه و مقادیری استخوان انسان را در ارتفاعات دربند تهران کشف کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، با تماس مردم با...بیشتر بخوانید
۱۰ ساعت ۱۵ دقیقه پیش
علی ربیعی،‌ وزیر سابق کار تعاون و رفاه اجتماعی ایران،‌ پس از جلسه‌ای با رییس‌جمهوری به عنوان سخنگوی دولت انتخاب شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، ربیعی که...بیشتر بخوانید