خبر فوری

 • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد
 • نماینده مجلس: یارانه ۲۲میلیون ایرانی قطع می‌شود
 • اردوغان: ظرف روزهای آینده مرکز عفرین را محاصره خواهیم کرد
 • تعداد اجساد کشف‌شده‌ سرنشینان هواپیمای تهران - یاسوج به ۴۵ رسید
 • پرسپولیس تهران با نتیجه سه بر یک از السد قطر شکست خورد
 • استقلال تهران یک بر صفر الهلال سعودی را شکست داد
 • وزیر راه ایران در گردنه استیضاح
 • اختلال در استفاده از پیام‌رسان تلگرام در ایران
 • علی‌جنتی: باید به‌سوی گفت‌وگو و آشتی ملی برویم
 • اجساد بیش از ۳۰ قربانی هواپیمای تهران-یاسوج قابل رویت است
 • رئیس قوه قضائیه: جاسوسی در ایران رایج شده است
 • ۹۴ کشته در بمباران غوطه‌شرقی
 • شکایت وکلای سیدامامی از صداوسیما و سند جاسوسی او در برنامه ۲۰:۳۰

انکار طلب ۱۸هزار میلیاردی شهرداری تهران از دولت


«صحبت‌های شهردار گذشته تهران درباره طلب ۱۸ هزار میلیاردی شهرداری از دولت واقعیت ندارد.» این بخشی از سخنان محمد علی نجفی، شهردار فعلی تهران است. او معتقد است که اظهارات گفته شده از سوی محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران براین مبنی که دولت به شهرداری بدهی دارد واقعیت ندارد.

به گزارش ایلنا، شهردار تهران در نخستین نشست با اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی به مسایل مختلف از جمله ادعای شهردار پیشین تهران مبنی بر طلب این سازمان از دولت اشاره و آن را به دور از واقعیت اعلام کرد.

هر چند که نجفی طلب معادل ۱۸هزار میلیاردی شهرداری از دولت را رد کرد اما قالیباف در گذشته معتقد بود که شهرداری از دولت در حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان طلب دارد . در حال حاضر مشخص نیست با وجود مردود اعلام شدن ادعای شهردار سابق،  ۴  هزار میلیارد تفاوت در رقم معوقات میان دو شهردار از کجا نشات گرفته است.

ماجرای طلب شهرداری تهران از دولت به زمانی برمی‌گردد که محمدباقر قالیباف شهردار تهران بود.

در تاریخ ۹۵/۶/۱۰ محمدباقر قالیباف شهردار وقت تهران جلسه‌ای  را  با  محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار می کند تا در خصوص هزینه کردهای شهرداری و بدهی دولت به شهرداری تهران به نتیجه ای دست یابند. در آن جلسه، قالیباف فهرست مطالبات شهرداری از دولت را به نوبخت تحویل داده و دولت را متعهد به پرداخت بدهی های خود به شهرداری تلقی کرد.

این ادعا هیچگاه از سوی دولت مورد تایید قرار نگرفت و در پاسخ خواسته شهرداری تهران اعلام شد که ادعای شهرداری مبنی بر وجود بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان بدهی صرفاً ادعای شهرداری محسوب می شود و مورد تائید مؤسسات مالی و حسابداری دولت نیست.

با روی کار آمدن شهردار جدید تهران و تحویل گرفتن شهرداری  با حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی، بار دیگر نجفی از نوبخت خواست که به میزان طلب  شهرداری از دولت رسیدگی کند. روز دوشنبه ۱۷ مهرماه، شهردار تهران با محمدباقرنوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه كشور جلسه‌ای را برگزار کرد. جلسه‌ای که در پی نامه محرمانه سید رحمت الله اکرمی، معاون نظارت مالی وزارت اقتصاد و دارایی و خزانه دار کل کشور به محمد علی نجفی شهردار تهران که طی آن اعلام شده بود «شهرداری نه تنها از دولت طلبکار نیست، بلکه بدهکار هم هست» برگزار شد. در این نامه، خزانه دار کل کشور تمام ادعاهای شهرداری مبنی بر طلبکار بودن از دولت را رد کرد و بر اساس بدهی های شهرداری به بانک های دولتی آن را بدهکار معرفی کرد.

حال با گذشت سه روز از این جلسه روز پنج شنبه، شهردار تهران اعلام کرد که سندها و واقعیت های موجود با گفته های آقای قالیباف همخوانی ندارد.

نجفی علاوه بر مساله بدهی های شهرداری به میزان عوارض نوسازی نیز اشاره کرد و گفت که باید میزان پرداختی عوارضی در مناطق مختلف متفاوت باشد.

به گفته شهردار تهران،  نباید میزان عوارض یک خانه در جنوب تهران با خانه‌ای در شمال تهران یکی باشد. زیرا امروز شاهد هستیم قیمت متوسط یک مترمربع آپارتمان در برخی نقاط تهران ۷/۵ برابر مناطق دیگر است. از همین رو باید میزان عوارض تغییر کند.

او همچنین اعلام کرد که عوارض خودروهای لوکس نیز باید افزایش پیدا کند تا مردم از این زندگی لوکسی که در تهران برای خود دست و پا کردند فاصله گرفته و همانند دیگران از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

هرچند که شهردار تهران به صراحت نگفت که این افزایش عوارض به دلیل کمبود بودجه‌ای است که درحال حاضر شهرداری تهران با آن روبروست. اما باید توجه داشت که این سازمان در سال جاری می بایست  ۲۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه را در اختیار خود داشته باشد که این رقم اکنون تنها ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد است. این یعنی بالغ‌ بر ۵ هزار میلیارد تومان کسر بودجه معادل ۲۲ درصد بودجه مورد نیاز.  

حال باید دید که این کسری بودجه چه تاثیری بر روی ۷۲  درصد از پروژه‌های شهرداری که درحال تکمیل هستند خواهد گذشت.