تصویب قوانین جدید برای فروش توله‌سگ‌ها در بریتانیا | ایران اینترنشنال

تصویب قوانین جدید برای فروش توله‌سگ‌ها در بریتانیا

 

دولت بریتانیا تصمیم به برخورد با پرورش‌دهندگان و قاچاقچیان سگ در این کشور گرفته است. این تصمیم در راستای کاهش تعداد حیواناتی گرفته شده است که در شرایطی ناگوار نگهداری می‌شوند و از آنان بدون رعایت اصول بهداشتی و سلامت حیوان، برای جفت‌گیری و تولیدمثل استفاده می‌شود.

براساس این تصمیم جدید، فروش توله‌ سگ و گربه ازسوی فروشگاه‌های حیوانات و سایر دلالان که فاقد مجوزهای لازم باشند، ممنوع خواهد شد و کسانی که قصد خرید و یا برعهده‌گرفتن سرپرستی حیوانات خانگی‌ای را دارند که کمتر از ۶ماه از عمرشان گذشته باشد، می‌بایست حیوان مورد علاقه خود را مستقیما از پرورش‌دهنده آن حیوان و یا مراکز رسمی نجات حیوانات خانگی خریداری کنند.

به گفته مایکل گوو، وزیر محیط‌زیست بریتانیا، دولت قصد دارد قانونی را تصویب کند که براساس آن خرید و یا به‌سرپرستی گرفتن توله‌سگ‌ها از هر شخص و یا مرکزی جز پرورش‌دهندگان دارای مجوز رسمی و یا مراکز حمایت از حیوانات بی‌سرپرست مجوزدار را غیرقانونی اعلام کند. این قانون جدید شامل توله گربه‌ها نیز خواهد شد.

درصورت تصویب و اجرایی‌شدن این قانون جدید، شرایط برای کسانی که تمایل به خرید و یا سرپرستی حیوانی خانگی دارند، آسان خواهد شد و این افراد، اطلاعات دقیقی از محل تولد و شرایط رشد و نگهداری حیوان مورد علاقه خود را در اختیار خواهند داشت.

مایکل گوو می‌گوید:«ما با تصویب این قوانین جدید، اطمینان خواهیم یافت که خریداران حیوانات خانگی از شرایط تولد و رشد حیوان مورد علاقه خود، آگاهی کامل یافته و با اطمینان بیشتری اقدام به خریداری کنند.»

او می‌افزاید: «ما به‌دنبال ممنوعیت فروش واسطه‌ای این حیواناتیم. افراد تنها می‌توانند این حیوانات را از پرورش‌دهندگان قانونی بخرند؛ کسی که بتوانند با او از نزدیک دیدار کنند و توله‌ای را که قصد خریدش را دارند، درکنار مادرش مشاهده کنند تا اطمینان پیدا کنند که او در محیطی سالم رشد کرده است.»

این قانون ثمره تلاش ۹ساله کمپینی به‌نام «قانون لوسی» است که ازسوی یک دامپزشک بریتانیایی به‌نام «مارک آبراهام»، از اعضای کمپین حمایت از توله‌سگ‌ها، راه‌اندازی شده است.

مارک آبراهام، فعالیت خود را تحت‌تاثیر داستان زندگی سگی به‌نام لوسی که در سال ۲۰۱۳ از یک مزرعه پرورش توله‌سگ‌ها نجات داده شده بود، آغاز کرد.

«لوسی» ماده‌سگی است که به‌مدت ۵سال بدون توقف و در شرایطی بسیار وحشتناک، از او توله‌کشی بی‌رویه می‌شد. تمام توله‌های لوسی در هفته‌های اول پس از زایمان فروخته می‌شدند، پیش از آنکه به یک سگ بالغ تبدیل شوند. «لوسی» در تمام مدت ۵سال، حتی از ابتدایی‌ترین امکانات لازم برای نگهداری یک حیوان محروم بود؛ تا جایی‌که حتی محل خواب و استراحت او، درمیان براده‌های چوب قرار داشت.

لوسی در تمام مدت اسارتش، یا در داخل قفس نگهداری می‌شد و یا به میله‌ای بسته شده بود.

 

پرورش و تولیدمثل توله‌‌سگ، کسب‌وکاری پردرآمد

تقاضا برای خرید توله‌‌‌سگ در بریتانیا، بسیار بیشتر از تولید این حیوان در مراکز مجاز است و به‌همین دلیل، تولید‌کنندگان غیر‌مجاز برای فروش توله‌‌های سگ و گربه، قیمت‌هایی گزاف دریافت می‌کنند.

به گفته گوو، درصورت تصویب این قوانین جدید و محدودیت‌هایی که برای بیش از ۲هزار کسب‌وکار مرتبط با این تجارت در بریتانیا به‌وجود خواهد آمد، احتمال آن وجود دارد که این تجارت، به‌شکل زیر‌زمینی به حیات خود ادامه دهد.

به احتمال زیاد، با تصویب این قوانین جدید، مسیر برای علاقه‌مندان به حیوانات خانگی بسیار هموار خواهد شد، ولی با تمام این وجود، اگر به خرید توله‌ سگ و یا گربه علاقه‌مندید، حتما موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

این راهنما برای ساکنان بریتانیا تهیه شده، ولی می‌تواند درمورد کشورهای مختلف دیگر نیز کارآمد باشد.

 • هیچ‌گاه از فروشگاه حیوانات، حیوان مورد علاقه خود را نخرید. توله‌ حیوانات، باید تا زمانی که شما آن را می‌خرید، درکنار مادر خود باشد.

 • همواره در هنگاه خرید، از محل تولد و تولید‌مثل حیوان بازدید کنید تا مطمئن شوید که در شرایطی مناسب به‌دنیا آمده است.

 • در هنگام بازدید از محل جفت‌گیری و تولیدمثل حیوان، مطمئن شوید که توله‌ها با مادر خود، رفتاری طبیعی و شاد دارند. بعضی از پرورش‌دهندگان برای گمراه‌کردنتان، حیوانی دیگر را به‌عنوان مادر توله به شما معرفی می‌کنند. مشاهده رابطه توله و مادر و میزان ارتباط شاد آن‌ها، حاکی‌از سلامت توله است.

 • اگر به هر دلیلی از نشان دادن مادر به شما خودداری شد و یا بهانه‌هایی همچون «تحت درمان است» و یا «برای قدم زدن به بیرون برده شده» آورده شد، از خرید منصرف شوید.

 • مطمئن شوید که توله مورد نظر شما در خانه است و درصورتی‌که برای تحویل به شما به بیرون از خانه آورده شده است، از خرید آن خودداری کنید.

 • از فروشنده درخواست کنید تا تمامی مدارک سلامت لازم برای نژاد مورد نظر خود را به شما ارائه دهد.

 • یک پرورش‌دهنده خوب می‌بایست تمامی مدارک و اسناد مرتبط با واکسن‌ها و میکروچیپ و مراحل درمانی و پزشکی توله را به شما ارائه دهد.

 • قبل از دیدار با پرورش‌دهنده، درخصوص اولین واکسن‌های مورد نیاز توله با او صحبت کنید.

 • برخی از پرورش‌دهندگان مدارک تقلبی به خریدار تحویل می‌دهند. مراقب این موضوع باشید.

 • برای خرید توله مورد نظر خود، عجله نکنید. برای انجام مراحل کامل خرید، به خود فرصت کافی بدهید. یک پرورش‌دهنده خوب، سوالات بسیاری از شما درخصوص نحوه زندگی و شرایط زندگی‌تان خواهد پرسید، چراکه برای او اهمیت دارد توله‌ای که قصد خریدش را دارید، در چه شرایطی قرار است زندگی کند. همان‌گونه که شما می‌خواهید از خوبی پرورش‌دهنده مطمئن شوید، او نیز همین خواسته را خواهد داشت.

 • توله‌ها می‌بایست سرحال، شاد و بازیگوش باشند. درصورتی که به هر دلیلی احساس کردید که توله مورد نظر شما سالم به‌نظر نمی‌آید، از خرید آن خودداری کنید. فکر نکنید که با خرید خود، او را نجات می‌دهید. شما با خرید اشتباه خود، فضا برای تولید یک توله دیگر را در اختیار آن‌ها قرار خواهید داد. به‌جای آن، فروشنده‌ای را که باور دارید رفتاری نامناسب با توله‌ها دارد، به شهرداری محل گزارش کنید و پیگیر گزارش خود باشید.

 

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت،‌ رهبر حزب یامینای اسرائیل که امیدوار است بتواند به نخست‌وزیری این کشور برسد، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره پرنفوذ سپاه...More
سازمان اطلاعات امنیت کانادا در یک گزارشی که از حالت محرمانه خارج شده اعلام کرد که ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار «اطلاعات نادرست»...More
نسرین ستوده،‌ وکیل و فعال حقوق بشر که به تازگی در پی ابتلا به کرونا به مرخصی آمده بود،‌ با تماس مسئولان قضایی مجددا به زندان قرچک بازگشت. رضا خندان،...More
اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، با هشدار نسبت به شدت شیوع کرونا از ساکنین این شهر خواست از منزل خارج نشوند. هم اکنون ظرفیت مبتلایان به کووید-۱۹ بستری...More
والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، که در زمان دولت او فرانسه میزبان روح‌الله خمینی در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ شده بود، در سن ۹۴ سالگی درگذشت...More