ثبت «شهر تاریخی یزد» در میراث جهانی یونسکو | ایران اینترنشنال

ثبت «شهر تاریخی یزد» در میراث جهانی یونسکو

 

شهر تاریخی یزد، به‌عنوان بیست‌ودومین اثر و نخستین شهر تاریخی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، روز یکشنبه ۱۸ تیرماه، از ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد، در چهل‌ویکمین اجلاس کمیته‌ی میراث جهانی یونسکو در شهر کراکوف لهستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پس از گذشت ۹ سال از قرار گرفتن پرونده‌ی این شهر تاریخی در فهرست میراث موقت جهانی، «شهر تاریخی یزد»، امروز به‌عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی دنیا به ثبت رسید.

چهل‌ویکمین اجلاس کمیته‌ی میراث جهانی یونسکو، از یکشنبه‌ی گذشته (۱۱ تیرماه) آغاز شده است.

پیش از آغاز این اجلاس، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و گردشگری، با توجه به ایراداتی که یونسکو نسبت‌به برخی ساخت‌وسازهای غیراصولی در بافت تاریخی یزد مطرح کرده بود، ابراز نگرانی کرده بود.

در نهایت، در جلسه‌ی دیروز کمیته‌ی میراث جهانی یونسکو، بررسی تکمیلی پرونده‌ی «شهر تاریخی یزد» برای ثبت، پس از حمایت چهار کشور و طرح سؤال ازسوی برخی کشورهای دیگر، صحبت‌های ۸ کشور دیگر در مورد این پرونده و تصمیم‌گیری نهایی در مورد آن، به صبح امروز موکول شد.

یزد با بیش از ۸۰۰ هکتار بافت تاریخی در مرکز شهر، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به‌شمار می‌آید و با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، شهر دوچرخه‌ها و … شناخته می‌شود.

پیش‌تر، از ایران، چغازنبیل، میدان امام اصفهان، تخت‌جمشید، تخت‌سلیمان، ارگ بم، پاسارگاد، سلطانیه، بیستون، مجموعه‌ی قره‌کلیسای آذربایجان غربی، سازه‌های تاریخی-آبی شوشتر، بازار تبریز، بقعه‌ی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، ۹باغ ایرانی (در مجموع به‌عنوان یک اثر، شامل اکبریه‌ی بیرجند، فین کاشان، شاهزاده‌ی ماهان، ارم شیراز، عباس‌آباد بهشهر، چهلستون اصفهان، دولت‌آباد یزد، پاسارگاد شیراز، پهلوان‌پور مهریز یزد)، گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان، شهر سوخته، محوطه‌ی باستانی شوش و چشم‌انداز فرهنگی میمند در استان کرمان، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بود. همچنین، مجموعه‌ی قنات‌های ایرانی، شامل ۱۱قنات، ازجمله قنات زارچ و حسن‌آباد مهریز در استان یزد و کویر لوت نیز در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در استانبول، به‌عنوان نخستین موارد از میراث طبیعی ایران، به ثبت رسیدند تا شمار آثار ثبت‌شده‌ی ایران در یونسکو به ۲۱ اثر برسد. عددی که امروز با افزوده‌شدن «شهر تاریخی یزد»، به ۲۲ رسید.

 

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More