بارش باران‌های اسیدی بر سر تخت جمشید | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۳ آبان‌ماه 

بارش باران‌های اسیدی بر سر تخت جمشید

خبر بازداشت رسول دانیال‌زاده، که در رسانه‌های ایران به سلطان فولاد معروف شده است، به صفحه اول روزنامه‌ها رسید. روزنامه‌های اصول‌گرا دانیال‌زاده را به دولت و برادر رییس‌جمهوری منتسب می‌دانند ولی روزنامه‌های نزدیک به دولت، می‌گویند او متهمی است که با افرادی از همه جناح‌های سیاسی کشور روابط حسنه‌ای داشته است.

روزنامه اصول‌گرای جوان با تیتر «جعبه سیاهِ جیغ‌های ضد مبارزه با فساد آمد»، دانیال‌زاده را جعبه سیاه و مطلع اصلی پرونده‌های بابک زنجانی، اکبر طبری و حسین فریدون می‌خواند که با دستگیری‌اش، علت جنجال‌های روحانی هم معلوم می‌شود. اما روزنامه سازندگی تیتر زده است «بازداشت بدهکار دونبش» تا یادآوری کند دانیال‌زاده فقط با دولتی‌ها فالوده نمی‌خورد. 

انتقادها به روحانی در رسانه‌های اصول‌گرا ادامه دارد. با این حال، مهدی مطهرنیا در سرمقاله آرمان ملی نوشته است تخریب رییس‌جمهوری می‌تواند باعث تزلزل ساختار قدرت شود. از نگاه این کارشناس علوم سیاسی، برخورد با روحانی چه از منظر شخصی و چه جایگاه ریاست جمهوری، نوعی خودزنی است. به نوشته مطهرنیا، اتهام‌زنی به رییس‌جمهوری که تحت سیستم نظارتی و حذفی شورای نگهبان انتخاب شده و با تنفیذ رهبری بر سر کار آمده است، تنها او را به پاسخگویی وانمی‌دارد، بلکه نظام و رهبری که او را تایید و تنفیذ کرده هم باید پاسخگو باشد. 

از آغاز جنبش‌های اعتراضی در عراق و لبنان، روزنامه‌های کیهان و جوان در گزارش‌ها و یادداشت‌های اختصاصی، ضمن بحق خواندن خواسته‌های معترضان، آشوب‌ها را نتیجه تحرکات سفارتخانه‌های عربستان سعودی و آمریکا می‌دانستند و حتی پیش‌تر، حسین شریعتمداری از حشد شعبی و نیروهای انقلابی عراق خواست به سفارت اسرائیل و عربستان سعودی در بغداد حمله کنند. اما امروز، یادداشت روزنامه جوان نشان می‌دهد که روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران خطر اعتراض‌ها را بیش از دولت عراق متوجه ایران و به تعبیر آن‌ها، جبهه مقاومت می‌داند و پیش‌بینی کرده که این یک رزمایش واقعی برای انتقال اعتراض‌ها به داخل ایران است. 

تا یادمان نرفته است، بگوییم که امروز مسابقه فوتبال ایران و عراق به میزبانی اردن برگزار می‌شود و همه روزنامه‌های ورزشی از حساسیت و اهمیت این بازی نوشته‌اند. این دیدار بازی چهارم از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است که به‌دلیل ناامنی بصره، بنا بر تصمیم فیفا، بازی در اردن انجام می‌شود. روزنامه‌های ورزشی از اهمیت پیروزی در برابر عراق برای کسب امتیاز در جدول رده‌بندی نوشتند اما در فضای سیاسی ملتهب و اعتراض‌‌ها در عراق، این بازی حساسیت‌های فراتر از زمین فوتبال دارد. 

برویم سراغ روزنامه‌خوانی امروز.

بارش باران‌های اسیدی برسر تخت جمشید

 

به گزارش آرمان ملی، فعالیت پتروشیمی شیراز مهم‌ترین عامل ایجاد باران‌های اسیدی است که بر سر تخت جمشید می‌بارد و آثار مخربی بر این میراث جهانی دارد. باران‌های اسیدی فاجعه‌ای نزدیک است و می‌تواند نقوش و سطوح سنگی تخت جمشید را برای همیشه از بین ببرد. 

به گفته مدیر پیشین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، عوامل شیمیایی ناشی از فعالیت پالایشگاه پتروشیمی شیراز به اضافه آلودگی هوا موجب بارش باران‌های اسیدی در مجموعه تخت جمشید شده است. مسعود رضایی منفرد البته خطر پیامدهای جبران‌ناپذیر باران‌های اسیدی برای مردم شهرستان مرودشت را حتی بیشتر از تخت جمشید می‌داند. 

یک کارشناس میراث فرهنگی توضیح می‌دهد که سنگ‌های تخت جمشید کربنات کلسیم بسیار زیادی دارد و این نوع سنگ‌ها به‌راحتی در برابر اسید و آب آسیب‌پذیرند. به گفته کارشناسان، بی‌تردید فرایند فرسایش تخت جمشید در شرایط کنونی ۲۰ برابر سال‌های گذشته است. 

رییس گروه زمین‌شناسی دانشگاه شیراز هم با تایید این‌که منشا این باران‌ها در تخت جمشید طبیعی نیست، گفته تنها راه حفاظت از این میراث ملی پایش و کنترل کارخانه‌های اطراف مجموعه تخت جمشید است.

 

توقیف‌های بی‌دلیل و درددل مترجمان

 

صنعت نشر ایران علاوه بر سانسور، با پدیده ممنوعیت کتاب‌هایی که بارها چاپ شده‌اند مواجه است، کتاب‌هایی که بعد از چند بار تجدید چاپ، حق انتشارشان لغو می‌شود. ممنوعیت کتاب‌های یووال نوح هراری بهانه یادداشت‌های مترجمان در روزنامه اعتماد است. 

عبدالله کوثری غیرقانونی شدن کتاب‌ها را به‌نفع واسطه‌ها می‌داند که از نسخه‌های غیرقانونی و قاچاق سود می‌برند. این مترجم گفته مهم‌ترین مشکل تعدد نهادهای تصمیم‌گیرنده است. اگر قرار است نهاد یا وزارتخانه‌ای متولی صدور مجوز کتاب در کشور باشد، آن مجوز باید ملاک نهایی و نویسنده و مترجم خیالش آسوده باشد که چاپ و انتشار کتاب بعد از صدور مجوز به هیچ دلیلی دچار اختلال نخواهد شد. در غیر این‌صورت، تکلیف تولید‌کننده اعم از ناشر، نویسنده، تهیه‌کننده سینما و کارگردان روشن نیست.

سودابه قیصری هم نوشته است ما تمام مراحل حذف و اصلاحیه‌های ارشاد را می‌گذرانیم تا سرانجام مجوزی صادر شود، اما می‌بینیم بعد از انتشار و به‌دنبال واکنش‌های افراد و نهادهای خاص، ارشاد نظرش را عوض می‌کند. این مترجم به عملکرد اتحادیه ناشران و کتابفروشان هم معترض است و می‌گوید آن‌ها به‌جای حمایت از حقوق اعضای صنف، در خدمت خواسته‌های دولت‌اند. 

قیصری در ادامه افزوده است بعد از اعلام ممنوعیت انتشار چند کتاب، اتحادیه به‌جای اعتراض، خودش جلوی فروش و توزیع کتاب را می‌گیرد و حتی به خبرگزاری‌ها اطلاعیه می‌دهد. 

مترجم دیگری نوشته است خواننده قیم نمی‌خواهد. کتاب خوب و کتاب بد وجود ندارد. کتاب هیتلر بعد از جنگ جهانی دوم چاپ شد و تا امروز بارها تجدید چاپ شد. به گفته سهیل سمی، ممنوعیت کتاب فقط مترجم و ناشر را از پا درمی‌آورد، وگرنه کتاب همچنان در بازار قاچاق به فروش می‌رسد.

 

اعتراض‌ها در عراق عکس برگردانِ فتنه سبز ایران است

 

عبدالله متولیان در یادداشتی با عنوان «عراق، گذرگاه استراتژیک محور مقاومت»، به‌صراحت نوشته اعتراض‌ها در عراق مهندسی‌شده و علیه محور مقاومت و مشخصا ایران است. 

یادداشت‌نویس روزنامه جوان با منتسب کردن اعتراض‌های عراق به ائتلاف «غربی، عربی، وهابی» مدعی شده است فقط آمریکا ۷ تریلیون دلار برای ایجاد خاورمیانه جدید و تغییر منطقه غرب آسیا هزینه کرده است. 

از نگاه متولیان، تغییر جهت تظاهرات اعتراضی از موضوع معیشت و فساد به مسائل سیاسی و تغییر قانون اساسی سبب بیداری و انسجام مسئولان عراقی شده است تا مقابل آشوبگران بایستند. 

یادداشت‌نویس روزنامه جوان تظاهرات عراقی‌ها را عکس برگردان دقیق از کودتای آمریکایی و فتنه سبز سال ۸۸ در ایران دانسته است و پیش‌بینی کرده این رزمایشی واقعی برای انتقال اعتراض‌ها به داخل ایران در آستانه انتخابات مجلس است. 

نویسنده این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران مسئولان عراقی را ارشاد کرده است که از بیان مواضع دوقطبی‌ساز، ناامیدکننده و بحران‌آفرین به‌شدت پرهیز کنند و زمینه را برای انتخابات فراهم آورند.

 

خطر فرونشست زمین بیخ گوش تهرانی‌هاست

 

ابتکار نوشته است شاید حس نکنید، ولی سالانه ۵ تا ۲۵ سانتی‌متر فرونشست زمین به‌ویژه در مناطق جنوبی تهران رخ می‌دهد، یعنی به اندازه یک پله! گویا شهر هرسال، پله‌پله به سوی عمق زمین پایین می‌رود. 

شکستن آسفالت‌ها، ترک‌های روی دیوارها و ساختمان‌های سست تنها بخشی از پیامدهای قابل‌مشاهده نشست زمین‌اند. اخیرا اعلام شد مقبره شاه‌عبدالعظیم حسنی در شهر ری به‌دلیل همین پدیده کج شده است. 

کارشناسان دلایل فرونشست زمین در تهران را افزایش جمعیت، افزایش بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، توسعه ناپایدار و فعالیت‌های‌ معدنی می‌دانند. 

زهرا نژاد‌بهرام، عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر، فرونشست را، بعد از زلزله و سیل، جدی‌ترین خطر پایتخت اعلام کرد. به گفته نژادبهرام، هیچ مرکزی برای نظارت و کنترل فرونشست وجود ندارد، با وجود این‌که این پدیده از جنوب به داخل شهر در حال پیشروی است و اکنون تا نزدیکی فرودگاه مهرآباد رسیده است. 

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران هم گفته است تمام حوادث فروریزش در سال‌های اخیر نشان داده همگی روی خطوط مترو رخ داده است. گفته می‌شود گودبرداری‌های عمیق موجب فروریزش می‌شود و اگر مثلا زیر یکی از پایه‌های دکل برق فشار قوی رخ دهد، یعنی انتقال برق به جنوب کشور که از تهران می‌گذرد مختل و نیمی از شهرهای ایران خاموش می‌شود.

 

چرا بازی ایران و عراق مهم است

 

روزنامه ورزشی گل نوشته است خدا کند به ویلموتس، سرمربی تیم ایران، گفته باشند که بازی ایران‌ـ‌عراق فراتر از مرگ و زندگی است. 

به گزارش گل، تیم ملی ایران نیاز ضروری به کسب امتیاز دارد تا اثر باخت مقابل بحرین، از لحاظ روانی و جدولی، پاک شود و باید مراقب باشد که شکست نخورد. به گزارش گل، در حال حاضر، بحرین و عراق با هفت امتیاز در گروه ما صدرنشین‌اند و اگر عراق ما را ببرد، چهار امتیاز پیش می‌افتد و تصور کنید چه فاجعه‌ای رقم خواهد خورد. 

مسابقه امروز برای فوتبال ایران بسیار مهم و ممکن است ما را در خطر حذف از جام جهانی قرار دهد. عراقی‌ها هم نشان داده‌اند برای بازی با ایران مصمم و آماده‌اند. حتی یک تاجر عراقی وعده داده است به گلزن این مسابقه یک آپارتمان در شهر بغداد پاداش می‌دهد. 

روزنامه گل نگران است مبادا سرمربی و کادر تیم حریف را دست‌کم گرفته باشند، چرا که اشکان دژاگه، علیرضا جهانبخش و سعید عزت‌اللهی به تیم ملی دعوت نشده‌اند و احسان حاج صفی هم به‌دلیل مصدومیت در ترکیب تیم نیست.

مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی تیم ملی ایران، در سه اردو تیم را همراهی کرده است و می‌گوید اهمیت بازی را می‌داند اما نباید روی تیم فشار باشد. 

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، به خبرنگاران گفته است هیچ مساله حاشیه‌ای وجود ندارد و عراق کشور همسایه ماست و همیشه همسایه ما خواهد ماند و برد و باخت در این بازی، فقط برد و باخت در زمین است.

 

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More