ایمن سازی خط 7 مترو 400 میلیارد تومان خرج دارد | ایران اینترنشنال

ایمن سازی خط 7 مترو 400 میلیارد تومان خرج دارد


شهردار تهران می گوید: ایمن سازی خط ۷ مترو تهران به ۴۰۰ میلیارد تومان  بودجه نیاز دارد و این سازمان در تلاش است  تا با تامین این مبلغ، خط ۷ متروی تهران را تا اول فروردین ماه و آغاز سال نو راه‌اندازی کند.
به گزارش ایسنا، محمد علی نجفی، روز پنجشنبه دوم آذر گفت: مهم‌ترین اولویت شهرداری در بهبود وسائل حمل و نقل عمومی، سرمایه‌گذاری بر روی مترو است.

به گفته نجفی، در حال حاضر در شهر تهران ۱۳۰۰ واگن مترو وجود دارد که  نزدیک به یک سوم آنها یا کار نمی‌کند یا باید تعمیر شود. در صورتی که تعداد واگن‌های فعال در متروی تهران باید به ۴۰۰۰ واگن برسد.

براساس گفته های امروز نجفی، قرار است تا کمپانی‌های خارجی شرکت کننده در مناقصه، منابع لازم را برای ساخت واگن‌ها تامین کنند؛ چرا که منابع داخلی برای ساخت واگن‌ها به اندازه کافی وجود ندارد، اما قرار است تا ۴۰ درصد از ساخت واگن‌ها در داخل کشور انجام شود.
شهردار تهران همچنین از برگزاری مناقصه‌ای بین‌المللی از طریق وزارت کشور برای خریداری ۶۵۰۰ واگن مترو خبر داد و گفت: قرار بود تکلیف این مناقصه تا پایان آبان ماه مشخص شود، اما با درخواست شرکت‌های حاضر در مناقصه این زمان تمدید شد.
به گفته محمدعلی نجفی در حال حاضر میزان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر تهران حداکثر ۴۶ درصد است که ۲۵ درصد از آن با تاکسی و ماشین‌های سواری و ۲۱ درصد از آن با مترو و اتوبوس انجام می‌شود.

شهردار تهران  همچنین اعلام کرد که  در حال حاضر ۶۵۰۰ اتوبوس در سطح شهر فعال هستند و این تعداد باید به ۱۰ هزار اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی افزایش یابد. با توجه به اینکه بخش خصوصی وارد سرمایه‌گذاری در این بخش شده است، رسیدن به این هدفگذاری مسیر راحت‌تری را نشان می‌دهد. در حالی که مترو به دلیل سرمایه‌گذاری شهرداری و دولت، مسیر دشوارتری را در پیش دارد. پیش بینی می‌کردیم که قیمت مطرح شده در این مناقصه  باید زیر یک میلیون دلار باشد، ولی در حال حاضر مبالغ بیشتری پیشنهاد داده شده است.

شهردار تهران با اشاره به روزهای هوای تهران در شرایط نامطلوب گفت:  در سال ۹۵ نزدیک به ۸۹ روز از سال هوای تهران در شرایط نامطلوب هشدار یا بدتر قرار داشت.

به گفته نجفی، سوخت‌های فسیلی و استانداردسازی آنها به همراه تولید خودروهایی که آلودگی کمتری تولید می‌کنند، از اولویت بهبود هوای شهر تهران است که در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

او همچنین عنوان کرد: باید مسأله کاتالیست‌های خودروها را که مانع از ورود آلودگی به هوا می‌شوند، جدی بگیریم و به سمت گازسوز کردن اتومبیل‌های مصرف کننده سوخت فسیلی حرکت کنیم.
شهردار تهران، برقی شدن موتورسیکلت‌ها را از راهکارهای کاهش آلودگی هوا دانست و خاطر نشان کرد: اگرچه در این دو سال آلودگی هوا بهبود نسبی پیدا کرده است، اما باید استانداردهای سوخت را به سمت یورو۵ ببریم.

به گفته او،  برای مثمر ثمر شدن در این زمینه به سه مرحله نیاز است.  مرحله اول مربوط به داشتن برنامه است که دولت در سال ۹۰ و ۹۳ برنامه ریزی‌هایی در این زمینه را انجام داده است.مرحله دوم مربوط به تامین منابع است که در این زمینه هم برای مثال در تامین حمل و نقل عمومی برقی به منابع بسیار زیادی احتیاج داریم و سپس  مرحله مدیریت است که بدون شک در کشور ضعف‌هایی وجود دارد. این در حالی است که شهرهای پیشرفته شاخص‌های کیفیت زندگی را به حد مطلوبی رسانده‌اند و به دنبال شاخص‌هایی مانند نبود زباله یا آلودگی هستند، اما آمادگی لازم برای اجرای این شعارها در شهر تهران وجود ندارد.

محمد علی نجفی همچنین، در مورد آمادگی تهران در مقابله با  حوادث غیرمترقبه مثل زلزله  خاطر نشان کرد: مدیریت بحران تهران از برخی جهات در شرایط مناسبی قرار دارد و جای نگرانی نیست. در بخش آموزش و سخت افزاری آمادگی داریم. البته مدیریت و پیشگیری باید محور قرار گیرد که نظام مهندسی بخشی از مقوله پیشگیری به حساب می‌آید و البته این موضوع در حیطه شهرداری تهران نیست.
براساس گفته های شهردار تهران، در برخی نقاط پایتخت ساختمان‌ها روی گسل یا نزدیک به گسل ساخته شده‌اند که کار اشتباهی است. برخی ساختمان‌های تهران در برابر زلزله ۷ ریشتری هم مقاوم هستند، اما برخی نیز در مقابل زلزله پنج ریشتری نیز مقاومت ندارند. در آئین‌نامه نظام مهندسی تاکید شده که ساختمان‌ها حداقل باید در برابر شدت زلزله ۷ ریشتری، مقاوم باشند.

 

تازه چه خبر؟
فیسبوک در گزارشی اعلام کرد بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی در کشورهای مختلف با هدف افزایش تعداد کلیک‌ها و گسترش مخاطبان خود مطالبی را درباره...More
نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More