سرخط خبرها

 • مدیر سیاسی وزارت‌خارجه آلمان با عباس عراقچی در تهران در ارتباط با تنش میان آمریکا و ایران دیدار کرد
 • وزارت خارجه روسیه آمریکارا متهم کرد که با اقداماتش در حال تحریک ایران به درگیری مستقیم است
 • سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران: عمده سفرهای مقام های خارجی به کشور به نمایندگی از آمریکا و پاره ای محرمانه است
 • مولانا ابراهیم صفی‌زاده، روحانی سنی ایرانی در هرات بر اثر جراحات ناشی از ضربات گلوله درگذشت
 • گزارش‌ها حاکی از تجمع کارکنان پالایشگاه بید‌بلند بهبهان در اعتراض به وضع معیشتی خود است
 • عربستان سعودی از رهگیری یک پهپاد پر از مواد منفجره از یمن خبر داد
 • حوثی‌ها در یمن می گویند به یک سامانه موشکی پاترویت در فرودگاه نجران عربستان سعودی حمله کردند
 • حزب نارندرا مودی، نخست وزیر هند با اکثریت قاطع در انتخابات پارلمانی پیروز شد
 • راهول گاندی،رهبر حزب کنگره در هند کرسی نمایندگی خود را در پارلمان از دست داد
 • کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح لزوم کسب مجوز از کنگره قبل از اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد
 • محمدجواد ظریف امروز به پاکستان می رود
 • رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران:هدف دشمن تسلیم کشور با بزرگ نمایی خطر جنگ موهوم است
 • مرکز آمار ایران میانگین نرخ تورم اردیبهشت ماه را ۳۴.۲ درصد و در مقایسه با پارسال ۵۲ درصد اعلام کرد
 • فرمانده کل ارتش ایران: عربستان در خرابکاری‌های اخیر بغداد نقش داشت
 • عربستان سعودی در نامه به شورای امنیت سازمان ملل، ایران را به رفتار مخرب در منطقه متهم کرد
 • یک مرد به جرم محاربه از طریق سرقت مسلحانه صبح امروز در بلواری در همدان اعدام شد
 • انتخابات سه روزه پارلمان اروپا آغاز شد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
روزنامه‌خوانی ۲۴ فروردین‌ماه

تور سیل‌گردی مدیران

عمرالبشیر، رییس‌جمهوری سودان، پس از سی سال سقوط کرد و با کودتای ارتش از قدرت بر‌کنار شد.

رییس‌جمهوری مخلوع سودان روزگاری از متحدان جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شد که به‌تدریج از ایران فاصله گرفت و به عربستان نزدیک شد. سقوط یک دیکتاتوری سی ساله امروز در روزنامه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت و اگر در نظر بگیریم که رهبر جمهوری اسلامی ایران هم ربع قرن است که قدرت را در دست دارد، صفحات اول روزنامه‌های امروز را که خبر از انقلاب و سقوط می‌دهند جور دیگری هم می‌توان خواند.

شاید به دلیل همین تداعی رهبری آیت‌الله خامنه‌ای با حکومت عمر البشیر بوده است که روزنامه‌های اصول‌گرا سعی کرده‌اند خبر برکناری دیکتاتور سودان را در گوشه‌و‌کنار صفحه کار کنند و برجسته‌اش نکنند. اما روزنامه‌های اصلاح‌طلب و مستقل حسابی به این خبر پرداخته‌اند.

دنیای اقتصاد از«پایان عمر سیاسی عمر البشیر» خبر داده و روزنامه آفتاب از«دومینوی سقوط دیکتاتورها در آفریقا» گفته است. روزنامه سازندگی یادآوری کرده که «کودتا علیه کودتا‌چی بوده است».

روزنامه اعتماد عکس بزرگی از اعتراضات مردمی در سودان را در صفحه اول کار کرده و با اشاره به کودتای ارتش، تیتر زده است «انقلاب نیمه‌کاره». جعفر قنادباشی هم در همین روزنامه یادداشتی نوشته با عنوان «یک بام و دو هوای بشیر» و گفته است عمر البشیر در حکمرانی اشتباهات بزرگی می‌کرد و هر جا حکومتش را در خطر می‌دید، امتیازهای بزرگی می‌داد، یک زمانی جدایی بخش جنوبی سودان را برای خوشایند غربی‌ها پذیرفت و بعدتر هم، برای نزدیکی به عربستان و اسرائیل، با ایران قطع رابطه کرد اما در آخر، این مردم سودان بودند که ناراضی و معترض باقی ماندند و عمرالبشیر را ساقط کردند.

برگردیم به ایران. صادق زیبا‌کلام، از فعالان اصلاح‌طلب، نامه سرگشاده‌ای به محمد خاتمی، رییس‌جمهوری اسبق، نوشته و صریحا گفته چیزی از اصلاح‌طلبی نمانده است، چرا که این جریان نه تعریفی دارد، نه هدفی.

زیبا‌کلام خاتمی را در جایگاه رییس اصلاح‌طلب‌ها مسئول دانسته و از او خواسته است این جریان را از شعار‌زدگی نجات دهد و آزادی‌خواهی و دموکراسی‌طلبی را هدف جبهه اصلاح‌طلبی اعلام کند.

این نامه سرگشاده در شرایطی که به نظر می‌رسد اصلاح‌طلب‌ها نفوذ اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند در چند روزنامه بررسی شده است و خبرنگاران نظر فعالان سیاسی را درباره حرف‌های زیباکلام پرسیده‌اند.

غلامرضا انصاری، از اعضای سابق شورای شهر تهران، یکی از اهالی سیاست است که حرف‌های زیبا‌کلام را تلویحا تایید کرده و به روزنامه آرمان گفته است اصلاح‌طلب‌ها دیگر نمی‌توانند با نامزدهای دست چندم در انتخابات شرکت کنند و به مشارکت مردم هم امیدوار باشند.

از سیل بشنوید که هنوز خوزستان را تهدید می‌کند و خوزستانی‌ها با همه توان و هر‌چه دارند سعی می‌کنند جلوی سیلاب را بگیرند. تلاش حیرت‌انگیز جنوبی‌ها در مقابله با سیل امروز در بیشتر روزنامه‌ها بازتاب داشته است و روزنامه ایران عکس مردمانی را که تا کمر در گِل فرو رفته‌اند و سیل‌بند را حفظ می‌کنند در صفحه اول کار کرده و تیتر زده است «غیرت».

بحران بدون سخنگو

بحران سیل در ایران بار دیگر ثابت کرد که دولت ارتباطی با افکار عمومی ندارد و در این شرایط که همه مردم ایران پیگیر اخبار سیل‌اند، دولت بی‌سخنگوست و ستاد بحران هم سخنگو و رابطی با مردم و رسانه‌ها ندارد.

عباس عبدی در ادامه یادداشت «بحران بدون سخنگو» نوشته است آیا دولت کسی را برای سخنگویی پیدا نمی‌کند یا این‌که ضرورتی برای ارتباط با افکار عمومی نمی‌بیند، شاید هم  توان پاسخگویی ندارد، که در همه این موارد نشانه‌های ضعف را می‌توان دید.

عبدی البته برای بی‌سخنگویی دولت پاسخی هم پیدا کرده و نوشته است دلیل اصلی بی‌سخنگویی ناهماهنگی و چند‌صدایی در دولت است. وقتی دولت صدای واحدی ندارد، چطور می‌توان یک نفر را به‌عنوان سخنگوی دولت یا ستاد بحران به پیشگاه افکار عمومی فرستاد.

نویسنده اعتماد نتیجه گرفته که وقتی دولت ارتباطش با رسانه‌ها و افکار عمومی قطع است، دیگر جای گلایه نمی‌ماند که چرا اخبار دروغ و نادرست منتشر می‌شود و چرا امدادها و خدمات دولتی به سیل‌زده‌ها دیده نمی‌شود.

jomhouri
دراین دام نیفتید

مسیح مهاجری در سرمقاله جمهوری اسلامی درباره اقدام آمریکا در تروریست معرفی کردن سپاه پاسداران نوشته و بعد از این‌که مدعی شده است ملت ایران همگی مدافع و حامی سپاهند، حرف اصلی‌اش را زده و گفته است در برخورد با آمریکا نباید به توصیه‌های افراطی‌ها عمل کرد.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است وزارت خارجه، در اقدامی درست و منطقی، بخشی از نظامی‌های آمریکایی در غرب آسیا را در مقابله‌به‌مثل تروریست اعلام کرد و عقلانیت حکم می‌کند تا آمریکایی‌ها معترض و مزاحم سپاه نشده‌اند، نباید با آن‌ها درگیر شد.

مهاجری هشدار داده که ممکن است ترامپ با تروریست خواندن سپاه، دامی پهن کرده باشد تا ایران را به درگیری نظامی ترغیب کند، که باید هوشیار بود و در این دام نیفتاد.

صادرات نفت سعودی را صفر کنیم  

از وقتی آمریکایی‌ها سپاه پاسداران را تروریست اعلام کرده‌اند، اتاق فکر روزنامه کیهان هر روز پیشنهاد‌های محیر‌العقولی را در مقابله با آمریکا مطرح می‌کند و جالب این‌که تمامی این توصیه‌ها به یک جنگ نظامی تمام‌عیار ختم می‌شود. حالا سعد‌الله زارعی، در یادداشتی، هدف اصلی تروریست خواندن سپاه از سوی آمریکایی‌ها را نه تهدید نظامی که حمله‌ای اقتصادی دانسته است.

نویسنده کیهان مدعی شده که مدت‌هاست مخالفان سپاه از سیطره این نیرو بر اقتصاد ایران حرف می‌زنند و همین حرف‌ها ترامپ را ترغیب کرده است که به سپاه به‌عنوان هدفی اقتصادی توجه کند.

زارعی پس از این مقدمه، پیشنهاد داده است که باید منافع آمریکایی‌ها از منطقه خاورمیانه را به صفر برسانیم و بهترین راهکار این است که صادرات نفت عربستان متوقف شود. به نوشته کیهان، بیش از ۷۰ درصد صادرات نفت سعودی از دریای سرخ است و اگر این منطقه برای صادرات نفت عربستان نا‌امن شود، ضربه مهلکی به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها وارد می‌شود.

تراژدی کوپن

پس از سال‌ها، دوباره راهکار سهمیه‌بندی کالاهای اساسی و توزیع کوپن، این بار با نام کالابرگ الکترونیکی، در دستور کار دولت قرار گرفته است.

روزنامه جهان صنعت سراغ برخی آگاهان اقتصادی رفته و گزارشی درباره بازگشت کوپن نوشته است.

در این گزارش، با اشاره به شکست طرح دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی، آمده که بهترین کار پرداخت نقدی اختلاف ریالی بین دلار آزاد و دولتی به طبقه آسیب‌پذیر جامعه است. برخی اقتصاددان‌ها هم گفته‌اند بازگشت کوپن را نمی‌توان رجعت به گذشته دانست و در همه جای دنیا به تهیدستان کمک‌های مالی می‌شود و مثلا در آمریکا، که مهد سرمایه‌داری است، سالانه ۴۹ میلیون کوپن غذا توزیع می‌شود، پس سهمیه‌بندی کالاهای اساسی برای قشر فقیر جامعه کار درستی است و با رشد روز‌افزون قیمت‌ها، باید به‌سرعت اجرایی شود.

دستکاری مدارک در پرونده پتروشیمی‌گیت

اگر اخبار دادگاه شرکت بازرگانی پتروشیمی را پیگیری کرده باشید، لابد می‌دانید دکل‌های نفتی که مدیران این شرکت ظاهرا خریده بودند اصلا به آب‌های ایران نرسید و گویا پول این دکل‌ها از سرمایه‌گذاری در شراب‌سازی و حمایت از مبارزات انتخاباتی ترامپ سر در‌آورده است.

روزنامه شرق، در گزارشی تحقیقی، اطلاعات تازه‌ای از این پرونده فاش کرده و نوشته است مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی بسیاری از مدارک را نابود کرده‌اند و با نفوذ در سِرورهای اطلاعاتی، منابع و شواهد را از بین برده‌اند.

از سویی دیگر، مدیران شرکت بازرگانی تمامی اموال با‌ارزش شرکت را در گروی بانک گذاشته بودند و سپس وام‌های کلانی گرفته‌اند و به حساب‌های شخصی منتقل کرده‌اند و کسی هم از پول‌ها و حساب‌های شخصی مدیران خبر ندارد.

تور سیل‌گردی

خبرنگار روزنامه آفتاب، که به لرستان رفته است تا از سیل‌زدگان خبری بگیرد،در گزارشی نوشته است برخی مسئولان میان سیل و سیل‌زدگان سیاحت می‌کنند و انگار تور گردشگری آمده‌اند و با تویوتا و لندکروز از آوارها عبور می‌کنند و به رستوران می‌روند و ماهی قزل‌آلا سفارش می‌دهند.

به گزارش رضا بردستانی، حضور بسیاری از مسئولان در منطقه بحران‌زده دست‌و‌پاگیر و بی‌حاصل است و ثمره‌ای جز عکس و تبلیغات ندارد. خبرنگار آفتاب نوشته است برخی مسئولان فرق خودنمایی و خدمت‌رسانی را نمی‌دانند و فقط سعی می‌کنند در کادر قرار بگیرند و با بدبختی مردم عکس بیندازند.

تازه چه خبر؟
۳ ساعت ۴۳ ثانیه پیش
معاون دادستان مرکز استان گلستان از «بازداشت ۳۰ زن و مرد» به دلیل شرکت حضور در کلاس «مختلط» آموزش یوگا خبر داد و گفت که بازداشت شدگان «۳۰ زن و مرد با...بیشتر بخوانید
۳ ساعت ۳۱ دقیقه پیش
دادگاه تجدید نظر اکس-آن-پرووانس در جنوب فرانسه، روز پنج‌شنبه دوم خرداد، مجوز استرداد جلال روح‌الله‌‌نژاد، مهندس ایرانی به آمریکا را صادر کرد. بیست...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۸ دقیقه پیش
کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران، می‌گوید: به هیچ وجه با آمریکا مذاکره نمی‌کنند. خسروی همچنین گفت سفر مقام های مسئول کشورهای مختلف به...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۴۹ دقیقه پیش
هم‌زمان با انتخابات پارلمانی در هند،‌ ارتش پاکستان با صدور یک بیانیه رسمی از آزمایش موفق یک موشک بالستیک دوربرد با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خبر داد...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۵۳ دقیقه پیش
شبه‌نظامیان حوثی یمن از حمله پهپادی به فرودگاه نجران در نزدیکی عربستان سعودی و یمن خبر دادند. این سومین حمله در ۴۸ ساعت گذشته بوده است. شبکه...بیشتر بخوانید