جان کری خیانت‌کار و روحانی خوش‌خیال | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۶ شهریورماه

جان کری خیانت‌کار و روحانی خوش‌خیال

 

شاید بیراه نیست که گفته‌اند ایران بهشت روزنامه‌نگاران است. موضوعاتی که هرجای دیگر دنیا می‌تواند خوراک خبری چندماهه باشد، با سیل خبر و بحران، یک روز هم دوام نمی‌آورد و خبر تازه می‌آید. همه چیز دنیا هم به ایران مرتبط است، مثلا روزنامه جوان از قول نخست‌وزیر هند، تیتر زده که امروز بیشتر از هر زمان دیگر به امام حسین نیازمندیم و  روزنامه جمهوری اسلامی از تظاهرات حشدالشعبی و اهالی شهر بصره در حمایت از ایران خبر داده است. با این‌حال، برخی از روزنامه‌ها هم به پیگیری خبرهای یکی‌دو روز پیش پرداخته‌اند و روزنامه کلید پرسیده که چگونه پوشک مساله اول کشور شد. از پوشک که بگذریم، همشهری خبر داده است که روزانه چهل‌میلیون لیتر سوخت به‌صورت سازمان‌یافته از ایران قاچاق می‌شود.

 

جان کری خیانت‌کار و روحانی خوش‌خیال

 

از دولت آمریکا پیام‌های متناقضی می‌رسد؛ از یک‌سو ترامپ در گفته‌هایش تا براندازی جمهوری اسلامی پیش می‌رود و از سویی، خود را علاقه‌مند به مذاکره هم نشان می‌دهد و از سویی دیگر، ظریف و جان کری با هم محرمانه گفت‌وگو می‌کنند. احمد نقیب‌زاده در سرمقاله روزنامه سازندگی به همین تناقض پرداخته و با بیان اینکه ایران و آمریکا چاره‌ای جز گفت‌وگو و مصالحه ندارند، نوشته است:

«جان کری خیانت‌کار، آن‌طور که ترامپ می‌خواندش، نمی‌تواند مذاکره با ایران را به‌نام خود ثبت کند؛ روحانی خوش‌خیال هم نمی‌تواند مدام صیحه بکشد که تحریم‌ها ترک خورده است و دیگر قابل بازگشت نخواهد بود. باید گفت دو جناح محافظه‌کار در هر دو کشور، باید اختلافات موجود را از بین ببرند و ما باید مواظب باشیم بیش از این، سرنوشت کشور را با دمدمی‌مزاجی‌های ترامپ و گروه صهیونیستی که او را احاطه کرده‌اند، گره نزنیم که از منجنیق فلک سنگ فتنه می‌بارد.»

 

به‌جای کره‌جنوبی به روسیه چیزی بگویید

 

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه دولت احمدی‌نژاد، گفته است حالا که کره‌جنوبی نفت ایران را تحریم کرده، واردات کالا از کره محدود شود. صادق جنان‌صفت در سرمقاله ابتکار به حرف‌های وزیر سابق پرداخته و نوشته است:

آقای متکی شاید اطلاعات کافی درباره فعالیت شرکت‌های کره‌جنوبی در ایران ندارد و نمی‌داند دست‌کم چهارهزار کارگر ایرانی در این روزهای سخت‌، تنها به این دلیل که با کره‌ای‌ها فعالیت مشترک تولیدی داریم، شاغل هستند. غیر از این، هزاران نفر نیز در بخش خدمات جانبی و توزیع کالاهای کره‌ای در ایران فعالیت می‌کنند. یادمان باشد پس از برجام، کره‌جنوبی بود که ده‌میلیارد دلار به‌شکل فاینانس به ایران اعتبار داد و قرار بود تا‌ پنجاه‌میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند. به‌جز این، تولیدات این کشور به‌دلیل قیمت مناسب در میان خانواده‌های ایرانی هواداران جدی دارد و گوشی‌های ساخت کره و تلویزیون‌های این کشور در سبد مصرفی خانواده‌های ایرانی جایگاه بلندی دارند. به‌نظر می‌رسد اگر آقای متکی و کسانی که همانند ایشان فکر می‌کنند می‌توانستند به‌جای توصیه به انتقام، راه سازگاری و دوستی را انتخاب و توصیه کنند، در این روزهای دشوار اقتصاد ایران، آرامش بیشتری به‌دست می‌آمد. از‌سوی دیگر، به‌نظر می‌رسد این افراد دیواری کوتاه‌تر از دیوار کره‌جنوبی پیدا نکرده‌اند و یا خدای‌ناکرده برنامه‌ای دارند‌. در غیر این‌صورت، چرا به روسیه که این روزها دست در دست عربستان‌سعودی گذاشته و مطابق با خواست آمریکا می‌خواهد سهم ایران در بازار نفت را از چنگ ایران بیرون آورد، چیزی نمی‌گویند و خواستار مجازات این کشور نمی‌شوند‌؟ اقتصاد ایران این روزها به‌دلیل خصومت آمریکایی‌ها در وضعیت تحریم جدی قرار دارد و بهتر است دوستی و سازگاری را به‌جای انتقام‌گیری تجویز کنیم.

 

چهل میلیون لیتر سوخت با پمپاژ قاچاق می‌شود

 

روزنامه همشهری در گزارشی خبر داده که روزانه بیش از چهل میلیون لیتر سوخت از ایران قاچاق می‌شود و با توجه به اینکه قیمت سوخت در ایران و کشورهای همسایه اختلاف فاحشی دارد، می‌توان حدس زد که چه سودی نصیب قاچاقچیانی می شود که کاملا سازمان‌یافته‌اند. بنابر یافته‌های همشهری، روزانه پانزده‌میلیون لیتر گازوئیل و بیست‌وپنج میلیون لیتر بنزین قاچاق می‌شود. شاهدان عینی در هرمزگان به خبرنگار همشهری گفته‌اند که قاچاقچیان، بنزین را پمپاژ می‌کنند و به لنج‌ها انتقال می‌دهند.

 

معلمان ایرانی وضع معاشی بدتر از معلمان آمریکایی دارند

 

عکس صفحه اول مجله تایم که معلمی را به‌تصویر کشیده که پس سال‌ها کار، چیزی ندارد، موضوع سرمقاله اعتماد است:

زندگی این آموزگار آمریكایی برای آموزگاران ایرانی به‌ویژه آقایان، چندان بیگانه نیست. شغل دوم و سوم سال‌هاست هم برای ما معلمان و هم برای كار به دستان آموزشی كشورمان عادی شده است. امروزه آموزگاران كشور ما به‌خاطر درگیری با شغل‌های دوم و سوم، خسته و بی‌انگیزه به كلاس‌ها می‌روند و خسته‌تر و بی‌انگیزه‌تر از آن بیرون می‌آیند. در دهه‌های گذشته، به‌ویژه در چند سال اخیر، زندگی آموزگاران دچار افت‌ درآمدی شدید شده و سال‌به‌سال، در فقر سقوط می‌کنند. معلمان ناچارند برای داشتن یك زندگی متوسط و آبرومند، شغل‌های دیگری داشته باشند و البته چهره خود را با سیلی سرخ کنند. چنین وضعی ریشه نارضایتی‌های شغلی فراگیر و دلزدگی از آموزش و آموزشگری شده و زیست آموزشی معلمان و به‌دنبال آن دانش‌آموزان را دچار چالش‌های جدی كرده است. همچنان كه وضع بد زندگی آموزگاران امریكایی زیر زرق و برق اقتصاد لیبرال آن به چشم نمی‌آید،گرفتاری‌های آموزگاران ایرانی نیز در میان انبوه مشکلات گم شده است.

 

پرهام مقصودلو: چهار سال دیگر قهرمان شطرنج دنیا می‌شوم

 

پرهام مقصودلو که دیروز به قهرمانی شطرنج جوانان جهان رسید، با روزنامه قانون گفت‌وگویی کرده و گفته است که برای این موفقیت بزرگ، بی مربی، روزی پانزده‌ساعت تمرین می‌کرده است. جوان بااراده گرگانی که کارشناسان شطرنج از او به‌عنوان یکی از بهترین شطرنج‌بازان جهان یاد کرده‌اند، مطمئن است که قهرمان جهان خواهد شد:

کاسپاروف و کارلسن در بیست‌وسه سالگی قهرمان جهان شدند و تو حالا هجده‌سال سن داری؟

درست است. به نظرم اعتمادبه‌نفسی که دارم و تلاشی که می‌کنم این شرایط را برایم فراهم می‌کند تا بتوانم قهرمان دنیا شوم؛ البته باید با مربیان ماهر دیگری هم کار کنم، تا در برخی از تئوری‌ها هم پیشرفت کنم. در سطحی که من هستم، نیاز است که دانش تئوری خود را هم بالا ببرم و فکر می‌کنم نیاز است که کمی زیرک بازی کنم؛ بنابراین تنها یک مربی ماهر می‌تواند به من کمک کند.

آیا می‌توانی تا پنج سال دیگر قهرمان جهان شوی؟

پنج سال زیاد است؛ تلاش می‌کنم تا سه یا چهار سال دیگر به قهرمانی جهان برسم.

 

تازه چه خبر؟
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More