سرخط خبرها

 • یونیسف: سوءتغذیه شدید ۶۰۰ هزار کودک افغان را در خطر مرگ قرار داده است
 • شرکت ملی حفاری نفتی ایران صدها تن از کارگرانش را اخراج کرد
 • رئیس پارلمان عراق از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری میان آمریکا و ایران خبر داد
 • تا اطلاع ثانوی خروج گندم از کرمان ممنوع شد
 • ترامپ از رای دادگاه فدرال آمریکا در مسدود سازی موقت بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک انتقاد کرد
 • مرکز آمار ایران: جمعیت ایران در ۶۰ سال، سالی یک میلیون نفر افزایش یافته است
 • جایزه بزرگ جشنواره کن به فیلم «آتلانتیک» ساخته ماتی دیوپ اعطا شد
 • نخل طلای کن ۲۰۱۹ به فیلم «پارازیت» ساخته فیلمساز کره‌جنوبی رسید
 • محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بغداد با رئیس جمهور و نخست وزیر عراق دیدار کرد
 • روحانی: برخی با هدف پیروزی در انتخابات آتی در پی کاهش اعتماد مردم به دولت هستند
 • روحانی: به دلیل فشارهای آمریکا، کشتی باری ایرانی ۱۰ روز نتوانسته در یکی از بنادر کشورها پهلو بگیرد و بار خود را خالی کند
 • روحانی: رسانه‌ها جرأت کنند و علاوه بر انتقاد از دولت، نواقص سایر دستگاه‌ها را نیز بیان کنند
 • مدیریت بحران استانداری تهران: پایتخت یکشنبه طوفان شدیدتری را تجربه می کند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
روزنامه خوانی ۲۲ اردیبهشت ماه

اصلاح قانون اساسی ضروری است

 

هفته‌نامه اصلاح‌طلب صدا، دیروز به جرم تلقین ترس به جامعه و گفتن از خطر جنگ میان ایران و آمریکا، توقیف شد و حالا روزنامه‌های اصولگرا فرصت را غنیمت دانسته‌اند و به همه اصلاح‌طلبان حمله و ایشان را به عنوان ترسوهایی که دنبال مذاکره و سازش با آمریکا هستند، معرفی کرده‌اند.

کیهان، هفته‌نامه توقیفی را صدای ترامپ دانسته که از حلقوم مدعیان اصلاحات در آمده است. کیهان توضیح داده که وقتی روی جلد مجله صدا تصویری از ناوهای آمریکا کار شده  که به سمت دوربین که لابد ایران است می آیند و گزارشی درباره اینکه آیا میانه روها باز هم ایران را از خطر جنگ نجات خواهند داد؟ تیتر جلد است و اینها نشان می‌دهد که ستون پنجم دشمن می‌خواهد تا مقاومت را زیر سوال ببرد و دوباره ایران را در دام مذاکره بیندازد.

روزنامه اصولگرای جوان نیز نشریه صدا و اصلاح طلبان را در تیتر یک، هدف قرار داده و نوشته« وحشت ترسوها از تشنج خودساخته جنگ».

در این حمله هماهنگ به اصلاح‌طلبان، روزنامه وطن امروز همان عکس جلد هفته‌نامه صدا را به صورت برعکس در صفحه اول منتشر کرده و یعنی اینکه ناوهای آمریکایی غرق خواهند شد و با این تیتر که« جنگ سوخته».

وطن امروز نوشته که آمریکا و دوستانش تلاش می‌کنند تا خطر جنگ را جدی نشان دهند و حالا که نتوانستند با جار و جنجال مردم را جلب کنند از حربه ترس برای جلب توجه استفاده می‌کنند و جالب اینکه غرب‌گرایان داخلی، اصلا مورد توجه ترامپ نیستند.

اما آن سوی میدان در روزنامه‌های اصلاح‌طلب حرف از گفت‌و‌گوی ملی و ضرورت تغییر قانون اساسی است. ابتکار از دیدارهای برخی  نمایندگان برجسته اصلاح‌طلب و اصولگرا خبر داده و حرف محمد رضا باهنر نماینده قدیمی اصولگرا را نقل کرده که قرار است اصولگرایان و اصلاح طلبان با همه اختلافاتی که با هم دارند، بر سر منافع ملی با هم گفت‌وگو کنند.

روزنامه اعتماد در شماره امروزش حرف‌های مهمی دارد. بحث اصلاح قانون اساسی ، گزارش اول اعتماد است و الیاس حضرتی هم در سرمقاله خبر داده که حزب اعتماد ملی از همان اول سال، کمیته‌ای تشکیل داده تا درباره اصلاح برخی اصول قانون اساسی که پس از سی سال از آخرین اصلاح، نیازمند بازنگری است، طرحی را تهیه کنند.

از سویی دیگر مصطفی کواکبیان از اصلاح‌طلبان مجلس هم خبر داده که به زودی گروهی از نمایندگان در نامه‌ای به رهبری، بازنگری در قانون اساسی را خواستار خواهند شد. الیاس حضرتی در نوشته‌اش به صراحت از ضرورت تغییر در اصول مربوط به اختیارات رهبری و زیرمجموعه های دستگاه رهبری هم گفته است. این نماینده مجلس، تصریح کرده که تا تکلیف اختیارات رهبر و رئیس جمهوری مشخص نشود، نا کارامدی جمهوری اسلامی تداوم خواهد داشت.

حرف آخر را هم از روزنامه ابتکار و یادداشت جهانبخش محب‌نیا، برایتان روایت کنیم که پرسیده جایگاه ایران کجاست؟ نویسنده ابتکار توضیح داده که در وضعیت خطیر خاورمیانه معلوم نیست که ایران چه جایگاه و موقعیتی دارد و آنگاه به مسائل داخلی پرداخته و رک و پوست‌کنده گفته که به هر میزان که جمهوری اسلامی در امواج خصومت‌های فردی و جمعی فرو می‌رود و مشروعیتش را از دست می‌دهد، سلطنت‌طلب‌ها تنومند می‌شوند و معلوم نیست چرا ایرانی‌ها به جای کاشتن نهال دموکراسی به گذشته رجعت می کنند.

اصلاح قانون اساسی ضروری است

 

 

بحث اصلی روزنامه اعتماد در شماره امروزش قانون اساسی است. بعد از گزارش تاریخی از آخرین باری که قانون اساسی در سال ۶۷ اصلاح و بازنگری شد، گروه سیاسی روزنامه به سراغ محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب رفته و نظرش را درباره بازنگری در قانون اساسی پرسیده است.

این نماینده حقوقدان تصریح کرده که در برخی اصول قانون اساسی تناقض دیده می‌شود، مثلا اصل پنجم، نظام را مبتنی بر ولایت فقیه می‌داند و اصل ششم همه ارکان نظام را بر پایه رای مردم معرفی کرده و این دوگانه جمهوریت و اسلامیت از همین جا ساخته شده است.

صادقی ادامه داده که در اصول دیگری از قانون اساسی هم مراجع متعدد برای قانون‌گذاری بر شمرده شده که در مدیریت کلان کشور مشکل ایجاد می‌کند مثلا مجمع تشخیص مصلحت و شورای عالی انقلاب فرهنگی.

این نماینده اصلاح‌طلب، نقش شورای نگهبان و تفسیر انحصاری‌اش از اصول قانون اساسی را هم مشکل‌ساز دانسته و موجب اینکه این شورا نظارت استصوابی را بنابر همین تفسیر باب کرده و بسیاری از نامزدهای انتخابات را رد صلاحیت می کند.

ایران مقتدر به نفع آمریکاست

 

 

محمد صدر دیپلمات قدیمی در گفت‌وگو با ایران گفته که برجام از دستاوردهای بزرگ دیپلماسی جمهوری اسلامی است و چهره جهانی خوبی برای کشور رقم زد اما متاسفانه آمریکا با برهم زدن این توافق، خلاف عرف بین‌المللی عمل کرد و اجازه نداد تا ایران از منافع برجام بهره‌مند شود.

این عضو پیشین وزارت خارجه گفته که ترامپ انتظار داشت به محض خروج از برجام ، مقامات ایرانی هم این معاهده را کناری بگذارند اما درایت دولت مانع این امر شد.

در بخش دیگر از این گفت‌وگو صدر متذکر شده که اسرائیل به دنبال این است تا جمهوری اسلامی را متلاشی کند و کشور را هم به سمت تجزیه ببرد و برخی از کشورهای عرب منطقه هم از این نیت اسرائیل پشتیبانی می‌کنند.

این دیپلمات سابق تصریح کرده که ایران مقتدر و قوی به نفع آمریکاست چه اینکه اگر ایران قدرتمند نبود، طالبان و القاعده و داعش، چهره خاورمیانه را کاملا تغییر می‌دادند.

افطار با حلوای انگلیسی به سلامتی برجام

 

 

روزنامه جوان خبر داده که سفارت انگلستان مراسم افطاری برگزار کرده و برخی از مقامات دولتی هم در این افطاری شرکت کرده‌اند. جوان درباره تاریخ این افطاری و اینکه کدامیک از دولتمردان در این ضیافت شرکت کردند، چیزی نگفته است.

با این حال این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نوشته کسانی که در این افطاری شرکت کرده‌اند، نفوذی هستند و عرق ملی و مصلحت کشور را کنار گذاشته و بر سر سفره روباه پیر استعمار نشسته اند.

جوان این را هم گفته که انگلستان مدام به دولت پیام می‌فرستد که در برجام بماند و این افطاری هم با حلوای انگلیسی و به سلامتی برجام، بر پا شده بود.

اختلاف ترامپ و بولتون جدی نیست

 

 

میان رئیس جمهوری آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور اختلاف نظر جدی وجود ندارد، بولتون مشاور ترامپ است و بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی، اظهار‌نظری نمی‌کند.

علی بیگدلی در گفتگو با آفتاب تصریح کرده که ترامپ از سویی پیشنهاد مذاکره می‌دهد و از طرفی بولتون، ایران را تهدید به جنگ می‌کند و می‌توان گفت آمریکا سیاست چماق و هویج را به شکل بسیار شفافی در قبال ایران به کار گرفته است.

این استاد روابط بین الملل معتقد است که مسوولان ایرانی نباید سیاست صبر و انتظار برای رئیس جمهور بعدی آمریکا و آمدن یک دموکرات را در پیش بگیرند.

به گفته بیگدلی به هیچ عنوان نباید باب مذاکره و دیپلماسی را بست، همان گونه که ترامپ هم از تهدید استفاده می‌کند و هم از تشویق به مذاکره، ایران هم باید رویه دیپلماسی و تهدید را توامان به کار بگیرد.

بازار زیر بار قیمت‌های مصوب نمی‌رود

 

هر چند دولت سعی دارد تا با جریمه واحدهای صنفی و تولید کنندگان گرانفروش، قیمت‌های مصوب دولتی را برای کالاهای اساسی اعلام کند، اما بازار سرکشی می‌کند و زیر بار قیمت‌های دولتی نمی‌رود.

در هفته گذشته چند تولید‌کننده بزرگ لبنیات در پی گران فروشی، جریمه شدند اما اتفاق خاصی در بازار نیفتاد و قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد و گو اینکه میزان جریمه در نسبت با سودی که این شرکت‌ها برده بودند، عددی به حساب نمی‌آمد.

جهان صنعت در گزارشی از تورم گسترده و بی‌نظمی در بازار کالاهای اساسی خبر داده و نوشته که قیمت ها با سال گذشته توفیراساسی دارند.

در اردیبهشت ماه پارسال، گوشت کیلویی۵۰ هزار تومان بوده و حالا ۱۴۰هزار تومان و مرغ هم از پارسال تا امسال از کیلویی ۵ هزار تومان به ۱۵هزار تومان رسیده است.

همدلی:مطبوعات در باتلاق

 

گرانی کاغذ ضربه بزرگی به مطبوعات زده است و این طور که همدلی گزراش داده در دو ماه گذشته بیشتر جراید، یک سوم از تیراژشان را کاهش داده اند. روزنامه همشهری اعلام کرده که از امروز در ۱۶صفحه منتشر می‌شود و روزنامه دولتی ایران هم ۸  صفحه کاهش تولید داده است. این در حالی است که برخی از روزنامه‌ها در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند.

تازه چه خبر؟
۷ دقیقه ۱۴ ثانیه پیش
پس از بررسی باستان شناسی در شهرستان بوئین زهرا، «آثار و محوطه‌های مختلفی از دوران پیش از تاریخی و اسلامی شامل تپه، محوطه و صخره نگاره» به دست آمد...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۲۸ دقیقه پیش
ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید نزدیک به حکومت طی سخنانی در قم گفت: «بدحجابی در قم یک مساله سیاسی ضد نظام است که دشمنان با رواج آن قصد متزلزل کردن...بیشتر بخوانید
۱۰ ساعت ۲۹ دقیقه پیش
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: در جریان وزش تندباد در تهران ۵۵ مورد حادثه از جمله «شکستن درختان» و «پارگی کابل برق» به آتش‎نشانی اعلام شد اما کسی...بیشتر بخوانید
۱۲ ساعت ۱۱ دقیقه پیش
در ادامه سفرهای منطقه‌ای برای مذاکره با رهبران سیاسی کشورهای همسایه،‌ محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران، عصر شنبه چهارم خرداد، وارد بغداد شد. بنا بر...بیشتر بخوانید
۱۳ ساعت ۴۴ دقیقه پیش
ثامر الغضبان وزیر نفت عراق، نسبت به احتمال بسته شدن تنگه هرمز در نتیجه بحران میان واشینگتن و تهران هشدار داد . غضبان روز شنبه چهارم خرداد در مصاحبه...بیشتر بخوانید