سرخط خبرها

 • رئیس پارلمان اروپا خواستار اعمال تحریم‌های شدیدتر از طرف اتحادیه اروپا علیه ترکیه شد
 • وزیر خارجه فرانسه برای گفتگو با مقام‌های کُرد در مورد وضعیت شمال شرقی سوریه و زندانیان داعشی وارد اربیل شد
 • مقام‌های کُرد در شمال شرقی سوریه خواستار ایجاد گذرگاهی امن برای خروج غیرنظامیان از راس‌العین شدند
 • منابع آگاه در دولت عراق اعلام کردند روح‌الله زم در بغداد بازداشت و به نیروهای امنیتی ایران تحویل داده شده ‌است
 • نیروهای کُرد سوری: ترکیه از ناپالم و بمب‌‌های فسفری در شمال شرقی سوریه استفاده کرده‌است
 • وزیر آموزش و پرورش ایران با اشاره به وجود ۱۵ میلیون و ۱۴۰ هزار دانش‌آموز در کشور، از کمبود ۱۰۰ هزار معلم خبر داد
 • سازمان خبرنگاران بدون مرز‌ ، ربودن روح‌الله زم توسط نیروی سپاه قدس را محکوم کرد
 • حزب کارگر بریتانیا، حزب ملی‌گرای اسکاتلند و حزب اتحادیه‌گرای دموکراتیک ایرلند شمالی با توافق جدید برگزیت مخالفت کردند
 • بشار اسد: با تهاجم ترکیه در تمام مناطق سوریه مقابله خواهیم کرد
 • نیروهای کُرد سوری از کشته‌شدن ۲۱۸ نفر از جمله ۱۸ کودک بر اثر تهاجم نظامی ترکیه به شمال شرقی سوریه خبر دادند
 • مقام‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا از توافق جدیدی در مورد برگزیت خبر دادند
 • مقام‌های اقلیم کُردستان عراق دستگیری روح‌الله زم در این منطقه را تکذیب کردند
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۱۷ مرداد

خبرنگاران، دردسرنگاران

امروز هفدهم مرداد، روز خبرنگار است و بهانه‌ای تا روزنامه‌ها به خود بپردازند. روزنامه اعتماد ویژه‌نامه‌‌ای درباره روزنامه‌نگاری منتشر کرده و نامش را «خبرنگاران، دردسرنگاران» گذاشته است. اکبر قاضی‌زاده، روزنامه‌نگار پیشکسوت هم سرمقاله اعتماد را نوشته و اشاره کرده برای اینکه روزنامه‌ها بتوانند بار دیگر مرجعیت اجتماعی را که روزگاری داشته‌اند، احیا کنند با دو مشکل مواجه هستند. قاضی‌زاده ادامه داده که از انقلاب مشروطه تا به حال، بارها قانون مطبوعات نوشته و اصلاح شده و خمیره همگی این قوانین هم بگیر و ببند و محدودسازی کار خبر بوده و از سوی دیگر تا روزنه آزادی ایجاد شده، روزنامه‌نگاران جوگیر شده و تندروی کرده‌اند و فرصت آزادی را از دست داده‌اند.

به اعتقاد قاضی‌زاده اگر روزنامه‌های ایرانی بی‌رونق شده‌اند دلیلش را باید در اهالی رسانه و برخورد حکومت جست‌وجو کرد وگرنه فضای مجازی و اینترنت مقصر نیست چه اینکه در دیگر جاهای دنیا، همچنان روزنامه‌های کاغذی خریدار دارند.

نعمت احمدی، حقوقدانی که سال‌هاست در مطبوعات قلم می‌زند نیز در روزنامه آرمان ملی از کوتاهی عمر مطبوعات نوشته و اینکه عمر بیشتر روزنامه‌ها یک نسل دوام ندارد و اوضاع رسانه‌ها بحرانی است و تعداد نشریات اثرگذار به انگشتان دست هم نمی‌رسد.

از علیرضا صدقی در روزنامه ابتکار هم بخوانیم که نوشته نمی‌توان در روز خبرنگار از همکاران زندانی یادی نکرد؛ از روزنامه‌نگارانی که بازداشت هستند و حتی حق ملاقات ندارند و یا آن‌ها که با وثیقه‌های سنگین، آزادی مشروط دارند. این تازه بخشی از زندگی با اعمال شاقه است که خبرنگاران تجربه می‌کنند وگرنه وضع حقوق و بیمه و دستمزدهای به تعویق افتاده هم از مصیبت‌های روزانه خبرنگاری است.

هر چه هست پرداختن به روز خبرنگار باعث نشده تا روزنامه‌ها از خبر غافل شوند.

ماه گذشته حسن روحانی و امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه ساعت‌ها تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند. روزنامه آفتاب در گزارشی پرسیده که مکرون مکار است یا میانجی؟ این روزنامه گزارش داده که بنابر خبری که منابع مطلع داده‌اند، روحانی به اجلاس گروه هفت که قرار است در ماه اوت برگزار شود، دعوت شده بود تا در حاشیه این اجلاس با میانجی‌گری مکرون، روسای جمهوری آمریکا و ایران با هم ملاقات کنند، اما حسن روحانی دست رد به سینه مکرون زده و این پیشنهاد را نپذیرفته است. با این حال هنوز این امید باقی مانده که ساز و کار مالی اروپا برای حفظ برجام اجرایی شود و گویا مکرون وعده داده که فرانسه اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم‌ها در اختیار ایران قرار می‌دهد.

در کنار بحران‌های بین‌المللی که ایران با آن دست به گریبان است، حقوق زنان هم در کشور به جنجال و یک بحران تبدیل شده است. فیفا در حکمی از فدراسیون فوتبال ایران خواسته تا اجازه دهد، زنان در استادیوم حضور پیدا کنند و حالا برگزاری لیگ فوتبال ایران مشروط به آمدن خانم‌ها شده است و از طرفی هم موتورسواری و دوچرخه‌سواری زنان مساله‌ساز شده و روزنامه آرمان ملی گزارش داده که پلیس حاضر نیست به خانم‌ها گواهینامه موتورسواری دهد و دوچرخه‌سواری زنان هم به‌نظر برخی مراجع حرام است.

خبرنگاران، دردسرنگاران   

ویژه‌نامه روز خبرنگار روزنامه اعتماد به سراغ فعالان و پیشکسوتان عرصه روزنامه‌نگاری رفته و از اوضاع و احوال این حرفه پرسیده است.

عذرا دژم که چندین دهه سابقه روزنامه‌نگاری دارد به اعتماد گفته که سایه دولت‌ها در سده گذشته چنان بر سر مطبوعات سنگین بوده که نمی‌توان گفت امروز نشریه مستقلی وجود دارد. مطبوعات زمین سیاست شده‌اند و جایی که جناح‌های قدرت با هم زد و خورد می‌کنند.

این روزنامه‌نگار قدیمی چندان به آینده مطبوعات خوشبین نیست و معتقد است که دنیا عوض شده و خبررسانی به ثانیه و دقیقه رسیده و از سویی مطبوعات، اعتماد مردمی را از دست داده‌اند.

داوود محمدی، روزنامه‌نگاری که سردبیری شرق و روزنامه ایران را در کارنامه دارد نیز به اعتماد گفته که این روزها مطبوعات کشور، بیشتر حزبی هستند و کمتر می‌توان نشریه مستقلی را سراغ گرفت.

به اعتقاد این روزنامه‌نگار ترس از توقیف و خطوط قرمز حکومتی هم کار را به جایی رسانده که خبرنگاران و مدیران رسانه به خودسانسوری رسیده‌اند و همین سانسور باعث شده مردم به روزنامه‌ها اعتمادی نداشته باشند.

رکن چهارم یا ستون پنجم

ولی‌الله شجاع‌پوریان در سرمقاله روزنامه همدلی از مصایب روزنامه‌نگاری گفته است و اینکه نگاه حکومت به مطبوعات و خبرنگاران، سالیان درازی است که همراه با بدبینی و توطئه‌انگاری است.

به نوشته صاحب امتیاز روزنامه همدلی، قرار بود تا مطبوعات رکن چهارم دموکراسی باشند اما از دید حکومت گویا روزنامه‌نگاران ستون پنجم دشمن هستند مگر خلافش ثابت شود.

این طور که شجاع‌پوریان گفته مطبوعات زبان گویای وجدان عمومی هستند و می‌توانند با افشاگری فساد حکومت و حاکمان به سلامت جامعه کمک بزرگی کنند.

دست رد روحانی به پیشنهاد مکارانه مکرون

گویا فرانسه پیشنهاد داده بود تا روحانی در اجلاس گروه هفت در این کشور شرکت کند و روسای جمهوری ایران و آمریکا دیداری کنند تا اروپا بتواند در پی این دیدار، جلوی زیاده‌روی ترامپ را بگیرد اما روحانی این پیشنهاد را نپذیرفته و به قول کیهان، نقشه مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه را نقش بر آب کرده است.

کیهان در گزارشی نوشته که فرانسه یکی از اعضای بدهکار برجام است که به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرده است و او سال گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود که در مقابل ایران ساده‌لوح و زودباور نیست و اگر که با آمریکا اختلاف دارد، بر سر روش‌هاست و نه اهداف.

سکوت معنادار مردم

دیروز حسن روحانی در اظهاراتی عجیب گفت که منابع دولت محدود است اما صبر مردم نامحدود است. همین حرف‌های رییس‌جمهوری دستمایه نوشته‌ای است از محمدقلی یوسفی. این اقتصاددان نوشته که وعده‌های عبور از بحران‌های در هم تنیده اقتصادی از سوی دولت و مسئولان در حالی داده می‌شود که کوچکترین نشانه‌ای از عزم و برنامه در رفتار دولتمردان دیده نمی‌شود و در واقعیت اقتصاد، کارهای دولت بازتابی ندارد.

نویسنده جهان صنعت پرسیده که با این اوضاع ناامیدکننده عجیب است که رییس‌جمهوری سکوت مردم را به حساب رضایت می‌گذارد.

به نوشته یوسفی، مسئولان واقعیت‌های اقتصاد را وارونه نشان می‌دهند و تحریف می‌کنند و نام این کار پیش از اینکه عوام فریبی باشد، خود فریبی است.

چرا همه اختلاس‌گران به کانادا می‌گریزند

روزنامه آفتاب بعد از مدت‌ها که از فرار محمودرضا خاوری مدیر عامل بانک ملی به کانادا می‌گذرد، این پرونده اختلاس را دوباره پیگیری کرده است و این را پرسیده که چرا کانادا بهشت اختلاس‌گران شده است؟

محمودرضا خاوری متهم است که سه هزار میلیارد تومان اختلاس کرده و گویا در تمام سال‌های قبل از این اختلاس عظیم در تدارک این بوده تا به کشور دیگری برود و برای همین چهار سال قبل از اختلاس، یعنی سال ۱۳۸۲، خانه‌ای به مبلغ سه میلیارد تومان در کانادا خرید که اگر بنابر ارزش دلار در آن سال محاسبه کنیم، رقم بالایی است. به این ترتیب خاوری، اقامت و تابعیت کانادا را دارد.

لیلا میربد، استاد حقوق بین‌الملل هم به آفتاب گفته که استرداد مجرمان به کشور اصلی باید طبق معاهدات دو جانبه کشورها و یا معاهدات بین‌المللی صورت گیرد که این استرداد مجرمان شامل جرایم محدودی می‌شود.

میربد این را هم گفته که خاوری شهروند کانادا محسوب می‌شود و برای همین کانادا خود را محق می‌داند که اگر خاوری را مجرم بشناسد به جرمش رسیدگی کند و از طرفی مشکلات سیاسی ایران و کانادا هم باعث می‌شود که کانادا تمایلی به همکاری با ایران درباره استرداد خاوری نداشته باشد.

این حقوقدان افزوده که کشورهایی مثل کانادا و استرالیا از حضور سرمایه در کشورشان استقبال می‌کنند و برای همین امثال خاوری به کانادا می‌روند و دولت کانادا هم با اغماض به این سرمایه‌ها نگاه می‌کند و کاری به منبع و چگونگی حصول آن ندارد.

تازه چه خبر؟
دادگاه ۱۴ فعال زن که با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و تدوین قانون اساسی جدید شده بودند، روز دوشنبه ۲۹ مهر...بیشتر بخوانید
گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، در جلسه غیرعلنی مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت تا درباره تلاش‌های دونالد ترامپ برای اعمال فشار بر...بیشتر بخوانید
شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، از تمایل ایران و عربستان سعودی به یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به اختلافات میان دو کشور خبر داد...بیشتر بخوانید
برخی رسانه‌های عراقی از تمدید معافیت عراق از سوی آمریکا برای خرید گاز طبیعی و برق ایران به مدت ۱۲۰ روز دیگر خبر داده‌اند. این رسانه‌ها، روز پنج‌شنبه...بیشتر بخوانید
امانوئل مکرون و آنگلا مرکل، رهبران فرانسه و آلمان، با ابزار نگرانی نسبت به افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، بر ضرورت مذاکره درباره برنامه موشکی ایران...بیشتر بخوانید