سرخط خبرها

 • جواد ظریف با رئیس‌جمهور فنلاند در هلسینکی دیدار و گفتگو کرد
 • سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران: طرح ممنوعیت بکارگیری دوتابعیتی‌ها رد شد
 • علی مطهری: مسائل سیاسی، اقتصادی و برخی از مسائل اجتماعی را می‌توان به رفراندوم گذاشت
 • حکم حبس تعزیری برای مسؤلان متهم واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات صادر شد
 • حشمت الله فلاحت‌پیشه: اگر نفتکش ایران سالم به مقصد نرسد اختلاف با بریتانیا پایان نمی‌پذیرد
 • سخنگوی دولت: مدیرعامل ایران خودرو به‌دلیل افزایش قیمت خودرو برکنار شد
 • تجمع گروهی از شهروندان و گروه‌های حامی حیوانات در اعتراض به کشتار سگ‌ها، مقابل شهرداری تهران به خشونت کشیده شد
 • رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران: فیلم منتشر شده درباره کشتار سگ‌ها صحت دارد
 • عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و از امضاکنندگان نامه در خواست استعفای علی خامنه‌ای بازداشت شد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com توییتر: @IranIntl اینستاگرام: @IranIntltv فیس‌بوک: IranIntl ایمیل: [email protected]
روزنامه خوانی ۲۲ اردیبهشت ماه

اصلاح قانون اساسی ضروری است

 

هفته‌نامه اصلاح‌طلب صدا، دیروز به جرم تلقین ترس به جامعه و گفتن از خطر جنگ میان ایران و آمریکا، توقیف شد و حالا روزنامه‌های اصولگرا فرصت را غنیمت دانسته‌اند و به همه اصلاح‌طلبان حمله و ایشان را به عنوان ترسوهایی که دنبال مذاکره و سازش با آمریکا هستند، معرفی کرده‌اند.

کیهان، هفته‌نامه توقیفی را صدای ترامپ دانسته که از حلقوم مدعیان اصلاحات در آمده است. کیهان توضیح داده که وقتی روی جلد مجله صدا تصویری از ناوهای آمریکا کار شده  که به سمت دوربین که لابد ایران است می آیند و گزارشی درباره اینکه آیا میانه روها باز هم ایران را از خطر جنگ نجات خواهند داد؟ تیتر جلد است و اینها نشان می‌دهد که ستون پنجم دشمن می‌خواهد تا مقاومت را زیر سوال ببرد و دوباره ایران را در دام مذاکره بیندازد.

روزنامه اصولگرای جوان نیز نشریه صدا و اصلاح طلبان را در تیتر یک، هدف قرار داده و نوشته« وحشت ترسوها از تشنج خودساخته جنگ».

در این حمله هماهنگ به اصلاح‌طلبان، روزنامه وطن امروز همان عکس جلد هفته‌نامه صدا را به صورت برعکس در صفحه اول منتشر کرده و یعنی اینکه ناوهای آمریکایی غرق خواهند شد و با این تیتر که« جنگ سوخته».

وطن امروز نوشته که آمریکا و دوستانش تلاش می‌کنند تا خطر جنگ را جدی نشان دهند و حالا که نتوانستند با جار و جنجال مردم را جلب کنند از حربه ترس برای جلب توجه استفاده می‌کنند و جالب اینکه غرب‌گرایان داخلی، اصلا مورد توجه ترامپ نیستند.

اما آن سوی میدان در روزنامه‌های اصلاح‌طلب حرف از گفت‌و‌گوی ملی و ضرورت تغییر قانون اساسی است. ابتکار از دیدارهای برخی  نمایندگان برجسته اصلاح‌طلب و اصولگرا خبر داده و حرف محمد رضا باهنر نماینده قدیمی اصولگرا را نقل کرده که قرار است اصولگرایان و اصلاح طلبان با همه اختلافاتی که با هم دارند، بر سر منافع ملی با هم گفت‌وگو کنند.

روزنامه اعتماد در شماره امروزش حرف‌های مهمی دارد. بحث اصلاح قانون اساسی ، گزارش اول اعتماد است و الیاس حضرتی هم در سرمقاله خبر داده که حزب اعتماد ملی از همان اول سال، کمیته‌ای تشکیل داده تا درباره اصلاح برخی اصول قانون اساسی که پس از سی سال از آخرین اصلاح، نیازمند بازنگری است، طرحی را تهیه کنند.

از سویی دیگر مصطفی کواکبیان از اصلاح‌طلبان مجلس هم خبر داده که به زودی گروهی از نمایندگان در نامه‌ای به رهبری، بازنگری در قانون اساسی را خواستار خواهند شد. الیاس حضرتی در نوشته‌اش به صراحت از ضرورت تغییر در اصول مربوط به اختیارات رهبری و زیرمجموعه های دستگاه رهبری هم گفته است. این نماینده مجلس، تصریح کرده که تا تکلیف اختیارات رهبر و رئیس جمهوری مشخص نشود، نا کارامدی جمهوری اسلامی تداوم خواهد داشت.

حرف آخر را هم از روزنامه ابتکار و یادداشت جهانبخش محب‌نیا، برایتان روایت کنیم که پرسیده جایگاه ایران کجاست؟ نویسنده ابتکار توضیح داده که در وضعیت خطیر خاورمیانه معلوم نیست که ایران چه جایگاه و موقعیتی دارد و آنگاه به مسائل داخلی پرداخته و رک و پوست‌کنده گفته که به هر میزان که جمهوری اسلامی در امواج خصومت‌های فردی و جمعی فرو می‌رود و مشروعیتش را از دست می‌دهد، سلطنت‌طلب‌ها تنومند می‌شوند و معلوم نیست چرا ایرانی‌ها به جای کاشتن نهال دموکراسی به گذشته رجعت می کنند.

اصلاح قانون اساسی ضروری است

 

 

بحث اصلی روزنامه اعتماد در شماره امروزش قانون اساسی است. بعد از گزارش تاریخی از آخرین باری که قانون اساسی در سال ۶۷ اصلاح و بازنگری شد، گروه سیاسی روزنامه به سراغ محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب رفته و نظرش را درباره بازنگری در قانون اساسی پرسیده است.

این نماینده حقوقدان تصریح کرده که در برخی اصول قانون اساسی تناقض دیده می‌شود، مثلا اصل پنجم، نظام را مبتنی بر ولایت فقیه می‌داند و اصل ششم همه ارکان نظام را بر پایه رای مردم معرفی کرده و این دوگانه جمهوریت و اسلامیت از همین جا ساخته شده است.

صادقی ادامه داده که در اصول دیگری از قانون اساسی هم مراجع متعدد برای قانون‌گذاری بر شمرده شده که در مدیریت کلان کشور مشکل ایجاد می‌کند مثلا مجمع تشخیص مصلحت و شورای عالی انقلاب فرهنگی.

این نماینده اصلاح‌طلب، نقش شورای نگهبان و تفسیر انحصاری‌اش از اصول قانون اساسی را هم مشکل‌ساز دانسته و موجب اینکه این شورا نظارت استصوابی را بنابر همین تفسیر باب کرده و بسیاری از نامزدهای انتخابات را رد صلاحیت می کند.

ایران مقتدر به نفع آمریکاست

 

 

محمد صدر دیپلمات قدیمی در گفت‌وگو با ایران گفته که برجام از دستاوردهای بزرگ دیپلماسی جمهوری اسلامی است و چهره جهانی خوبی برای کشور رقم زد اما متاسفانه آمریکا با برهم زدن این توافق، خلاف عرف بین‌المللی عمل کرد و اجازه نداد تا ایران از منافع برجام بهره‌مند شود.

این عضو پیشین وزارت خارجه گفته که ترامپ انتظار داشت به محض خروج از برجام ، مقامات ایرانی هم این معاهده را کناری بگذارند اما درایت دولت مانع این امر شد.

در بخش دیگر از این گفت‌وگو صدر متذکر شده که اسرائیل به دنبال این است تا جمهوری اسلامی را متلاشی کند و کشور را هم به سمت تجزیه ببرد و برخی از کشورهای عرب منطقه هم از این نیت اسرائیل پشتیبانی می‌کنند.

این دیپلمات سابق تصریح کرده که ایران مقتدر و قوی به نفع آمریکاست چه اینکه اگر ایران قدرتمند نبود، طالبان و القاعده و داعش، چهره خاورمیانه را کاملا تغییر می‌دادند.

افطار با حلوای انگلیسی به سلامتی برجام

 

 

روزنامه جوان خبر داده که سفارت انگلستان مراسم افطاری برگزار کرده و برخی از مقامات دولتی هم در این افطاری شرکت کرده‌اند. جوان درباره تاریخ این افطاری و اینکه کدامیک از دولتمردان در این ضیافت شرکت کردند، چیزی نگفته است.

با این حال این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نوشته کسانی که در این افطاری شرکت کرده‌اند، نفوذی هستند و عرق ملی و مصلحت کشور را کنار گذاشته و بر سر سفره روباه پیر استعمار نشسته اند.

جوان این را هم گفته که انگلستان مدام به دولت پیام می‌فرستد که در برجام بماند و این افطاری هم با حلوای انگلیسی و به سلامتی برجام، بر پا شده بود.

اختلاف ترامپ و بولتون جدی نیست

 

 

میان رئیس جمهوری آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور اختلاف نظر جدی وجود ندارد، بولتون مشاور ترامپ است و بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی، اظهار‌نظری نمی‌کند.

علی بیگدلی در گفتگو با آفتاب تصریح کرده که ترامپ از سویی پیشنهاد مذاکره می‌دهد و از طرفی بولتون، ایران را تهدید به جنگ می‌کند و می‌توان گفت آمریکا سیاست چماق و هویج را به شکل بسیار شفافی در قبال ایران به کار گرفته است.

این استاد روابط بین الملل معتقد است که مسوولان ایرانی نباید سیاست صبر و انتظار برای رئیس جمهور بعدی آمریکا و آمدن یک دموکرات را در پیش بگیرند.

به گفته بیگدلی به هیچ عنوان نباید باب مذاکره و دیپلماسی را بست، همان گونه که ترامپ هم از تهدید استفاده می‌کند و هم از تشویق به مذاکره، ایران هم باید رویه دیپلماسی و تهدید را توامان به کار بگیرد.

بازار زیر بار قیمت‌های مصوب نمی‌رود

 

هر چند دولت سعی دارد تا با جریمه واحدهای صنفی و تولید کنندگان گرانفروش، قیمت‌های مصوب دولتی را برای کالاهای اساسی اعلام کند، اما بازار سرکشی می‌کند و زیر بار قیمت‌های دولتی نمی‌رود.

در هفته گذشته چند تولید‌کننده بزرگ لبنیات در پی گران فروشی، جریمه شدند اما اتفاق خاصی در بازار نیفتاد و قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد و گو اینکه میزان جریمه در نسبت با سودی که این شرکت‌ها برده بودند، عددی به حساب نمی‌آمد.

جهان صنعت در گزارشی از تورم گسترده و بی‌نظمی در بازار کالاهای اساسی خبر داده و نوشته که قیمت ها با سال گذشته توفیراساسی دارند.

در اردیبهشت ماه پارسال، گوشت کیلویی۵۰ هزار تومان بوده و حالا ۱۴۰هزار تومان و مرغ هم از پارسال تا امسال از کیلویی ۵ هزار تومان به ۱۵هزار تومان رسیده است.

همدلی:مطبوعات در باتلاق

 

گرانی کاغذ ضربه بزرگی به مطبوعات زده است و این طور که همدلی گزراش داده در دو ماه گذشته بیشتر جراید، یک سوم از تیراژشان را کاهش داده اند. روزنامه همشهری اعلام کرده که از امروز در ۱۶صفحه منتشر می‌شود و روزنامه دولتی ایران هم ۸  صفحه کاهش تولید داده است. این در حالی است که برخی از روزنامه‌ها در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند.

تازه چه خبر؟
تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به منصور غلامی، وزیر علوم، نسبت به حاکمیت فضای امنیتی بر دانشگاه‌ها اعتراض کرده و او...بیشتر بخوانید
در حالی که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز یکشنبه از آمادگی تهران برای گفت‌وگو با واشنگتن سخن گفت، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تاکید...بیشتر بخوانید
معین محمدی، شهروند بهایی ساکن یزد، تصویری از پابند الکترونیکی که برای تحمل محکومیت به پایش بسته شده را در حساب توییتر خود منتشر کرد. او به اتهام «...بیشتر بخوانید
چهارده نفر از فعالان سیاسی که اکنون در ترکیه پناهنده‌اند با انتشار بیانیه‌ای از بیانیه اخیر چهارده فعال مدنی و سیاسی برای استعفای علی خامنه‌ای، رهبر...بیشتر بخوانید
در پی حملات لفظی اخیر صادق آملی‌لاریجانی و محمد یزدی به یکدیگر، ناصر مکارم‌شیرازی، از مراجع تقلید شیعه، در توصیه‌ای به آن‌ها گفت: «به همه شما احترام...بیشتر بخوانید