سرخط خبرها

 • ظریف: تأخیر مجدد در اجرای اینستکس نشان می‌دهد که اروپایی‌ها نه توانش را دارند و نه اراده‌اش را
 • علی مطهری نماینده تهران در مجلس : حضور نیروهای نظامی در اقتصاد و سیاست برای خودشان و کشور خطرناک است
 • عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی: اگر ایران سیاست‌های تهاجمی خود را ادامه دهد تحریم‌ها بیشتر می‌شود
 • دادستان کل کشور بازگشایی پرونده سعید طوسی را تکذیب کرد
 • برایان هوک رییس گروه اقدام ایران: بعید می‌دانم اینستکس به مرحله اجرا برسد
 • جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا: انگلیس نگران جنگ "تصادفی" میان ایران و آمریکا است
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران : اگر اروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم
 • مسکو استقرار موشک‌های آمریکا حوالی مرز روسیه را عامل منازعه خواند
 • برایان هوک رییس گروه اقدام ایران: هر گونه کانال محرمانه تماس با ایران را تکذیب می کنم
 • محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران : آمریکا مسئول اختلال در مبارزه با موادمخدر است
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران: آماده گفتگو با کشورهای منطقه هستیم
 • روسیه: با تحریم‌های امریکا علیه ایران مقابله می‌کنیم
 • وال استریت ژورنال: امریکا احتمالا اینستکس را تحریم می‌کند
 • وزارت دفاع قزاقستان از وقوع انفجار در یکی از پایگاه‌های نظامی این کشور خبر داد
 • وزیر خارجه آلمان: در تهران و منطقه، هیچ‌کس خواهان جنگ نیست
 • محمدابراهیم رضائی رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ایران شد
 • فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران از آمادگی برای برگزاری رزمایش مشترک در خاک ایران و عراق خبر داد
 • وزیر ارتباطات ایران: ۳۳ میلیون حمله سایبری را خنثی کردیم
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران: جرم نازنین زاغری امنیتی است
 • رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران: موسسات غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان زیان زدند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۳۱ اردیبهشت

جنگ با ایران هواپایه است

 

 

بین خبرهای ریز و درشتی که از بالا رفتن سطح تنش و بحران میان ایران و آمریکا حکایت می‌کند، دو روزنامه آرمان و دنیای اقتصاد حضور یوسف بن‌علوی، وزیر خارجه عمان، در تهران را پیگیری کرده‌اند و نوشته‌اند بن‌علوی دنبال چیست؟

آرمان گزارشی از میانجیگری‌های عمان داده و این‌که همسایه جنوبی بارها میان دو کشور متخاصم ایران و آمریکا پادر‌میانی کرده است و حالا هم به نظر می‌رسد وزیر خارجه عمان به تهران آمده است تا پیامی را به ایران برساند و پیغامی را به آمریکا ببرد.  

به نوشته آرمان، برای مهار ترامپ و تیم افراطی کاخ سفید که به دنبال جنگ با ایران‌اند، بهتر است روش پلکانی گفت‌و‌گو در پیش گرفته شود و عمان می‌تواند واسطه این گفت‌و‌گو‌ها باشد.

روزنامه همدلی توییت جنجالی ترامپ و این‌که در جنگی احتمالی، ایران محو خواهد شد را تهدیدی توخالی ارزیابی کرده و روزنامه آفتاب هم تیتر زده است که «اسکندر و چنگیز نتوانستند ایران را نابود کنند، چه برسد به تو».  

روزنامه جمهوری اسلامی اما به اصل ماجرا پرداخته و در سرمقاله‌اش با عنوان «خود‌زنی آمریکا» حمله به سفارت آمریکا را کاملا مشکوک دانسته است. جمهوری اسلامی نوشته منطقه سبز بغداد کاملا تحت نظر نیروهای آمریکایی است و این حمله می‌تواند کار خودشان باشد تا ایران را بی‌دلیل متهم کنند. این روزنامه در همین یادداشت خبر داده که آمریکا سرگرم عضو‌گیری و آموزش و تجهیز عشایر عراقی است تا نیرویی به نام حشد عشایری در مقابل حشد الشعبی راه بیندازد.  

قیمت دلار این روزها، به‌رغم بحران اقتصادی و تنش با آمریکا، پایین آمده و در کانال ۱۳ هزار تومان است. روزنامه‌های اصول‌گرای جوان و کیهان سعی کرده‌اند کاهش نرخ دلار را پیروزی اقتصادی بر آمریکا قلمداد کنند. کیهان با تیتر«مقاومت سیلی زد، ناو لینکلن جا زد و دلار پایین آمد» همه چیز را به هم ربط داده است.

اما از مجلس شورای اسلامی بشنوید که دیروز مجازات اسید‌پاشی را افزایش داد و جزای این جرم را بین ۵ تا ۲۵ سال تعیین کرد.

اعتماد در این‌باره گفت‌و‌گویی کرده با حمیده زرآبادی، سخنگوی فراکسیون زنان، و از او شنیده که مجلس در نظر دارد در مواردی که مجرم متواری شده است، شرکت‌های بیمه هزینه درمان قربانی‌ها را بپردازند. این طرح فراجناحی بررسی شد و ۸۰ درصد نمایندگان از آن حمایت کردند.

در آخرین روز اردیبهشت‌ و در آستانه خرداد، که در حافظه تاریخی ایرانی‌ها ماه پر‌حادثه‌ای است، بد نیست یادداشت امید مافی، از روزنامه آفتاب، را هم برای شما نقل کنیم که سرشار از نا‌امیدی است. نویسنده آفتاب نوشته است این روزها خالی از خویشی و غربت، آن‌قدر کلافه‌ایم که فقط روز و شب را دوره می‌کنیم، چه این‌که فانوس عاطفه خاموش شده است و آواز مهربانی به گوش نمی‌رسد.

جنگ با ایران هواپایه است

 

 

آمریکا با تحریم نفت ایران می‌خواهد اقتصاد ایران را به‌قدری تضعیف کند که جمهوری اسلامی ایران نتواند اهداف منطقه‌ای‌اش را پیگیری کند.

صادق زیبا‌کلام به آرمان گفته است اگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند، وضع به‌گونه‌ای می‌‌شود که ایران فقط غذا و دارو وارد می‌کند و در نبودِ در‌آمدهای نفتی، به‌ناچار از صندوق ذخیره ارزی برداشت خواهد کرد و لطمه اقتصادی بزرگی خواهد دید.  

به اعتقاد این استاد دانشگاه، آمریکا به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهد ایران را اشغال کند، چرا که حکومت ایران آن‌قدر هوادار دارد که مثلا هشت میلیون نفر در حمایتش اسلحه به دست بگیرند و پیروزی را برای آمریکا ناممکن کنند.  

زیبا‌کلام پیش‌بینی کرده است جنگ احتمالی علیه ایران هوا‌پایه خواهد بود و آمریکا با هواپیما و موشک به اهداف مشخصی حمله خواهد کرد و تیم افراطی کاخ سفید می‌خواهد چنان ضربه‌ای به کشور بزند که پنجاه سال عقب‌گرد کند.

قمار جدید ترامپ

 

 

توییت تهدید‌آمیز ترامپ مبنی بر این‌که جنگ با آمریکا می‌تواند ایران را محو کند موضوع گفت‌و‌گوی همدلی با علی بیگدلی، کارشناس امور بین‌الملل، است.  

بیگدلی تصریح کرده است که احتمال دارد ترامپ در مورد ایران دست به قماری بزند و مثلا وارد جنگ شود، اما این قمار تازه اهدافش را محقق نخواهد کرد.  

این کارشناس علوم سیاسی ادامه داده است که در صورت وقوع جنگ، رقبای آمریکا سعی می‌کنند این کشور را تضعیف کنند و ضربه‌ای سنگین به اقتصاد آمریکا بزنند.  

به گفته بیگدلی، نیروهای تندروی داخل کشور باید مواظب حرف زدنشان باشند، چون هر اظهار‌نظر تندروانه‌ای می‌تواند به منافع ملی لطمه بزند و در عرصه سیاست فقط زبان تهدید و زور نباید به کار برد.

معنای پیشنهاد برجامی چین و روسیه

 

 

پس از این‌که ایران به اروپا ضرب‌الاجل ۶۰ روزه داد و از تعهداتش در پیمان برجام کاست، چین و روسیه به مقامات ایرانی توصیه کردند از برجام خارج نشود.  

رضا صادقیان در یادداشتی به بررسی این توصیه ها پرداخته و نوشته است هر‌چند به‌ظاهر این نصایح مشفقانه است، اما چین و روسیه نیم‌نگاهی هم به بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت دارند.

نویسنده جهان صنعت ادامه داده است قدرت چین و روسیه در سطح آمریکا نیست و این دو کشور سعی می‌کنند با آمریکا درگیر نشوند و رقابت‌هایشان با ایالات متحده را در جای دیگری ادامه دهند، مثلا روسیه در اوکراین و گرجستان با آمریکا رقابت دارد و چین در عرصه اقتصاد.  

به نوشته صادقیان، روسیه و چین فقط در شورای امنیت است که موقعیتی یکسان با آمریکا و یک رای و حق وتو دارند. به نظر می‌رسد در صورت بازگشت پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت، چین و روسیه، بنابر مصالح ملی‌شان، از همین یک رای برای رقابت و امتیاز‌گیری از آمریکا استفاده خواهند کرد.

نقره‌داغ مستاجرها در بازار مسکن

 

 

هر‌چه به فصل تابستان و زمان نقل‌و‌انتقال مستاجرها نزدیک می‌شویم، قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره‌بها افزایش پیدا می‌کند. مردم‌سالاری در گزارش میدانی، از اجاره‌بها و مصائب مستاجرها نوشته و این‌که کرایه‌ها نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.  

برای مثال یک خانه ۸۵ متری در منطقه جمال‌زاده و مرکز تهران، که سال ۹۶، با ۱۰۰ میلیون تومان رهن کامل داده می‌شد، این روزها به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان رهن داده می‌شود.  

این‌طور که مردمسالاری نوشته است برای مستاجرها راهی جز کوچ اجباری به شهرک‌های اقماری تهران و مناطق حاشیه‌ای باقی نمانده است.

به شعار شفافیت عمل کردیم

 

 

محمود میر‌لوحی، عضو شورای شهر تهران، معتقد است این شورای شهرِ اصلاح‌طلب به شعارش، که شفافیت در امور شهرداری بود، عمل کرده و اکنون تمامی قراردادهای شهرداری در یک سایت در معرض دید عموم است و قراردادهای شهرداری با مناقصه و مزایده، منعقد می‌شود.  

این فعال اصلاح‌طلب ادامه داده است که گروه‌های مافیایی متعددی در مقابل شفافیت عملکرد مقاومت می‌کردند و مثلا در بخش پسماندها، گروه‌هایی بودند که منفعت داشتند و تا سال ۹۷ نمی‌گذاشتند مزایده‌ها برگزار شود، همچنین در تشکیلات شهرداری فهرستی از شرکت‌های صاحب صلاحیت بود که کارها به آن‌ها ارجاع می‌شد و نوعی رانت‌بازی به حساب می‌آمد، اما با رویه شفاف‌سازی که شورای شهر پیش گرفت، دست این گروه‌ها از منافعشان کوتاه شد.  

میرلوحی این را هم گفته است که اعضای شورای شهر هدفی جز بهبود اوضاع تهران ندارند و به فکر ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس نیستند.

تازه چه خبر؟
۵۵ دقیقه ۴۲ ثانیه پیش
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن در حال ایجاد ائتلافی با متحدانش جهت حفاظت گذرگاه‌های کشتیرانی در خلیج فارس است. این مقام روز دوشنبه به...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۵ دقیقه پیش
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران کلیات لایحه‌ای را تصویب کردند که محیط‌بان‌ها و جنگل‌بان‌ها را مجاز به استفاده از سلاح در موارد ضروری می‌کند. به...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۳۷ دقیقه پیش
با افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران، صادرات نفت خام این کشور باز هم کاهش یافت و در ماه ژوئن به ۳۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد. این در حالی است که...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۷ دقیقه پیش
تتابع السلطنة باهتمام بالغ التطورات الحالية في المنطقة،وتأمل من الجانبين الإيراني والاميركي ضبط النفس وحل المسائل العالقة بينهما عبرالحوار.وتؤكد عدم...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۱۳ دقیقه پیش
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در پیامی توییتری اعلام کرد آمریکا نیازی ندارد در تنگه هرمز باشد چون با فاصله از دیگران به بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی...بیشتر بخوانید