خود‌ملت‌پنداران | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۸ دی‌ماه

خود‌ملت‌پنداران

 

دیروز ۱۱ نفر از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در شهرهای مختلف کشور تشییع شدند، اما هیچ گزارش و عکسی در روزنامه‌ها منتشر نشده است. صفحات نخست قریب به اتفاق روزنامه‌های کشور به حرف‌های علی خامنه‌ای اختصاص دارد. روزنامه‌ها به فراخور طیف سیاسی تیتر زده‌اند، روزنامه‌های ایران و جمهوری اسلامی از قول خامنه‌ای نوشته‌اند «از مذاکره ابایی نداریم، اما نه با آمریکا» و جوان، روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته است «جنتلمن‌های میز مذاکره همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند».

روزنامه هفت صبح تنها روزنامه‌ای است که تیتر و تصویر صفحه نخست را به‌جای علی خامنه‌ای به رایان پورجم، پسر ۱۳ ساله یکی از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی، اختصاص داده و خطاب به او نوشته است «ما هم تو را دوست داریم، رایان».

هفت صبح از ویدیوی سخنرانی این پسر در مراسم یادبود پدرش در دانشگاه کارلتون نوشته است که پربیننده شد و کاربران رسانه‌های مجازی از نحوه سخن گفتن، روحیه و درک بالای او تعریف و تمجید کردند. این روزنامه حرف‌های رایان و همین‌طور تصاویری از تشییع پیکر ۵ تن از کشته‌شدگان سانحه سقوط هواپیما را در صفحه نخست منتشر کرده است.

هفته گذشته، روحانی گفته بود بلد نیست با روابط خارجی خراب، اقتصاد را متحول کند. این سخن او با واکنش‌های تند روزنامه‌های مخالف دولت همراه شد. روزنامه‌های جوان، کیهان و وطن امروز با انتشار نامه ۲۴ اقتصاددان اصول‌گرا، ۱۰ راهکار اقتصادی به دولت نشان دادند که بدون کمک خارجی اقتصاد ایران را نجات دهد.

از راهکارهای پیشنهادی آن‌ها این است که دولت همه سفارتخانه‌های ایران را مامور کند که به صادرکنندگان کالاها کمک کنند یا به بانک مرکزی دستور دهد با روش‌های جایگزین سوییفت، مثل رمز‌‌ارزها و پیمان‌های پولی دوجانبه با شرکای اصلی تجاری، تحریم‌های بانکی را کم‌اثر کند.

واکنش روزنامه‌های ورزشی به تصمیم کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای.اف.سی) از تهدید تا نگرانی و ناامیدی است.

روزنامه خبر ورزشی لحن تهدید‌آمیز به خود گرفته و از اتحاد هواداران فوتبال مقابل رفتار سیاسی ای.اف.سی نوشته است که تیم‌های ایرانی فقط در ایران بازی می‌کنند و تیتر زده است «یا این‌جا، یا هیچ‌جا». تیم استقلال هم تهدید کرده است که اگر میزبانی را بگیرید، کنار می‌کشیم و پرسپولیس هم پشت آبی‌ها درآمده و گفته است مقابل ای.اف.سی کنار هم هستیم.

روزنامه ایران ورزشی دل‌نگران و منتظر تصمیم هیات اجرایی ای.اف.سی است و امید دارد با دیپلماسی و مذاکره وزیر ورزش و رییس فدراسیون فوتبال ایران با اعضای کمیته مسابقات، خطر رفع شود و پیشنهاد لغو میزبانی ایران مصوب و ابلاغ نشود.

اما روزنامه پیروزی محرومیت فوتبال ایران از میزبانی در لیگ قهرمانان را پذیرفته و ناامیدانه تیتر زده است «خودکرده را تدبیر نیست». 

این شوک واقعی به ورزش ایران بود و هم‌زمان روزنامه‌های سیاسی هم به موضوع واکنش نشان دادند. روزنامه وطن امروز از انفعال دستگاه دیپلماسی ورزش ایران انتقاد کرده است که چرا قبل از صدور چنین رای یک‌طرفه‌ای، مسئولان اقدامی نکردند و چرا الان برای لابی، فوری به مالزی، محل نشست کمیته لیگ قهرمانان آسیا، نمی‌روند؟

این روزنامه نگران است که به‌زودی شاهد صدور چنین احکامی برای بازی‌های تیم ملی هم باشیم. 

در ادامه بحث‌ها پیرامون تحریم جشنواره فجر یا شرکت در آن، نامه شهاب حسینی به نجات روزنامه‌های حکومتی آمد. این بازیگر شناخته‌شده ایرانی، که اکنون در کالیفرنیا زندگی می‌کند، به‌دلیل نظر انتقادی‌اش نسبت به تحریم‌کنندگان جشنواره فجر، با استقبال و توجه اغلب روزنامه‌های کشور مواجه شده و جوان نوشته است «شهاب حسینی در کنار فجر ایستاد».

گفتنی است موج تحریم جشنواره فجر به‌دنبال ویدیوی کارگردان شناخته‌شده ایرانی، مسعود کیمیایی، آغاز شد که در اعتراض به شلیک پدافند سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی، از شرکت در جشنواره فجر انصراف داد. در هفته گذشته، بسیاری از چهره‌های مطرح سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی از شرکت در جشنواره فجر انصراف دادند.

 

سکوت را مقدس‌تر از نوشتن می‌دانم، پس گاو نیستم

 

ابراهیم افشار با یادآوری نسل اول کیهان و عبدالرحمن فرامرزی، سردبیر این روزنامه در دهه ۱۳۳۰، از شجاعت و استقلال او در مقابل ساواک و شاه نوشته است، از این‌که در سال ۱۳۳۹ با یک سوال ساده اما حرفه‌ای از شاه چگونه تاثیرگذار شد، وقتی برخلاف سوال‌های کلیشه‌ای، از شاه پرسیده بود آیا حقیقت دارد که ایران اسرائیل را به رسمیت شناخته است؟ و شاه پاسخ داده بود که ایران مدت‌هاست که عملا اسرائیل را به رسمیت شناخته است، که به مهم‌ترین خبر بین‌المللی تبدیل شد.

افشار با یادآوری فرامرزی، درباره بیچارگی و بی‌تاثیری نسل امروز روزنامه‌نگاران در این روزهای پرآشوب وطن نوشته است. افشار اعتراف کرده که مدت‌هاست از جوش‌و‌خروش نوشتن افتاده است و گمان می‌کند ژورنالیسم مکتوب امروز چیزی جز خیانت به درون مومنانه نویسنده‌ای پرسشگر نیست.

ابراهیم افشار، که ستون‌نویس شنبه‌های هفت صبح است، گفته است گاهی در خواب، خوانندگانش را می‌بیند که دندان‌قروچه می‌کنند که ببین ما چه دردی داریم و این دلش به چه خوش است.

این روزنامه‌نگار مستاصل نوشته است امروز دیگر نه عصر خسرو گلسرخی و نه دوران عبدالرحمان است. همین که این وسواس و خود‌درگیری را گرفته‌ای، یعنی بیماری و خائن نیستی و همین که سکوت را مقدس‌تر از نوشتن تلقی می‌کنی، پس گاو نیستی.

افشار در پایان دردمندانه نوشته است احساس می‌کنم من و خوانندگان همگی با هم در یک حریق نفسانی مرده‌ایم، آیا ما مرده‌ایم؟

 

jomhouri
«خود‌ملت‌پنداران» اندازه نگه دارند

 

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز، با انتقاد از ۵ نفر از بلندگو‌داران، نوشته است که در هفته گذشته، این ۵ نفر ضوابط را زیر پا گذاشتند، خود را ملت پنداشتند و حد و اندازه نگه نداشتند، آن‌ها که گفتند «اگر این وضعیت را نمی‌خواهید، جمع کنید بروید»، «سقوط هواپیمای اوکراینی کار خدا بود»، «اگر جلوی داعشی‌ها گرفته نمی‌شد، بر سر این خانم و دخترش بلا می‌آوردند، شاید هم بدش نمی‌آمد»، «سفیر انگلیس در تهران باید تکه‌تکه شود» و «رییس‌جمهوری به‌خاطر رد‌ صلاحیت‌ها، پیشگام پروژه ضدملی شده است».

تمامی این پنج نفر، از طرفداران سینه‌چاک انقلاب و نظام جمهوری اسلامی‌اند، به رسانه ملی دسترسی دارند و از حاشیه امن برخوردارند. دو نفر این افراد در مسند امامت جمعه‌اند و دیگری سخنگوی شورای نگهبان است.

مسیح مهاجری به امام جمعه مشهد حمله کرده است که تکه‌تکه کردن در کدام قانون یا حکم شرعی وجود دارد که از آن دم میزنی؛ سقف برخورد با سفیر اخراج اوست.

مهاجری سخنان این پنج نفر را ناشی از فرهنگ غلط «خودملت‌پنداری» دانسته و نوشته است اگر حد و اندازه نگه نداریم، هدف را گم خواهیم کرد.

البته به نظر می‌رسد نفر ششم فهرست علی خامنه‌ای بود که مدیر‌مسئول جمهوری اسلامی جرات معرفی‌اش را نداشت.

 

موج‌سواری اقتصاددانان اصول‌گرا

 

روزنامه آفتاب یزد نامه اقتصاددانان به روحانی را موج جدید هجمه اقتصادی علیه روحانی خوانده و نوشته است گویی اقتصاد کشور جزیره‌ای است که بدون ارتباط و تعامل با دنیای خارج می‌تواند شکوفا شود. آفتاب یزد نظر استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق را درباره ۱۰ راهکار پیشنهادی اصول‌گراها پرسیده است.

کامران ندری به آفتاب یزد گفته طبیعی است که بدون تعامل با دنیا نمی‌توانیم به رشد اقتصادی قابل قبولی دست یابیم، ضمن این‌که ما اکنون نه در تعامل بلکه در تقابل با دنیا هستیم و تحریم‌ها مانع رشد و توسعه اقتصادی ماست.

این استاد دانشگاه با اقتصاددانان اصول‌گرا هم‌نظر است، آن‌جا که از پرهزینه بودن فعالیت‌های اقتصادی و بی‌نظمی اداری نوشته‌اند، اما در عین حال معتقد است که این ایرادها طی ۴۰ سال بوروکراسی اداری نامناسب شکل گرفته است.

ندری بخشی از نامه اقتصاددانان را کلی‌گویی ارزیابی می‌کند، اما انتقادهای آن‌ها در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی، یارانه‌ها و اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی را چندان غیرمنصفانه نمی‌داند.

این استاد دانشگاه در ادامه افزوده اقتصاد ایران تحت تاثیر تحریم‌ها آسیب دیده است، اما نباید تمام اشتباه‌های داخلی را هم گردن تحریم‌ها بیندازیم. از نگاه او، سیاست اشتباه اصلاح قیمت سوخت و حوادث آبان‌ماه نه تنها از گزند تحریم‌ها نکاست، بلکه کام مردم را تلخ‌تر کرد.

 

تعداد مجروحان آمریکا ۴۲۰ نفر بود

 

برخی رسانه‌های آمریکا خبر دادند که حمله به پایگاه عین الاسد ۱۱ زخمی داشته است. روزنامه شرق با تیتر «افشای تلفات آمریکایی» به استقبال خبر رفته است. وطن امروز هم سراغ یادداشت‌نویس کیهان، سعدالله زارعی، رفته و از او پرسیده است موضوع تلفات در مقابل اصل حمله به پایگاه عین الاسد چقدر اهمیت دارد؟

سعدالله زارعی گفته است: «حتما اهمیت دارد.» نویسنده کیهان ادعا کرده است آمریکایی‌ها آمار شفافی ندادند اما گفته شده است تعداد مجروحان آن‌ها بالای ۴۲۰ نفر بود و به نقاط دیگر منتقل شدند. زارعی بر اساس این آمار، میزان تلفات آمریکایی‌ها را حدس زده و گفته است طبق الگوی نظامی، به ازای هر سه مجروح، یک کشته وجود دارد.

از نگاه زارعی، برخورد نظامی با آمریکا ضریب امنیت ایران را افزایش داده است.

 

تازه چه خبر؟
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More