حداد عادل کانت ایران است | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۱۹ آبان‌ماه

حداد عادل کانت ایران است

گفته‌های معاون بین‌الملل سازمان انرژی اتمی مبنی بر این‌که ایران آماده است غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد افزایش دهد و از سویی سخنان سفیر ایران در بریتانیا که تهدید کرده است در صورت بی‌توجهی اروپا به خواسته‌های جمهوری اسلامی، ایران از ان.‌پی‌.تی خارج خواهد شد، یک روز اتمی برای روزنامه‌ها ساخته است.

هر‌چند هنوز یادداشت‌نویسان مطبوعاتی این سو و آن سو از لزوم حفظ برجام می‌نویسند، روزنامه‌های اصول‌گرا گفته‌های اخیر مقام‌های دولتی درباره برجام و روابط با غرب را به حساب سر عقل آمدن دولت روحانی گذاشته‌اند.

روزنامه اصول‌گرای جوان تیتر زده است «خروج از ان‌.‌پی‌.تی گزینه دولت برجام شد». بحث پیوستن به گروه اقدام مالی و معاهده مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم یا همان اف.ای.تی.اف نیز دوباره گرم شده است.

مصطفی داننده در روزنامه اخبار صنعت نوشته است اف.ای.تی.اف داستان کشداری شده است که کسی مسئولیت آن را قبول نمی‌کند و امامان جمعه هر هفته به آن می‌تازند و پذیرش این معاهده را بازی در زمین دشمن توصیف می‌کنند. نویسنده اخبار صنعت ادامه داده است که مجمع تشخیص مصلحت نظر قطعی‌اش درباره اف.ای.تی.اف را اعلام نمی‌کند چون می‌داند رد اف.ای.تی.اف برای کشور هزینه دارد اما با وجود موافقت دولت و مجلس، حاضر به پذیرش آن نیست. مصطفی داننده پیشنهاد می‌کند که دولت و مجلس را تعطیل کنند و مسئولیت اداره کشور را به مجمع بدهند، به شرط این‌که مجمع تشخیص مسئولیت تصمیماتش را بپذیرد و پاسخگوی مردم باشد.

اما روزنامه کیهان نظر دیگری دارد. کیهان در گزارشی نوشته است دیروز مردم را با هویج برجام فریب دادند و امروز از چماق اف.ای.تی.اف می‌ترسانند.

اما بشنوید از مجلس و انتخابات و تلاش گروه‌های سیاسی برای رسیدن به کرسی‌های پارلمانی. خبری تایید‌نشده مبنی بر این‌که علی لاریجانی برای دوره بعدی مجلس نامزد نخواهد شد تیتر یکِ چند روزنامه را ساخته است. روزنامه همدلی گزارش داده علی لاریجانی که ۱۲ سال در مجلس حضور داشته است از اصول‌گرایان که حمایتش نمی‌کنند دلزده است و قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. روزنامه آفتاب یزد هم گزارشی از خاندان لاریجانی منتشر کرده با عنوان «این پنج برادر» و به زندگی و سرنوشت لاریجانی‌ها پرداخته است.

از روزنامه جوان و مصاحبه‌ای که با امام جمعه قزوین کرده است بگوییم که سرشار از پوپولیسم است. آیت‌الله عابدینی به مردم گفته است اگر کاری داشتند زنگ خانه‌اش را بزنند و اگر باز نکرد، سنگ بزنند. برویم سر‌وقت روزنامه‌خوانی.

خروج از ان.‌پی.‌تی به‌نفع ایران نیست

 

داوود هرمیداس باوند با اشاره به گفته‌های سفیر ایران در بریتانیا مبنی بر احتمال خروج ایران از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان.پی.تی)، این‌گونه سخنان را به‌صلاح ندانسته است.

این استاد روابط بین‌الملل ادامه داده است که گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای در چارچوب برجام به‌عنوان هشدار به اروپا پذیرفتنی است، اما خروج از ان.پی.تی حرف دیگری است و نمی‌توان آن را به حساب هشدار گذاشت، چرا که واکنش شدید جامعه بین‌المللی را در پی خواهد داشت.

به گفته باوند، در برهه‌ای که ترامپ ادعاهایی درباره صلح‌آمیز نبودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح می‌کند، تهدید به خروج از ان.پی.تی می‌تواند ادعاهای مبالغه‌آمیز و واهی درباره اهداف اتمی ایران را واقعی جلوه دهد.

حداد‌ عادل کانت ایران است

 

چندی پیش، همسر غلامعلی حداد‌ عادل در گفت‌و‌گویی با شبکه چهار صدا‌و‌سیما گفت که او و همسرش مدرسه فرهنگ را که ویژه محصلان رشته علوم انسانی است تاسیس کردند چون می‌خواستند فرزندشان در یک مدرسه خوب درس بخواند. این گفته‌ها موجی از اعتراض و طعنه را در پی داشت. حالا عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان، مطلبی در مدح حداد عادل نوشته است.

عبدالله گنجی با اشاره به این‌که حداد عادل دانش‌آموخته فلسفه است، او را کانت ایران لقب داده و گفته دلیل حملات این است که حداد عادل هیچ‌گاه از خط رهبری خارج نشده است.

به گفته نویسنده روزنامه جوان، اگر حواریون انقلاب اسلامی پنجاه نفر باشند، حداد عادل یکی از آن‌هاست. گفتنی است که غلامعلی حداد عادل پدر‌زن مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی ایران، است.

خطر پوپولیسم برای اف.ای.تی.اف

 

مهدی کرباسیان، معاون سابق وزیر صنعت، در مصاحبه‌ با اعتماد، گفته است اقتصاد ایران پس از تحریم‌های آمریکا دچار بحران شد و قیمت ارز بالا رفت و ارزش ریال به‌شدت افت کرد، اما حالا به ثبات نسبی رسیده و گواه آن این‌که در بازار ارز آرامش برقرار است و از اقدام‌های امنیتی خبری نیست.

کرباسیان اما وضعیت معیشتی مردم را ناگوار دانسته و افزوده است تورم ۴۰ درصدی همچنان پابرجاست و قشر کم‌در‌آمد جامعه زیر فشار شدید اقتصادی قرار دارد.

کرباسیان در بخش دیگری از این مصاحبه، به طولانی شدن تصمیم‌گیری درباره اف.ای.تی.اف اشاره کرده و گفته است اف.ای.تی.اف میان رفتارهای پوپولیستی دو جناح گیر کرده است و طرفین سعی می‌کنند پیوستن یا نپیوستن به معاهده مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را فاجعه قلمداد کنند، این در حالی است که تصمیم‌گیری درباره اف.ای.تی.اف باید بر مبنای مصالح و منافع ملی باشد.

حاشیه خطرناک اعتراض‌ها در عراق

 

اعتراض‌ها در عراق فروکش کرده است، اما شاید این آرامش قبل از طوفان باشد. امیر مسروری با بیان آنچه آمد، در ادامه افزوده است عراق با ۸۹ میلیارد دلار در‌آمد نفتی، ۲۳ میلیارد دلار کسری بودجه دارد و مطالبات معیشتی و خدمات عمومی که چند دهه به تعویق افتاده شهروندان عراقی را در وضعیت بدی قرار داده است.

نویسنده خراسان به نقش آمریکا به‌عنوان مهم‌ترین بازیگر عرصه سیاسی عراق نیز پرداخته و نوشته است آمریکایی‌ها می‌خواهند جریان‌های شیعی را حذف کنند و از روی کار آمدن دولت شیعه در این کشور جلوگیری کنند.

به نوشته امیر مسروری، آمریکا به دنبال مستقر کردن یک دولت سکولار در عراق است و در نهایت، می‌خواهد مرجعیت و جریان شیعه را حذف کند.

با این حال، نویسنده خراسان طرح نخست‌وزیر عراق برای اصلاح قانون اساسی این کشور و احتمال ریاستی شدن سیستم حکومتی را به فال نیک گرفته است.

زندگی قسطی، آخرین پناه شهروندان

 

بسیاری از جوانانی که زندگی مشترک تشکیل داده‌اند زیر بار قرض و وام‌اند، آن هم نه برای خانه و ماشین بلکه برای تامین نیازها و ملزومات اولیه زندگی مثل گاز و یخچال. به گزارش روزنامه آرمان، رشد چشمگیر قیمت لوازم خانه به‌حدی است که پس‌انداز کفاف خرید را نمی‌دهد. برای مثال، یک یخچال معمولی ساخت داخل چهار میلیون تومان است. در چنین شرایطی، بازار خرید‌و‌فروش وام بانکی گرم است و کار به نزول و ربا هم رسیده است.

به گزارش آرمان، خرید قسطی مایحتاج زندگی با رشد ۱۵۰ درصدی قیمت مواد غذایی، به بازار مواد خوراکی هم رسیده است و خرید قسطی و نسیه‌بری رواج پیدا کرده است.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More