تهدید معترضان به اعدام با طناب دار | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۸ آبان

تهدید معترضان به اعدام با طناب دار

اعتراض‌ها به افزایش بهای بنزین وارد چهارمین روز خود شد و روزنامه‌ها از قول مقام‌های جمهوری اسلامی ایران سیاست جداسازی مردم معترض را بازتاب دادند و با تفکیک اعتراض از اغتشاش، ادعا کردند «اعتراض آری، تخریب نه».

نعمت احمدی، حقوقدان، در یادداشتی در آرمان ملی اما گفته است با وجود حق اعتراض در قانون اساسی، به خاطر نمی‌آورد دولت حتی برای یک تجمع اعتراضی مردمی مجوز صادر کرده باشد، مگر تجمع‌های گروه اصول‌گرا و جناح راست حکومت که حتی مجوز سفارت‌نوردی داشته‌اند چه برسد به اعتراض خیابانی. به نوشته این حقوقدان، محدود شدن سندیکاها و شوراها برای اعلام انتقاد کار را به جایی رسانده است که اساسا نمی‌توان راهی قانونی برای اجتماع و اعتراض یافت. 

در همه جای دنیا، وقتی تجمع‌های اعتراضی تداوم پیدا می‌کند، مردم معترض برای شنیده و دیده شدن ممکن است تخریب هم بکنند. اما خشونت معترضان که گاه به تلافی خشونت حکومت یا به‌اعتراض صورت گرفته، اکنون نام معترض را به اراذل اجاره‌ای، اشرار و آشوبگر تقلیل داده است. روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، تیتر زده است «مردم آشوبگران را تنها گذاشتند» یا جمهوری اسلامی از قول سخنگوی دولت نوشته است «مردم صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند». 

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد معترضان را به «شهر‌سوزی» متهم کرده و کیهان آن‌ها را اراذل اجاره‌ای خوانده است که قرآن‌سوزی می‌کنند. روزنامه‌ها می‌نویسند «صف مردم از اشرار جداست» اما «اشرار» از نگاه این رسانه‌ها هر آن کسی است که هنوز به‌اعتراض در خیابان مانده است. فرهیختگان حتی ادعا کرده است این‌ها «جنگجویان وارداتی»اند. 

روزنامه دولتی ایران از قول علی ربیعی، سخنگوی دولت، تیتر زده است «صدای منتقدان را می‌شنویم»، اما همین روزنامه در سرمقاله دیروزش و به دنبال حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از تصمیم سران قوا، نوشته بود «ترمز منتقدان کشیده شد». بعد از فصل‌الخطاب رهبری، دیگر کمتر روزنامه‌ای از سیاست دولت انتقاد کرد. معلوم نیست وقتی هیچ رسانه‌ای در حکومت صدای انتقاد مردم را منعکس نمی‌کند، دولت صدای معترضان را جز به فریاد و از خیابان چگونه خواهد شنید؟ 

برخی سردبیران حتی حاضر نیستند حضور اقشار مختلف و ادامه ناآرامی‌های اخیر را به رسمیت بشناسند. آرمان ملی وضعیت در استان‌های مختلف را با این تیتر به صفحه نخست آورده که «چند استان در حالت نیمه‌آرام» و نوشته فضای کشور نسبت به روزهای شنبه و یکشنبه آرام‌تر شده است، اما مردم هنوز جسته و گریخته ناراحتی خود را ابراز می‌کنند.  

روزنامه سازندگی هم در تقلیل اعتراض‌های مردمی، ناآرامی‌ها را به نرخ بیکاری ربط داده و معترضان را «بیکاران» خوانده است. 

عماد افروغ، تحلیلگر سیاسی جریان اصول‌گرا، در گفت‌و‌گو با رسالت فرضی دارد که نشان‌دهنده فاصله عمیق حکومت از جامعه است. افروغ گفته است: «شعارهایی که ساختارشکنانه هستند، شروعش نمی‌تواند از سوی مردم باشد.» 

روزنامه رسالت همچنین با رییس کمیسیون ملی گفت‌و‌گو کرده که مدعی شده است طرفداران مریم رجوی و سلطنت‌طلب‌ها عامل آشوب و تخریب‌اند و این خشونت عریان کار مردم نیست.

این گفته‌ها در حالی است که در جریان اعتراض‌های جلیقه‌زردها، دولت ایران خشونت و آشوب در فرانسه را نتیجه ناامیدی معترضان از تحقق مطالباتشان می‌دانست و به مقام‌های فرانسه توصیه می‌کرد در مقابل خشونت معترضان خویشتن‌دار باشند.

برویم سراغ روزنامه‌خوانی امروز.

گرانی بنزین = توزیع فقر

 

روزنامه جهان صنعت طرح معیشتی دولت را «توزیع فقر» خواند و نوشت کمک مالی دولت به خانوارها در مقابل میزان تورم سالانه ناشی از افزایش بهای بنزین بسیار ناچیز خواهد بود و حتی به فقیرتر شدن دهک‌های پایین جامعه منجر خواهد شد.

در این روزنامه آمده است رویه دولت در اصلاح قیمت سوخت را نمی‌توان حتی طرحی در جهت برقراری عدالت اجتماعی دانست، چرا که در عمل کلیه دهک‌های درآمدی از سهمی برابر با ۶۰ لیتر بنزین با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان برخوردار خواهند بود و در این بین، افرادی که خودرو ندارند، به روال سابق، از یارانه بنزین محروم می‌مانند. 

جهان صنعت همچنین پیش‌بینی می‌کند کمک مالی دولت با توجه به ارزش ریالی این کمک‌ها که به‌مرور روند کاهشی خواهد داشت و تورم سالانه، سفره معیشتی خانوارها را کوچک‌تر می‌کند و در عمل، گرانی بنزین سیاستی است در جهت توزیع فقر و نه بازتوزیع درآمدها.  

دولت مدعی است از هدفمندی یارانه‌ها هیچ نفعی نمی‌برد. این در حالی است که به نوشته جهان صنعت، دولت برای کسری بودجه ناشی از تحریم‌ها، به‌جای مقابله با فرار مالیاتی برای جبران این کسری، اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است و با سیاست پوپولیستی سعی در کتمان واقعیت دارد. 

معترضان بیکار

 

روزنامه سازندگی ناآرامی‌ها را به نرخ بیکاری ربط داده و معترضان را «بیکاران» خوانده است. این روزنامه با مقایسه نرخ بیکاری در کانون‌های اعتراض، شلوغی‌های اسلامشهر، شهریار و ملارد را به نرخ بیکاری ۱۰ درصدی این شهرها ربط داده، چون بیشترین خبرهای اعتراض‌های اخیر در استان تهران از این شهر آمده است. 

گزارشگر سازندگی در حالی معترضان شهرهای حاشیه تهران را «بیکاران» توصیف کرده است که اتفاقا افزایش بهای بنزین بر هزینه‌های جاری ساکنان حاشیه تهران که اغلب برای کار، تحصیل یا دسترسی به بیمارستان‌ها و ادارات هر روز مجبورند به تهران بروند، بیشترین تاثیر را دارد.  

سازندگی همچنین نرخ بالای بیکاری در سیرجان و بهبهان را که از کانون‌های اعتراض‌های اخیر بودند مثال دیگری بر ادعایش دانسته و گفته است سیرجان ۱۲ هزار و ۶۰۰ بیکار دارد که بالاترین نرخ بیکاری در کرمان است. 

اگرچه بیکاری و فقر از عوامل موثر در اعتراض عمومی است، بیکار خواندن معترضان یعنی نادیده گرفتن اعتراض اقشار مختلف جامعه. ضمن این‌که مثال نقض فرضیه سازندگی گستردگی اخبار اعتراض‌ها در شهرهای اصفهان، شیراز و تبریز است.

حمایت می‌کنیم به‌شرط بازگشت پول به مردم

 

اکبر ترکان، مشاور رییس‌جمهوری و از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، در روزهای اخیر بارها از سیاست دولت حمایت کرده است. ترکان امروز اما در گفت‌و‌گو با روزنامه اعتماد گفته است ما تنها در صورتی از این سیاست دولت حمایت می‌کنیم که درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین به زندگی اقشار ضعیف جامعه بازگردد. این‌طور نشود که دولت فردا تغییر روش دهد و ما جلوی مردم سکه یک پول بشویم. 

ترکان در پاسخ به این ایراد که تصمیم دولت هرچند درست است، نحوه بیان و زمان اعلام آن اشتباه بوده است، این ایرادها را قابل اعتنا ندانسته و گفته است این اظهارنظرها به همان رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی روحانی و رییسی بازمی‌گردد. 

ترکان معتقد است روحانی باید این سیاست را از سال نخست دولت انجام می‌داد نه این‌که افزایش قیمت بنزین را به سال ششم دولتش موکول می‌کرد. از نگاه ترکان، اگر روحانی همان سال اول این روند اصلاح قیمت را آغاز می‌کرد، به موازات آن اصلاح قیمت نفت، گاز، برق و آب هم می‌توانست صورت گیرد. 

اعدام با طناب دار

 

روزنامه کیهان با انتشار متنی که مدعی است اعتراف‌های اکثر سرگروه‌های بازداشت‌شده در اعتراض‌های اخیر است، آن‌ها را اشرار اجاره‌ای خوانده است که برای تخریب و آشوب آموزش دیده بودند. 

در متنی که کیهان به‌عنوان اعتراف منتشر کرده، آمده است، «ما در خارج و داخل کشور آموزش دیده بودیم. تعیین زمان شروع آشوب‌ها به عهده ما نبود و گفته بودند گوش‌به‌زنگ باشیم. ما نمی‌دانستیم موضوع اعتراضی که قرار است به‌خاطر آن دست به آشوب و تخریب بزنیم چیست و گفته بودند ماموریت شما تخریب و آشوب و آتش زدن است».

کیهان مدعی شده است این اشرار اجاره‌ای اقرار کرده‌اند قرار بر این بود اگر شناسایی شدیم، با سرپل‌ها تماس بگیریم تا از کشور خارج شویم و چنانچه شناسایی نشدیم، مبالغی دریافت می‌کنیم. 

کیهان همچنین گفته حکم اعدام با طناب دار برای سرگروه‌های آشوب اخیر قطعی است، تا شاید با ایجاد وحشت معترضان را به خانه برگرداند. 

پروژه نخ‌نمای اعتراف‌گیری برای ارتباط‌دهی معترضان به خارج از کشور چنان نچسب است که نیروهای اطلاعاتی مجبور شدند با چنین سناریویی، حضور خودجوش مردم در خیابان‌ها را برنامه‌ریزی‌شده و آشوبگری بنامند تا سرکوب را توجیه کنند.

بیکاری بیش از ۸۰ هزار نفر با قطع اینترنت

 

دو روز است که اینترنت در بسیاری از نقاط کشور به‌ دلایل امنیتی قطع شده است. بشارت نو در گزارشی درباره تاثیر قطعی اینترنت بر وضعیت زندگی و کار مردم نوشته است. 

با قطع اینترنت، دسترسی مردم به کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اختلال روبه‌رو شده است. خدمات مشاغل اینترنتی که از سرورهای ایرانی استفاده می‌کنند اما «هاست» آن‌ها در خارج از کشور قرار دارد کاملا متوقف شده‌اند. 

با این حال، وضعیت حتی برای آن دسته مشاغل اینترنتی که هاست آن‌ها در داخل کشور قرار دارد با کندی و دشواری همراه است. 

به گفته الفت نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌و‌کارهای فضای مجازی، قطعی اینترنت در سال ۸۸ هم اتفاق افتاد اما اکنون تعداد مشاغل مرتبط با اینترنت ۲۰۰ برابر شده است. 

گفته می‌شود تعداد شاغلان کسب‌و‌کارهای رسمی در فضای مجازی ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر و این منهای افرادی است که از طریق رسانه‌های اجتماعی مشغول به کارند. 

رسانه‌های ضدانقلاب در داخل ایران

 

جوان نوشت قطعی اینترنت در ایران باعث شد روشن شود که پشت پرده برخی کانال‌های ضدانقلاب در فضای مجازی در همین ایران است، چرا که با قطعی اینترنت در ایران، فعالیت این کانال‌ها نیز با متوقف شده است. 

به نوشته جوان، کانال کلمه هم با قطعی اینترنت در ایران، دیگر فعالیت ندارد و فعالیت کانال‌هایی چون سحام‌نیوز، آژانس ایران خبر، جهان باستان و مملکته نیز با اختلال مواجه شده است. 

جوان توقف یا اختلال فعالیت‌های این کانال‌ها را به این معنا دانسته است که ادمین این کانال‌های تلگرامی در داخل کشورند.

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More