خمینی عذرخواهی کرد | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۴ شهریورماه

خمینی عذرخواهی کرد

 

جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا گفته است که با محمدجواد ظریف چندباری پس از روی کار آمدن ترامپ، ملاقات کرده و حالا این خبر هم در آمریکا و هم در ایران، خبرساز شده است. هرچند در ایران کسی ظریف را به خیانت متهم نکرده، کاری که ترامپ به کری نسبت داده‌، اما روزنامه‌های اصول‌گرا در گزارش‌ها و یادداشت‌هایی که نوشته‌اند، هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان را غیرقابل اعتماد دانستند. در هفته گذشته، مرگ هنرمندان خبرساز بود و انگار این اخبار بد با درگذشت سعید کنگرانی در این هفته هم تداوم دارد. روزنامه آفتاب یزد تیتر زده که سعید کنگرانی به دایی‌جان ناپلئون پیوست.

 

خمینی عذرخواهی کرد

 

روز گذشته عکسی از احمد خمینی، پسر حسن خمینی، در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد، که نشان می‌داد احمد خمینی در جایگاه وی‌ای‌پی نشسته و از پشت شیشه مراسم عزاداری را تماشا می‌کند. ابتدا بسیاری گمانه زدند که این عکس از جماران است و بعد معلوم شد هیات خادم‌الرضای قم است که به‌جای خیمه، یک ورزشگاه در اختیار دارد و روحانی‌ها و افراد شاخص به‌جای حضور در آن پایین، در آن بالا می‌نشینند. احمد خمینی پس‌از موجی از انتقاد که از او شد، در اینستاگرام عذرخواهی کرد و البته منتقدانش دست‌بردار نبودند. روزنامه اعتماد مصاحبه‌ای کرده با نتیجه آیت‌الله خمینی و احمد گفته است:

عكس منتشرشده مربوط‌به حضور من در مراسم هیات خادم‌الرضا در ورزشگاه شهید حیدریان شهر قم بود. من هر سالی كه در ماه محرم در شهر قم حضور داشته باشم، به این هیات می‌روم و اتفاقا در سال‌های گذشته، در كنار سایر مردم حاضر می‌شدم؛ اما امسال به‌دلیل رعایت مسائل ایمنی، دسترسی به سكوها مسدود شده بود و به‌همین دلیل، در این جایگاه كه امكان حضور همه مردم در آن فراهم است، حاضر شدم. همان‌طور كه در كامنتی در اینستاگرام توضیح دادم، دلیل حضور من در جایگاه ویژه، لباس روحانیتی است كه بر تن دارم. یكی دیگر از عوامل، احتمال گرمازدگی بود. باید به این نكته اشاره كنم كه مقصود من از جایگاه ویژه، نامی است كه این قسمت از ورزشگاه دارد، وگرنه همه می‌دانند كه هیات جایگاه ویژه ندارد.

آیا می‌پذیرید كه می‌شد به‌جای نشستن در جایگاه ویژه، در كنار مردم عادی نشسته و عزاداری كنید؟

قطعا می‌پذیرم. قطعا بالاتر دیدن خودم از سایر مردم، امری اشتباه و غلط است؛ هرچند در این‌باره، من توضیحات دیگری دارم كه ممكن است به‌عنوان توجیه قلمداد شود و به‌همین دلیل، اكنون قصد توضیح بیشتر در این‌باره ندارم.

 

علی علیزاده در شبکه من‌و‌تو طوفان به‌پا کرد

 

روزنامه جوان، وابسته‌به سپاه پاسداران، عکسی از علی علیزاده در صفحه اول منتشر کرده و با عنوان تحلیل‌گر مقیم انگلیس که در شبکه من‌و‌تو ، طوفان به‌پا کرد، به تجلیل از او پرداخته و با ذکر همه حرف‌های علیزاده در شبکه من‌و‌تو، نوشته است:

«علی علیزاده، کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی ساکن انگلیس است. او پنج‌شنبه گذشته را مهمان شبکه من‌وتو، شبکه سلطنت‌طلبان برانداز بود تا در مناظره با یک روزنامه‌نگار ضدانقلاب بگوید مسئولیت وضعیت کنونی ایران و آنچه شبکه «من و تو» بن‌بست سیاسی نامید، با کیست. سخنان علی‌زاده، اما مثل طوفانی در شبکه وابسته به خاندان پهلوی بود. چه آنکه تاکنون کسی در این شبکه این‌گونه سخن نگفته بود.»

 

سعید راد: آن‌هایی که اجازه بازی به ما ندادند، حالا پشیمان‌اند

 

روزنامه قانون مصاحبه‌ای با سعید راد، بازیگر قدیمی کرده است و سعید راد از روزگاری گفته است که از ایران رفت و افسرده شد. راد از اوضاع این روزهای سینمای ایران هم حرف زده و گفته است:

«فضای تلویزیون و اجتماع ما، یک‌مقدار بغض‌آلود شده است و دیگر شاد نیست. سریال‌هایی که من می‌بینم، همه‌اش غم است. یکی سر دیگری را کلاه گذاشته، مردی به زنش خیانت کرده و از این قبیل داستان‌ها. در این شرایط معلوم است که سینمای کمدی، از هر شکلی که باشد، مورد استقبال قرار می‌گیرد. برنامه‌های طنز صداوسیما آن‌قدر تکراری است که نمی‌تواند مخاطب را به‌خود مشغول کند. همیشه سعی هست که مردم شاد باشند، اما این کار نیازمند شناخت است. ممکن است مردم ما در جنوب به یک‌سری مسائل بخندند و مردم شمال به مسائل دیگری. این روزها تلاش می‌شود با لهجه مردم را بخندانند، اما این همان تحلیل‌های اشتباه است. محرم و ماه رمضان، سریال‌های طنز و شاد پخش نمی‌شود. اینجا همه‌چیز قاطی شده است.

 

تاج‌زاده: چهل سال است در شرایط حساس هستیم، اما این‌بار فرق دارد

 

روزنامه ایران درباره دولت پنهان و وضعیت بحرانی ایران با مصطفی تاج‌زاده مصاحبه کرده و تاج‌زاده با بیان اینکه چهل‌سال است در شرایط حساس هستیم، ولی این دفعه فرق دارد، گفته است:

«ما چهل‌سال است در شرایط حساس هستیم، اما این بار متفاوت است. متأسفانه امید مردم به آینده به‌شدت کاهش پیدا کرده و این خطرناک است. مسأله دیگر، فضای مجازی است که تک‌صدایی را ناممکن کرده است. چون مدتی فضا بسته بود، امروز از آفات بازشدن یک‌باره فضا رنج می‌بریم. هر کسی هر حرفی را می‌تواند بزند؛ راست یا دروغ. این حرف‌ها درمجموع شنیده می‌شود و متأسفانه در شرایط بی‌اعتمادی، مردم هرچیزی را می‌پذیرند، ولو صددرصد کذب باشد. مسأله سوم اینکه در هیچ زمانی، آمریکا چنین آشکار برای ایران خط و نشان نمی‌کشید.»

 

جوان اول سینمای قبل از انقلاب درگذشت

 

بهزاد عشقی، منتقد فیلم و ناصر ممدوح، صداپیشه و هم‌بازی کنگرانی در فیلم «در امتداد شب»، با ابتکار درباره کنگرانی مصاحبه کرده‌اند. بهزاد عشقی گفته است که نمی‌داند کنگرانی که در بسیاری از فیلم‌های متفاوت و غیرتجاری قبل از انقلاب مثل سرایدار و ملکوت بازی کرده و اصلا دلش می‌خواسته است بازیگری غیربازاری باشد، تاوان چه چیز را داد که پس از انقلاب، از عرصه بازیگری حذف شد. ناصر ممدوح هم گفته است:

«آیا واقعا خبر فوت آقای سعید کنگرانی صحت دارد؟ اصلا نمی‌توانم باور کنم! خیلی متاثر شده‌ام. اصلا این موضوع برایم باورپذیر نیست. حقیقتا دلم خیلی گرفته است. دلم واقعا گرفته است. آقای کنگرانی جوان بود و سنی نداشت! آخر مگر ۶۴ سال هم سن مردن است؟ خیلی زود از دنیا رفت. این هنرمند باید بیشتر عمر می‌کرد. در فیلم «در امتداد شب» با هم همکار بودیم. هر دو جوان بودیم. کنگرانی بسیار پسر خوبی بود. انسانی خونگرم و صمیمی بود که با همه رفتار خوبی داشت.»

 

تازه چه خبر؟
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More
خبرگزاری رویترز از قول یک شرکت امنیتی دریایی متعلق به انگلیس خبر داد که یک تانکر نفتکش یونانی در سواحل عربستان سعودی در دریای سرخ که در شمال مرز یمن...More
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که برگزاری جلسات در صحن علنی مجلس برخلاف پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات این ستاد است. علیرضا...More