انتخابات را تحریم نمی‌کنیم ولی به هر قیمتی هم لیست نمی‌دهیم | ایران اینترنشنال
روزنامه‌خوانی ۲۴ شهریور‌ماه

انتخابات را تحریم نمی‌کنیم ولی به هر قیمتی هم لیست نمی‌دهیم

پنجشنبه گذشته، شبکه سه سیما از دولت و مجلس انتقاد کرد و امروز روزنامه ایران با انتشار بیانیه روابط عمومی ریاست جمهوری، ابهام‌آفرینی و دروغ و اتهام علیه دولت را «تخریب بدون توقف» خواند و روزنامه اعتماد این بیانیه را «عتاب دولت به رسانه ملی» نامید. موضع‌گیری‌ها علیه برنامه‌سازی تخریبی صدا‌و‌سیما ادامه دارد و روزنامه آرمان ملی در گزارشی، پیشینه سازندگان این مجموعه برنامه‌ها علیه دولت را به دلواپسان نسبت داد. یکی از این دلواپسان علیرضا پناهیان است.

پناهیان، واعظ مشهور، که هفته گذشته سخنران پیش از خطبه‌ نماز جمعه بود، مدتی است با جملات و الفاظ توهین‌آمیز به نمایندگان مجلس و رییس‌جمهوری حمله می‌کند. پناهیان روز جمعه، روحانی را صهیونیست و عملکردش را منافق‌گونه خواند. حالا، روزنامه‌های اصلاح‌طلب با چهره‌های سیاسی گفت‌و‌گو کرده‌اند و پرسیده‌اند پناهیان دنبال چیست و چرا نظام به او تریبون می‌دهد؟

همدلی با سهیلا جلودارزاده حرف زده است و آرمان ملی با محمود صادقی و شرق سراغ صادق زیباکلام رفته است. جلودارزاده به همدلی گفته است پناهیان درد مردم و دغدغه شفافیت آرای نمایندگان را ندارد و هدف او و همفکرانش تخریب دولت و مجلس در آستانه انتخابات است.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس، هم از قوه قضاییه سوال کرده است که چرا علیه پناهیان اعلام جرم نمی‌شود؟ زیباکلام اما معتقد است دور جدیدی از هجمه علیه همه کسانی که جزو اصول‌گراهای تندرو نیستند شروع شده است تا جریان سومی راه بیفتد. این خط در صدا‌و‌سیما هم با امثال یامین‌پور، بذرپاش و سعید جلیلی دنبال می‌شود.

این روزها، انتخابات دغدغه اصلاح‌طلب‌ها هم هست. مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری، با سایت این حزب گفت‌و‌گویی داشته که امروز در روزنامه‌های مردمسالاری و آرمان ملی با تیترهای متناقض بازتاب یافته است؛ یکی از قول او تیتر زده است «اگر رقابت جدی باشد لیست می‌دهیم»، دیگری نوشته است «تحت هر شرایطی لیست می‌دهیم». سراغ اصل مصاحبه رفتیم و معلوم شد کواکبیان گفته است «تحریم نمی‌کنیم ولی به هر قیمتی هم لیست نمی‌دهیم». 

ماجرای بزرگ‌ترین عملیات پهپادی انصارالله یمن علیه تاسیسات عربستان سعودی امروز با تصاویر و تیترهای درشت به صفحه نخست روزنامه‌های اصول‌گرا آمد. خراسان تیتر زده است «نبض سعودی در دستان یمن»، کیهان نوشته «بزرگ‌ترین پالایشگاه آل سعود در آتش» و روزنامه تندرو جوان سرخوشانه «آرامکو در آتش قهر آزادگان حجاز و انصارالله یمن» را برای تیترش برگزیده است. در تحلیل حادثه، فقط روزنامه آفتاب یزد است که فراتر از خبر، گفت‌و‌گویی دارد با یک کارشناس بین‌الملل و تاثیر این حمله‌ها بر اوضاع داخلی عربستان را بررسی می‌کند.

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده، کارچاق‌کن جدید ترامپ

 

هنوز مرکبِ مقاله حسین موسویان، دیپلمات سابق ایران، در مجله میدل ایست خشک نشده که روزنامه کیهان او را «کارچاق‌کن جدید ترامپ» خوانده است.

موسویان در مقاله‌اش به ترامپ پیشنهاد داده است از برقراری یک سیستم همکاری جمعی در منطقه خلیج فارس حمایت کند و اگر دنبال معامله با ایران است، از سران ۸ کشور حوزه خلیج فارس دعوت کند تا درباره منطقه عاری از سلاح هسته‌ای به توافق برسند.

روزنامه کیهان بخشی از مقاله موسویان را ترجمه کرده و به‌تحقیر نوشته است: «این جماعت اگر از همه چیزشان بگذرند، از کدخدایی آمریکا و ذلت‌پذیری نمی‌گذرند. حالا این آقا دور خودش چرخیده و به خیال خود راه تازه‌ای برای مذاکره با آمریکا پیشنهاد کرده است.»

به باور کیهان، یادداشت موسویان مغلطه‌ای چند‌لایه است و هیچ تضمینی نیست که ترامپ دوباره زیر این توافق نزند. کیهان می‌نویسد: «آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که نفوذ منطقه‌ای ایران در عراق، سوریه، یمن، لبنان و فلسطین را تعطیل کنند، پس چطور می‌توان برای چنین مطالبه‌ای توافق کرد و اقتدار منطقه‌ای ایران را واگذار نمود؟»

با مردم یا بدون مردم

 

دیروز، سخنگوی وزارت کشور درباره احتمال مشارکت پایین مردم در انتخابات اسفند ۹۸ گفت: «مردم چه در انتخابات شرکت کنند و چه نکنند، عده‌ای انتخاب می‌شوند و تصمیم آن‌ها در مجلس برای همه لازم الاجراست.»

حالا، روزنامه ابتکار در گزارشی با عنوان «با مردم یا بدون مردم»، از دلایل عدم مشارکت در انتخابات گفته است. ابتکار نوشته است انفعال احزاب و جریان‌های سیاسی اکنون بیش از همیشه است، چون سیاست حذف یک جریان خاص دیگر رغبتی برای رقابت ایجاد نمی‌کند.

نویسنده روزنامه ابتکار نتیجه می‌گیرد که برای افزایش مشارکت، باید نظر مردم را جلب کرد، چرا که اگر مردم حس کنند از مسیر انتخابات نمی‌توانند به دستاورد یا تغییری برسند، دلیلی ندارد شرکت کنند.

مردمسالاری هم از مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس و دبیرکل یکی از احزاب اصلاح‌طلب، نقل کرده که شرط حضور در انتخابات را رقابت جدی دانسته است. او رقابت جدی را حضور و تایید صلاحیت دست‌کم ۲۰۰ نامزد اصلاح‌طلب خالص تعریف کرده است. کواکبیان پشیمان از تجربه لیست ائتلافی اصلاح‌طلب‌ها و دولت در سال ۹۴، گفته است دیگر ائتلاف نمی‌کنیم و به هر قیمتی لیست نمی‌دهیم.

آن‌ها که رانت می کارند، فساد می‌چینند

 

سرویس اقتصادی روزنامه ایران امروز دو گفت‌و‌گو و چند یادداشت با موضوع فساد در ایران دارد. اکبر ترکان، مشاور عالی پیشین روحانی، به روزنامه ایران گفته است مردم از مبارزه با فساد ناامید شده‌اند و برای بازگشت اعتماد عمومی، چاره‌ای جز شفافیت در مجازات خاطیان وجود ندارد.

ترکان در ادامه افزوده است فساد اکنون در هر سه قوه رخنه کرده است و قوه قضاییه نه تنها باید با رانت‌خواری مقام‌های بالای قضایی بلکه با فساد و مال‌اندوزی نمایندگان مجلس هم برخورد قاطع کند.

مشاور سابق رییس‌جمهوری گفته است باید بررسی شود نماینده‌ای که پیش از این، یک معلم ساده بوده چطور توانسته است در چهار سال به ثروتی هنگفت برسد. به باور ترکان، آن‌ها که رانت را تعبیه می‌کنند، فساد را می‌سازند.

 

بازار جگرسوز خرید‌و‌فروش کلیه

 

گروه اجتماعی روزنامه رسالت گزارشی تکان‌دهنده از دلالی خرید‌و‌فروش کلیه در بازار سیاه منتشر کرده است. این‌طور که رسالت نوشته است، دلال‌ها تعیین‌کننده قیمت‌اند و با آگهی‌های عجیبی که در کوچه و خیابان و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، آدم‌ها را به شکل علنی و با وعده دریافت دستمزد بالا، به فروش کلیه دعوت می‌کنند. آن‌ها خود را فرشته نجات می‌خوانند و مدعی‌اند کار سختی دارند. یکی از این دلال‌ها که به گفته خودش ۱۰‌ــ ۱۵ سالی می‌شود به این «کار خیر» مشغول است به خبرنگار رسالت گفته است همیشه سود و زیان هر سه طرف معامله را در نظر می‌گیرد و از خریدار و فروشنده گرفته تا خودش، همه برنده‌اند.

رسالت با تعدادی از فروشندگان هم گفت‌و‌گو کرده است، مردی در ازای ۵۰ میلیون و زنی برای ۴۰ میلیون کلیه‌شان را حراج کرده‌اند. می‌گویند پشیمان نیستند، چون بیکاری، فقر و ناچاری امانشان را بریده بود. برای زن، فروش کلیه بزرگ‌ترین معجزه زندگی‌اش بوده است. بیماران کلیوی هم قصه خودشان را دارند، رنج طولانی دیالیز و تبعاتش از یک سو و ماندن در صف‌های انتظار چند هزار نفری برای پیوند باعث می‌شود پای دلال‌ها وسط بیاید.

تاثیر حملات پهپادی در داخل عربستان سعودی

 

جعفر قناد‌باشی، کارشناس مسائل خاورمیانه، آثار و واکنش‌های احتمالی به حملات پهپادی یمنی‌ها را به چند دسته تقسیم کرده است. او در گفت‌و‌گو با روزنامه آفتاب یزد، پیش‌بینی کرده است این ماجرا از سویی، موجب خوشحالی شیعیان عربستان سعودی می‌شود، چون توجه جهانی را به شرایط داخلی عربستان سعودی معطوف خواهد کرد.

از سوی دیگر، خیال شهروندان سعودی را آسوده می‌کند که نظامی‌های حوثی برنامه‌ای برای هدف‌گیری مناطق مسکونی ندارند. گروه دیگر، مذهبی‌های عربستان سعودی‌اند که از عملکرد محمد بن‌سلمان ناراحت و عصبانی‌اند و از هر مساله‌ای که پایه‌های قدرتش را سست کند استقبال می‌کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه افزوده است از آن‌جا که سرمایه‌گذاری در آرامکو (تاسیسات نفتی عربستان سعودی) فقط مربوط به عربستان سعودی نیست، این ماجرا روی بورس کشورهایی مانند بریتانیا و آمریکا هم تاثیر می‌گذارد و در پی این حملات، ریسک سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی بالا می‌رود. 

تازه چه خبر؟
قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب...More
از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است. آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و...More
ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای...More
رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور،...More
شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در...More